Jump to content
Dogomania

Szkolenie metodą klikerową


mortikia

Recommended Posts

Co to znaczy "na popędach"? :oops:

Dziś pierwsze "klikerowe" zajęcia za nami :) Moja suczka już wie, że kliknięcie to pochwała i wtedy dostaje nagrodę. Robiliśmy trzy ćwiczenia: wyłapywanie i 2x naprowadzanie (na siad i na waruj). Poszło nam bardzo dobrze. Kana chętnie ćwiczy. Jutro kolejne zajecia :multi:

Link to comment
Share on other sites

mlodego ona trzeba ksztaltowac przede wsyzstkim lupowo.kliker jest dobry jak wsyzstko zeby zaznaczyc zachowanie.
tak wyglada normalna ,najbardizej optymalna praca z malym onem
[url=http://www.youtube.com/watch?v=YHnr1R0u7C8&feature=PlayList&p=19238EF43908AC0B&index=1]YouTube - Schutzhund Puppy Obedience[/url]

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za filmik. Moja suczka zachowuje się tak samo. Robi wszystko identycznie jak onek na filmiku oprócz zabawy piłeczką - średnio ją piłka interesuje, ale próbuję ją do tego zachęcić. Macie jakieś pomysły? Filmy mile widziane- bardzo ułatwiają sprawę ;)

Link to comment
Share on other sites

tym bardizej musisz dbac o lupowosc suni.
tu filmik z praca z maluchami
[url=http://www.youtube.com/watch?v=juwdprrFfyM]YouTube - German Shepherd Puppies E-Litter[/url]
i tu dexel jeszcze:loveu:
[url=http://www.youtube.com/watch?v=4zN3Bkky8es&feature=related]YouTube - Schutzhund Puppy Power[/url]
i kolejny filmik z pracy ze szczeniorami[brooke tym razem]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=f-ccDkrbBBs&feature=related]YouTube - Schutzhund German Shepherd Puppy 6wks old[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']mlodego ona trzeba ksztaltowac przede wsyzstkim lupowo.kliker jest dobry jak wsyzstko zeby zaznaczyc zachowanie.
tak wyglada normalna ,najbardizej optymalna praca z malym onem
[URL="http://www.youtube.com/watch?v=YHnr1R0u7C8&feature=PlayList&p=19238EF43908AC0B&index=1"]YouTube - Schutzhund Puppy Obedience[/URL][/quote]
Dlaczego trzeba? I co to znaczy "optymalna praca", kto niby ustala standardy w tej dziedzinie? Nie sądzisz, ayshe, że metoda szkolenia zależy od tego co przewodnik chce osiągnąć, a nie od czyichś autorytatywnych stwierdzeń?

Link to comment
Share on other sites

a sadzisz asher ze mortikia rzuci kliker jak jej to bedize odpowiadalo i zacznie szkolic tylko na pilke?a jedno drugie wyklucza?ksztaltowanie popedow i kliker?
podalam autorytatywnie:diabloti: standardowa metode prowadzenia onow.mozna tego wogole nie robic i piesio nie umrze od tego.wogole mozna nic nei robic tyz.:cool1:.
przecyztaj tym razem spokojnie moje odpowiedzi a wlasciwie nei musisz sie meczyc.wytlumacze ci je sama.:lol:
odp.ayshenr 1.
"onki najlepiej szkola sie na lup a na poczatek na nagrodki.mozna je ksztaltowac na popedach"
tlumaczenie:
najlepiej osiagnac dynamizmpsa w czasie pracy na lupie.najlepiejjednak zaczac nanagrodach bo nagrody daja precyzyjne prowadzenie..MOZNA je pracujac na lup ksztaltowac na popedach.
odp ayshenr2.
"mlodego ona trzeba ksztaltowac przede wszystkim lupowo.kliker jest dobry jak wsyzstko zeby zaznaczyc zachowanie.
"i dalej przykladowy filmik z praca z maluchem.
dlaczego trzeba ksztaltowac ona przede wszystkim lupowo?bo to dobry poped do przekierowac np zupelnie poza sportem np zeby onek na palcyku spacerowym nei biegal do innych pieskow i dobry sposob na ywbiegiwanie psa,na przkeierowanie na wlasciciela.
nienapisalam ze jest absolutnei to konieczne.napisalam ze trzeba bo tak uwazam.jak ty taknie uwazasz to to twoj poglad.nic mi do niego i vice versa.
kliker jest szybki do zaznaczania zachowania.jednakrownei dobry jest dzwiek jakikolwiek.mozna uzywac klikera,mozna tezslowa lub innego dzwieku.
nien apisalam W ANI JEDNYM zdaniu ze neguje wybor mortiki.wybor metody zalezy od psa.potem od przewodnika.to tez moje zdanie z ktorym na forum mozna sie nei zgadzac.:diabloti:
i dalej opis mortiki problemow z lupowoscia suni i moje pryzkladowe filmiki pokazujace jak to mozna zrobic.
nie ma MUSISZ TAK PRACOWAC.mozesz.
jesli odbierasz moja chec pomocy jako autorytaryzm to masz zdaje sie problem bo ja go nie mam.:cool3::evil_lol:.

