Jump to content
Dogomania

Teo, BONO- dobre, tanie i bez wad?


requiem.

Recommended Posts

[quote name='Szarik']W takim razie wyjdzie Cię jeszcze taniej ;)

1 kg - 4 dni :)
(Resztę sama sobie policz :eviltong:)

Powiedz co zadecydowałaś![/quote]


3kg - 12 dni :crazyeye:

Po pierwsze to zdałam sobie sprawę że go przekarmiam. Bo daje mu codziennie litr karmy :evil_lol:
Ale ja nie wiem ile on waży, i mi się to za mało wydaje :roll: Bo on ciągle taki głodne, a te jego ślepia takie błagające.
Napewno nie wiecej niż przeciętny cocker spaniel. czyli z 15 kg + ma ok 2 l.

Zadecydowałam że narazie CHYBA zamówie tą purinę albo tego doga chowa. A jeszcze się rozglądne po tarnowie w poszukiwaniu innej karmy. Narazie muszę mu daweć to teo śmeo bo przecież głodówki mu nie zrobię a innego wyjścia nie mam :diabloti:
Obliczyłam że moje oszczędności są równe 20 zł + musze kupić miski za 5 czy 10 zł. każda więc lipa, diupa i merde. Chyba miski co kupię je JUTRO mam na 2 miejscu ale w sumie to te już takie stare pogryzione .... nie wiem ... czy miski kupić czy karmę za jakieś parę dni .... mam dylemat :placz:

W sumie naukowo rzecz biorąc (a raczej kurtkowo kieszeniowo) zdobędę za ok 5 dni jakieś 15 zł. co daje mi jedną i pół miski. Ale ja naprawdę już nie mogę patrzeć na te podziurwione, zgryzione syfy co sie z nich woda wylewa ;/

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gops']rodzice Ci nie dadza 10zl na miski?
masakra...
za karme tez musisz sama placic?
przeciez nie pracujesz...troszke bez sensu[/quote]

Wiem że bezsensu. Może i mi dyche dadzą, może trochę przesadziłam
:eviltong: Ale z tą karmą ... no cóż... trudna sytuacja, wiec może lepiej nie na forum ogolnym ;)

No to tak: Podsumowując. Może kupie tu, może tam. Ale postaram się załatwić jeszcze jakąś kaskę. Postaram się zrobić wszystko jak najwcześniej. Aha gops, na krakvecie to przesyłkę mam za darmo jak .... co zrobię?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cocker']Wiem że bezsensu. Może i mi dyche dadzą, może trochę przesadziłam
:eviltong: Ale z tą karmą ... no cóż... trudna sytuacja, wiec może lepiej nie na forum ogolnym ;)

No to tak: Podsumowując. Może kupie tu, może tam. Ale postaram się załatwić jeszcze jakąś kaskę. Postaram się zrobić wszystko jak najwcześniej. Aha gops, na krakvecie to przesyłkę mam za darmo jak .... co zrobię?[/quote]

przesylka jest za darmo tylko jak zakupy sa powyzej 99zl ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olekg89']cocer i czemu kłamiesz?Dog chow 3kg najmniej kosztuje 19-20zł ,a nie 9 ileś tam:mad:[/quote]

Przepraszam to z przepracowania :placz:

To tak mam wiadomość. Kupilam narazie tylko parę gram tej karmy jako smaczek. Czy to jest syf?

[B][SIZE=2]BONO BANKET[/SIZE][/B][SIZE=2][B][IMG]http://www.bono-polska.pl/graf/prod/2.jpg[/IMG][/B]Kompleksowa karma dla dorosłych psów w normalnym życiu i obciążeniu.

Skład: mięso z drobiu, wołowina, wieprzowina i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, mączka mięsna, pszenica, tłuszcz zwierzęcy, witaminy i substancje mineralne.

Wysokie parametry i optymalnie wybrana wielkość granulek umożliwia użycie Bankietu dla wszystkich ras psów, włącznie z małymi.

