Jump to content
Dogomania

Pies a fretka


miharu

Recommended Posts

Mam od 4 dni szczeniaka sznaucera miniaturowego. Dołączył do mojej fretki (samczyk, 2.5 roku). Mam problem - jak je do siebie przyzwyczaić? Fretka boi się psa, i z tego strachu robi się agresywna. Boję się, że zrobi pieskowi krzywdę - bo szkrab jest naprawdę mały. Dodam jeszcze, że fretkę mam od ok. 1,5 roku, jest bardzo miła, przyjazna dla ludzi, psów się nie boi (dlatego mnie dziwi jej reakcja). Piesek - jak to szczenię - jest wesoły, ruchliwy, poszczekuje. Ale nie objawia agresji w stosunku do fretki. Może fretkę denerwuje to szczekanie, a może jest zazdrosna (to jej terytorium, jakby nie patrzeć). Nie mogę jej trzymac w klatce, ona do tej pory biegała sobie swobodnie po moim pokoju. Teraz jest tu pies i mam mały problem - jak zrobić, by się polubiły? Pytałam już na innym forum i wszyscy ograniczyli się do dobrodusznych stwierdzeń "spoko, pies jest młody, to bardzo łatwe, nauczy się szybko", a mnie potrzeba konkretów. Mam je puścić na żywioł, i niech się same pacyfikują? Pomożcie..
Przedtem miałam psa tej rasy, i on tolerował fretkę. Ale wtedy sytuacja była inna - pies był rezydentem (wiek psa 11-12 lat), a fretka "nowa". Teraz ona jest rezydentką, a pies świeżo przybyłym. Co konkretnie mogę zrobić?

Link to comment
Share on other sites

problem może być i niekoniecznie może dać się polubownie rozwiązać. miałam kiedyś ,,fredzię,, później dołączyła moja maltanka / szczeniak/. niestety fretka rzucała się na psa a ja bałam się je puścić na żywioł..nawet w zabawie fretka może psiakowi zrobić krzywdę / zabawy fretek i szarpanie za karki jest za agresywne do zastosowania na pieskach:(/.
w moim przypadku aż do odejścia mojego śp ogona pozostała izolacja..bo razem żyć nie mogły:shake:

w Twoim wypadku oczywiście może być inaczej- każda fretka i każdy pies ma inny charakter.
życzę powodzenia, i nawet jeśli zwierzaki się dogadają warto żebyś nad ich kontaktami miała zawsze kontrolę..na czas wyjścia z domu fretka do kltaki lub łazienki...ze względu na bezpieczeństwo obu...

Link to comment
Share on other sites

Po wypuszczeniu ich razem wyglądało to tak: fretka podbiegła do pieska, goniła go, a ten uciekał. Niestety, dopadła go, ugryzła, i biedaczek narobił krzyku - bardziej chyba ze strachu niż bólu, no ale jednak. Oczywiście od razu je rozdzieliłam. Potem jeszcze wypróbowałam jedną radę - dałam im obu do wylizania papierek po maśle - podobno gwarantowany sposób.. Owszem, lizały papierek, lizały, a po chwili fretka uzarła pieska w nos. Więcej już chyba na razie nie będę próbować ich pogodzić, szkoda mi psa. Jeszcze jakiejś traumy się dorobi. Może jak dorośnie i spoważnieje, jakoś się dogadają. Na razie fretka reaguje agresywnie, bo piesek szczeka i jest nadaktywny, no więc chyba ją denerwuje i się go boi. Także.. poczekam trochę, a po paru miesiącach może będzie łatwiej.. ech.. :shake:

Link to comment
Share on other sites

mirahu z tym poczekaniem to dobry pomysł - jednak nie izoluj ich zupełnie. niech mają ze sobą kontakt np. przez pręty klatki...bo jak pies podrośnie dla niego fretka może stać się łupem:shake:
niestety z zabawą fretka-pies będzie ciężko; fretka boi się szczekania, a zabawa fretek i psów różni się:shake: fretki są w zabawie brutalniejsze; między sobą gryzą się i tarmoszą..dla psa może to nie być zrozumiałe:oops: no i może być bolesne...jedyna szansa jest na to, że jak pies podrośnie, zrobi się spokojniejszy i będą z fretką żyć obok siebie, lekceważąc się. pamiętaj jednak, że ryzyko jest zawsze i gdy pies urośnie a fretka go skubnie różnie może być.
pamiętaj żeby ,,pokazując sobie zwierzaki,, oba za dobre zachowanie nagradzać / niech to drugie dobrze im się kojarzy/..za ataki można karać np. głośnym ,,fe,, ale nie wiem czy przy fretce to zadziała /mój Fredzio to na wrzaski fe, nie , nie wolno - niestety nie reagował i olewał mnie-robił swoje/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...