Link to comment
Share on other sites

a ja przyznam ze stosuje klikier od jakiegos roku i jestem zadowolona , booo nadal pracuje nad swoją czytelnoscią dla psa . co nie zmienia faktu ze rozwijanie łupowe onków jest podstawą i bazą do wszelkich dalszych zamierzen .

Link to comment
Share on other sites

Również od jakiegoś czasu korzystam z klikera - chole*nie się przydaje(do precyzyjnego zaznaczenia zachowania) + sprawdza(pies mi 'zaskoczył' z elementami, których wcześniej za diabła zrobić nie mogliśmy).

[b]ayshe[/b] - łe, bo Ty o takich prawdziwych ONkach piszesz, tych ŁUPOWYCH:eviltong::diabloti:. Z takim mniej łupowym:evil_lol:, to se na piłeczkę/gryzak nie porobisz - a szkoda...

BTW - przy klikerze tysh może być nagradzanie piłką/gryzakiem :D. My się właśnie pomalutku wycofujemy z żarcia i we wspomniane idziemy.

Link to comment
Share on other sites

Również od jakiegoś czasu korzystam z klikera - chole*nie się przydaje(do precyzyjnego zaznaczenia zachowania) + sprawdza w naszym przypadku(pies mi 'zaskoczył' z elementami, których wcześniej za diabła zrobić nie mogliśmy).

[b]ayshe[/b] - łe, bo Ty o takich prawdziwych ONkach piszesz, tych z popędami:eviltong::diabloti:. Z takim mniej łupowym:evil_lol:, to se na piłeczkę/gryzak nie porobisz...

BTW - przy klikerze tysh może być nagradzanie piłką/gryzakiem :D. My się właśnie pomalutku wycofujemy z żarcia i we wspomniane idziemy.

Link to comment
Share on other sites

dla mnie, osoby malo sprawnej i lotnej manualnie ,kliker i ...pilot od oe :diabloti: sa wykluczone.znacyz zaznaczalam na treningach gsdowcom ale np bu to sie klikera boi:roll::lol:,reszty zmuszac nie bede....psom nie jest to potrzebne.tzn nie niezbedne.:diabloti:.
natomiast z........myszami klikerem pracowalo mi sie bardzo fajnie:loveu:.oczywiscie wyciszonym do zera niemalze:cool1:.
mnie najbardziej w pracy z onem interesuje rozwijanie ...ona w onie.
juliuszka-nawet najmniej lupowego ona mozna ksztaltowac.wykorzystujac do tego silniejsze inne zachowanie.traktujac to jako baze.
ja mam suke ktora lupowa jest taka jak ja baletnica.znacyz efekt podobny:lol:.
oczywiscie w obronie robimy wsyzstko na bazie obronczego ktory ma gigantyczny:mad:.ale budujemy na tym lup.nie beidze go miala tkaiego jak pies z wrodzonym lupowym wysokim czy wogole srednim.ale jednak.
aport robilam tez na zarcie.ja przedmioty po prostu nie interesuja.jak pozorant jest malo szybki to ona tez specjalnie tego rekawa szukac nie bedize:diabloti:.ale idzie czysto.natomiast jak pozorant cofnie rekaw zrobi jakis glupi numer-no coz...to jego zaboli bo ona i owszem wie ze trza w rekaw ale...:lol:nie to nie:lol:.
a osio...wogole nei wiedziala co to lup.zero.wystrczylo tylko napoczac ten temacik i teraz mam po prostu suke ktora donosi natychmiast z wrzutem na przewodnika,zero strefy,obojetne co...jest zajebista normalnie.lubi walczyc ale lup tez ma.z takim psem praca to sama przyjemnosc.jednak ksztaltujemy ja delikatnie i powoli a i tak widze juz kilka swoich bledow.:oops:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mortikia']
Dziś pierwsze "klikerowe" zajęcia za nami :) Moja suczka już wie, [B]że kliknięcie to pochwała[/B] i wtedy dostaje nagrodę. Robiliśmy trzy ćwiczenia: wyłapywanie i 2x naprowadzanie (na siad i na waruj). Poszło nam bardzo dobrze. Kana chętnie ćwiczy. Jutro kolejne zajecia :multi:[/quote]