[/SIZE]
[LIST]
[*][SIZE=2]EM - energia metaboliczna 13,9 [MJ/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Wilgotność 10%
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Białko 240 [g/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Tłuszcz 100 [g/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Włókna błonnika 30 [g/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Popiół 70 [g/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Wapń 12 [g/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Fosfor 8 [g/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Miedź 12 [mg/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Selen 0,2 [mg/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Witamina A 8000 [j.pom./kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Witamina B[B]1[/B] 3 [mg/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Witamina B[B]2[/B] 4 [mg/kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Witamina D[B]3[/B] 800 [j.pom./kg]
[/SIZE]
[*][SIZE=2]Witamina E 65 [mg/kg][/SIZE]
[/LIST]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cocker'][SIZE=2]Skład: mięso z drobiu, wołowina, wieprzowina i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, mączka mięsna, pszenica, tłuszcz zwierzęcy, witaminy i substancje mineralne.[/SIZE][/quote]

ten sklad nic nie mowi o karmie - ani jakie to jest mieso (swiezie, maczka), ani ile %owo tego miesa jest - czy to jest wiecej miesa czy wiecej "produktow pochodzenia zwierzecego" - czyli wszystko co miesem nie jest (najczesciej syf). Niewiadomo tez ile jest zboz...czyli generalnie nic a nic powiedziec sie nie da. Ja bym nie kupila...
Jeszcze co do wydatkow na jedzenie...

[B]Szarik[/B] z tego co piszesz (ze dla Twojego psa 15 kg to na miesiac) nie czytasz chyba dawkowania. Przeciez karmy maja rozne dawkowanie i duzo mniej bedziesz dawac eukanuby/orijen niz royala/bento kronen - te pierwsze sa bardzo ekonomiczne w porownaniu do drugich.

A co do cen karm...[B]cocker[/B] nie patrz tylko na to ile zaplacisz za worek karmy - ale rowniez na to ile tej karmy dajesz. Przykladowo, Brit Care niby duzo kosztuje 150 zl za 12 kg mniej wiecej, ale dla psa np 40 kg daje 360 g, a Purina Pro Plan - 170 zl za 15 kg daje juz dla 40 kg 440 g. Eukanuba ma w ogole male dawkowanie - 40 kg - 300g. Jest roznica? I jak miesiecznie podliczyc to rowniez wyjdzie calkiem inna cena za Purine Pro Plan niz Brit Care.
A teraz przejde do Puriny Dog Chow o ktorej tutaj tak duzo sie pisze - ile jest miesa w tej karmie? 4 %...po co wiec ja proponowa zamiast Pedigree czy Chappi jak to jest to samo. A dawkowanie? Classic Adult dla 40 kg to 700 g!! A cena to 135 zl za 20 kg (6.75 za kg). Porownujac do Brit Adult (akurat Large) i znowu...dla psa 40 kg to tylko 360g, koszt 99 zl za 15 kg.
I tak moge pisac i pisac

Wniosek jeden - patrzymy na cene, ale rowniez na dawkowanie i dokladnie na sklad.
uffff

Link to comment
Share on other sites

Ja bym proponowała Brita za 15kg 89zł, to mało, przelicz ile za kg. Ja uświaamiając moją mamę policzyłam ile wynosił ją pedegree a ile brit - szybko zrozumiała a teraz nawet sama pyta o coś lepszego żeby jej psy też były takie "ładne i zrowe" jak moje.

Ludzie uczą się całe życie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnes']ten sklad nic nie mowi o karmie - ani jakie to jest mieso (swiezie, maczka), ani ile %owo tego miesa jest - czy to jest wiecej miesa czy wiecej "produktow pochodzenia zwierzecego" - czyli wszystko co miesem nie jest (najczesciej syf). Niewiadomo tez ile jest zboz...czyli generalnie nic a nic powiedziec sie nie da. Ja bym nie kupila...
Jeszcze co do wydatkow na jedzenie...

[B]Szarik[/B] z tego co piszesz (ze dla Twojego psa 15 kg to na miesiac) nie czytasz chyba dawkowania. Przeciez karmy maja rozne dawkowanie i duzo mniej bedziesz dawac eukanuby/orijen niz royala/bento kronen - te pierwsze sa bardzo ekonomiczne w porownaniu do drugich.

