Jump to content
Dogomania

Owczarek Sztlandzki-Sheltie


Pandzia

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

chyba nie rozumiesz
aby pies szybko wykonywał ćwiczenie musi mieć odpowiednią motywację
zapewniam Cię, że dla głodnego psa jedzenie jest odpowiednią motywacją

może teraz jak zjada normalne śniadanie to jakikolwiek smakołyk nie jest atrakcją (zwłaszcza skoro piszesz, że jest niejadkiem, czyli mała ilość pożywienia powoduje że nie jest głodny)

jeżeli nie chcesz szkolić za jedzenie to rób to za zabawkę ale też to musi być na zasadzie - poza sytuacją gdy pies bawi się z Tobą za wykonanie zadania, pies nie ma dostępu do zabawek, nikt się z nim nie bawi "ot tak sobie"

w budowaniu motywacji chodzi o to aby "zabrać" psu możliwość samonagradzania się (jedzenie z miski o stałych porach, mizianie i zabawa w domu), wszystko co dostaje dostaje tylko i wyłącznie za wykonanie zadania

jak wykształcisz w nim chęć współpracy na odpowiadającym Ci poziomie - dopiero wtedy możesz "oddawać" mu przywileje - jeżeli chcesz

z tego co piszesz wynika, że chciałabyś pozostawić wszystko tak jak jest tylko pies sam z siebie zaczął pracować z Tobą a tak się nie da

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
z tego co piszesz wynika, że chciałabyś pozostawić wszystko tak jak jest tylko pies sam z siebie zaczął pracować z Tobą a tak się nie da
[/QUOTE]

Wybacz, ale będę stosowała własne metody, wiem, że napewno suche jedzenie nie doprowadzi do tego, że wszystkie komendy będzie robił super szybko. Zostane przy normalnych smakołykach których dostaje tylko wtedy gdy zrobi coś dobrze. Będę próbować pracować z nim na zabawkę, w zasadzie aportowanie nam wychodzi taki sposobem tylko gorzej jest z innymi komenadami, ale będziemy nad tym pracować, bez suchego..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dalmatynkaa wytłumaczę ci jak przygotować nagrody do szkolenia, które będą motywować psa do współpracy.
Ale najpierw zapytam - co twój pies najbardziej lubi?

Nagródki powinny być wielkości połowy paznokcia i jeżeli twój pies może jeść wszystko to trzeba przygotować nawet 10 rodzajów jedzenia. Np. zółty ser, parówka, kiełbasa, biszkopt, psie ciasteczka kupione w sklepie bądż upieczone własnoręcznie, suszona wątróbka itd. dobrane do upodobań smakowych psa.

Dlaczego tak powinno być? Jeżeli dajesz psu tylko jeden rodzaj nagrody to za kolejnym razem on będzie wiedział co dostanie i taka nagroda nie będzie dla niego atrakcyjna i nie będzie tak chętnie wykonywał poleceń. Jeżeli wybór będzie różnornorodny i za każdym razem pies dostanie co innego to wtedy będzie ciekawy co teraz dostanie i zawsze wykona kolejną komendę.

Bardzo ważne jest też, aby przed przystąpieniem do szkolenia pies był głodny. To co opisała OLaAB znaczało, że tą porcję co pies powinien zjeść w ciągu dnia ze swojej miski, powinien dostać tylko z twojej ręki i to nazywa się "spalenie miski" i nie jest krzywdą dla twojego psa, a wręcz odwrotnie nakręci psa do szybszej pracy.

Poza tym bardzo ważne jest ilość powtórzeń danego ćwiczenia i to trzeba dostosować do psa. Nie może ich być za dużo, bo to zniechęci psa do pracy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Tongue dzięki ;)
Zmieniliśmy karmę na taką, którą Fredi chętnie wcina. Zanim mu nasypie do miski ma wykonać jakąs komendę, czasami też pracujemy za granulki, ale rzadko.
Ogólnie jestem z niego zadowolona, chociaż jest uparty, głupiutki i tak dalej to wszystkie polecenia wykonuje bardzo szybko z czego jestem zadowolona. Właśnie kończymy szkolenie i nie nadajemy się do egzaminu :cool3: Ale to chyba przez jego żywiołowość, jak dam mu komendę ''zostań' to słychać jeden pisk i szczek wtedy (przecież w ciągu 2 minut można zrobić tyle rzeczy..). Usiedzi tak chwilkę i nagle coś w nim wybucha i bum, ucieka... no ale trudno. Będziemy bardzo dużo ćwiczyć i myśle, że przystąpimy dopiero do następnego egzaminu.
Pozatym ja nie wiem jak to jest, im pies starszy tym powinnien być grzeczniejszy, a mój ma na odwórt, na początku szkolenia był prymusem, a teraz nawet nie wie co oznacza komenda ''siad'' :p Taki wiek chyba.
A od lipca zaczynamy już agility i chyba z tego najbardziej się ciesze,
Pozdrawiam.

[IMG]http://images12.fotosik.pl/70/854cafabbe64389b.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a to nasze przebiegi w Łącku (zaowocowały "załapaniem się" do reprezentacji na Mistrzostwa Świata Agility) ;)

[URL="http://www.naszezwierzaki.com/filmy/lack2007/s_Blusio_A.wmv"]Agility[/URL]

[URL="http://www.naszezwierzaki.com/filmy/lack2007/s_Blusio_J.wmv"]Jumping[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...

[quote name='BlackSheWolf']hej co tu tak cicho ?
zawsze mnie ciekawilo czy szetlandy linieja?[/quote] Zacznijmy od tego, który pies nie linieje? Otóż nawet grzywki :P
No, poza tym to małe szczekaczki, nie chce robić antyreklamy rasie, ale gdybym miała wybór, to wolałabym szkota, collie. Ale wiadomo, co kto woli ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja nie jestem posiadaczką sheltiego, ale mój wujek jest i mam dość często z psiakiem do czynienia. I nie wiem - czy wszystkie owczarki szetlandzkie takie są, czy to tylko jednakowy okaz, albo może kwestia wieku... bo to w końcu jeszcze młodziak, ale tak żywego, energicznego i... no cóż - hałaśliwego psa, jak żyje nie widziałam! (a w życiu zdażyło mi się już widzieć dużo psów ;)).
Non stop bieganina po ogrodzie, non stop latanie za piłą, non stop łapanie wszystkiego, co tylko się da złapać... a przy tym non stop głośne szczekanie :evil_lol: Sheltie to z pewnością sympatyczny i pełen energii piesek, ale nie dla babci... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...