Jump to content
Dogomania

tryb wyboru moderatorów


Isadora7

Recommended Posts

[quote name='jefta']Teoretycznie tak. Zgodnie z regulaminem wątpliwości na temat moderowania wysyłamy do "przełożonych" moderatora czyli Margo (lub Huana) [B]to oni decydują o tym kto jest moderatorem na forum[/B], ale nie słyszałam o tym, żeby kogoś chcieli zdjąć z moderowania po skargach użytkowników-chociażby dlatego, że pretensji do moderatorów jest masa-taka funkcja moda :p[/quote]


[B]A jaki jest tryb wyboru na moderatora?[/B]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Rybka_39']Moderator chyba też może dac uprawnienia moderatorskie innemu modowi, tak słyszałam od Pianki, ale nie wiem czy tak działa:roll:[/quote]
Nie :) Modzi nie mają takich uprawnień.

Jedynie admini mogą dawać uprawnienia moderatorskie, np. na wniosek modów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Isadora7'][B]A jaki jest tryb wyboru na moderatora?[/B][/quote]

[quote name='Szamanka']Jesteś chętna? :p[/quote]

Szamanko zadałam proste pytanie: o [B]tryb wyboru modaratora[/B]. Samo objęcie funkcji moderatora po to aby być od kogoś o oczko wyżej mnie nie rajcuje. Nie bawi mnie funkcja dla funkcji. Obejmując jakiekolwiek stanowisko (bo moderator to tez stanowisko) nie podnieca mnie tylko sam fakt możliwości kierowania kimkolwiek. To mam na co dzień i w znacznie poważniejszych i odpowiedzialnych tematach. Nie łapię każdej funkcji dla każdej.

Interesuje mnie najpierw co się za tym kryje. Jak w życiu. Iluż jeleni dało się złapać na możliwość posiadania na wizytówce: prezes, dyrektor blablabla. Jestem już bardzo dużą dziewczynką i nie straszne mi jak mi chłopczyk czy dziewczynka powie np "a moja mamusia jest policjantką". Według mnie biorąc się za jakąkolwiek funkcje powinno się najpierw wiedzieć:

[LIST]
[*]Jaki jest proces rekrutacji. Bo zupełnie nie zaspokaja mnie warunek typu "znajoma królika". Mało ambitne. W zasadzie wcale.
[*]Jakie warunki trzeba spełnić? Bo np w przypadku dogomanii nie jest dla mnie warunkiem: ilość postów, fakt bywania na określonych wątkach, ilość achów, ochów. Ba nawet punkty karne - bo to akurat należałoby obejrzeć pod jakimś pryzmatem.
[*]jakie umiejętności trzeba posiadać - a to aukrat chyba nawet powinno być NomberŁan. Rorum to miejsce gdzie jest niesamowity przekrój ludzi. O skrajnie różnych poglądach, statusie społecznym, wieku.
[/LIST]
Dla mnie moderator powinien poza umiejętnościami technicznymi (bodaj podstawy php, bbcode, css, etc. etc.) powinien być postacią poniekąd charyzmatyczną, o mocnej psychice aby nie dać się przeróżnym wiatrom i wichurom.

Moderator musi sobie poradzić z tzw "tłumem". Bo nie jest problemem dać bana czy wykasować niewygodny post. Szczególnie na forum takim jak dogomania, bo to może mieć i miewa konsekwencje odbijające się na psiakach.

Ponadto moderator musi mieć jasność tematu w kwestii kar chociażby. Nie może byś tak że jeden wymaga 14 dni (w domyśle wieczność), a drugi 7 lub natychmiast pomimo, ze dopiero się zaczęło.

Przyznam, ze spełniam warunki dobrego moderatora. Zapewne niektórzy nazwą to nieskromność, zarozumialstwo. mają problem, bo to po prostu znajomość swoich wartości, swoich plusów. Dodam ze znam swoje wady również, a mam ich dużo. Ale ja o tym wiem i nie boję się o tym mówić. Nie obrażam się tez jak udzielna księżna czy niezgwałcona dziewica. A to procentowałoby przy funkcji moderatora. I procentuje tam gdzie jestem, a jestem w bardzo trudnym środowisku - w 95% męskim. Przekrój wiekowy niemalże od zera do 70 lat (najstarszy który się przyznał).