A co do cen karm...[B]cocker[/B] nie patrz tylko na to ile zaplacisz za worek karmy - ale rowniez na to ile tej karmy dajesz. Przykladowo, Brit Care niby duzo kosztuje 150 zl za 12 kg mniej wiecej, ale dla psa np 40 kg daje 360 g, a Purina Pro Plan - 170 zl za 15 kg daje juz dla 40 kg 440 g. Eukanuba ma w ogole male dawkowanie - 40 kg - 300g. Jest roznica? I jak miesiecznie podliczyc to rowniez wyjdzie calkiem inna cena za Purine Pro Plan niz Brit Care.
A teraz przejde do Puriny Dog Chow o ktorej tutaj tak duzo sie pisze - ile jest miesa w tej karmie? 4 %...po co wiec ja proponowa zamiast Pedigree czy Chappi jak to jest to samo. A dawkowanie? Classic Adult dla 40 kg to 700 g!! A cena to 135 zl za 20 kg (6.75 za kg). Porownujac do Brit Adult (akurat Large) i znowu...dla psa 40 kg to tylko 360g, koszt 99 zl za 15 kg.
I tak moge pisac i pisac

Wniosek jeden - patrzymy na cene, ale rowniez na dawkowanie i dokladnie na sklad.
uffff[/quote]


Na paczce pisało że jest 24.0 % mięsa. :roll: Także coś mi się w to wierzyć nie chce.

Ale wsumie tutaj [URL]http://www.dogomania.pl/forum/f472/bono-6441/[/URL] piszą dobre rzeczy o BONO. To pewnie jest nawet dobra karma, chociaż nie wiem. Delios już dużo rzeczy jadł, zobaczymy jaka będzie jego reakcja :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vena&vivi']Myśle że jak kasy nie masz to pokaż rodzicom, przelicz im ze za wiekszy worek wychoziim mniej.
Np. w sklepie karmy typu pedegree kosztuje 7-10zł
a na internecie brit 5,90 jeśli kupisz worek 15 kg[/quote]


Logiczne :evil_lol:
Spróbuję przekonać tatę, bo mama niech kupuję dla nas jedzenie, a on jest źródłem gotówki :diabloti:

Nie wiem jak to policzyć bo ja cienka z matematyki :eviltong: zobaczymy :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cocker']Logiczne :evil_lol:
Spróbuję przekonać tatę, bo mama niech kupuję dla nas jedzenie, a on jest źródłem gotówki :diabloti:

Nie wiem jak to policzyć bo ja cienka z matematyki :eviltong: zobaczymy :lol:[/quote]

W moim powyższym poście ci napisałam kilo brita wychozi 5.90 a kilo peegree ok 7zł do 10zł. Prosty rachunek. Powiez tacie.

Link to comment
Share on other sites

Ja się zgadzam z Agnes. Kupiłam ostatnio w sklepie Purinę dog chow junior (3 kg za 32 zł) i Friskies junior (3 kg za 18 zł) dla porównania i co? Skład prawie identyczny a cena? A do tego mój pies o wiele chętniej zjadł ten friskies. Generalnie jednak zasada jest taka: w składzie to, czego jest najwięcej, musi być na pierwszym miejscu, więc przy kupowaniu karmy zawsze patrz co jest w składzie, jesli najpierw mięso a potem zboża to ok, jesli zboża a potem mięso to do kitu.

Link to comment
Share on other sites

W oparciu o Brita napisałam, ze jest to 15 kg/mc. Tyle zjadał (poniżej 500g dziennie) i wagę utrzymał. Na jego 44 kg masy ciała przy większości karm zalecane dawkowanie jest 450, 500g. Zobaczymy jak na jego organizm podziała Orijen, ale nie sądzę, by przy ponad rocznym karmieniu domowym powaliło go nagle 50 czy 100g więcej dziennie karmy. (Oby, oby!)

cocker:
1) jeżeli miski Twojego psa są naprawde w tak złym stanie (jak to widziałam kiedyś w Twojej galerii) to są zdecydowanym priorytetem.
2) ile kosztowała ta karma 'Bono'?
3) Musisz się poważnie zastanowić! Teraz masz 20zł, zaraz będziesz miała 35zł... A kiedy coś więcej? Nie możesz kupić teraz 2 czy 3kg karmy, a potem znów zostać na lodzie i nie wiedzieć co zrobić.
Zastanów się, czy masz możliwość regularnego płacenia takiej kwoty. Czy nie możesz porozmawiać z rodzicami, czy nie zechcą Ci dawać te 2 zł dziennie na wyżywienie twojego psiaka. Uzbierasz - kupisz. Przecież masz 12 lat, jak masz wyżywić swojego psa!?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Szarik']

cocker:
1) jeżeli miski Twojego psa są naprawde w tak złym stanie (jak to widziałam kiedyś w Twojej galerii) to są zdecydowanym priorytetem.
2) ile kosztowała ta karma 'Bono'?
3) Musisz się poważnie zastanowić! Teraz masz 20zł, zaraz będziesz miała 35zł... A kiedy coś więcej? Nie możesz kupić teraz 2 czy 3kg karmy, a potem znów zostać na lodzie i nie wiedzieć co zrobić.
Zastanów się, czy masz możliwość regularnego płacenia takiej kwoty. Czy nie możesz porozmawiać z rodzicami, czy nie zechcą Ci dawać te 2 zł dziennie na wyżywienie twojego psiaka. Uzbierasz - kupisz. Przecież masz 12 lat, jak masz wyżywić swojego psa!?[/quote]

