Jump to content
Dogomania

ja bym chciala ale nie wiem co i jak..


wiosna

Recommended Posts

Musiałabyś pogadać z Mike'm. Ostatnio go tu nie widuje, może jest na wakacjach. On ma dwa husky i zajmuje i interesuje się dogoterapią.

Poza tym też kiedyś interesowałam się tym tematem i znalazłam nawet dość ciekawy kontakt internetowy. Niestety po awarii kompa straciłam go, ale jeszcze będę grzebać w archiwum i jak znajde to napisze. To był adres ludzi profesjonalnie zajmujących się tym tematem. Radzili mi w sprawie niemówiącej dziewczynki. Niestety jej rodzice zrezygnowali ze spotkań... :cry:

Jeżeli chcesz mam też jakieś materiały o dogoterapii.

Link to comment
Share on other sites

Ktoś o mnie wspominał? :D

Wiosna: zajmujemy sie (moja zona i ja) dogoterapią od niedawna. Własnie wróciliśmy z dwutygodniowego turnusu rehabilitacyjnego, Kazan i Kiara pracowały tam z dziecmi niepełnosprawnymi. Była z nami fotoreporterka z GZ, jak chcesz, to mogę Ci kilka zdjęć wyslać (jak je otrzymam). Było rewelacyjnie :D

Dogoterapie w Polsce (prawnie) może stosować każdy, co nie oznacza, że każdy powinien.....

Magda (moja żona) jest po oligofrenopedagogice i to ona prowadzi zajęcia. Ja jestem trenerem psów i zajmuję sie bardziej zajęciami ruchowymi oraz sportowymi z psami (jestem m.in. po wychowaniu fizycznym) z dziećmi niepełnosprawnymi pracowałem ok. cztery lata na pełny etat. Zanim wyszliśmy z psami "w świat" trenowalismy rok na własnych dzieciach i znajomych dzieciach niepełnosprawnych.

Link to comment
Share on other sites

Asia i Yuki - czy ty jesteś moim alter ego?

Imię to samo, studia pedagogiczne, co jeszcze? Jestem zaciekawiona :D

Interesuje się dogoterapią również zaczełam od własnego dziecka - skutek rewelacyjny :D

Bardzo bym chciała pojechać na kurs, albo coś podobnego wakacje są sprzyjającą porą, czy nie organizujesz czegoś takiego Mike?

Mogłabym spędzić weekend w sierpniu w Bielsku, mam tam znajomych, chociaż pobieżnie zobaczyłabym jak wygląda prawdziwa dogoterapia. U mnie w okolicy nie ma nikogo kto byłby wyspecjalizowany w takiej terapii.

April zrobiłam test amatorsko na psa dogoterapeutę , wszystko było OK, tylko żebranie jedzenia :(

Link to comment
Share on other sites

Takie kursy z prawdziwego zdarzenia organizuje pani Maria Czerwińska.

My też sie dopiero uczymy.

To co już zdążyliśmy zauważyć, to że husky sa idealne do dogoterapii dzieci autystycznych i z uposledzeniem znacznym (typowa dogoterapia) oraz dla dzieci z uposledzeniem lekkim i jednoczesnie sprawnych ruchowo (zajecia "sportowe"). Natomiast dla dzieci "średnich" widziałbym bardziej psy , które bardziej wychodzą z kontaktem np. goldeny.

Link to comment
Share on other sites

OPrócz Czerwińskiej - która jest pionerką dogoterapii w Polsce (zajrzyj na stronę Czeneki) są jeszcze terz inne ośrodki.

W Kościanie działa niejakie Centrum Dogoterapii, z tego co pamiętam tam powstzała też pierwsza praca mgr w POlsce z tego tematu . Jest też coś w Koszalinie (Stowarzyszenie Terapii Kontaktowej z Udziałem Psów)

http://www.republika.pl/dogoterapia/co_to.html#C

Dogoterapię praktykuje też Darek Morsztyn i on również organizuje kursy dogoterapeutyczne, z reguły są one na jesieni.

www.biegnacy-wilk.pl

ps.

milo Was widzieć Mike ;-)

Link to comment
Share on other sites

Takie kursy z prawdziwego zdarzenia organizuje pani Maria Czerwińska.

hmm...

bardzo różne są opinie na temat tych kursów :-?

Niewątpliwie jest pionierką, ale...

Psy do dogoterapii należy wyselekcjonować i szkolić w tym kierunku już od wczesnego szczenięctwa!

Wiosno, typ sportowy husky kompletnie się do tego nie nadaje!

PS czyżby husky był rasą pedagogów :lol: ?

Ja też jestem z tej branży.

Link to comment
Share on other sites

SH: po prostu uważam, że ktoś zajmujacy sie dogoterapią rok, dwa , trzy a nawet pięć nie powinien prowadzić kursów na ten temat. Teorię dostępną na rynku moze przekazać każdy - jaka jest jej wartość praktyczna? To doświadczenie nadaje jej wartość.

