Jump to content
Dogomania

PROFORMANCE - karma, co o niej wiecie?


Kika

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 996
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

niewiarygodne, ale przebrnęłam przez całe 51 stron Waszych postów :) no i sporo się dzięki temu dowiedziałam (przynajmniej tak mi się wydaje...)

Prawdopodobnie będe przestawiać swojego psiaka na PROF...
jest to mały, czteromiesięczny beagle( na imię ma Batiar). Do tej pory był na jedzonku gotowanym (ryż z mięsem i warzywami, ostatnio gł z kurczakiem), a wcześniej - w hodowli- wcinał eukanubę dla szczeniąt. Odkąd zaczął jadac "domowe" wzgardził eukanubą i zjada ją tylko podawaną z ręki- w misce traktuje ją jako coś zupełnie niejadalnego. A przydało by się, żeby jednak jadł suche- będziemy pewnie sporo wyjeżdżać, nie ma mowy o gotowaniu.

I z tad moje pytanie- jak przestawiać go na PROF? Bo boję się, że podawanie mu stopniowo (np najpierw jeden "suchy" posiłek dziennie) będzie skutkowac tym, ze po prostu odmówi jedzenia, czekając na lepszy, jego zdaniem, ryżyk. A nie chciałabym marudy zmuszać do głodówki i zjedzeniu karmy po dwóch dniach niejedzenia niczego... z resztą, nagła zmiana diety też pewnie mu nie posłuży.

Link to comment
Share on other sites

Proponuje mieszac mu sukcesywnie suchego PROF'a z gotowanym jedzonkiem, w pierwszych dwóch dniach 1/3 suchego i 2/3 gotowanego. potem przez kolejne dwa dni 1/2 do 1/2, nastepne dwa dni 2/3 suchej i 1/3 gotowanego. PROF naprawde pieskom smakuje wiec nie powiino byc wiekszego problemu!!

Link to comment
Share on other sites

Najlepszym sposobem jest stopniowe dodawanie karmy do gotowanego .Na początku dodaj parę namoczonych ziarenek i z czasem zwiększaj ,aż przejdzie na suche .Możesz sprawdzić jak mu będzie sama karma smakować i nasyp do miski kilka ziaren karmy ,zobaczymy jak podejdzie do tego .
Pozdrawiam i pisz pytania i swoje obserwacje ,a postaramy się odpowiedzieć i ewentualnie doradzić .

Link to comment
Share on other sites

No to dziś zaczeliśmy od obiadu. :)
Dostawca powiedział, żeby nie bawić sie w żadne mieszanie karm tylko przestawić Batiara na PROF... od razu i tak tez robię.

Obiadek zjadł grzecznie, całą michę suchej karmy (co dla niego baaardzo nietypowe) ale z kolacją już trochę grymasił i nie chciał zjeść wszystkiego. Jak na razie bez żadnych sensacji żołądkowych, zobaczymy, co będzie dalej....

Link to comment
Share on other sites

Moje psiuty powoli wykańczją worek L&R. Sensacji żołądkowych na szczęście brak, kupalony chyba się unormowały, choć nadal jest ich ok. 3 dziennie, czyli jednak sporo, psy jedzą chętnie (ale Boogie tylko w wersji namaczanej, tak jest zresztą z każdą inna karmą, ja nie wiem, może mu się nie chce gryźć? :lol: )

Kupię pewnie jeszcze jeden worek, bo jednak 15 kg na dwa spore psy to za mało, żeby zyskać pewność jak karma jest przyswajana.
A potem na jakiś czas wrócimy do Acany L&R.
Wydaje mi się, że na Acanie miały ciut lepszą sierśc, ale chyba zaczynają własnie linieć, więc to może być przyczyną lekkiego pogorszenia sierści. Za to kupy chyba są lepsze na PF, przynajmniej u mojej suki...
Muszę to sobie spokojnie porównać, bo Acanę z jagnięcina jadły ostatnio dośc dawno...

Link to comment
Share on other sites

Batiar dostaje large bread puppy, bo tak nam zalecił dystrybutor.

Wszystko w sumie jesty dobrze, tylko rano wymiotował żółtą pianą(żółć??) ale poza tym kupki ma ładne i czuje się też chyba nieźle :) Zobaczymy jeszcze 2 dni.
Tylko musze mu dawać namoczonbe, suchego niebardzo chciał jeść. Natomiast namoczone zjada, co prawda bez entuzjazmu, ale wszystko :)

Link to comment
Share on other sites

No właśnie Large Breed Puppy ma jagnięcinę, a Puppy ma kurczaka i to jest powodem mojego pytania . W momencie gdy piesek jest uczulony na mięso z kurczaka ,to nie może jeść karmy z kurczakiem .Jeśli jest OK ,to nie wiem czemu dla pieska małej rasy została zaproponowana karma dla ras dużych.

