Jump to content
Dogomania

proszę o poradę(strzyżenie)


Ropuch

Recommended Posts

Kochani. Mam cocker spaniela i zawsze strzygę go w domu przy uzuciu nożyczek i ojca (głownie ojca :D ). Moj piesek nie ma rodowodu i dotąd i ja i on bylismy zadowoleni. Chciałabym jednak sprobować czegoś nowego i przywrocić mu sylwetkę typową dla tej rasy. Widziałam na spacerze psa ładnie wygolonego na grzbiecie i głowie z pozostawionymi jedynie włosami na łapach , uszach i dole brzucha..wyglądało to bardzo estetycznie. Niestety nie miałam przy sobie nic do pisania i nie zanotowałam telefonu do pani, ktora podobno strzyże psy w ich domach. Stąd moja prośba. Jesli ktoś z Was mieszka w Poznaniu i orientuje się gdzie, co i jak to będę bardzo wdzięczna za informacje Interesuje mnie rownież orientacyjny koszt strzyżenia.

Pozdrawiamy serdecznie

Ropuch&Max

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witaj :D ,co prawda nie jestem z okolic Poznania...

Jak do tej pory strzygłaś pieska,tzn.czy na "wyżełka" czy zostawiałaś dłuższe pióro?Przede wszystkim szaty na grzbiecie sie nie strzyże!Włos z natury powinien być krótki i przylegający,a każde strzyżenie powoduje,że włos odrastajac wywija się do góry....Można wyczesać grzbiet specjanlym trymerem.Włos na głowie powinien być wyskubany,ale u niewystawowego pieska spokojnie można go ściąć degażówkami (ewentualnie maszynką).

Ale się nagadałam... :wink:

Pozdrawiam - wraz z sześciocockerkową sforką

Link to comment
Share on other sites

Fakt - grzbietu nie powinno się ścinać. I w ogóle odradza sie obcinanie spanieli całkiem na krótko - zmienia sie wtedy struktura włosa - podobno stają się bardziej kręcone i wełniste ( a to już jest uwazane jako cecha niepożądana).

Bardzo ważne jest nadanie kształtu łapom - czytałam, ze nie powinno się wycinać włosów miedzy palcami, tylko ogólnie przyciąć i wycieniować, nadać kształt "kociej łapy".

Jeśli chodzi o inną ważna część - uszy to ze wzgledów zdrowotnych radzi sie wycinać włosy w środku ucha. Poza tym niektórzy radzą ścinać część włosów z ucha maszynką (głównie od nasady w kierunku środkowej części ucha).

Radzę poszukać też w internecie- jest wiele świetnych stron które nawet na obrazkach pokazują, jak ciąć spaniela :D Zyczę udanych poszukiwań.

Sandra & Sara

Link to comment
Share on other sites

ha ha ha dobry zart !!! a na zimę owiń go w szalik !!!!!!!!!!!!!!!

chyba nie wiesz na czym polega trymowanie !!! polega na usuwaniu tylko martwej sierści, a nie jak strzyżenie także zdrowej. daje taki sam efekt, ale jest dużo lepsze dla spaniela niż o zgrozo strzyzenie !!! zastanów się zanim coś napiszesz

Link to comment
Share on other sites

Do Sainta: Na brytyjskich stronach dużo się dowiedziałam o pielęgnacji spanieli i wierz mi - profesjonalistom samo trymowanie nie wystarcza. Oni potrafią używać po kilka par nożyczek! Jak nie wierzysz, to sam zobacz sprzęt jednej szwedki, która ma hodowlę spanieli - może jak zobaczysz wszystkie te przyrządy to przestaniesz się kłócić, ze samo trymowanie wystarcza. Bo w takich sprawach powinni się wypowiadać jednak ludzie, którzy się na tym znają a nie amatorzy. A oto ta strona(jedna z wielu pokazujących jak naprawdę obchodzić się z sierścia spaniela):

http://www.mightyfalls.com/engindex.htm

Sandra & Sara

Link to comment
Share on other sites

Ok, moge uniknąć nazywania Cię amatorem mówiąc tak: jesteś osobą, która wykłóca się o konkretne postępowanie w sprawie pielęgnacji spanieli tak naprawdę pisząc bzdury i jak widać nie mając o tym większego pojęcia.

Uwierz mi, wiem co piszę. To, ze jestem tu nowa nie ma nic do rzeczy. Przez długi czas brałam czynny udział w funkcjonowaniu kilku zagranicznych forum o spanielach, że nie wspomnę już o ilości przeczytanych informacji na wielu wielu stronach internetowych poświęconych tej rasie (pisanych przez wieloletnich hodowców, czyli w moim mniemaniu profesjonalistów). I jeszcze na rzadnej z nich nei padło, ze spaniela należy wyłącznie trymować - to by było śmieszne po prostu:lol:

Sandra & Sara

Link to comment
Share on other sites

LUDZIE !!! SPANIELA SIĘ TRYMUJE A NIE (O ZGROZO) STRZYŻE I TO JESZCZE MASZYNKĄ !!!!! strzyc możesz mu włosy W uchu i między poduszkami i nigdzie więcej !!!!

