Jump to content
Dogomania

Recommended Posts

Witam,
Jest to mój pierwszy post na tym forum i jeśli nie zastosowałem się do którejś z norm jaka tutaj panuje to z góry przepraszam. Teraz przejdę do sedna.

Mam młodą, prawie 2 letnią suczkę (22 miesięczną) rasy małej - kundelek. Mam pewne problemy które po nieudolnych próbach nie udało się rozwiązać. Mam również kilka pytań które mnie nurtują i nie otrzymałem na nie odpowiedzi przez osoby które znają się na rzeczy. 
Spróbuję opisać to w punktach:

1. Największym z moich problemów jest spacer psa bez smyczy. Konkretniej. Mój pies jest niesamowicie aktywnym pieskiem który uwieeeelbia biegać! Może się wydawać że jak każdy, ale po całym dniu na działce u rodziców potrafi zabiegać 3 psy które również uchodzą za aktywne. Niemniej jednak okazję do wyszalenia się psa mam jedynie w momencie kiedy jestem u rodziców na wsi, a bywa to raz na 1-2 miesiące, więc nie tak często. Niemniej jednak mieszkam w mieście gdzie jest sporo miejsc w których mój pies mógłby się wybiegać: parki itp. Mieszkam w Łodzi gdzie naprawdę jest sporo ciekawych miejsc dla psa o dużym terenie. Tutaj pojawia się problem. Mój pies po odpięciu karabińczyka ze smyczy zapomina o właścicielu (mnie) i jak koń z klapkami na oczach oddaje się przyjemności. Psiak słyszy moje wołania ale totalnie je ignoruje, czytałem wiele postów że dzieje się tak w momencie w którym właściciel jest mniej atrakcyjny niż "inny bodziec". Próbowałem przekupywać smakołykami, zabawkami, zabawą patykiem itp. ale nic nie daje pozytywnego skutku. Próbowałem również linki 20metrowej, ale również i ona nie daje efektów w dłuższym użytkowaniu. Czy w takim przypadku pozostają mi spacery z psem na krótkiej - 2 metrowej smyczy gdzie inne psy beztrosko biegają?
Dodam również że w domu nie mamy problemu z przywołaniem psa, czy wspólną zabawą. 

2. Z obserwacji zauważyłem że wszystkie szkółki szkoleniowe dla psów zajmują się psami rasy średniej i dużej, takimi jak np. owczarki niemieckie, dobermany, labladory, goldeny czy boksery. Czy uczestnictwo kundelka prawie 2 letniego ma sens w takim szkoleniu? Zdaje sobie sprawę że większość problemów może wynikać z mojej nieudolności, a nie z winy psa. Rosska jest bardzo mądra, bystra i naprawdę szybko potrafi załapać o co chodzi - lecz takie rzeczy jak np. spacer bez smyczy bywają katorgą.

Na obecną chwilę te dwie kwestie borykają mnie najbardziej i jeśli ktoś z czytelników jest w stanie udzielić mi pomocnej rady, albo prezentuje odpowiednią wiedzę będę bardzo wdzięczny. 
Ja, żona i Roska! :)

bf0b50972f78d.jpg

e86464d513d65.jpg

Link to comment
Share on other sites

zazwyczaj kwestią tego, ze małe psy nie uczestniczą w szkoleniu jest to, że właściciel małego pieska sprawuje nad nim kontrolę siłową albo ma podejście: niech biega i tak nikomu nic nie zrobi. więc nie szkoli. w Łodzi masz szkołę dorplant, możesz się do niej zgłosić.

posłuszeństwo psa nie jest kwestią przekupstwa. owszem, musisz być dla psa ciekawszy niż otoczenie tyle tylko, że nie dla każdego psa ciekawsze jest to samo:) jeśli Twój pies lubi biegać to biegaj z nim. uciekaj w drugą stronę, niech Cię gania, zmieniaj tempo, kierunek biegu, niech on musi cały czas za Tobą nadążać. do tego nauka, ze odpięcie karabińczyka nie oznacza "rób co chcesz" tylko jest... odpięciem karabińczyka. czyli dajesz psu komendę np. siad, odpinasz smycz, dajesz psu jeszcze parę komend i dopiero wtedy go puszczasz luzem. noi właśnie, jak z resztą komend? masz jakąś jedną, jedyną, której się na pewno posłucha? bo nawet jeśli przywołania jeszcze nie masz to np. bezwzględnie wykonywane "stój" też Ci pomoże, bo w razie potrzeby po prostu zatrzymasz psa i do niego podejdziesz.

możesz też jeździć z psem na rowerze, jak lubi biegać to będzie szczęśliwy. do tego może być i na smyczy.

Link to comment
Share on other sites

1. Co to znaczy, że linka nie daje efektów? Jak jej używałeś?

2. Szkolenie zawsze ma sens, ja chodziłam z kilkunastoletnimi psami, które większość życia spędziły na wsi bądź w schroniskach, ze świetnym skutkiem. Grunt to dobrze wybrać szkółkę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...