1. Kupiłam dziś jedną druga, plastikowa, jest w dobrym stanie.
2. za 4.50, ok koło 1,5 kg
3. Ok porozmawiam z rodzicami. Ale te 25 zl nie sfrunęło mi z niba, tylko od nich dostalam :razz:

Link to comment
Share on other sites

W porządku.
Moim zdaniem powinnaś narazie dawać mu to co dajesz póki nie uzbierasz na duży worek karmy - żeby Cię wyszło taniej. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twój psiak polubi np. Brita, to mogę Ci przesłać niewielka ilość, żeby sobie skosztował. Istnieje tez ewentualnośc, że karma nie bedzie mu służyć, ale to bardzo mało prawdopodobne, skoro jadł juz takie rzeczy ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cocker']1. Kupiłam dziś jedną druga, plastikowa, jest w dobrym stanie. [/quote]

no miski drogie nie sa - tutaj chyba nie bylo problemu z zakupem?

[quote name='cocker']2. za 4.50, ok koło 1,5 kg [/quote]

zapomnij o tej karmie - to jest bardzo zlej jakosci jedzenie. Jesli czyste mieso kosztuje wiecej niz 1,5 kg tej karmy to co jest w karmie? ekhm:roll:

[quote name='cocker']3. Ok porozmawiam z rodzicami. Ale te 25 zl nie sfrunęło mi z niba, tylko od nich dostalam :razz:[/quote]

sluchaj ja nie wiem jaka jest sytuacja w twoim domu i nie chce wnikac, kazdy moze miec problemy. Ale musisz zadbac o jakies minimum dla swojego psa - Zakup karmy za 100 zl za 15 kg to jest naprawde totalne minimum cenowe - nie patrz na tansze karmy, nie warto. Mozesz karmic czym chcesz, ale to sie odwroci potem przeciwko Wam:shake: Jak pies zacznie chorowac - problemy ze zlym odzywianiem moze wyjsc naprawde po jakims czasie. Jesli jest problem z zakupem karmy to co bedzie jak pies zachoruje? Lepiej dolozyc teraz niz potem sobie w brode pluc.
Ja rowniez sie dokladam do utrzymania psa, zeby mogl dostac to co dobre, wszystko sie da. Moge sobie spodni nie kupic, ale pies odpowiednie jedzenie dostanie.
Jeszcze z tych tanszych ludzie chwala Ariona ale tylko wersje z jagniecina i ryzem - rozowe opakowanie. Koszt w granicach 120 zl za 15 kg, podobne dawkowanie jak przy Bricie - bo Brita nie kazdy pies dobrze toleruje

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Szarik']W porządku.
Moim zdaniem powinnaś narazie dawać mu to co dajesz póki nie uzbierasz na duży worek karmy - żeby Cię wyszło taniej. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twój psiak polubi np. Brita, to mogę Ci przesłać niewielka ilość, żeby sobie skosztował. Istnieje tez ewentualnośc, że karma nie bedzie mu służyć, ale to bardzo mało prawdopodobne, skoro jadł juz takie rzeczy ;)[/quote]

Dziękuję
To już może na priv? ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnes']no miski drogie nie sa - tutaj chyba nie bylo problemu z zakupem?[/quote]


Nie, nie było ;) Tylko mam jedno pytanie. Kupiłam miske z DINGO i tam jest taka naklejka. Tylko że po odparzeniu WRZĄCĄ WODĄ zejść nie chce ;/ co ja mam zorbić?

Ok ok, kupię już tego brita :evil_lol:
Tylko mam jeden sklep (taki w hali a nie jakąś pipiduwę ;/ ) obok siebie i tylko tam są jakieś karmy . Niestety nie ma tam brita. jest tylko rooyal eucanuba i pedigree ;/

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cocker']Nie, nie było ;) Tylko mam jedno pytanie. Kupiłam miske z DINGO i tam jest taka naklejka. Tylko że po odparzeniu WRZĄCĄ WODĄ zejść nie chce ;/ co ja mam zorbić? [/quote]

naklejka w srodku? zalej ciepla woda, dodaj plyn do naczyn troszke i niech tak postoi w zlewie - jak woda wystygnie sprobuj umyc, powinno spokojnie zejsc.

