Jump to content
Dogomania

Odrobaczanie dorosłego psa


Mek

Recommended Posts

Zipyran Plus to podobno tańsza wersja Drontal Plus. Tak słyszałam od weterynarza. Nie wiem, czy tańsza w tym wypadku znaczy gorsza (wątpię, ale specjalistką w tej dziedzinie nie jestem), ale jeśli jak Drontal usuwa wszystkie robale i tasiemce to może po prostu jest mniej znanego producenta (jak sądzę) i dlatego tańsza :)
Cykl rozwojowy pasożytów trwa około 14 dni, dlatego zaleca się powtarzanie odrobaczania po 10, czy 14 dniach (jak mówił mój weterynarz).
Ale pewnie co lecznica to inna teoria :)
A pies może mieć robaki od grzebania nosem w ziemi, lizania, czy jedzenia trawy. Poza tym wystarczy, że zetknie się z odchodani zarobaczonego zwierzaka.

Tufi
Odrobaczałąm Drontalem wszystkie moje 3 psy (spaniel, owczarek, kundelek) i żaden nie miał sensacji, a owczarek miał bardzo wrażliwy żołądek...
Nie namawiam Cię na Drontal, skoro się zraziłaś, spróbuj może podać Zipyran?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A wie ktoś czy ma jakieś znaczenie kolejnośc podawania tabletek na odrobaczanie i kropelek na pchełki? Bo właśnie kupiłam Ektifo i Tenaver i zastanawiam się co pierwsze? Odrobaczyc czy zabezpieczyc przed pchełkami?

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie czy znacie lek PARATEX na robale??
Jak sie ma odrobaczanie do podwyzszonych prob watrobowych i lekko podwyzszonym poziomem moczniku i kreatyniny??
Mam w tym miesiacu odrobaczyc Sabre i kota.

Czym zabezpieczacie zwierzaki przeciw pchla i kleszczom u nas sie nie sprawdzil frontlain mloda strasznie duzo kleszczy lapala.
Mozna stosowac obroze + kropelki jednoczesnie??
jezeli tak to jakiej firmy.

Link to comment
Share on other sites

Ja tego leku nie znam.
Najlepiej zapytaj weta, czy przy takich wynikach można odrobaczyć.

Moim zdaniem najlepsze przeciwko pchłom i kleszczom są obroże "Kiltix" firmy "Bayer" [url]http://weterynaria.bayer.com.pl/index.php?page=psy&p=21[/url]. Działają 7 miesięcy. Niestety są dosć drogie. Obroża dla dużego psa (długości 66 cm) kosztuje w mojej okolicy 55 zł.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aga']A wie ktoś czy ma jakieś znaczenie kolejnośc podawania tabletek na odrobaczanie i kropelek na pchełki? Bo właśnie kupiłam Ektifo i Tenaver i zastanawiam się co pierwsze? Odrobaczyc czy zabezpieczyc przed pchełkami?[/quote]

Pchel przy odrobaczaniu trzeba koniecznie sie pozbyc bo sa zywicielem posrednim dla jednego z tasiemcow.Wiec zadzialalabym od razu z odrobaczeniem i odpchleniem :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

[quote]Mam pytanie czy znacie lek PARATEX na robale??[/quote]
Ja to kiedyś kupiłam, wet mówił, że to jest to samo co Pratel, a jak odrobaczanie ma się do wyników to nie wiem :roll:

[quote]Czym zabezpieczacie zwierzaki przeciw pchla i kleszczom u nas sie nie sprawdzil frontlain mloda strasznie duzo kleszczy lapala.
Mozna stosowac obroze + kropelki jednoczesnie??
jezeli tak to jakiej firmy.[/quote]
...podobno kleszcze uodparniają się na Frontline, ja zazwyczaj stosuję Duowin Contact w kroplach i spisuje się rewelacyjnie. I ja bym nie łączyła kropelek + obroża, w końcu to trutki i nie wiadomo jak razem zadziałają :roll:


[quote]Pchel przy odrobaczaniu trzeba koniecznie sie pozbyc bo sa zywicielem posrednim dla jednego z tasiemcow.Wiec zadzialalabym od razu z odrobaczeniem i odpchleniem[/quote]

Psica pchałek nie ma, tylko profilaktycznie ją kropelkowałam. Wet mi powiedział, żeby nie podawac razem tych preparatów, bo mogło by to się źle dla mojej psiny skończyc :-? A tak wogóle to chyba lepiej najpierw kropelki a potem tabletki na robale, no nie :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aga']...podobno kleszcze uodparniają się na Frontline[/quote]To mit. Najczęstszym powodem tego, że Frontline nie działa jest błąd w stosowaniu. Ale również jest to sprawa indywidualnego psa - na jednych działa lepiej, a na innych - gorzej.

