Jump to content
Dogomania

Najlepsza karma dla CTR-a


Layla

Recommended Posts

CTR-owcy :) , podzielcie sie doświadczeniami!

Czy znacie karmę, która zdrowo i optymalnie przeprowadzi młodego CTR-a przez okres intensywnego wzrostu?

Słyszałam, że przy każdej, nawet najlepszej karmie mogą się zdarzyć tzw. kulawizny ok. 6-8 miesiąca. Ale może ktos z Was ustrzegł się tego problemu dzięki odpowiedniemu żywieniu?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Marto, tylko że między sznaucerkiem miniatura a CTR-em jest drobna różnica. On potrzebuje chyba trochę innej karmy....

Layla, obawiam się, że brak tutaj właścicieli CTR-ów... Może jakis właściciel olbrzymka by się zgłosił - w końcu podobna budowa i rozmiary... Ka-Vang, czekamy na Ciebie ;)

Link to comment
Share on other sites

mnie sie wydaje ze kazda karma z "wyższej" półki przeznaczona własnie dla szceniat ras duzych będzie dobra bo ma odpowiednią ilośc białka i wapa na kości. ja bym polecała eukanubę albo royal canin. Słysząłam ostatnio coś o pogorszeniu się jakości eukanuby (ja osobuiście karmię i jestem zadowolona) natomiast o Royalu same dobre rzeczy słysząłam. Tylko wg. mnie lepiej rzebyc kamrił samą karmą wtedy dostarczysz mu odpowiednią ilość potrzebnych składników a jak bediesz kamric np. pół na pół to mozesz mu dac np. za mało wapnia a za duzo białka...musisz jescze przekonac sie jaką karmę preferuje tój pupil. tzn cy np ta która wybiezesz zasmakuje mu wiec na poczatek kup mniejsze opakowanie.

Link to comment
Share on other sites

no ja bym sie bala eukanuba karmic, bo mowi sie , ze po tej karmie pieski rosna...jak sie ma malego psa (pisze o wroscie w stosunku do wzorca,a nie o malej rasie) to eukanuba super , bo te 2 cm wiecej sa nawet wskazane, ale jak sie ma pieska po roslych rodzicach to 1-2cm moga byc juz tragedia i pozegnaniem z kariera wystwowa, tak jak wyzlica mojej kolezanki-przepiekna,ale wzrost i byla zywiona eukanuba:)))kolega jej wtedy mowil:zmien karme,bo...ona sie smiala i teraz ma:)))corka wyzsza od rodzicow!geny?moze,ale wydaje mi sie ze nie tylko:))))co innego,ze w eukanubie jest specjalny system ochrony stawow, unikalny rzeklabym,wiec...wybor nalezy do Ciebie:))))jesli 1-2 cm dla Ciebie to nie problem i cena tez nie problem, bo to droga karma to eukanuba dla duzego psa jest najlepsza:)))tak jak juz pisalam ze wzgledu na te stawy. Ale mozesz kupic np.Royala - tez dobra karma, a na stawy dawac w tabletkach glukozaminoglikany, czy jak to sie tam pisze:))sa takie leki dla ludzi,ale dokladnej nazwy preparatu Ci nie podam. A moze sie uda bez kulawizny nawet i na zwyklym PedigreePalu?:)))))))

Link to comment
Share on other sites

Moja sunia (ctr! - właśnie, że są tacy na forum :D ) jest żywiona nutrą gold dla ras dużych. Od eukanuby zaczynaliśmy, ale miała uczulenie, nie była entuzjastycznie do niej nastawiona i ktoś nam polecił właśnie nutrę gold. Dodatkowo dostaje caniviton. Urosła piękna, silna i sierść ma błyszczącą. Z tego co wiem kilku właścicieli też używa nutry i chwalą sobie ją.

Link to comment
Share on other sites

witajcie ja mam w takim razie pytanie co do eukanuby. bo mnie wszyscy strasza że po niej psty przerastają ale nie tylko o tym tylkok ze jej jakosc teraz sie pogorszyła. Ja karmie denisa od małego eukanubą a on jest wzrostu idealnego bo wzorze przewiduje 30-35 a on ma ok. 34-34,5 !!! jego brat je pedigree i ma 38!! i chciałam zmienić mu tą karmę z powodu ze mało ludzi ja teraz poleca z powodu przerastania ale czy jak on ma juz prawie rok to badal moze przwerosnąć? chciałam zmienić na royala, co powiecie o takiej zmianie? czy lepiej zostac pzy eukanubie? chce zmnic tez dlatego ze mam wrazenie iz po dziennej dawce (a nawet ciut więcej bo zmaist 100 g dostaje 120) jest troche głodnawy w ciągu dnia a royal ma więcej energi metabolicznej (kcal) wiec moze bedze lepszy/

Link to comment
Share on other sites

A co powiecie o Acanie? Formuła dla szczeniąt ras olbrzymich zawiera glukozaminę i siarczan chondroityny, tak samo jak w Eukanubie, proporcje innych składników są podobne, a jest to karma znacznie tańsza od Eukanuby. Mam ochotę na tę Acanę, ale ponieważ mój hodowca poleca Eukanubę lub Nutrę (równie drogą jak Eukanuba), więc chciałam zebrać szersze opinie na temat tych karm.