[quote name='cocker']Ok ok, kupię już tego brita :evil_lol: [/quote]

tylko najpierw kup male opakowanie, albo...

[quote name='cocker']Tylko mam jeden sklep (taki w hali a nie jakąś pipiduwę ;/ ) obok siebie i tylko tam są jakieś karmy . Niestety nie ma tam brita. jest tylko rooyal eucanuba i pedigree ;/[/quote]

...skoro nie ma u Ciebie kup w internecie - najbardziej sie oplaca niestety 15 kg kupic (sklep maja najczesciej zasade ze darmowa przesylka jest albo od 15/12 kg albo od kwoty 80-90 zl.
Karm podobnych cenowo jest bardzo duzo - cenowo do Brita. Jesli to Wam nie podpasuje poszperaj na dogo w dziale suche karmy - mozna sporo informacji znalezc. A to co wyczytasz podziel przez dwa, bo...kazdy pies jest inny i inaczej toleruje dana karme;)

A w tym sklepie nie ma nic a nic wiecej? Zapytaj, moze zamowia dla Ciebie 1 kg - o ile wiem sa takie opakowania tej karmy, ale najlepiej kupic minimum 3 kg, zebys wiedziala czy pies nie ma rozwolnienia, czy uczulenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnes']naklejka w srodku? zalej ciepla woda, dodaj plyn do naczyn troszke i niech tak postoi w zlewie - jak woda wystygnie sprobuj umyc, powinno spokojnie zejsc.



tylko najpierw kup male opakowanie, albo...



...skoro nie ma u Ciebie kup w internecie - najbardziej sie oplaca niestety 15 kg kupic (sklep maja najczesciej zasade ze darmowa przesylka jest albo od 15/12 kg albo od kwoty 80-90 zl.
Karm podobnych cenowo jest bardzo duzo - cenowo do Brita. Jesli to Wam nie podpasuje poszperaj na dogo w dziale suche karmy - mozna sporo informacji znalezc. A to co wyczytasz podziel przez dwa, bo...kazdy pies jest inny i inaczej toleruje dana karme;)

A w tym sklepie nie ma nic a nic wiecej? Zapytaj, moze zamowia dla Ciebie 1 kg - o ile wiem sa takie opakowania tej karmy, ale najlepiej kupic minimum 3 kg, zebys wiedziala czy pies nie ma rozwolnienia, czy uczulenia.[/quote]

Coo do tej miski zrobię tak jak kazałaś ;)

Ok . Nie ma sprawy bo 3 moje ciotki tam pracuja :evil_lol: ale mam fuksa :eviltong:
Mogę też zamówić próbkę przez internet. Szarik podała mi adres mailowy także nie będzie chyba problemu. Niektórzy mogą sobie życzyć przesyłki koperty i znaczka podobno, ale ja im tak naumilam, że może obędzie się bez zbędnych ceregieli :diabloti:

Czy takie co chwilowe zmiany karmy są dobre dla psa? Czy coś się nie może stać?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cocker']Coo do tej miski zrobię tak jak kazałaś ;)[/quote]


[quote name='cocker']Nie ma sprawy bo 3 moje ciotki tam pracuja :evil_lol: ale mam fuksa :eviltong:[/quote]

no to ja nie rozumiem czemu nie mozesz odrazu zamowic u nich opakowania 3 kg?

[quote name='cocker']Czy takie co chwilowe zmiany karmy są dobre dla psa? Czy coś się nie może stać?[/quote]

moze - nie sa dobre
Dlatego warto, zebys kupila jedna karme narazie - probka jedna ci nic nie da niestety - i poprzestala na tej karmie jesli bedzie pasowala psu.

co do tytulu watku - nie mieszaj dwoch roznych karm - Purina to rowniez Dog Chow jak i duzo lepsza Pro Plan