Link to comment
Share on other sites

z tego co wiem, to na kurczaka nie ma uczulenia, bo do tej pory zjadał gotowane żarcie i głownie kurczaka :)
ale jak sprawdzałam zawartość białka i tłuszczu w eukanubie dla szczeniąt ras średnich, to są to takie same proporcje jak w PROF dla ras dużych. No i definicja rasy large i medium jest inna
eukanuba medium jest do 25kg, a
PROF large jest od 20 kg w górę.
Więc może źle na tym nei wyjdzie. :)
I nadal żadnych sensacji, więc mam nadzieję, ze dobrze przyjął nową karmę. Ciekawe tylko, czy rano znów będzie wymiotował :/

Link to comment
Share on other sites

śnieg to on "podlisuje " dosć czesto, czasem sobie nawet bierze grudkę i obgryza.. i jakoś nigdy mu nie zaszkodziło.
ale akurat wymiotował tuz przed wyjściem na dwór, niedługo po obudzeniu.. więc nie sądzę, żeby miał możliwośc zjeść cokolwiek w tym czasie. A już na pewno nie snieg...

Nauczył się też zjadać suchą nienamaczaną karmę, więc wygląda na to, ze problem "niejadkowania" mamy chwilowo rozwiązany :) W ogóle dziwne, ze taki wystąpił, w końcu to beagle z krwi i kości ;-)

Link to comment
Share on other sites

Nawet u łakomczuchów bywają nie jadki ,ale ciekawa jestem jak z tymi rannymi mdłościami .Czy już jest OK?
Moje czasem rano na wybiegu podjadają lud ze śniegiem i czasem też żółcią wymiotują ,ale to nic grożnego .Czasem w lato zjedzą trawę i też potrafią wymiotować .Mam jeszcze jedną suczkę co przed cieczka ma ranne mdłości ,tak przez kilka dni ,a potem wszystko jest OK . Po kościach ,a daję tylko cielece ,też wymiotują żółcią z resztkami drobnych kości .
Oczywiście nie są to przykłady dotyczące Twojego szczeniaczka ,ale tak sobie napisałam o tym jak moje czasem mają takie problemy ,a tylko z ciekawości pytałam .
Super ,że ma apetyt i bez problemów żołądkowych przyswaja karmę .Zobaczymy jak będzie dalej ,ale pilnuj dawki ,żeby nie straciła apetytu . Pozdrawiam SAWA.

Link to comment
Share on other sites

Na szczęście już wszystko jest ok, żadnych problemów wiecej nie było. Karmy nie pochałania z jakimś niewiarygodnym apetytem, ale zjada ( co w sumie można uznać za sukces ;) )

Podejrzewam, ze on może wymiotować po chusteczkach higienicznych.. pod tym względem jest straszny :/ Jak wypatrzy gdzieś paczkę chusteczek lub leżacą samotnie chusteczkę, to robi wszystko, by je zdobyć. a potem oczywiście przeżuwa.. i podejrzewam, ze pewnie niestety częśc zjada.. i wcale mu to nie robi dobrze.

Link to comment
Share on other sites

no i koniec dobrej passy :(
dziś odmówił jedzenia, zjadł połowę sniadania (jak go karmiłam) obiadu nie tknął i ledwo polizał kolację. W sumie dziś zjadł góra połowę tego, co powinien... i nie wiem, co z nim robić. Chyba jednak trzeba go wziąć na przetrzymanine- w końcu chyba zgłodnieje tak, że zje i karmę?? Tylko że to szczeniak- powinien jeść.
Koszmar jakiś. Wiem, ze nei powinnam go karmić z ręki i nakłaniać do jedzenia za wwszelką cenę. ale nie wiem, jak inaczej zrobić, zeby zjadał to, co mu daję.

Link to comment
Share on other sites

My właśnie kończymy 15 kg worek. I jednak zdecydowaliśmy się zrezygnować z karmy. Przyczyny? Po pierwsze mała strasznie dużo jej wcina. Normalna dawka przy jej wadze (20 kg, 11 miesięcy) to 245 gram. Przy takiej dawce Mysza chodziła cały czas głodna, nie myślała o niczym innym, jak o jedzeniu. U belga jes to czymś dziwnym :-? Zaczęliśmy więc zwiększać ilość karmy. I optymalna ilość to aż prawie... 400 gram! Przy czym mała nadal jest szczuplutka, kupki (dość małe) robi 2 - 3 razy dziennie. Tak więc nie wygląda na to, że ją przekarmiam. Zakup tej karmy staje się wiec odrobinę nieekonomiczny :roll:
Druga sprawa to nie do końca idealne kupki. Cześciej niż przy Acanie zdarzają się bardziej luźne. Przy czym ta "luźniejszość" wydaje się być w normie. Ale mimo wszystko...

Cóż... Zamówiliśmy Eukanubę... Zobaczymy, jak jej ta podejdzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...