Jump to content
Dogomania

zęby i zgryz bullterriera - komentarz do wzorca


Złośnica

Recommended Posts

UZĘBIENIE

Zęby mocne, duże, regularne, o idealnym, regularnym i kompletnym zgryzie nożycowym. Wargi gładkie, przylegające

proszę obecnych na forum hodowców a także tych, którzy czują się na siłach odpowiedzieć w tej kwestii.

Co oznacza określenie "kompletny zgryz nożycowy"?

Czy jest ono tożsame z "kompletnym uzębieniem" ??

Czy bullterrier musi mieć pełny garnitur zębów czy może wzorzec dopuszcza pewne braki w uzębieniu ??

Jeżeli tak to jakie??

Link to comment
Share on other sites

Moja hodowczyni (autorytet dla mnie) twierdzi, że kompletny zgryz nożycowy oznacza, że ma wszystkie siekacze i kły, a dalej to różnie może być. Oczywiście nie może brakować więcej zębów niż tam być, ale brak p1 czy p4 nie jest żadnym problemem.

Link to comment
Share on other sites

Niestety sędzia to Pan i Władca na ringu i moze sobie interpretować wzorzec jak chce a tam precyzji nie ma.Jak dla mnie zęby trzonowe i przedtrzonowe sa ważne ale nie najważniejsze !

Złosnico to bardzo dobre pytanie.Może warto z nim sie gdzieś "wyżej" udac?? Tez jakis czas temu sie nad nim zastanawiałem.A może dostaniemy odpowiedź w Częstochowie??:) Jednak pewnie niewiele to zmieni bo tak jak pisałem na początku sędzia Pan.......

Link to comment
Share on other sites

Złosnico to bardzo dobre pytanie.Może warto z nim sie gdzieś "wyżej" udac??

skoro na to forum zaczęli zaglądać czołowi polscy hodowcy bullterrierów czyli :

Pan Marek Martyka OPALPLAST

Pani Renata Kacprzak JEDI

Pani Ola Jastrzębska TIMAR

i inni z mniejszych hodowli, to chyba będziemy mieć względnie jasny obraz sytuacji, o ile będzie chciało im się zająć głos w tej kwestii.

Piotrka Popowicza BUTEO zdanie już znam , ale dla porównania chciałabym usłyszeć innych zdanie.

Link to comment
Share on other sites

Gdzies wyczytalem (jesli sobie przypomne zrodlo-podam), ze np. angielscy sedziowie zasadniczo nie patrza na braki w uzebieniu P1-P4, a jedynie na zgryz i obecnosc zebow, ktore maja na niego wplyw, natomiast niemieckim sedziom zdarza sie pedantycznie liczyc wszystkie zeby i usuwac z ringu psa z jednym chocby ubytkiem.

Czy to nie bylo przypadkiem w jednym z wydan "Psa" ?

Link to comment
Share on other sites

Z książki "Teriery typu bull" A. Jendrasiaka (wydanie z roku 2002), w rozdziale KOMENTARZ DO WZORCA - BULL TERRIER:

"Uzębienie: Wzorzec nie mówi o komplecie zębów, toteż w praktyce nie jest on wymagany. Ta cecha uzębienia bull terrierów również bulwersowała hodowców w Europie. Dopiero zapis o dopuszczeniu braków wśród zębów przedtrzonowych rozwiał wątpliwości. Nastąpiło to na Kongresie FCI w Izraelu."

Jest tam jeszcze o zębach następne pół strony gdzie autor dokładnie wyjaśnia o co chodzi w określeniu zgryz regularny .

Link to comment
Share on other sites

teraz zwariowałam :o i opowiem Wam scenke z Zabrza ( sędziował Pan Nagiel )

Od samego początku jak pojawiliśmy się tylko przy ringu bulków, Lukrem Cukrem interesował się bardzo jeden starszy Pan... i jak schodziłam z ringu to się rzucił na mnie tłum ludzi, że jak, że dlaczego drugie , co jest w opisie .. i takie tam. No więc powodem 2 miejsca był obustronny brak P4. "Tak nie może być powtarzał w kółko sędzia! " na moją cichutko zwróconą uwagę. I ten sam starszy Pan strasznie się zdenerwował i powiedział mi, że to nie powinien być powód przesunięcia psa na lokatę 2 bo : ( i powiedział dokładnie słowo w słowo co podała Sortis :

że w 1987 r. na kongresie w Izraelu uchwalono zapis o dopuszczeniu braków wśród zębów przedtrzonowych !!! i żebym się poszła kłócić z sędzią (ale zgodnie z moją zasadą, że z sędzią się niedyskutuje ) zaśmiałam się tylko bo jakoś nie chciało mi się w to wierzyć :oops: :oops: :oops: a tu się okazuje, że ten miły starszy Pan miał racje !!!!

( przed oczami warto mieć obraz obu psów z lokaty 1 i 2 żeby zrozumieć moje i innych zdziwienie )

a książkę Pana Jędrasiaka jak i inne przeczytałam wiele razy, ale jakoś ten zapis nie utkwił mi w pamięci :oops: ale to tak jest..teoria mija się z praktyką :-?

Link to comment
Share on other sites

Złośnica, a zeszliście z dosk czy bdb?

Tak jak pisałam, brytyjska hodowczyni powiedziała mi, że brak przedtrzonowców któryś nie jest żadnym problemem i niezbyt zrozumiała, dlaczego o coś takiego pytam, bo przecież to oczywiste. :-?