Ale tam jest jasno pokazany tryb wyboru moderatora. Nie jest łatwo. Wypełnia się testy (opracowane przez psychologów) i przyznam ze pierwsze podejście spaliłam. No ale to mnie jeszcze bardziej zmobilizowało. Tam nie jest łatwo. Ale każdy user ma zapisane w swoim profilu kary, tam w regulaminie jest nie tylko co może moderator i admin i ze właściwie tylko oni mogą a userów nie ma. Tam jak moderator zrobi coś co ma znamiona stronniczości (w jakimkolwiek kierunku) natychmiast powstaje wątek i userzy wypowiadają swoje żale, swoje mowy obrończe. Moderator który wchodzi dwa razy do tej samej wody (patrz jest stronniczy, nadużywa władzy) kończy karierę. Moderator jest dla userów, a nie odwrotnie.

Tam jest jasna tabela kar. Nie wspomnę o paru technicznych sztuczkach, bo niektórych na tym forum nie można zrobić. Jeżeli więc jest tu jakiś tryb wyboru moderatora, chętnie się z nim zapoznam. I jeżeli to nie jest na zasadach typu:

[LIST]
[*]koleżanka koleżanki siostry kuzynki brata Goździkowej
[*]niech zostanie modem a my jej/jemu dokopiemy
[/LIST]
jestem w stanie sie zastanowić nad propozycją. Bo [B]mam nadzieję że to była propozycja[/B], a nie chęć np zaczepki. Przyjmuję jednak opcję, ze szczerze chciałaś zaproponować mi wejście w Wasze kółko (nie powiem grono bo ktoś kiedys miał pretensje że jestem na gronie, aczkowliek sam musi być skoro zna mnie z grona.net).

Spotykam się tu nieraz jak ktoś coś zaproponuje i słyszy odpowiedź w stylu "załóż gumiaki i idź wymieć łajno, pozgarniaj psy blablabla". A dla mnie każda pomoc jest ważna, nie każdy może być profesorem, siłaczem, księdzem etc. Ludzie mają różne predyspozycje. I nie znaczy, że jeżeli ktoś nie uczestniczył bezpośrednio w akcji (np odbijania psów) to jest gorszy. Każda pomoc jest ważna. Podobnie jak nie należy mierzyć czyjąś wartości ilością tymczasów, nie sztuka być na pograniczu VV.

Fajnie może byłoby sięgnąć po sprawdzone metody działania forum tak licznego i różnorodnego społecznościowo. Może dałoby się, znaczy dałoby się można podyskutować wprowadzić np tematy:


[LIST]
[*][URL="http://board.ogame.onet.pl/thread.php?threadid=309906"][B]Rekrutacja Moderatorów Forum [/B][/URL]
[*][URL="http://board.ogame.onet.pl/thread.php?threadid=133152"][B]Tabela Kar[/B][/URL]
[*][URL="http://board.ogame.onet.pl/thread.php?threadid=114924"][B]Regulamin Forum [/B][/URL][B](np kwestia multikonta, flame itp)[/B]
[*][URL="http://board.ogame.onet.pl/thread.php?threadid=72187"][B]Pręgierze
[/B][/URL]
[/LIST]
Powiem, że tam brakuje tez stale moderatorów, ale nie znaczy ze każdy kto zrobi taktak zostaje. Jest ankieta, testy, okres próbny.

Łudzę sie nadzieją, że ten post zaistnieje. Grzecznie bowiem i kulturalnie wyjaśniłam swój punkt widzenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Isadora7']

[LIST]
[*]Jaki jest proces rekrutacji. Bo zupełnie nie zaspokaja mnie warunek typu "znajoma królika". Mało ambitne. W zasadzie wcale.
[*]Jakie warunki trzeba spełnić? Bo np w przypadku dogomanii nie jest dla mnie warunkiem: ilość postów, fakt bywania na określonych wątkach, ilość achów, ochów. Ba nawet punkty karne - bo to akurat należałoby obejrzeć pod jakimś pryzmatem.
[*]jakie umiejętności trzeba posiadać - a to aukrat chyba nawet powinno być NomberŁan. Rorum to miejsce gdzie jest niesamowity przekrój ludzi. O skrajnie różnych poglądach, statusie społecznym, wieku.
[/LIST]Dla mnie moderator powinien poza umiejętnościami technicznymi (bodaj podstawy php, bbcode, css, etc. etc.) powinien być postacią poniekąd charyzmatyczną, o mocnej psychice aby nie dać się przeróżnym wiatrom i wichurom.

Moderator musi sobie poradzić z tzw "tłumem". Bo nie jest problemem dać bana czy wykasować niewygodny post. Szczególnie na forum takim jak dogomania, bo to może mieć i miewa konsekwencje odbijające się na psiakach.

