Jump to content
Dogomania

Czy nie jest za wcześnie na drugiego psa?


adduss

Recommended Posts

Witam wszystkich,

posiadam pół rocznego pieska i zastanawiam się nad drugim. Odbiór pieska, który mnie interesuje będzie możliwy jak moja pierwsza pociecha skończy 10 miesięcy. Tu właśnie moje pytanie: czy nie jest to za wcześnie dla pierwszego psiaka? Jeśli tak to ile powinien skończyć, żebym mógł mu sprawić kompana do zabawy?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc,
Adam

Link to comment
Share on other sites

Jakiej rasy/typu jest Twój psiak? Małe psy już w wieku pół roku są dojrzałe psychicznie, bardzo duże czasem dopiero po 2-3 latach.

Czas o którym piszesz jest ok, pod warunkiem, że do tamtej pory dobrze ułożysz swojego psa, wypracujesz z nim dobry kontakt, zwalczysz ewentualne złe nawyki. Jestem zdania, że drugiego psa można brać, kiedy nie ma się problemów wychowawczych z pierwszym - psy błyskawicznie uczą się od siebie, złych nawyków w szczególności :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Mój piesiek to border collie, jest szalony jak każdy border ale błyskawicznie się uczy i już od miesiąca prawie uczęszczamy na tresurę. Zasadniczo nie wydaje się być jeszcze dojrzały, ale w ciągu 4 miesięcy powinien dorosnąć :)... dziękuję za szybką odpowiedź :)

Adam

Link to comment
Share on other sites

Weź też pod uwagę, że mając 2 psy, przynajmniej raz dziennie trzeba znaleźć czas, żeby zabrać na spacer każdego z osobna i popracować indywidualnie ;) Szczególnie ważne jest to przy rasach pracujących. A jakiego drugiego psiaka planujesz? :)

Link to comment
Share on other sites

Zakochałem się w borderkach więc drugi też koniecznie musi być borderkiem :evil_lol: Jeśli chodzi o spacery i szkolenie to na szczęście jesteśmy do opieki w dwójkę więc najwyżej będziemy chodzić osobno na spacerki ;). Szkolenie perferujemy indywidualne więc pod tym względem nie powinno być nam trudno :)

Dziękuje bardzo za zainteresowanie i pozdrawiam cieplutko,
Adam

Link to comment
Share on other sites

nie chcę Cię zrażac, ale ja bym poczekała. ja swoją sunię miałam 1,5 roku, jak wzięłam drugą i powiem Ci szczerze, że choc obie kocham nad życie, to z dużą jestem dużo mocniej związana emocjonalnie, bo miałyśmy sporo czasu, żeby razem spędzać czas, uczyć się siebie, szkolić. Teraz mała od dużej uczy się tych dobrych zachowań. A malutka jest kochaniutka, ale ta więź się dopiero tworzy, gdybym z dużą miała drugiego psiaka, to nie wiem, czy nasza relacja wyglądałaby tak samo... bo przy drugim psie, gdzie jednak zwierzaki są zazdrosne o względy i trzeba wszystko dzielić po równo, nawet jak są dwie osoby do spacerów, to jednak chodzi o tą więź, która się buduje.

Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, życzę Ci powodzenia :D

ps. ja ze swoimi nie chodzę osobno na spacery, ponieważ dla nich bardzo trudne jest, jak spędzam czas z jedną, odtrącając drugą. Więc wbrew moim książkowym założeniom życie zredukowało teorię ;) ja mam sunie shih tzu, ale jak jedna coś dostaje, to druga koniecznie takie samo, jak jedną biorę na ręce, to druga też wyciąga łapy w górę i to bezwzględnie musi być druga w kolejności, ciasteczko też obie dostają, jak jedna dostaje za coś, to drugiej muszę wymyślić komendę w danym momencie, żeby mogła dostać nagrodę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PapryczkaChili']nie chcę Cię zrażac, ale ja bym poczekała. ja swoją sunię miałam 1,5 roku, jak wzięłam drugą i powiem Ci szczerze, że choc obie kocham nad życie, to z dużą jestem dużo mocniej związana emocjonalnie, bo miałyśmy sporo czasu, żeby razem spędzać czas, uczyć się siebie, szkolić. Teraz mała od dużej uczy się tych dobrych zachowań. A malutka jest kochaniutka, ale ta więź się dopiero tworzy, gdybym z dużą miała drugiego psiaka, to nie wiem, czy nasza relacja wyglądałaby tak samo... bo przy drugim psie, gdzie jednak zwierzaki są zazdrosne o względy i trzeba wszystko dzielić po równo, nawet jak są dwie osoby do spacerów, to jednak chodzi o tą więź, która się buduje.

