Jump to content
Dogomania

KRUS


magda_f

Recommended Posts

Moim zdaniem nie. Nie są to zwierzęta gospodarskie, nie mogą więc być hodowane na potrzeby działów specjalnych produkcji rolnej. osoba je hodująca nie będzie więc rolnikiem w rozumieniu 'ustawy o KRUS'. A skoro tak, to nie może się tam ubezpieczać.

Pozdrawiam

A tak wogóle, to ten cały KRUS rozkłada gospodarkę Tego Kraju - ale to tak na marginesie, off'owo i nie na temat :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Zaczynam coraz wiecej czytac i szukac mozliwosci aby wlasciwie moc sie ubezpieczyc w krusie :lol: , pogubilam sie w tym wszystkim niestetyt, a panienki z krusu/nie ublizajac nikomu/daly mi jedynie karteczke- wyciag z dziennika ustaw, ale wersje nie rozszerzona...
Poszperalam w necie i widze, ze hodowla psow rasowych jest jednak podczepiona pod dzial specjalny produkcji rolnej
Podaje linka, jest to zalacznik do ustawy z 26.07.1991:
[url]http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/od_osob_prawnych/2004/zalacznik2.pdf?PHPSESSID=1c45d0ab3509330c38b867af6c881536[/url]
Jesli ktos z Was zna kolejnosc zalatwienia tych wszystkich papsiurkow i posiada aktualne informacje prosze o wskazowki.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście,że hodowla psów rasowych to [b]dział specjalny produkcji rolnej[/b] - co roku należy składac PIT-6 i płacic podatek ,mnie kazano jeszcze załatwić sobie REGON (przed złożeniem pierwszego PIT-6).
Myślę,że szczegółów dowiesz sie w Twoim US,ale u osoby zajmującej się działami specjalnymi produkcji rolnej.
KRUS-em sie nie interesowałam,pracuję na cały etat...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hodowla psów rasowych jest działem specjalnym produkcji rolniczej w Urzędzie Skarbowym, ale nie podlega ubezpiczeniu jako dział specjalny w KRU-sie.
Ustawa z 91 już nie obowiązuje... Niestety..bodaj w 2004 lub bieżącym była nowelizacja.. Wypadły psy, koty rasowe, rybki egzotyczne i coś jeszcze..
Teraz nie mam czasu poszukać dokładnie, ale pamiętam bo moja przyjaciółka był "na KRUSie za psy" i się strasznie :evilbat:
Pozdrawiam
CHI

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

[B]hodowla psów, kotów kanarków czy rybek nie nalezy juz od dwóch lat do działów specjalnych produkcji rolnej według KRUS.[/B]
W kazdym razie przepisy zmieniony tuż przed wejściem do Unii (z resztą był o to cały raban),
Ale do rzeczy:
było tak:
[URL="http://www.abc.com.pl/serwis/du/1995/0173.htm"]http://www.abc.com.pl/serwis/du/1995/0173.htm[/URL]
(psy i koty na symym dole)
a jest tak (w całości jezeli cię to interesuje:
[URL="http://www.krus.gov.pl/document.php?id=142&pageNo=3"]http://www.krus.gov.pl/document.php?id=142&pageNo=3[/URL]

a co do US to tam jakimś trafem hodowla psów jest nadal jako dział specjalne produkcji rolnej i tu była jakas dziura w prawie, bo KRUsu nie można a w ZUSie trzeba było przedstawiać zaświadczenia na prowadzenie działalności gospodarczej (a na działy specjalne produkcji rolnej nie wydali)

Link to comment
Share on other sites

Definicja działów specjalnych zawarta w przepisach o podatku dochodowym ma tylko zastosowanie do tych przepisów i została opracowana dla prawidłowego zakwalifikowania/opodatkowania przychodów z tego źródła.
Czyli dla celów rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych hodowla psów rasowych jest zakwalifikowana do działów specjalnych produkcji rolnej.

Link to comment
Share on other sites

no przecież napisałam że
[B]działów specjalnych produkcji rolnej według KRUS ;)[/B]

Nie zmienia to faktu, że hodowla psów nie jest już działanością rolniczą i nie mozna jej prowadzić płacąc KRUS.

można natomiast sobie psy hodować, prowadząc działalność gospodarczą z PKD - [FONT='Courier New']01.25.Z[/FONT], płacąc podatki jak człowiek (w sensie nie-rolnik) i płacąc ZUS.
Sonya, chyba, że istnieje jakaś forma posrednia. No bo jaką de facto działalność prowadzisz - gosporadczą czy rolniczą???:roll: :roll:


Sonya - co nie zmienia faktu, że taka klasyfiacja U Skarbowego jest bezsensownie nazwana. BO skoro nie ma juz takiej klasy w dziale specjalnej produkcji rolnej, to przepisy US powinny sie do tego dostosować, nawet jak czynią to na uzytek kwalifikowania przychodów.

Przecież działalności jest ileśc tam i są nawet ich klasyfikacje. Kazdy urząd powinnen stosowac tę samą.
Po prostu Polska - robisz to samo, ale dla jednego urzedu robisz co innego, a dla drugiego co innego.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Witam
Czyli rozumiem z tego tyle że co miesiąc musicie także opłacać ZUS a do US raz w roku podatek ryczałtowy ustalony od ilości suk hodowlanych?
Ale wtedy nie wpisujecie wydatków, chyba że prowadzona jest K.Przychodów?
Wtedy podatek jest co miesiąc. Dobrze rozumuję?
Ale oczywiście na czas gdy nie ma miotów działalność jest zawieszana?
Czy ZUS jest płacony co miesiąc? Bo jak tak to czyste ździerstwo
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shih tzu'] a do US raz w roku podatek ryczałtowy ustalony od ilości suk hodowlanych? [/quote]
lub psów reproduktorów

Niesety nie wiem,jak to wygląda w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej,ale osobiście wątpię,aby można było zawieszać działaność na czas "niemania" szczeniąt....

