Jump to content
Dogomania

frisbee dla poczatkujacych


diabelkowa

Recommended Posts

  • Replies 602
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Unbelievable']
możesz też jeszcze kupić softlite 180cm, to są miękkie dyski, bardzo miękkie, dobre do nakręcania, aczkolwiek my się bez nich obeszliśmy[/QUOTE]

nie wiem czy taki miękki zdałby egzamin bo młody ma porządny ścisk i obawiam się, że rozpadłby się po paru dniach ;d

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sator_k_']Może źle opisałam problem.
Pies Riannei łapał dysk w powitrzu jak mu go rzuciła blisko, był tylko problem z dalszymi rzutami. A ja nie umiem pokazać psu, że ma właśnie złapać dysk, a nie podnieść go z ziemi, więc ćwiczenie z łapaniem dysku na wysokości mostka i stopniowe oddalanie, po prostu u nas nie działają, bo Sator nie łapie dysku w powietrzu nawet przy mnie.[/QUOTE]


Mój Pamir miał podobny problem, za dyskiem biegał jak szalony ale jak już go dogonił to czekał aż spadnie. A oduczyć go tego było bardzo prosto (bez klikera).
Jak był już nakręcony na zabawę, kazałam mu zostać w pozycji siad, oddalałam się kilka kroków, pokazywałam mu dysk (który był na wysokości jego głowy), i zachęcałam komendą żeby go złapał. Gdy dobiegał i łapał dysk w zęby to puszczałam i dawałam mu oddalić się ze zdobyczą :evil_lol:. Potem gdy już zrozumiał o co chodzi zaczęłam leciutko rzucać dysk tak na dosłownie 20 cm. do przodu w momencie jak podbiegał (żeby mieć 100% pewności że uda mu się złapać). Jak mu i to zaczęło wychodzić to zaczęłam, rzucać coraz dalej i dalej. Teraz łapie już 8 na 10 rzutów ( i to dość dalekich).

Link to comment
Share on other sites

Oto filmiki z naszego dzisiejszego frisbowania :D

[URL]http://w734.wrzuta.pl/film/6cJSwe81uES/cezar_i_frisbee[/URL]

[URL]http://w734.wrzuta.pl/film/3EcJKczUSCq/cezar_i_frisbee_2[/URL]

[URL]http://w734.wrzuta.pl/film/6WZ6xsa3nH8/frisbee_owczarek[/URL]

Na razie mamy zwykłego szmaciaka, ale już licytuje normalne frisbee...
Szczerze mówiąc to jestem dumna z Cezara, że skacze po dysk ;)
Dużo z nim nie ćwiczę- pierwszy i ostatni raz był zimą, teraz kilka minut nakręcania i pies gotowy do skoków :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aleksandrossa']Oto filmiki z naszego dzisiejszego frisbowania :D

[URL]http://w734.wrzuta.pl/film/6cJSwe81uES/cezar_i_frisbee[/URL]

[URL]http://w734.wrzuta.pl/film/3EcJKczUSCq/cezar_i_frisbee_2[/URL]

[URL]http://w734.wrzuta.pl/film/6WZ6xsa3nH8/frisbee_owczarek[/URL]

Na razie mamy zwykłego szmaciaka, ale już licytuje normalne frisbee...
Szczerze mówiąc to jestem dumna z Cezara, że skacze po dysk ;)
Dużo z nim nie ćwiczę- pierwszy i ostatni raz był zimą, teraz kilka minut nakręcania i pies gotowy do skoków :D[/QUOTE]
to nie jest frisbee! pies nie odddaje tylko ucieka-brak aportu i nie obiega właścicielki. polecam też wiązać drugiego psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Unbelievable']obiegać wcale nie musi ;)[/QUOTE]
No tak przecież to freestyle...:roll:
Podstawy muszą być opanowane: obieganie na komendę, łapanie i przynoszenie-to niezbędne minimum. Jeśli połączymy te trzy elementy to wtedy można mówić o frisbee.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi']No tak przecież to freestyle...:roll:
Podstawy muszą być opanowane: obieganie na komendę, łapanie i przynoszenie-to niezbędne minimum. Jeśli połączymy te trzy elementy to wtedy można mówić o frisbee.[/QUOTE]

Ale z tego co się orientuję to we freestylu też nie jest obowiązkowe obieganie. To jest fajny dodatek który ładnie wyygląda przy całym układnie. Ale na pewno nie jest niezbędny.
Najważniejsze jest łapanie, to wiadome ale przynosić też nie musi do rąk, na zawodach masz kilka dysków i rzucasz je na zmianę. Chodzi tylko o to żeby pies po złapaniu dysku nie zaczął z nim od razu uciekać w przeciwną stronę tylko dalej interesował się Tobą.