Ponadto moderator musi mieć jasność tematu w kwestii kar chociażby. Nie może byś tak że jeden wymaga 14 dni (w domyśle wieczność), a drugi 7 lub natychmiast pomimo, ze dopiero się zaczęło.

[/quote]
ad1.
rekrutacja trwa czały czas;
moderatorzy podczas czytania forum starają się wyłapać "perełki" czyli użytecznych dla forum użytkowników;
kandydaci mogą też zgłaszać się sami (tu odpowiedź na post gagaty);
kandydat musi zostać zatwierdzony przez obecne grono modów-ze względu na to, że niesnaski między modami bardzo dezorganizują pracę obowiązuja zasada liberum veto;
ostateczną decyzję podejmuje Margo nadając uprawnienia moderatorskie (tylko admini mają taką możliwość)

ad2.
chęci i czas;
znajomość obsługi forum, bbcode i podstaw działania skryptu-tu wystarczą podstawy, bo modzi sobie podpowiadają jeśli ktoś nie potrafi czegoś zrobić (php czy css nie jest potrzebny);
zainteresowanie tematyką działów, którymi mod się będzie opiekował-to przedewszystkim masa czytania;

ad. 3 i dalsze
forum jest podzielone na działy-każdy ma inna specyfikę i użytkowników, więc osoba która świetnie poradzi sobie z np. z podróżami czy żywieniem może nie dać sobie rady np przy kopiowania czy pwp...

Link to comment
Share on other sites

O jakiś Cud, niekoniecznie nad Wisła. Conioeco znikneło a ja jestem zaczynająca watek gmmm


[quote name='jefta']ad1.
rekrutacja trwa czały czas;
[COLOR=Red][B]moderatorzy podczas czytania forum starają się wyłapać "perełki" [/B][/COLOR]czyli użytecznych dla forum użytkowników;
kandydaci mogą też zgłaszać się sami (tu odpowiedź na post gagaty);
kandydat musi zostać zatwierdzony przez obecne grono modów-ze względu na to, że niesnaski między modami bardzo dezorganizują pracę obowiązuja zasada liberum veto;
ostateczną decyzję podejmuje Margo nadając uprawnienia moderatorskie (tylko admini mają taką możliwość)
[/quote]

No to tzw wyłapywanie "perełek" to istotnie jest :p
Ale skoro mogą się zgłaszać sami kandydaci to myślę że warto jasno przedstawić gdzie mają się zgłaszać/pisać. Konkretnie.
Co do utrudnień w postaci niesnasków między modami, to uważam, że gdyby był jasny regulamin, tabela kar etc - to problem zgrzytów zmalał by prawie do zera.

A tak na jednym wątku mod nakazuje rozliczenia natychmiastowe w ciągu siedmiu dni, na innym w analogicznej sytuacji 14. Na jednym wykaz wpłat (bazarki, aukcje itd) nie wystacza, jest żądanie ksero dokumentów fundancji. I wątek się zamyka. Na innym za to nawet nie ma nawet tego (a aukcje, bazarki, wpłaty były) i wątek sobie kwitnie. I jak napisała jedna z Dogomaniaczek [I]"no tak i udajemy, że nic się nie dzieje"[/I].

I żeby było jasne, ja osobiście nie poddaję i NIGDY nie poddawałam w wątpliwość uczciwości osób prowadzących wątek. [B]Tu jest problem tylko w niejednolitym traktowaniu userów. [/B]Żyjemy w demokratycznym kraju. Prawo jest jedno dla wszystkich, no i mamy XXI wiek. Taka np tabela kar bardzo pomogłaby.


[quote name='jefta']ad1.

ad2.
chęci i czas;
znajomość obsługi forum, [B]bbcode i podstaw działania skryptu-tu wystarczą podstawy[/B], bo modzi sobie podpowiadają jeśli ktoś nie potrafi czegoś zrobić (php czy css nie jest potrzebny);
[B]zainteresowanie tematyką działów, którymi mod się będzie opiekował-to przedewszystkim masa czytania;[/B]
[/quote]

Tak właśnie napisałam "bodaj podstawy", co do css, php no fakt nie musi. [SIZE=1][COLOR=Silver]Niemniej jednak czasem się przydaje - był problem z jednym kontem. Ale to już za nami. Musiałabym napisać o paru prośbach userki do modów i do admina. A mamy to za sobą, więc eot.[/COLOR][/SIZE]

Zainteresowanie tematyką działów niewątpliwie, ale odrobina też asertywność niezbędna. Masa czytania jasne to oczywiste, ale umiejętność rozmowy z ludźmi niezależnie skąd są, czy i z jakiej organizacji.