Zastanawiam się, z czego wynikają te różnice w cenach. Może niektóre firmy mają więcej kasy na marketing, więc są bardziej popularne...

Co o tym myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Marta-m: wpadam często, tylko raczej biernie i głównie w tematach dotyczących kłopotów wychowawczych... niestety :( .

Ostatnio słyszałam też o karmie Frank's pro gold, na wystawie wzięłam próbkę i Bubci aż uszka się trzęsły. Niestety żaden znajomy ctr-owiec nie odchował na tym wynalazku psa, więc bałam się ryzykować. Po wielu kombinacjach (łącznie z naturalnym żywieniem) chyba nutra pasuje nam najlepiej. Za 15kg (w tej chwili starcza na ok miesiąc) Nutry Gold dla szczeniąt płacę 210zł. Na stawy, ścięgna dodatkowo podaję caniviton.

Jest jeszcze nutra nuggets, trochę tańsza, a wystawowe okazy na niej jadą i to całkiem nieźle.

Jeśli chodzi o Eukanubę, to mam wrażenie, że cena w tej chwili nie przekłada się na jakość, tylko właśnie na promocję... choć weterynarze często ją polecają. Acha, i w moim sklepie jest droższa od nutry o 50zł!

Generalnie nie jestem znawcą. Kupuję to co polecone, przetestowane przez innych i psu smakuje.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

witajcie! według mnie eukanuba (i royal) to dobra karma i jest wiele karm o podobnych składach ale to nie ilosc sie wszedzie liczy bo np. teraz zmieniłam na Royala bo pdoonbno eukanuba się popsuła (zmieniła producenta czy coś w tym stylu) a cena została a royal podobno ma lepszej jakosci białko i reszte składników. Ale Denisek je ok. 4 kg Royala miesięcznie więc 8kg (136 cł) stracza na niecałe dwa miseiące - to połowe taniej niz przy większej rasie,

Myślę, że jak kupisz inną karmę tez bedzie ok byle nie było to pedigree czy chappi. Z tanszych ja spotkałam się z rewelacyjnymi opiniami o karmie Bento Kronen oraz karmach bewi dog i Belcando (dwie ostatnie niestety tylko u dystrybutorów - nie ma ich w sklepach). nutra nuggets też jest podobno dobra a tansza oraz facet z zoologa ostantnio polecał mi purine Pro Plan (nie najdrozsza). To musisz pokupowac najlepiej rózne i sprawdzic jescze co psiaczkwi pasuje ( u mnie nei ma tego problemu bo Denis jest wszystkozerny :evilbat: :D)...

Link to comment
Share on other sites

Ja mojego pieska (ctr) karmię od dziecka Acaną dla dużych szczeniaków. Teraz ma 13 miesięcy i ma się świetnie. Od kilku miesięcy dostaje jedzenie kombinowane: rano karma (bo wychodze do pracy i nie ma mu kto umyć brody), a kolacja w stylu BARF: mielone kości z mięsem, podroby, warzywa, nabiał, siemię lniane, suszone algi, dodatki witaminowe Canivition, Vitawet, Salvical, olej kukurydziany, Omegan (oczywiście nie wszystko na raz). Nie ma żadnych kłopotów ze stawami, prześwietlałam psa w kierunku dysplazji u dr. Siembiedy: pies jest zdrowy i dobrze się rozwija - taki był wynik. Sierść moja dzidzia ma w porządku zupełnym, a w stosunku do tego, co było, gdy go kupowałam, to niebo a ziemia. Tak więc Acanę mogę śmiało polecić. Z innych karm testowaliśmy Eukanubę - sprawdziła się średnio - Acana, sądząc po szybkości znikania z miski, smakuje lepiej. No i Eukanuba okazała się potwornie "gazotwórcza".

Link to comment
Share on other sites

hm...co to "gazobójczości" eukanuby to na Denisie teog nei zwuażyłam ale niestety ja nie moge sie kierowac szybkoscia znikamnia jedzonka z miski bo Denis wszystko wcina z prędkością światła:D dzisiaj do karmy dodałam mu troszke paszteciku firmy Cesar i jadł że aż mu się suzy trzęsły.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za opinie i rady :) .