Jak pojadę do US z moim PITem,to spróbuję się czegos dowiedzieć,bo tez mnie to interesuje...

Pracując na cały etet z ZUSie musiałabym płacic co miesiąc składki tzw.zdrowotne ok.180zł...

Link to comment
Share on other sites

W tej chwili nie ma możliwości zawieszenia działalności gospodarczej.Czyli prowadzimy - płacimy składkę zdrowotną co miesiąc (oczywiście jeśli pracujemy gdzieś na etacie).Podatek przy Księdze w zależności od dochodu, a ryczałt - stała wysokość co miesiąc.

Link to comment
Share on other sites

Witam
Ale chyba się nie zrozumieliśmy. Składki ZUS także są opłacane ?
Z jakiej okazji? Czy mając hodowlę psów rasowych konieczne jest zakładanie działalności gospodarczej? Czy to chcecie przez to powiedzieć czy ja coś pokręciłem? To chyba nadal jest dział produkcji rolnej zaliczanej do działów specjalnych?
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='planka']W tej chwili nie ma możliwości zawieszenia działalności gospodarczej.Czyli prowadzimy - płacimy składkę zdrowotną co miesiąc (oczywiście jeśli pracujemy gdzieś na etacie).Podatek przy Księdze w zależności od dochodu, a ryczałt - stała wysokość co miesiąc.[/quote]
Można zawiesić działalność w ZUS, ale....jeżeli przyjdzie kontrola z ZUS i udowodnią, że mimo zawieszenia prowadziłeś/aś działalność - czyli zajmowałeś się psinkami, to każą zapłacić zaległe składki wraz z odsetkami. Pracowałam w biurze rachunkowym i do jednego klienta kontroler (klient tłumaczył się, że zimą nie ma dochodu) powiedział: :"Jak Pana nie stać na płacenie składki, to niech Pan zlikwiduje działalność". Klient zlikwidował działalność i powiększył szarą strefę. Ale nie dziwię się mu. Jeżeli ktoś chciałby uczciwie zająć się hodowlą psów to moim zdaniem umrze z głodu. Można mieć tylko 1 miot w roku. Załóżmy, że jest 5 szczeniaków po 2000 zł każdy, to daje nam 10000 zł. Wybierając Książkę Przychodów i Rozchodów to wszystko można dać w koszty - szczepienia, karma, krycie, składki, wystawy itd. No i udało nam się zaoszczędzić na podatku, bo przychodu zostało nam np. 5000 zł. Ale... trzeba co miesiąc płacić do ZUS ok. 800 zł (nie pracuję nigdzie, bo mój zawód to HODOWCA), co daje nam...9600 zł. W KRUSIE składka roczna wynosiła ok. 800 ROCZNIE. Dlatego hodowcy ubezpieczali się w KRUSIE. Ja myślałam o uczciwym rozliczaniu się z państwem, ale jak - zamiast karmy dla psów i jedzenia dla siebie i dzieci to mam płacić ZUS?! PARANOJA.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

A dokładniej:

Hodowla psów JEST DZIAŁEM SPECJALNYM wg Tabeli Działów Specjalnych publikowanej przez Ministra Finansów i stanowiącej podstawę do rejestracji hodowli w Urzędzie Skarbowym i jednocześnie NIE JEST DZIAŁEM SPECJALNYM Produkcji Rolnej wg Tabeli Rodzajów i Rozmiarów Pr. Rolnej (to zupełnie inny akt prawny niż ten powyżej!) uchwalonej przez Sejm i będącej podstawą uprawniającą prowadzącego taką hodowlę do rejestracji w KRUS.

Szczegółowo i przystępnie jest to wyjaśnione na [URL="http://www.mastifland.pl/"]http://www.mastifland.pl[/URL] w dziale DOKUMENTY DO POBRANIA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

I have been living in Poland for 6 years and hold legal citizenship, a Polish passport, and a Dowód Osobisty. I own a farm which contains over 4 hectares of arable land and I am legally a farmer here. Both the "Księgi wieczyste" (Official Title / Deed Registry for Property Ownership) and my contract show that my property is a farm.

Question: I wish to start making payments to [URL="http://www.krus.gov.pl/"]KRUS[/URL] (the Agricultural Social Insurance Fund) starting in 2009. Each quarterly payment consists of two parts - insurance and pension. The average quarterly payment for a single farmer with no spouse or children comes out to be about 260 zloty. I have owned my farm since 2002 and have never made any payments to KRUS since, for it is voluntary. I also have never benefited from KRUS in any way, not using it for any medical reasons (dentist or doctor). Some of my friends who are farmers have given me two different versions of my required payment if I wish to start making payments to KRUS in 2009: (1) Start making regular quarterly payments from 2009, (2) I am required to pay from the first day I owned my farm (2002 in this case), so payments in arrears must be made.

What is the correct law on this? If I wish to start making payments to KRUS, am I required only to make payments from 2009 (the day I wish to start insurance and medical benefits), or am I required to make payments from the first day I owned my farm (in 2002) ? Is anyone familiar with this? I appreciate your opinion and response. Thanks.
_________________________________________________________________
[url=http://www.seoformywebsite.com]seo firm[/url]
[url=http://www.cheapdiamondengagementringsale.com/]cheap diamond engagement rings[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...