[B]Same chęci i czas to byłoby za mało.[/B]


[quote name='jefta']ad1.

ad. 3 i dalsze
forum jest podzielone na działy-każdy ma inna specyfikę i użytkowników, więc osoba która świetnie poradzi sobie z np. z podróżami czy żywieniem może nie dać sobie rady np przy kopiowania czy pwp...[/quote]

To oczywiste i proste jak budowa cepa. Nadal jednak twierdzę, ze niezdrowym objawem jest jak modzi są jednokierunkowi. I doprawdy nie ma nic do rzeczy czy [B]modA[/B] kocha banany, a [B]modB[/B] kocha gruszki. Jeżeli jest jasna, jawna bodaj tabela kar, to nie ma opcji aby mod jednemu ustawiał 14 dni innemu 7. Nie ma opcji aby jeden wątek był zamykany, a drugi nie. Ustalony luzi np prawo moda do niewystawienia pierwszego bana, jasny i jawny tryb odwołać. Jasność kto moderuje dany wątek, nie na zasadzie parasola ochronnego (chciałabym nie używać przykładów). Wątek założony i przydział moda jes.

Wydaje mi się, że na forum powinien być temat typu "przyjęcia na modów". Ponadto w profilu powinno być że koleś/kolesióa ma np punkty karne, a jeżeli ban to na ile. I powinno być wtedy tez możliwe wejście do archiwum aby zerknąć na podstawy kary. Sorry ale tak jest na ogame. I wueirz proszę moderatorzy są z tak przeciwnych biegunów a jednak porzadek jest. Mod który nagina regulamin jest 'zżarty" przez userów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Isadora7']
No to tzw wyłapywanie "perełek" to istotnie jest :p
Ale skoro mogą się zgłaszać sami kandydaci to myślę że warto jasno przedstawić gdzie mają się zgłaszać/pisać. Konkretnie..[/quote]

do jakiegokolwiek moda lub admina, chodzi tylko o to by ktoś wpisał kandytaturę do odpowiedniego wątku. Niezależnie od tego czy kandydat zgłosił się sam czy zaproponował go jakiś mod postępowanie jest takie samo.

[quote name='Isadora7']
Co do utrudnień w postaci niesnasków między modami, to uważam, że gdyby był jasny regulamin, tabela kar etc - to problem zgrzytów zmalał by prawie do zera. .[/quote]

wydaje Ci się, forum jest żywe i sytuacji niestandardowych masa. bardzo podstawowa tabela jest przy automatycznym wpisywaniu punktów karnych. Ale np. spam-oczywistością jest, że automatyczny bot wklejający reklamy ma blokowany dostęp do forum na zawsze, ale użytkownikowi, który po dłuższej regulaminowej bytności na forum powklejał jakieś reklamy (hodowli, sklepu,...) przyznamy tylko punkty-przewinienie to samo a wyrównanie kar jest nierealne. Dawać wszystkim bany forever czy botom punkty? Przykład oczywiście ekstremalny (choć codzienny) ale obrazuje, że decyzje muszą być podejmowane indywidualnie. Żeby nadać im obiektywność podejmowane są "komisyjnie". A nie chcemy działać jak politycy spędzając głównie czas na kłótniach :cool3:


[quote name='Isadora7']
Tak właśnie napisałam "bodaj podstawy", co do css, php no fakt nie musi. [COLOR=black]Niemniej jednak czasem się przydaje - był problem z jednym kontem. Ale to już za nami. Musiałabym napisać o paru prośbach userki do modów i do admina. A mamy to za sobą, więc eot.[/COLOR]
[/quote]
sprawami technicznymi zajmują się admini. modzi nie mają takiej rubryczki gdzie ten php, css czy nawet html mogliby wpisać ;)

[quote name='Isadora7']
Zainteresowanie tematyką działów niewątpliwie, ale odrobina też asertywność niezbędna. Masa czytania jasne to oczywiste, ale umiejętność rozmowy z ludźmi niezależnie skąd są, [B]czy i z jakiej organizacji.[/B][/quote]
rozmawiamy o pwp czy o całym forum?
[quote name='Isadora7']
Same chęci i czas to byłoby za mało.
[/quote]
zgadzam się

[quote name='Isadora7']
To oczywiste i proste jak budowa cepa. Nadal jednak twierdzę, ze niezdrowym objawem jest jak modzi są jednokierunkowi. I doprawdy nie ma nic do rzeczy czy modA kocha banany, a modB kocha gruszki. Jeżeli jest jasna, jawna bodaj tabela kar, to nie ma opcji aby mod jednemu ustawiał 14 dni innemu 7. Nie ma opcji aby jeden wątek był zamykany, a drugi nie. Ustalony luzi np prawo moda do niewystawienia pierwszego bana, jasny i jawny tryb odwołać. Jasność kto moderuje dany wątek, nie na zasadzie parasola ochronnego (chciałabym nie używać przykładów). Wątek założony i przydział moda jes..[/quote]
oczywiście, że ma. mod który robi zestawienia na wystawach nie musi mieć pojęcia o przynależności użytkowników do organizacji na pwp.