Jak coś pomyliłam to poprawcie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi']No tak przecież to freestyle...:roll:
Podstawy muszą być opanowane: obieganie na komendę, łapanie i przynoszenie-to niezbędne minimum. Jeśli połączymy te trzy elementy to wtedy można mówić o frisbee.[/QUOTE]

obieganie nie jest obowiązkowym elementem we frisbee. To po porstu ma na celu ułatwienie dogonienia dysku, żeby pies od razu mógł się rozpędzić biegnąć za dyskiem

Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi']Jak uczyć psa frisbee? Polecam wątek [URL]http://www.bordercollie**********/border-collie-szuka-domu,37/tufi-mlody-opuszczony-latajacy-pirat-gdynia,5548.html[/URL]
Co do obiegania- bardzo się przydaje w dystansie a nie we freestylu.[/QUOTE]

Kochana cenzura :evil_lol: Można prosić na PW??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi']To może tak: bordercollie fora pl, zakładka border collie szuka domu, wątek Tufiego. Jest kilka filmików jak nakręcać i uczyć podstaw frisbee.[/QUOTE]

Tufi ma też wątek na dogomanii : [url]http://www.dogomania.pl/threads/190630-Tufi-M%C5%82ody-opuszczony-lataj%C4%85cy-pirat-Gdynia[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi']No tak przecież to freestyle...:roll:
Podstawy muszą być opanowane: obieganie na komendę, łapanie i przynoszenie-to niezbędne minimum. Jeśli połączymy te trzy elementy to wtedy można mówić o frisbee.[/QUOTE]
łapanie i przynoszenie jest niezbędne, obieganie już nie ;)
[quote name='Luzia&Funia']Ale z tego co się orientuję to we freestylu też nie jest obowiązkowe obieganie. To jest fajny dodatek który ładnie wyygląda przy całym układnie. Ale na pewno nie jest niezbędny.
Najważniejsze jest łapanie, to wiadome ale przynosić też nie musi do rąk, na zawodach masz kilka dysków i rzucasz je na zmianę. Chodzi tylko o to żeby pies po złapaniu dysku nie zaczął z nim od razu uciekać w przeciwną stronę tylko dalej interesował się Tobą.

Jak coś pomyliłam to poprawcie.[/QUOTE]
jeżeli chodzi o toss&fetch to pies MUSI przynosić dysk, bo operuje się tylko jednym ;) a jest to obowiązkowa część zawodów dogfrisbee
[quote name='Daga & Maks']obieganie nie jest obowiązkowym elementem we frisbee. To po porstu ma na celu ułatwienie dogonienia dysku, żeby pies od razu mógł się rozpędzić biegnąć za dyskiem[/QUOTE]
dokładnie ;) widziałam też psa, który nie obiegał, a tylko przynosił dysk i od razu odbiegał od właściciela, dzięki czemu nie tracił czasu ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Unbelievable']jeżeli chodzi o toss&fetch to pies MUSI przynosić dysk, bo operuje się tylko jednym ;) a jest to obowiązkowa część zawodów dogfrisbee[/QUOTE]


W mojej wypowiedzi odnosiłam się do freestylu nie do toss&fetch'u :p

Link to comment
Share on other sites

Aby mówić o frisbee należy opanować podstawy a nie koncentrować się na zawodach. Pies musi opanować aport i podstawowe komendy. Zawody to wyższa szkoła jazdy. Pies, który nie zna podstaw nie wystąpi na zawodach. Obieganie należy do podstaw. Jeśli ktoś nie umie nauczyć obiegania to jak nauczy całej reszty? Nauka psa zaczyna się od socjalizacji, potem aport i cała reszta...Teoria to jedno a praktyka to drugie. Moje psy obiegają lub startują od nogi i korona im z głowy nie spadła. Znają komendy a łapać do pyska to sobie mogą kawał szynki i nie nazwę tego frisbee. Frisbee to sport czyli coś ponad podstawami i nie nazywajmy frisbee łapania jakkolwiek i czegokolwiek. Nie raz widziałam jak ludzie rzucają frisbee, ono wali o ziemię, pies podejmuje, ucieka i właściciele upierają się, że to frisbee. Jeśli chcemy czegoś nauczyć psa zacznijmy od najprostszych rzeczy, chyba że mamy geniusza...Ja mam takiego psa ale to wyjątek, kolejne muszę uczyć wszystkiego od początku.
Ludzie, którzy występują na zawodach potrafią dużo więcej i obieganie to dla nich bułka z masłem

