Jump to content
Dogomania

owczarek szetlandzki


gośku.

Recommended Posts

Oj Gosiu, to jest temat rzeka. :hmmmm:
Proponuję tak:

[url]http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=20038[/url]
[url]http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=14578[/url]
[url]http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=2646[/url]
[url]http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=8757[/url]
[url]http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=9425[/url]

bo sama nie wiem od czego zacząć. :niewiem:
Jest trochę tego czytania, ale mam nadzieję, że miło ci się będzie czytać, bo fajnie tam ludziska piszą o szeltusiach. :kciuki: A co jeszcze ci się nasunie, to pytaj. :bigok:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

[b]ama [/b],
podpisujemy się pod tą charakterystyką wszystkimi czterema łapciami. :thumbs:
Tylko co do tego szczekania, to :shake:. Czytałam o skłonnościach sheltie do nadmiernego szczekania jeszcze zanim mała do nas trafiła i od małego z tym jej szczekaniem "walczyłam". Na spacerach nie "odzywa się" :wink: zupełnie i zawsze tak było. A w domku? W końcu znalazłam skuteczny sposób, żeby za dużo nie szczekała, a sheltunie to mądre psiaczki i szybko pojęła o co mi chodzi. :P

Link to comment
Share on other sites

No ja wlasnie zastanawiam sie nad kupnem pieska tej rasy. Sporo o nich czytam...no i....w jedym ze źródeł jest napisane że te pieski nadają sie raczej do domu z ogrodem niz do bloku i potrzebują duzych przestrzeni :( . Czy żeczywiscie tak jest? Cóż...ja jako mieszkanka miasta, zamieszkała własnie w bloku zaczynam watpić czy to dobry piesek dla mnie. Nie chcem żeby był u mnie nieszczęśliwy :-? . Mam juz jednego psa-goldenka, nie mam problemu z wybieganiem go, ostanio nawet pani hodowca powiedziała nam że Bafi musi duzo biegać skoro ma taką ładną sylwetke :) . Na spacerach czasem spotykamy znajomego szetlanda - mój psiak go uwielbia :wink: . Az miło popatrzec jak świetnie sie razem bawią :D .
Aha, mam jeszcze jedno pyt: Jak długich spacerów potrzebują szetlandy?
[quote] Strona o szetlandach i również mały spis hodowli piesków tej rasy: [url]www.little-star.strefa.pl[/url]. [/quote]
Fajna stronka, a jeszcze fajniejsze forum :wink:

Link to comment
Share on other sites

Agata&Bafi-
Dla szetlanda małe mieszkanie to nie problem.Pod warunkiem że zapewnisz mu tyle ruchu ile bedzie potrzebował .
Szeltandy to naprawde mądre i posłuszne psy.Podporządkuja sie każdym warunkom.
Pytasz jak długich spacerow potrzebują?
Napewno chociaż raz jeden dłuższy spacer ....gdzie bedzie mógl sie maksymalnie wybiegac i wyszaleć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aga&Bafi'] Na spacerach czasem spotykamy znajomego szetlanda - mój psiak go uwielbia [/quote]
No to już sobie wyobrażam jak razem szaleją :wink:, bo moja mała uwielbia biegać z piesiami i często kolega czy koleżanka ma już dość biegania, a Asti jeszcze robi kółka, doskakuje, zachęca na ugiętych łapkach do biegania i ciągle jej mało :P . A skoro spotykacie sheltie na spacerach, to już pewnie trochę zaobserwowałaś jakie one są. Goldeny też przecież potrzebują dużo ruchu, a dajesz sobie radę z Bafim, więc i spokojnie poradzisz sobie z sheltie :kciuki:. My mieszkamy w bloku na 3 piętrze i mała wcale z tego powodu nie cierpi. W ciągu dnia wychodzi na trzy, cztery kilkuminutowe spacerki, a jak wracam z pracy, to późnym popołudniem na godzinkę i czasem jeszcze wieczorkiem na pół godzinki, ale to nie zawsze. No i w sobotę i niedzielę i raz w tygodniu na godzinkę, dwie na plac szkoleniowy, ale jakieś ciekawe zajęcia możesz jej sama wymyślać. Jak zdarza się, że nie mam czasu na dłuższy spacerek, to w zamian wymyślamy sobie jakieś ćwiczenia albo zabawę w domu :lol: . To są bardzo inteligentne pieski i fajnie coś z nimi robić. :)