Forum jest ogromne, stopniowo pożądkowane-pojawił się nowy regulamin ogólny, pojawiają się regulaminy działów, w których te kwestie są maksymalnie precyzowane.

[quote name='Isadora7']
Wydaje mi się, że na forum powinien być temat typu "przyjęcia na modów". Ponadto w profilu powinno być że koleś/kolesióa ma np punkty karne, a jeżeli ban to na ile. I powinno być wtedy tez możliwe wejście do archiwum aby zerknąć na podstawy kary. Sorry ale tak jest na ogame. I wueirz proszę moderatorzy są z tak przeciwnych biegunów a jednak porzadek jest. Mod który nagina regulamin jest 'zżarty" przez userów.[/quote]
właśnie powstał-piszemy w nim ;) punkty karne są widoczne w profilu; banów nie ma widocznych dla wszystkich, ale to już kwestia skryptu. Co do archiwum-punkty karne/bany przyznaje się (w 99% przypadków) za posty które muszą zostać zmoderowane lub usunięte, więc to bez sensu, żeby był do nich wgląd. Zarówno do histori edycji jak i usuniętych postów inni modzi mają dostęp więc w każdej chwili mogą poddać weryfikacji decyzje podjęte przez innych modów.

Link to comment
Share on other sites

Tak, sami modzi wylapuja -perelki, a potem daja sobie punkty karne jesli ktos sie wylamie? Nie wierze w taki system traca kolkiem wzajemnej adoracji, ale to przeciez Polska nasza pelna geba. Szkoda, bo dogo bylo dobrym zrodlem informacji...Nawet na tym watku wycieto posty, Isadora zostala prowadzaca i znowu jak u Kafki

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Erazm']Tak, sami modzi wylapuja -perelki, a potem daja sobie punkty karne jesli ktos sie wylamie? Nie wierze w taki system traca kolkiem wzajemnej adoracji, ale to przeciez Polska nasza pelna geba. Szkoda, bo dogo bylo dobrym zrodlem informacji...Nawet na tym watku wycieto posty, Isadora zostala prowadzaca i znowu jak u Kafki[/quote]

Z[B] tego wątku [/B]nie wycięto postów.
[B]Ten wątek [/B]został wydzielony z watku"Czy moderator może być zawieszony".padło akurat na post Isadory.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Isadora7'][SIZE=4]Na pewno?[/SIZE]?[/quote]
na pewno. WSZYSTKIE czynności moderatora są rejestrowane! usunęto jedynie post testowy Sainta.
[URL]http://img24.imageshack.us/img24/3466/beztytuucdk.jpg[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='misiaczek']Nie zaczynał.Pytasz się czy na pewno nic nie zostało wycięte,więc jefta próbuje Ci powiedzieć,ze nic oprócz postu Sainta (który wykonał post testowy) nie było usuwane.Posty jefta wydzieliła z innego wątku i akurat Twój post rozpoczyna nowy wątek mimo,ze go nie założyłaś[/quote]

Aha,
a w sumie ważne, że jest odp... wypowiedź :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Isadora7'][B]Yhmmm to Saint zaczynał ten wątek?[/B][/quote]
Nie zaczynał.Pytasz się czy na pewno nic nie zostało wycięte,więc jefta próbuje Ci powiedzieć,ze nic oprócz postu Sainta (który wykonał post testowy) nie było usuwane.Posty jefta wydzieliła z innego wątku i akurat Twój post rozpoczyna nowy wątek mimo,ze go nie założyłaś

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, choć nie jestem pewna czy dobrze rozumiem. Czy poszczególni modzi zajmują się wątkami przynależącymi do wyszczególnionych tematów, czy może tylko jest to informacja, że ostatnio zabierali głos na wątkach w wyszczególnionych tematach?

Czy modzi mogą interweniować w sprawach nazwijmy to ogólnie źle przeprowadzonych adopcji (oddanie psa byle komu, bez sprawdzania czegokolwiek), zwłaszcza, że dotyczy to osoby, która założyła wątek dla tego konkretnego psa?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...