[quote name='Aga']Wet mi powiedział, żeby nie podawac razem tych preparatów, bo mogło by to się źle dla mojej psiny skończyc :-? [/quote]To opinia co najmniej dziwna, zważywszy, że kropelki rozprzestrzeniają się po psie, więc na psie są cały czas. Czyli co, gdy stosujesz krople, to w ogóle nie możesz odrbaczać? Czy masz przerwać na kilka miesięcy stosowanie kropel zanim możesz odrobaczyć? Nie ma takich zaleceń, a opinia tego weta wydaje mi się dziwaczna.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataSabra']nie chodzilo o polaczeniu srodka na pasozyty wewnetrzne z kroplami na zewnetrzne ale o polaczeniu kropel i obrozy przeciw pasozytom zewnetrznym[/quote]A, to inna sprawa. Rzeczywiście, wielu preparatów przeciw pchłom czy kleszczom nie należy łączyć - bo na przykład, jeśli mają ten sam czynny składnik to w ten sposób po prostu powiększasz dawkę tego składnika ponad wskazaną.

Natomiast są również takie, które można łączyć. Na przykład, gdy jechaliśmy na obóz tropienia "w kleszcze", Misia, z polecenia weta, była zakroplona (Frontline), ale również nosiła obrożę (Preventic). To jest dosyć często stosowane połączenie, szczególnie dlatego, że Preventic nie działa przeciw pchłom (tylko przeciw kleszczom). Więc na temat comożna łączyć, a czego nie - najlepiej właśnie skonsultować się z wetem.

Link to comment
Share on other sites

Przejrzałam książeczkę swojego psa i był odrobaczany pyrantelum. Z tego co wiem, to "ludzki" lek. Czy on działa tak samo jak "psie"?

Wiem, że jeden z psów ma glisty, czy w związku z tym my też powinniśmy się odrobaczyć?

Link to comment
Share on other sites

Pyrantelum działa na psie, ale tylko na nicienie. Ja radziłabym stosować jeden z psich preparatów, które usuwają więcej odmian robali.

Wiele psów i niemal wszystkie szczeniaki mają glisty - nicienie. Należy obchodzić się z nimi ostrożnie i szczególnie uważać na dzieci, ale normalnie nie odrobacza się ludzi tylko dlatego, że pies ma robaki, bo odrobaczanie to nie jest proces dla organizmu obojętny. Jeśli boisz się, że ktoś w rodzinie został zakażony, to należy przeprowadzić badanie kału.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']

Wiele psów i niemal wszystkie szczeniaki mają glisty - nicienie. [/quote]

Powiedz mi Flaire skad szczeniaki maja te nicienie jak suka jest odrobaczona a szczeniaki nie wychodza na pole ( czy jak to dziwna część Polski mówi dwór )

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mek'][quote name='Flaire']

Wiele psów i niemal wszystkie szczeniaki mają glisty - nicienie. [/quote]

Powiedz mi Flaire skad szczeniaki maja te nicienie jak suka jest odrobaczona a szczeniaki nie wychodza na pole ( czy jak to dziwna część Polski mówi dwór )[/quote]OK, spróbuję wytłumaczyć, choć troszkę mi będzie brakowało fachowych słów.

