Jump to content
Dogomania

Owczarek Australijski (aussie)


Maniut

Recommended Posts

  • Replies 231
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie mam psa tej rasy, jednak bardzo mi się podobają :D

Są to typowe owczarki- posłuszne, inteligentne, ale też mają temperament. :wink:

Pierwsza hodowla tej młodej rasy w Polsce znajduje się stosunkowo niedaleko mnie- pod Rzeszowem.

Najlepiej skontaktuj się z hodowcami, którzy udzielą Ci bardziej szczegółowych informacji :wink:

Link to comment
Share on other sites

wiem, ale mam nadzieje ze po ONku poradze sobie z takim zywiolem a raczej ze moj ON poradzi se z takim zywiolem bo min. dla niego chce kupic drugiego psa (zeby w koncu mial kogo gryzc w zabawie bo normalnie jak ja sie z nim bawie to nie moze a widac ze chce :) ale tak z milosci :) ) a co do stron to jzu duuzo znalalam nawet znalazlam miot na wiosne, ale bylam ciekawa czy na forum jest jakis aussiko maniak, z ktorym mozna by pogadac tak.. szybciej niz droga mailowa. :)

Link to comment
Share on other sites

Maniut a nie myslalas nad tym aby najpierw zajac sie wychowaniem swojego ONa? Gdzies przeczytalam, ze ma dopiero 10 miesiecy?

Tak z ciekawosci: co z nim robisz? co planujesz robic? Osobiscie bym nie odwazyla sie brac szczeniaka do 10 miesiecznego psa, tym bardziej gdy nie ma sie doswiadczenia. Bo 10 miesieczny pies, to naprawde zadne doswiadczenie. Sadze, ze 3 lata to juz dobra roznica wieku pomiedzy psami.

Poza tym widze, ze celujesz w rasy szalenie wymagajace: belgi, aussie - sa to psy zupelnie inne od ONow. Musisz im zapewnic dzienna porcje pracy, w innym wypadku same sobie beda szukaly rozrywki. Na poczatku trzeba poswiecic bardzo duzo czasu na wychowanie by to procentowalo w przyszlosci. I dopiero wtedy beda posluszne jak typowy owczarek :D

Poza tym przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie w jakim celu szukasz drugiego psa. Co chcesz z nim robic? Bo jak ma byc jedynie kompanem do zabaw z ONkiem to bardzo sie zastanow...

Na innym topicu z kolei przeczytalam, ze interesuja Cie briardy: sa to znowu bardzo wymagajace psy i jednoczesnie bardzo rozne od aussie. I szczerze mnie zaciekawilo czemu akurat te rasy wchodza w rachube, czy widzialas jakies psy na zywo czy po prostu podobaja Ci sie z obrazka?

Link to comment
Share on other sites

1. tak Fart ma 10 miechow, ale psa zamierzma wziasc na wiosne jak Fart bedzie mial ponad rok, (ja wyczytalm gdzie ze najlepiej wzisc drugiego spa jak pierwszy skonczy rok (minimum) a jachce zeby Fart mial staly kontakt z drugim psem jak najwczesniej

2. wybralam briardy i aussie poniewaz: aussie : najpierw zobaczylam obrazek, potem nawiazalm kontakt z Urszula Chrytonik, ale to byl daaawno jak mialam jeszcze poporzendiego psa, ale kontakt sioe urwal (kontakt mailowy). Wtedy nie wzielam aussie bo poprzedni pies.. niestety ledwo tolerowal psy sasiadow.. WIec nowy ipes w domu to nie byl dobry pomysl. NIestety Morus zmarl.. na raka... no i oczywiscie miesiac po jego smierci pojawil sie Fart, ja cos tam mowilam ze moze jednak inna rase ale nie, tata powiedzial ze ona chce ONa i juz... no to sim przymknelam, a teraz znow pracuje nad drugim psem.. teraz co do briarda: briarda widzialm tlyko na obrazku, czytalm o nim, a to ze juz pytam o szczeniaki to tak na zapas, zeby wiedziec czy sa jakies, czy jest latwo o szczeniaka tej rasy w poslce (o aussie trudno) i zeby dostac moze jakis kontakt z dobra hodowla od forumowiczow.