Dobra, do zanotowania- po wszystkich opisach i opiniach- nie pojawiać się u sędziego Nagiela...

Link to comment
Share on other sites

Luger dostał ocenę doskonałą i medal srebrny, ale fakt jest jeden : ten Pan sędzia ma wybitnego hopla na punkcie zębów :-?. Świadczył o tym sam fakt i długość samej procedury sprawdzania zgryzu i zębów włącznie z dokładnym liczeniem !!! Tyle czasu to chyba nie trwał sam bieg i opis psa :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

Wiesz Sajko...to już nie chodzi o to czy 1 czy 2 lokata, czy dosk czy bdb bo już zaznaczałam, że nie jest wstydem przegrać z ładnym lub równym psem !!! Albo jak mówią inni...jedzie się po to, żeby wygrać, więc cała reszta poza 1 dosk. jest już nieważna :lol:

Chodzi o zasady....polecieliśmy za coś, co teoretycznie nie powinno mieć wpływu na ocenę psa i ustawienie go na lokacie.

Mimmo wszystko, chciałabym znać opinie innych hodowców w tym temacie. Jakie znaczenie ma dla nich obecnośc lub brak zębów przedtrzonowych ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

W Częstochowie nie dowiecie się o uzębieniu zbyt wiele, bo tak jak już ktoś wspomniał, Anglicy nie zwracają na to aż takiej uwagi. U nich przechodzi nawet czasami zgryz cęgowy, oczywiście tolerują braki w uzębieniu. Dla nich pies ma być dobrze zbudowany anatomicznie i mieć ładną głowę. Natomiast rzeczywiście są u nas tacy sędziowie, dla których kompletność jest podstawą. Poprostu najlepiej takich omijać, bo na to się nic nie poradzi. Nie polecam w takiej sytuacji sędziów niemieckich, bo to ortodonci do przesady i można przegrać mając ładnego psa. A to wtedy bardzo boli. I jest jeszcze jedna zasada: sędzia zawsze ma rację. Czy się z tym zgadzamy czy nie. I nie daj boże wytknąć mu brak kompetencji.

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o zasady....polecieliśmy za coś, co teoretycznie nie powinno mieć wpływu na ocenę psa i ustawienie go na lokacie.

coś o tym wiem, choć u nas nie były to zęby

i do listy tych sędziów do których się nie jeździ dopisałbym jeszcze jedno nazwisko

Link to comment
Share on other sites

EEEEEEE Angole lubią nożycowy zgryz i dobrze ustawione kły. Co do kompletu zębów żaden sędzia przy zdrowych zmysłach nie liczy zębów u bulla. Brak przedtrzonowców to nie wada. Ja nielubiłabym bulla z brakami łamaczy bo to ważne zęby a zdarzały się już takie psy. Sędzia Myszkowski lubi liczyć zęby.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

We wzorcu angielskim, ktory posiadam w domu i moge to w piatek wam przepisac na forum (teraz jestem w Zakopanym) jest napisane, ze zgryz powinien byc nozycowy, a kly na swoim miejscu.

I dodane: ze brak premolarow nie jest wiekszym bledem.

Anglicy wogole na brak premolarow nie zwracaja uwagi, choc mysle, ze bulik z pelnym poprawnym zgryzem i piekna do tego glowa jest marzeniem kazdego hodowcy na wyspach i nie tylko.

W naszym wzorcu niestety jest inaczej.

Agatas

Link to comment
Share on other sites

choc mysle, ze bulik z pelnym poprawnym zgryzem i piekna do tego glowa jest marzeniem kazdego hodowcy na wyspach i nie tylko.

W naszym wzorcu niestety jest inaczej.

Agatas

Ach, marzenia, marzenia, a pięknie wypełniona głowa z doskonałą górną linią i na dodatek zgryz nożycowy to szybciej ortodonta może załatwić niż matka natura niestety. Ale jeden hodowca kiedyś mi powiedział (i bardzo mi się to spodobało), że swój ideał bulla to on widzi codziennie jak popatrzy w niebo i się rozmarzy.

Link to comment
Share on other sites

A Topiś ma fajną głowę nożyce i pełny hrup jak mówią Czesi a może nie ma ładnej głowy i mi się tylko wydaje? A ja ją kocham a miłość jest ślepa. :fadein:A TOMA trzy szóstki też kocham bo jest fajny chop. :lol:

No tak, ale taka suka jak Topi, zdarza sie raz na 10 lat, a co do drugiej części to :oops: nie wiem co napisać :fadein: :P

Link to comment
Share on other sites

Matisse;

wzorzec jest co jakis czas uaktualniany. Nie pamietam kiedy ostatni raz byl w Anglii, a le mam to napisane we wzorcu angielskim.

U nas to jest tlumaczenie i pewnie nikt sie nie interesuje zmianami.

Jak chcesz sie wiecej dowiedziec, to zadzwon do Zwiazku

Agatas

Link to comment
Share on other sites

Ja mam dobre zgryzy i Hanka i Frodas mają braki ale to nieważne. Można zaakceptować zły zgryz przy pięknej głowie. Ale nie można stawiać na 1 psa z nożycami i ze złą głową a niewybaczalne jest pierwsze miejsce dla złej głowy ze złym zgryzem. Cały cymes rasy to głowa i nie można zwariować się zębami ale za przednią głowę można. Pajary mimo zakręconych głow mają perfekt zgryzy. Wiem bo Pavel pokazał mi wszystkie swoje psy. Championy angielskie też mają nożyce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...