Jeśli pies raz, kiedykolwiek w życiu, ma nicienie, to żadne odrobaczanie nie usuwa ich całkowicie, tylko usuwa dorosłe osobniki z układu pokarmowego. Natomiast robale zostają w organiźmie, najczęściej w wątrobie, w postaci jakichś tam larw (tu brakuje fachowego słowa), których medycyna po prostu nie potrafi usunąć. Podczas ciąży, te larwy przemieszczają się do macicy i z tamtąd zarażają jeszcze nieurodzone szczenięta. Tym sposobem, te szczenięta rodzą się już zarażone robalami. Kiedy szczenięta dorosną i będą miały własne szczenięta, te szczenięta również zostaną zakażone, przez powyższą metodę. Tak działa ten łańcuszek.


Toxicara canis, czyli właśnie te nicienie, o których mowa, mają niesłychanie ciekawy i niezwykły życiorys. Ja tutaj opisałam tylko krótki jego kawałek, w odpowiedzi na Twoje pytanie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, a czytasz po angielsku, to niezły opis znajdziesz na przykład [url=http://www.marvistavet.com/html/body_roundworms_in_dogs___puppies.html]tutaj[/url].

Link to comment
Share on other sites

[quote]To opinia co najmniej dziwna, zważywszy, że kropelki rozprzestrzeniają się po psie, więc na psie są cały czas. Czyli co, gdy stosujesz krople, to w ogóle nie możesz odrbaczać? Czy masz przerwać na kilka miesięcy stosowanie kropel zanim możesz odrobaczyć? Nie ma takich zaleceń, a opinia tego weta wydaje mi się dziwaczna.[/quote]
...wet powiedział, żeby po podaniu Tenaveru odczekac co najmniej 10 dni i dopiero wtedy Ektifo (a może odwrotnie) :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aga']...wet powiedział, żeby po podaniu Tenaveru odczekac co najmniej 10 dni i dopiero wtedy Ektifo (a może odwrotnie) :roll:[/quote]Nie wiem dlaczego tak powiedział, bo nie znam tych preparatów. Ja stosuję zazwyczaj Drontal Plus przeciw robalom oraz Frontline przeciw pchłom/kleszczom i na pewno nie ma przeciwwskazań, żeby je używać nawet tego samego dnia. Zresztą jak mogłyby być??? Jak już poprzednio wytłumaczyłam, to nie miałoby sensu, bo preparat przeciw pchłom pozostaje na psie co najmniej tak długo, jak jest skuteczny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mek']Flaire. To musze Ci powiedzieć , ze tego nie wiedziałem .
Ale czy te nicienie mają jakos zasadniczy wpływ na rozwój psa i jego życie?[/quote]Gdy sobie żyją jako larwy - nie. Problem w tym, że te larwy potrafią się przemieszczać. Z reguły przemieszczają się do płuc, gdzie mogą spowodować zapalenie płuc, choć to rzadko się staje. Ale jak już są w płucach, to pies je wykrztusza, połyka, wtedy wędrują one do jelit, gdzie rozwijają się w dorosłe glisty, któe są szkodliwe na pewno. Odrobaczanie działa właśnie na te dorosłe glisty.

[quote name='Mek']I jak czesto spotyka sie zarazone psy tym Toxicara canis ??[/quote]Jak już pisałam, niemal wszystkie psy sa zarażone przez matkę jeszcze przed urodzeniem.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Przyblizenie , cytat z artykułu :

........ te mogą być wywołane przez robaki obłe: glisty, owsiki itp. i robaki płaskie: tasiemce. Pamiętajmy, że silna inwazja pasożytów wewnętrznych może powodować, że psy są bardziej podatne na inne zachorowania. Szczególnie duże prawdopodobieństwo inwazji glist występuje u psów - [b]przyjmuje się, że 80% szczeniaków przychodzących na świat jest zarobaczonych (u psów występuje fenomen larwy drzemiącej), szczeniaki zarażają się od swojej matki w okresie życia płodowego.[/b] Pamiętajmy, ze jajami glist skażone jest nasze środowisko, trawniki, piaskownice… Należy też pamiętać, że glistnica (Toksokaroza) jest groźną chorobą również dla ludzi.

Link to comment
Share on other sites

A ti link gdzie o tej chorobie mozna poczytać
[url]http://www.resmedica.pl/zdart80010.html[/url]

Tak w zasadzie to dlaczego i my sie na wszelki wypadaek nie odrobaczamy, mając w domu nasze futrzaki?? zapytam przy okazji veta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...