3. Z Fartem to tak: sobota, nedziela szkolenie PT1 (mam zamiar cos wiecej) a w tygodniu spacery i ogolnie bieganie itp.

4. Nowy pies ma byc kompanem dla Farta ale nie tlkyo, to ma byc tez pies dla mnie, tez byl szkolony, no i to ze mial by byc kompanem farta to nie znaczy ze bylby z nim caly czas, psy byly by oddzielane od siebie, zeby nowy pies przywiazal sie do czlowieka, nie do Farta.

5. co do mojego doswadczenia z spami Fart nie jest moim pierwszym psem, i wydaje mi sie ze juz co nieco o psach iem, tzn pierwszy pies-> znajda Faktem jest ze bardziej wychowalal go moja mama niz ja (ja mialm wteyd rok) drugi-> czarny ON niestety mama dosc dziwna sytuacje rodinna i powiem tak, od pocztaku byl z moim tata a ja poznalam go gdy mial juz 3 lata, z domu zostal zabrany jak mial 4 tyg.. (wiem nie powinno sie tak robic ale mowilam juz ze mnie przy tym nie bylo) przez co mial spaczona psychike, jednak pracowlm z nim (sama bez zadnego szkolenia) i udalo mi sie poprawic jego charakter na tyle ze mozna bylo trzymac go i jeszcze jakeigos psa w jednym pomieszczeniu.. Trzecim jest Misio (mieszka u mojej babci) z schroniska, tez troche nie tego pod sufitem, ale musze powiedziec ze udalo mi sie go nauczyc chodzenia przy nodze i przychodzenia na komende (jak do tej pory) a wymagala to straaasnie duzo pracy) no i czwartym jest Fart, ktory.. no coz z dobrego domu do dobrego domu mieszka u nas nie ma nic z psychika chodzi na szkolenie jest caly zdrowy i wesloy.

no i to by bylo chyba na tyle, a z Ula Chrytonik bede musiala nawiazac kontakt. ;)

Pozdrawiam!!

Ps. i ide spac!! npislam wam tyle ze teraz aaardzo proszme miodpisac a ja jak wstane to przeczytam :) :wink:

Achaa!!!! no i aussie ciagnie mnie dlatego ze jestem koniara!! a aussie i konie to ponoc dobrana para, i aussikowi mogla bym zapewniec (jak juz podrosnie) tereny, ja na koniu on na ziemi :) bo z ONem to sie boję

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oglądałam kiedyś film w którym był owczarek australijski, nie pamiętam niestety już tytułu :( . Ale takie moje pytanie, czy Aussie mogą być szkolone w kierunku obrończym?? W tym filmie pies szukał porwanej dziewczynki i potem z tego co pamiętam obronił swoją właścicielkę.

Link to comment
Share on other sites

Aussiek szkolony na obronie? :roll: No, może w jakiś inny sposób, ale... Owczarek australijski, to przecież pies pasterski i w jakiś sposób broni swojego pana, swojego stada. Ale on (chyba? :hmmmm: ) nie pójdzie na rękaw tak jak rasy obronne? Ja mam akurat szeltusia i moja mała też mnie na swój sposób broni, a wygląda to tak, że zatacza kółka, okrążą, pilnuje, sprawdza, zastawia mnie przed innymi, nie oddala się zbyt daleko. I tak jak na spacerach jest zawsze cichutka, tak wyobrażam sobie, że w sytuacji mojego zagrożenia rzuciłaby się w stronę intruza z wielkim jazgotem i ząbkami strasząc go w ten sposób. No, może jeszcze poszczypałaby go za kostki. :wink: Nie miałam niestety jeszcze do czynienia z aussiem, a bardzo mi się podobają tricolorki :loveu: , ale wyobrażam sobie, że te psy mają bardzo przyjazną naturę i agresja zupełnie nie leży w ich psychice. :hmmmm:

[quote name='Marca&Besi'] pies szukał porwanej dziewczynki i potem z tego co pamiętam obronił swoją właścicielkę. [/quote]
A pamiętasz w jaki sposób ją obronił? Sama jestem ciekawa jak to wyglądało? :question:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dopiero teraz znalazlam ten topic...:) A aussie to moja najukochansza rasa. No jak na razie od ponad roku:] Sa zarombiste pod wzgledem charakterku i wygladu:D Niestety, chociaz wcale nie tak daleko mieszka kilka aussie, to ja zadnego nie znam...:(
Ale w maju poznam Choco:]
Ja marze sobie o takim aussiaczku juz dlugo- na agility, do flyballu, na PT, do tanca...:D Takie te moje marzenia nie dl ziszcenia, przynajmniej przez najblizsze kilka lat... Bo moj Żwirek juz za jaies 3-4 lata nie bedzie w takiej formie zeby se na treningach szalec, to bede musiala miec zasttepstwo... :lol: Taki mam szczwany plan:P

POzdrO:)

PS> A jakie umaszczenia podobaja sie wam najbardziej? Mi czerwone marmurki, potem czekoladki i niebieskie marmurki, a potem czarnuszki(tj. podpalance+biale:P).

Link to comment
Share on other sites

Mi również bardzo podobają się aussie. Głownie z powodu charakteru (jest to dla mnie najważniejsze) ale też ze względu na swój wygląd. No i mają rewelacyjne umaszczenie marmurkowe, czego niestety nie ma u ‘moich’ beardedów.
Niestety nie mam ani w ciągu kilku najbliższych lat nie będę mieć aussie, ponieważ mam już inne plany.

Link to comment
Share on other sites

zakla, możliwe. Nie lubie takich określeń. To tak jakby napisać "ameryka i reszta świata" :-?

Widziałaś ile jest aussy zgłoszonych do Katowic?? Masz szczęście, bo nasza Luna jest na ringu obok. Mam nadzieję napatrzeć się na te piękności :) A ty się na wystawę nie wybierasz?

Link to comment
Share on other sites

A gdzie mozna znalezc spis psiakow?? Ja niestety sie do Katowic nie wybieram, poniewaz:
1. nie mam psa:/
2. troszku to daleko
3. ja biore udzial tylko w JH:)
Ale zycze powodzenia i zazdroszcze mozliwosci pogapienia sie na aussiaki;) Mam nadzieje, ze jakies fotki wstawisz:)

POzdrO:)zakla&malamuty

PS. A poza tym aussie pochodza z Ameryki:P

Link to comment
Share on other sites

No sporo sporo:/ Dzienx Skubi:) Ale mi to sie nie podoba, ze one tak szybko robia sie coraz popularniejsze...:( Zadna popularna rasa raczej nic na popularnosci nie zyskala:/ Mam nadzieje, ze beda trafiac tylko do odpowiedzialnych ludzi:)

Link to comment
Share on other sites

zakla, co prawda nie mam niestety cyfraka, ale postaram się pstryknąć kilka fotek :wink:
Co do popularności. Zauważyłam, że generalnie rasowe psy robią się popularniejsze. Porównajcie sobie ilości zgłaszanych psów na wystawy w poprzednich latach a obecnie. Mam nadzieję, że to dobry znak a nie zły :-?
Szczerze mówiąc aussie są tak urocze, że dziwi mnie fakt iż do tej pory jeszcze się popularne nie stały. Chociaż życząc im jak najlepiej, nie życzę im zbytniej popularności :wink:

Link to comment
Share on other sites

No nie jest ich az tak duzo, ale popatrzcie, w jakim tempie ich przybywa:o I wszystkie dotychczasowe mioty z jednego reproduktora... To chyba nie najlepiej? Dopiero urodza sie maluchy z zagranicznego krycia, co mnie bardzo cieszy, zwlaszcza, ze to pierwszy miot w tej hodowli(zreszta nalezacej do bardzo milej osoby;)). Oby takich hodowcow bylo wiecej- tych, ktorzy szukaja dluuugo, i trafiaja dobrze. Ktorym nie szkoda na to kasy ani czasu;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...