Link to comment
Share on other sites

[quote name='badmasi']Aby mówić o frisbee należy opanować podstawy a nie koncentrować się na zawodach. Pies musi opanować aport i podstawowe komendy. Zawody to wyższa szkoła jazdy. Pies, który nie zna podstaw nie wystąpi na zawodach. Obieganie należy do podstaw. Jeśli ktoś nie umie nauczyć obiegania to jak nauczy całej reszty? Nauka psa zaczyna się od socjalizacji, potem aport i cała reszta...Teoria to jedno a praktyka to drugie. Moje psy obiegają lub startują od nogi i korona im z głowy nie spadła. Znają komendy a łapać do pyska to sobie mogą kawał szynki i nie nazwę tego frisbee. Frisbee to sport czyli coś ponad podstawami i nie nazywajmy frisbee łapania jakkolwiek i czegokolwiek. Nie raz widziałam jak ludzie rzucają frisbee, ono wali o ziemię, pies podejmuje, ucieka i właściciele upierają się, że to frisbee. Jeśli chcemy czegoś nauczyć psa zacznijmy od najprostszych rzeczy, chyba że mamy geniusza...Ja mam takiego psa ale to wyjątek, kolejne muszę uczyć wszystkiego od początku.
Ludzie, którzy występują na zawodach potrafią dużo więcej i obieganie to dla nich bułka z masłem[/QUOTE]
ale ja nie wiem o co się kłócisz? obieganie nie jest elementem niezbędnym, sama nauczyłam tego psa jakieś dwa, trzy dni temu, a wcześniej umiał robić flipy, voulty, overy i inne śmieszne rzeczy, bez obiegania, i jakoś te nasze małe "treningi" można było nazwać frisbee. Obieganie nie było potrzebne więc nie robiłam, teraz jest więc mamy. Jak napisała Daga obieganie to tylko ułatwienie.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam beznadziejny dysk :-( taki z RC dodatek do karmy... Jest strasznie twardy i moja psina nie potrafi nawet go podnieść z ziemi i rezygnuje :-/
Muszę wyposażyć się w taki miękki dysk ale będzie zabawa już to sobie wyobrażam! Bo moja suczka ma talent uwielbia aport a i ze skakaniem też nie ma problemów. Na razie ma swoją ulubioną miękką piłkę, wszędzie z nią chodzi i szuka "frajerów" którzy będą jej rzucać cały dzień :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='esperanza']Chcemy rozpocząć zabawę w frisbee z Szelmą, ale nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji, jak nauczyć ją obiegania.
Naprowadzać ją ręką?
Powinna mnie obiegać z prawej do lewej skoro jestem praworęczna?[/QUOTE]
tak, po prostu pokazujesz dyskiem w którą stronę ma biec, tak jak ci wygodniej ;) później będzie już tylko reagowała na lekki gest, jeżeli dodasz komendę to na samą komendę

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

To ja może odświeżę wątek;)
Przepraszam, jeśli coś powtarzam, w razie czego podajcie, gdzie już były takie informacje.
Mam gumowe frisbee, o średnicy gdzieś tak 18cm. Czy to jest w ogóle dobra wielkość dla maltańczyka?
Na razie jesteśmy na etapie krótkich rollerów, niektóre Jaskier łapie, ale niektóre najpierw przewraca wpadając na nie i dopiero potem zbiera. Prawdę mówiąc nie wiem, jak ćwiczyć zimą. W domu nie (aż tak krótkie te rollerki nie są ;) ), podwórko mam naprawdę maleńkie, więc tez nie, a wszędzie indziej zasypane śniegiem... Aha, wlaśnie, jak nie było śniegu, to czasem na spacerach Jaskier biegł za frisbee, żeby złapać, a potem łapał jakiegos niucha i zmieniał kierunek. Muszę go bardziej na nie nakręcić?
No i czytałam gdzieś, że trzeba nauczyć psa łapania smakołyków przed nauką rzucania talerzyka. Ale Jaskier to chyba po pańci taki refleks ma ;) To znaczy łapie smaczka, jak ten jest 2cm nad jego pyszczkiem. Czy w związku z tym będzie się go dało jakoś nauczyć łapania frisbee?
Chodzi mi tylko o zabawę, nie o zadne zawody ;)

Link to comment
Share on other sites

O tych smakach to piewrsze słyszę. Może jest to pomocne (ćwiczy refleks), ale na pewno nie konieczne. :)
Do nauki łapania frisbee są inne ćwiczenia.
Średnice trzeba przede wszytskim dobrać do indywidualnych predyspozycji. Jeżeli pies chętnie biega z takim dyskiem w pysku, nie przeszkadza mu on to nie ma przeszkód żeby była taka wielkość dysku.
Na wpadanie i przewrcanie rollerów ja poradziłam sobie tak. Pionowo postawiony dysk przeciągałam po ziemi (taka symulacja rollera, tylko dysk nie obracał się) i wtedy psu ławtwiej nauczyć się trafić w dysk.
Jeśli pies łapie niucha przy frisbee to znaczy, że jeszcze trzeba nakręcać. Mój pies aportując zabawki czasami gdzieś zboczy, ale jak jest frisbee to nawet psy nie sa tak ciekawe :)
Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...