[/quote]
Popieram!! w 100%!! :multi: Naprawde trudno podzielic czas na dwa psy -szczegolnie jezeli sa bardzo ruchliwe. Mi to zajmuje srednio 4h (2h z jedna i drugie tyle z mloda) a i tak czesto nie mam czasu i potem te wyrzuty sumienia...:shake:;)
szczegolnie ,ze BC potrzebuja silnej wiezi z opiekunem i indywidulanego podejscia ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='PapryczkaChili']
nawet jak są dwie osoby do spacerów, to jednak chodzi o tą więź, która się buduje. [.............]
ps. ja ze swoimi nie chodzę osobno na spacery, ponieważ dla nich bardzo trudne jest, jak spędzam czas z jedną, odtrącając drugą. [/QUOTE]
W ten sposób nigdy nie zbudujesz więzi i nigdy nie bedziesz dla żadnej z nich bardziej atrakcyjna niż druga suka.
Obydwie powinny byc uczone spokojnego pozostawania w samotnosci bo gdy zajdzie taka konieczność moga sie zaczać poważne problemy.
[QUOTE]jak jedna coś dostaje, to druga koniecznie takie samo, jak jedną biorę na ręce, to druga też wyciąga łapy w górę i to bezwzględnie musi być druga w kolejności, [/QUOTE]
Ja tez mam dwie suki i nie ma żadnego konkurowania i przepychanek. Gdy ćwicze z jedną i pase ja smakołykami to drugiej nie musze nawet przywiazywac. Dostaje komende leż albo siad i czeka spokojnie bo wie ze nic jej nie ominie i dostanie co jej sie należy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Weź też pod uwagę, że mając 2 psy, przynajmniej raz dziennie trzeba znaleźć czas, żeby zabrać na spacer każdego z osobna i popracować indywidualnie ;) Szczególnie ważne jest to przy rasach pracujących. A jakiego drugiego psiaka planujesz? :)[/quote]

[quote name='Martens']Jakiej rasy/typu jest Twój psiak? Małe psy już w wieku pół roku są dojrzałe psychicznie, bardzo duże czasem dopiero po 2-3 latach.

Czas o którym piszesz jest ok, pod warunkiem, że do tamtej pory dobrze ułożysz swojego psa, wypracujesz z nim dobry kontakt, zwalczysz ewentualne złe nawyki. Jestem zdania, że drugiego psa można brać, kiedy nie ma się problemów wychowawczych z pierwszym - psy błyskawicznie uczą się od siebie, złych nawyków w szczególności :evil_lol:[/quote]

A moze mi tez poradzisz!!:hmmmm: zastanawiam sie czy 14 miesięczny shih-tzu :dog:to dobry wiek zeby miał kolege :dog:Yorka. Bardzo chce tego pieska tylko nie wiem czy juz czy jeszcze poczekac. Laki ( shih-tzu) to bardzo spokojny piecho. Grzeczny do bólu. Prosze o pomoc !!:placz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saccus']A dla rasy husky w jakim wieku można by było wziąść drugiego? Bo planuje jak mój piesek będzie miał rok.[/QUOTE]

Wiek teoretycznie odpowiedni - najważniejsze jednak jest to, żeby pierwszy pies przed przybyciem drugiego był dobrze ułożony; żeby wyeliminować jego złe nawyki itp.
Jeśli nie do końca wyszło ułożenie jednego psa, to przy dwóch będzie jeszcze gorzej; na pewno nie lepiej, bo i pierwszego psa trudniej będzie opanować, i młody przejmie złe nawyki od starszego kolegi.

[quote name='LakusiowaPani']A moze mi tez poradzisz!!:hmmmm: zastanawiam sie czy 14 miesięczny shih-tzu :dog:to dobry wiek zeby miał kolege :dog:Yorka. Bardzo chce tego pieska tylko nie wiem czy juz czy jeszcze poczekac. Laki ( shih-tzu) to bardzo spokojny piecho. Grzeczny do bólu. Prosze o pomoc !!:placz:[/QUOTE]

Myślę, że jeśli poradzisz sobie z obowiązkami, to nie będzie problemu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...