drobna uwaga kliknięcie to zapowiedź nagrody a nie pochwała.
;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Na wystawie rozmawiałam z hodowcami owczarków, ciągle się uczę, ale już wiem więcej na temat wystawiania i szkolenia. :) Jak mała podrośnie (ma prawie 6 mies.) idziemy na PT i IPO.(Teraz nadal szkolimy się klikerowo.)Jednocześnie już zaczęła udział w zajęciach z dogoterapii i sprawdza się świetnie. Dla zabawy bawimy się w "pasterstwo", mianowicie okazało się, że Kana bardzo dobrze pilnuje kóz i świnki wietnamskiej pod moją nieobecność i doskonale zagania je na teren :loveu: Mała jest bardzo czujna, na terenie daje znać szczekaniem, że ktoś kręci się po drodze ;) Podsumowując - jestem z niej zadowolona :multi: A ja najbardziej obawiam się debiutu na wystawie, ale... co będzie to będzie, a klasa szczeniąt jest po to, żeby maluch się przyzwyczajał. :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']A dlaczego ma najpierw podrosnąć? Półroczny pies moze miec juz spokojnie opanowany zakres PT.[/quote]

Dlatego, że właśnie kończymy szkolenie klikerowe w Fundacji i sama szkolę małą. ;) Potrafi siadać, warować, daje łapę, aportuje, chodzi przy nodze, robi slalom, skacze na komendę. Ćwiczymy zostawanie w miejscu - suńka chce iść za mną, więc na to ćwiczenie muszę poświęcić więcej czasu. Poza tym uczy się bardzo szybko i niedługo zaczniemy ćwiczyć kolejne sztuczki :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Witam
Podłączę się pod temat.
Niedawno adoptowałam ze schroniska sunię. Jest w typie owczarka z wyglądu i podobnie sie zachowuje [URL="http://psianiol.org.pl/adopcje?species=d&sex=f&body_size=2&status=1&page=2&id=1075"]Fundacja Azylu pod Psim Aniołem[/URL]
Uwielbia biegać za patykami, piłkami itd
Mam niestety z nią problem jeśli chodzi o zwrócenie jej uwagi na mnie. Niestety nie zawsze jest w stanie to zrobić, a raczej powiedziałabym bardzo rzadko co bardzo utrudnia szkolenie jej samodzielnie w domu - często ważniejsza jest zabawka a nie to co powinna zrobić by ją dostać.
Moze macie jakiś pomysł jak można u niej "włączyć" kliker lub moze powinnam zastosować inną metodę?
Suńka niestety nie lubi jedzenia, tzn. nie kocha go aż tak bardzo żeby móc coś za nie zrobić. Nie je w domu suszonych gryzaków typu uszy, bo w ogóle ją nie interesują. Inne smakołyki też nie są wystarczająco smaczne. Nawet kiełbasa nie zdaje egzaminu, dlatego tak trudno jest mi włączyć u niej kliker.

Link to comment
Share on other sites

Gdzieś uciekł mi ten temat.
Od razu zaznaczę, że ja też wolę szkolić łupowo, dynamicznie. Mam nadzieję, że dla mojego psa właśnie łupowe szkolenie będzie frajdą :) Zwłaszcza, że chciałabym trenować sportowe posłuszeństwo. Od klikera pewnie jednak nie ucieknę, choć nie przepadam za nim (mam na myśli specyfczną metodę, np. kształtowanie, a nie narzędzie wydające dźwięk).

Ale są ludzie, którym szkolenie łupowenie odpowiada, wolą raczej wyciszać psa, niż go nakręcać. Tacy ludzie też czasem miewają ONki i to całkiem niezłe.
Dlatego ja uważam, że optymalna metoda szkolenia to taka, która odpowiada i przewodnikowi i psu i celowi, który mają szkoleniem osiągnąć. A rasa psa jest mniej ważna.

Poza tym metoda klikerowa jest łatwiejsza dla początkujących przewodników, popełniane błędy raczej nie będą miały mocno negatywnych skutków. A nieumiejętnie szkoląc na wysokim pobudzeniu można niestety zatracić balans między nakręceniem, a skupieniem psa i... wychować sobie niezłego świrka, który zamiast efektywnie pracować, będzie się spalał w emocjach ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...