Psy do dogoterapii należy wyselekcjonować i szkolić w tym kierunku już od wczesnego szczenięctwa!

zgadzam sie w 99%

Wiosno, typ sportowy husky kompletnie się do tego nie nadaje!

Nie rozumiem - co wg Ciebie oznacza określenie "typ sportowy"?

Link to comment
Share on other sites

Według mnie typ sportowy u husky to psiaki kojarzone i selekcjonowane w kierunku użytkowania w psich zaprzęgach.

Czasem wiąże sie z tym charakterystyczna, szczupła i wysokonożna sylwetka i słaba gatunkowo szata.

Najważniejsze jest jednak to, że sa to psy bardzo pobudliwe, ruchliwe i aktywne co chyba nie idzie w parze zukładaniem ich do dogoterapii :-?

A co do kwestii

Teorię dostępną na rynku moze przekazać każdy - jaka jest jej wartość praktyczna? To doświadczenie nadaje jej wartość.
to zgadzam się całkowicie.

Śledzę publikacje prasowe, książkowe i internetowe z ogromnym zainteresowaniem. Różna jest ich wartość merytoryczna tak jak różne są doświadczenia autorów. I dopiero własne, praktyczne doświadczenia pokazują rzeczywistą wartość i sens dogoterapii.

Link to comment
Share on other sites

typ sportowy ??! sh.. to co Ty nazywasz 'typem sportowym' my nazywamy 'szczurkami'... A sport to tez bieganie z psem duzo dluzszych tras, te psy nie sa chude i nadpobudliwe, ale opanowane, spokojne, wytrzymale i cieprliwe.

poza tym przeciez nie wezme do dziecka psa niewybieganego, ale zmeczonego...

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Zgoda, husky w typie sportowym=szczurek :)

Jednak jeśli twierdzisz, że

przeciez nie wezme do dziecka psa niewybieganego, ale zmeczonego

to nie rozumiesz czym jest dogoterapia.

Pies przed pracą z niepełnosprawnymi musi być doskonale WYPOCZĘTY.

Od psiego terapeuty wymaga się głównie doskonałego do tej pracy temperamentu a nie urody i właśnie o to mi chodziło.

Link to comment
Share on other sites

Dogoterapia to nie tylko zwyczajny, dobry, udany kontakt dziecka, czy niepełnosprawnego dorosłego, z psem.

To pewien program pracy poprzedzony diagnozą potrzeb osoby poddawanej terapii oraz ułożeniem planu pracy ( ilość, rodzaj, intensywność spotkań itd) z przygotowanym do tego rodzaju pracy psem.

Bardzo mnie cieszy, że jesteś taką entuzjastką :) ale nie łap pięciu srok za ogon. Zaprzęgi, hodowla, dogoterapia...no i szkoła...to może ćię przerosnąć :(

Może lepiej robić jedną rzecz a doskonale.

Przecież w zaprzęgach jesteś bardzo dobra!

Link to comment
Share on other sites

ja nie mowie ze dogoterapia sie zajme tak na codzien.. chodzi o to ze corka mojej sasiadki ma jakies guzy na mozgu czy cos.. nie wiem dokladnie. i myslalam, zeby do tej jej corki chodzic czasem, z psiakiem :)

a co do robienia jednej rzeczy - popatrz na to inaczej - bez sensu dla huska bylaby np sama dogoterapia, same wystawy, samo siedzenia w domu.. zaprzeg to jst podstawa. reszte mozna, nie trzeba.

Link to comment
Share on other sites

Pierwszą potrzebą huskich jest bieganie i pies musi być wybiegany zanim przystapi do zajęć. Dogoterapii husky może się nauczyć, może to lubić ale nie bedzie sie w tym realizował.

Nie chodzi o to, żeby przed zajęciami puścić go sprintem na 10 km i dyszącego wprowadzić na terapię :roll:

Chodzi o systematyczne treningi absorbujace nadmiar energii. Chodzi o to aby pies miał zaspokojone wszystkie swoje potrzeby, wtedy zadowolony i spokojny bedzie dobrze pracował.

Wiosna: SH ma rację. Terapia to coś zaplanowanego na podstawie badań obserwacji. Tym nie można zajmować się z doskoku... Natomiast jak najbardziej możesz dawać radość dzieciom umożliwiając im kontakt i zabawę ze swoimi psami. Powodzenia i pozdrowienia od Agnieszki :D

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o systematyczne treningi absorbujace nadmiar energii. Chodzi o to aby pies miał zaspokojone wszystkie swoje potrzeby, wtedy zadowolony i spokojny bedzie dobrze pracował.

oraz

Dogoterapii husky może się nauczyć, może to lubić ale nie bedzie sie w tym realizował.

jestem pod wrażeniem Twojej kopetencji mike :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...