Link to comment
Share on other sites

Oj tak, oba pieski doskonale sie dogadują, Bafi tez uwielbia szalec i sie bawić. Sheltie to takie żywe srebro... szybkie, skoczne, wszędzie ich pełno...mają takie iskierki w oczach. Bardzo polbiłam tą rase, fajne mają charakterki. :D Myśle że to bylby wspanialy towarzysz dla Bafiego. Bo on sie czesto w domu strasznie nudzi, a jak wyjdzie na spacer i nie ma żadnych psów z którymi móglby sie pobawić to tylko patrzy na mnie jakby chcial zapytac: " no to co będziemy robić?" "wymysliłaś cos nowego?" :wink: W każdym razie dziekuje wam za odzew... :D

Link to comment
Share on other sites

[b]Aga&Bafi [/b],
no, to pewnie prędzej czy później pojawi się u Was taki mały urwis. :P

Ja też miałam do tej pory zawsze duże owczarkowate psiaki, bo pies to musi być duży, żeby nie trzeba go było szukać pod szafą :oops: . Ale pewne okoliczności w moim życiu spowodowały, że zdecydowałam, że następny psiaczek powinien być mały, ale... nie zupełnie malutki. I kiedyś na Animal Planet jeden z odcinków o rasach psów prezentował sheltie. Zaczęłam zaraz szukać po internecie informacji i zdjęć tej rasy, i... zakochałam się. A "na żywo" widziałam sheltie tylko raz na jednej wystawie. :oops: A kiedy mała pojawiła się w naszym domku, to... do reszty :loveu: .

Mam nadzieję, że w końcu będziemy mogły poszaleć trochę na agility :wink: , bo Asti uwielbia wszelkie przeszkody (dzisiaj na placu zabaw, wchodziła i schodziła nawet po drewnianej drabince :klacz: ), a na razie uczymy się różnych "elementów" posłuszeństwa.

[quote name='Aga&Bafi']Myśle że to bylby wspanialy towarzysz dla Bafiego. Bo on sie czesto w domu strasznie nudzi, a jak wyjdzie na spacer i nie ma żadnych psów z którymi móglby sie pobawić to tylko patrzy na mnie jakby chcial zapytac: " no to co będziemy robić?" "wymysliłaś cos nowego?" [/quote]
No, to u sheltie też to masz zapewnione :thumbs: . One też lubią coś robić, bo jak się nie wybiegają i nudzą się w domku, to chodzą i marudzą. :x Sorry. :modla: Piszę za wszystkie sheltie, a to Asti taka jest. :-? A może są sheltie kanapowce? :wink: Niestety nie mam kontaktu z innymi sheltusiami, więc nie wiem. :oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote]no, to pewnie prędzej czy później pojawi się u Was taki mały urwis. [/quote]
Napewno!!! :D

Chciałam jeszcze zapytać o uszy sheltusiów. One sa takie załamane, ale nie do końca... Coś się z nimi robi czy same sie tak zaginają? :oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aga&Bafi']Chciałam jeszcze zapytać o uszy sheltusiów. One sa takie załamane, ale nie do końca... Coś się z nimi robi czy same sie tak zaginają? [/quote]
No właśnie, bardzo się bałam czy Asti nie będą stały uszka, bo sporo się na ten temat naczytałam. Kiedy była malutka miała je ładnie załamane :kciuki: , aż pewnego dnia zauważyłam, że końcówka jednego uszka zaczyna się powoli podnosić. Padł na nas blady strach. :cry: Co tu zrobić? :hmmmm: W książce "Collie i Sheltie" L.Zboralska opisuje sposób załamywania i masowania uszek. Próbowałam, ale... ciężko taką małą wiercipietę "dorwać" i przetrzymać chociaż minutę, żeby to zrobić. Nie podobało jej się to za bardzo i szybko się wyrywała. :evil: Wypróbowałam więc inną metodę: podkleiłam uszka (drugie się jeszcze nie podnosiło, ale zrobiłam to profilaktycznie) gumą do żucia. :cunao: I z podklejonymi uszkami zachowywała się jakby nic na nich nie miała. :wink: Nawet nie zauważyłam kiedy guma odpadła, a uszka... zostały załamane do dzisiaj. :klacz: Czy jest to idealne załamanie, to nie ma już dla mnie znaczenia, najważniejsze, że nie ma stojących. :thumbs:

L.Zboralska pisze jeszcze, że sheltie może mieć skłonności do stojących uszek po swoich rodzicach. Jeśli jedno z nich albo oboje mają stojące uszka, to szczeniaczek też może mieć. Albo po takiej parze mogą się jeszcze urodzić szczeniaczki o uszkach prawidłowych, a dopiero ich potomstwo otrzyma ten defekt. Często uszka zaczynają stawać w trakcie zmiany ząbków, bo jest to związane z zaburzeniami gospodarki mineralno-wapniowej albo w trakcie dojrzewania.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...