Jak widzisz sam napisałeś, że spanieli sie nie strzyże ( tak naprawdę to sie strzyże) ani nie używa się maszynki ( używa się, dokładnie to na uszach - chociaż fakt- maszynkę mozna zastąpić nożyczkami, chociaż to nie zmienia faktu, że maszynek sie też używa!). Fakt, strzyże sie włosy pod poduszkami i w uchu ale w innych miejscach też - np. żeby zmniejszyć obfitość szaty na łapach używa sie specjalnych nożyczek. Poza tym, jak już wcześniej napisałam - obcina sie włosy na górnej części ucha. I ogólnie nożyczek używa sie dla nadania kształtu szacie psa.

Sandra & Sara

Link to comment
Share on other sites

Saint a co Ty taki alarm wzbudzasz? nie ładnie... forum słuzy to wymiany doświadczeń, a nie kłucenia się.. co do strzyzenia, u mnie na osiedlu są dwa spaniele agngielski i amerykański, oba sa strzyżone, bo nie wystawowe i tak samo z terierami czy sznaucerami jesli nie wystawiasz możesz strzyc... z tym jest mniej roboty niz z trymowaniem...

Link to comment
Share on other sites

Ok, masz "świętą" rację Saint :) Kłócenie się o takie sprawy nie ma sensu, bo każdy będzie obstawał przy swoim. Ja po prostu tak przeczytałam, ale z drugiej strony swojego psa nie wystawiam więc nie siedzę w temacie aż tak głęboko.

Na wystawę w Poznaniu niebardzo mogę przyjechać - to jednak trochę za daleko- Wielkopolskę i Śląsk dzielą setki kilometrów...Ale może na forum przybędzie jakimś cudem hodowca spanieli i się wypowie :wink:

Pozdrawiam!

Sandra & Sara

Link to comment
Share on other sites

Tu są dwie stronki poświęcone pielęgnacji sierści u spanieli:

http://republika.pl/spanielka_amelia/trymowanie.htm

http://www.geocities.com/Baja/Ravine/4404/spaniel/care_en.htm

Odchodzi się już od maszynek na koszt degażowania,ja bym to prędzej nazwała modą spanielową. Uszy zawsze się robiło maszynką teraz wolno tylko degażować,natomiast szyje jak najbardziej można zrobić maszynką.

Nożyczki niestety są niezbędne do nadania odpowiedniego kształtu sylwetce,grzbiet jak najbardziej się trymuje nie obcina,chociaż odstające i dłuższe włosy też trzeba przyciąć.Mysle,że najważniejsze jest uzyskanie wzorcowej sylwetki,a są różne szkoły strzyżenia spanieli i każda uważa swoje metody za najlepsze, no i ważne jest też przeznaczenie psa,

przecież jeżeli nie jeździmy na wystawe nie musimy wyskubywać głowy psa a wystarczą tylko degażówki.

Czekamy więc na opinie hodowców :D .

Link to comment
Share on other sites

Ropuch ale jest jeden plus z konfliktowości naszego kolegi - mogłeś sie dowiedziec więcej o profesjonalnym strzyżeniu spaniela :wink:

Tylko pamiętaj, że wszystko zależy od przeznaczenia psa - jeśli jest wystawowy, to pielęgnacja jest bardzo ważna a szata psa musi spełniać pewne wymagania. Natomiast ja myślę, że jeśli psa się nei wystawia, to ważne, żeby wyglądał czysto, ładnie i żeby było mu wygodnie :D

Pozdrawiam!

Sandra & Sara

Link to comment
Share on other sites

Może teraz ja wtrącę swoje "trzy grosze" :wink:

jako hodowca i wystawca 8) ......

Nie używam elektrycznej maszynki,tylko ręczną Hauptnera do uszu i do zrobienia trójkąta na szyi (ale nie u wszystkich psów).Poza tym skubanie i trymowanie-głowa i grzbiet.Degażówki-szyja,łapy,nasada ucha i pod ogonkiem.Zwykłe nożyczki-ogon,wyrównanie pióra na łapach i "stopki".

I w związku z tym przygotowanie jednego psa to dobrych kilka godzin,w dodatku rozłożonych na kilka dni - różne partie psa przygotowuje się w różnym czasie przed wystawą.

W ten sam sposób "robię" psy,które nie są wystawiane-z tą róznicą że głowę robię degażówkami.

Jesli chodzi o strzyżenie maszynką,to trzeba pamietać,że potem włos odrasta "a'la pudel" i wymaga regularnego strzyżenia.

Moje niewystawowe psy,nawet jak trochę zarosną to nie "straszą :o ".

Link to comment
Share on other sites

Jesli chodzi o strzyżenie maszynką,to trzeba pamietać,że potem włos odrasta "a'la pudel" i wymaga regularnego strzyżenia.

No właśnie słyszałam o tym, ze jak się wystrzyże spaniela na krótko, to nawet po 2 takich razach włosy zaczynają sie kręcić. Dlatego wszyscy hodowcy tak alarmują, żeby nie obcinać włosów na grzbiecie zwłaszcza.

Sandra & Sara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...