Tunia, cieszę się, że nie tylko ja mam pomysł karmienia CTR-a Acaną :) . Potwierdzam gazotwórczość Eukanuby, moja mała miała po niej dodatkowo dość rozlazłe kupki - dlatego pomyślałam o zmianie.

Mam pytanie: czy w okresie, gdy karmiłaś pieska tylko Acaną, dodawałaś Caniviton na stawy?

Gosiak 1111 dodaje Caniviton do Nutry, ale z tego co pamietam, w samej Nutrze nie ma glukozaminy i chondroityny. Natomiast w Acanie obie substancje są, podobnie jak w Eukanubie. Tylko czy to są ilości wystarczające w okresie intensywnego wzrostu?

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Może jakis właściciel olbrzymka by się zgłosił - w końcu podobna budowa i rozmiary... Ka-Vang, czekamy na Ciebie :wink: .

No to sie melduje :wink: .

Layla, Acana to dobra karma wiec mozesz spokojnie karmic nia swojego ctr-a :D . Jesli chodzi o specyfiki na stawy to dosc trudne pytanie, bo w druga strone tez nie mozna przesadzic. Ja odchowalam kilka juz olbrzymow i raczej nie podawalam nic dodatkowego, jakichs dodatkowych witamin, ale np mialam tez bardzo mocnokosciste olbrzymy i musialam dodatkowo dac wapno. Musisz obserwowac swojego psiaka, jak sie rozwija, czy np wlasnie ma odpowiednia ilosc wapna itp, a wszystko bedzie ok :D . Porozmawiaj moze jeszcze z hodowca swojego "malucha", on powinien Ci rowniez cos doradzic, w koncu powinno mu zalezec, zeby twoj "maluch" wyrosl na pieknego psa.

Link to comment
Share on other sites

Layla, kiedy karmiłam samą Acaną, to karmiłam samą Acaną. W końcu założenie jest takie, że karma jest zbilansowana i specjalnie dla szczeniaków dużych ras. Witaminy i inne cuda zaczęłam dodawać do jedzenia "naturalnego". Na Wetserwisie piszą o tym, że nie należy dodawać dopalaczy do karmy, bo można przekombinować. I chyba mają rację.

Link to comment
Share on other sites

Hmmmmmmmm , to wszystko zalezy od danego osobnika. Wyobrazcie sobie dwa psy, jeden o zwyklym, przecietnym kosccu, natomiast drugi, o bardzo mocnej kosci. Karma jest najczesciej zbilansowana dla przecietnej wielkosci psa. Ten drugi najprawdopodobniej w pewnym momencie np. zacznie nam obgryzac sciany lub gryzc lapki, bedzie to znaczylo, ze ma za malo wapna, ale wszystko da sie zaobserwowac. Na razie radzilabym dawac sama karme i przygladac sie psiakowi, jego zachowniom. Niestety nadwyzka roznego rodzaju specyfikow tez nie jest najlepsza dla zdrowia psiaka wiec radze nie przesadzac. Zycze jak najlepszego rozwoju malucha :D .

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Layla, możesz spokojnie dawać Acane, to bardzo dobra karma. Moja suka jest na niej aktualnie. Wczesniej dostawala Nutre i na niej prektycznie wyrosla. Jezeli chodzi o suplementy, to nie wolno z nimi przesadzac, karma klasy super premium jest tak zbilansowana, zeby nie trzeba bylo dodawac niczego. Jezeli przesadzi sie z suplementami to mozna zniszczyc CTR-owi uklad pokarmowy - szczegolnie trzustke. Karma dla Ctr-a nie powinna zawierac zbyt duzo tluszczu. Moja championka ma aktulanie 17 miesiecy - 72 cm w klebie i 46 kg wagi...a nie dostawala praktycznie nic oprocz karmy (mowie o suplementach). Jest w super kondycji, co widac na ringu :-)

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja od miesiąca karmię swojego CTR-a Acaną. Wydaje się być zadowolony i żadnych niepokjących objawów nie widzę, ale to może jeszcze za krótko. Niestety nie wiem czym był poprzednio karmiony, bo trafił do mnie już jako dorosły psiak. Poprzedni właściciel twierdzi, że tylko surowmym mięsem :o .

Link to comment
Share on other sites

zmaina karmys zykuje sie z kiilku powodów ze juz dawno słyszałam ze acana jest dobra teraz zoierienotwałam sie ze 20 km gosztuje ok 170 zł a 8 kg royala korszuje 140 wiec jest ow iele tansza a daje sie tyle samo.... a po kóres tam to słyszałam ze royal wcale nie jest taki idealny i ma jakies substancje odwapniające czy coś takjerigo. Ale wlasnie waznym kryterium jest cena która ui royala sporo wychoszi (140 na dwa miesiace a [rezy acanie 170zł NA 4 MIESIĄCE)........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...