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Z tego co pamiętam karma Teo w puszce ma 35% mięsa. Moja sunia - Golden Retriever, miała spore kłopoty ze skórą, ciągle się drapała aż do krwi. Wet zasugerował żeby zmienić karmę. Przestałem podawać puszki 4% mięsa i zacząłem dawać TEO. Od 3 lat nie mam z nią żadnych kłopotów, nie pamiętam już by coś ją swędziało.
Po za tym TEO ma jeszcze jedną i chyba główną zaletę. To jest karma polska! Tutaj wszystkie Puriny, Chapi, Caniny i cokolwiek jeszcze nie mają najmniejszych szans. Zastanówcie się nad tym dobrze. Czy tak trudno wyprodukować karmę dla psa? Czy trzeba kupować norweskie, szwedzkie, amerykańskie czy niemieckie produkty? Wydaje mi się, że to jest raczej syndrom wspaniałego zachodu. Karma produkowana daleko od nas siłą rzeczy naszpikowana jest chemikaliami. Musi przetrwać długie podróże w różnych warunkach, więc dodaje się do niej całe mnóstwo konserwantów. Jeżeli mam wybierać między zachodnimi markami a polską firmą, to oczywiście wolę polską.

Podam wam taki przykład. Od jakiegoś czasu kupuję wędlinę na Ukrainie. Robię to sporadycznie przy okazji wycieczek na kresy. Kilogram szynki kosztuje 20 PLN, dobra kiełbasa w podobnej cenie. Szynki są wielkości dwóch pięści, nie ma większych, wędzone naturalnie, a mięso jest chudziutkie bez porów wypełnionych wodą, czy czymś innym, nie spulchniane azotem. Jest to odpowiednik naszych ekskluzywnych szynek w cenie 35 - 40 PLN za kilogram. Z tym, że u nas wędzi się te szynki chemicznie. Podobnie jest z ukraińską kiełbasą, w środku samo szynkowe mięso, a skórka na tej kiełbasie tak delikatna, że można ją jeść. W sklepie, w którym się zaopatruję nie ma wielkiego wyboru. Jest jedna szynka, jeden boczek i kilka kiełbas. Teraz będzie najlepsze. Otóż Ukraińcy przyjeżdżają do Biedronki, Lidla i Tesco kupować zafoliowane parówki, kiełbasy, szynki i co tam jeszcze. Mają u siebie absolutnie ekskluzywne produkty, ale wolą to świństwo z Polszy, bo nim robią świetne wrażenie na sąsiadach. "My pakupki robim w Polszy, my nie takie bidaki. A na zapadzie wsio łutsze".

Wszedłem kiedyś w Polsce do dużego sklepu z karmą dla psów. Było to w jakimś dużym centrum handlowym. Półki uginały się od przeróżnych karm. Wszystkiego takie ilości i różności. Tylko co tu wybrać? Pytam więc panią czy ma jakieś polskie produkty. A ta się zastanawia i zastanawia.

- Mamy australijskie, kanadyjskie, norweskie, niemieckie, francuskie, ale polskich chyba nie ma.

Jeśli choć jednej osobie udało mi się wyperswadować kupowanie zagranicznych świństw, to bardzo będę się cieszył.
Podam wam jeszcze jedną wskazówkę. W mojej okolicy jest prywatna masarnia i oni też robią fajną karmę. Do 2 kilogramowych batonów pakują mięsne odpadki. Jak się to kroi w domu to dokładnie widać co tam wpadło do środka. Cena nie wiele wyższa niż za zwykłe puszki, a pies ma takie szczeście w oczach, że aż miło. Warto więc poszukać w pobliżu czegoś co nie jest naszpikowane tylko chemią i nie sponsorować wielkich koncernów, a dać zarobić sąsiadowi.

Link to comment
Share on other sites

Polskie karmy produkowane są na podobnych zasadach, co karmy zachodnie - mokre są sterylizowane, suche są - w ten czy inny sposób - konserwowane. I wszystkie są w większej lub mniejszej części (zazwyczaj większej) z odpadów poubojowych. Poza tym część firm zachodnich pobudowała fabryki u nas, więc poniekąd i tak daje się zarobić sąsiadowi. Za to jedna polska marka produkuje na zachodzie - widać jej się tak opłaca. Więc to nie jest takie proste z tym promowaniem polskich marek i tym, komu daje się zarobić ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nie mam raczej wątpliowości co do standardów produkcji. Z całą pewnością są one bardzo podobne. Wydaje mi się jednak, że ani pies, ani ja nie jesteśmy w stanie obiektywnie stwierdzić, która karma jest dla niego najlepsza. Myślę, że tylko rzetelne badania laboratoryjne mogą dać odpowiedź na to pytanie. Mimo to wolę wybierać polskie produkty i szukać lokalnych producentów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...