Jump to content
Dogomania

Podwyzszony Mocznik


isacz

Recommended Posts

Czy ktos z was zna sie na tych testach moczowych , chyba to sie nazywa papierki lakmusowe, tak dawno chodzilam do szkoly, ze nie pamietam za bardzo, no ale chodzi o to ze moja sunia ma podwyzszony mocznik 0.50g/l i ja zeby moc lepiej kontrolowac , kupilam w aptece takie papierki za pomoca ktorych moga ludzie sprawdzac PH moczu, ale czy czy wynik zwierzecia mozna porownac z ludzkim?

Isa

Link to comment
Share on other sites

Jeśli oprócz tego że według papierka ma podwyższony mocznik (nie wiem jaka jest u psów norma.) pies zachowuje sie normalnie to chyba nic mu nie jest, ale na wszelki wypadek możesz zadzwonić do jakiegoś weta i sie spytać jaka jest norma.

Link to comment
Share on other sites

15-20 mg/dl we krwi na czczo tyle ja wiem mysle ze zadzwonienie do weta i zapytanie jest najlepszym pomyslem

We krwi czy w moczu?

ale czy czy wynik zwierzecia mozna porownac z ludzkim?

Myślę, ze nie można, zwłaszcza jeśli chodzi o normy. Zapytaj weterynarza.

Link to comment
Share on other sites

moja sunia ma podwyzszony mocznik 0.50g/l i ja zeby moc lepiej kontrolowac , kupilam w aptece takie papierki za pomoca ktorych moga ludzie sprawdzac PH moczu, ale czy czy wynik zwierzecia mozna porownac z ludzkim?
Nie jestem na 100% pewna polskiej terminologii, o ile dobrze wiem, to poziom mocznika mierzy się we krwi, nie w moczu... Czy właśnie to ma Twoja sunia podwyższone? A jeśli tak, to co dokładnie ma Ci dać pomiar pH moczu?

Podwyższony poziom mocznika we krwi nie powinien być ignorowany, bo jest wskaźnikiem niewydolności nerek. Jeżeli inne badanie krwi, a konkretnie kreatynina, są w normie, to nie jest to stan bardzo zaawansowany, niemniej dobrze by było znać przyczynę.

Link to comment
Share on other sites

Oczwiscie chodzilo mi o mocznik badany we krwi, :wallbash: ale dlaczego konroluje PH moczu., poniewaz przez przypadek podczas badania krwi u mojej suni stwierdzono podwyzszony poziom mocznika, (a kreatynina byla 1.07 mg/dl,czyli OK) co juz mnie postawilo w stan alarmowy, :onfire: i przez czas do nastepnego badania , za tydzien,mam jej dawac mniej miesa.,daje 1/3, chce sprawdzac czy czasami nie beda sie jej robily kamyki (Struvitsteine) a mozna to poznac jezeli mocz bedzie za alkaliczny .Mocz powinien byc raczej kwasny,, i tak np wczoraj rano zupelnie na czczo miala wynik 7.4 co juz wpedzilo mnie w panike i wczoraj byl dzien bezmiesny. Dzisiaj nie udalo mi sie sprawdzic, bo sunia poleciala za daleko i nie zdazylam dobiec. Dobrze, ze tak rano nie ma ludzi ,bo to smiesznie wyglada jak sie ma reke pod pupa psa jak on sika. :shake: :jumpie:

Flaer czy slyszalas o takiej diecie dla nerkowcow Iana Billinghursta?

I jeszcze jedno pytanie do Ciebie ,wynalazlam biologiczny srodek odpedzajacy kleszcze i pchly, nie chce dawac chemi, no chyba ze bede zmuszona ale na pierwszm miejscu sa drozdzepiwne (Bierhefe), czy ze wzgledu na duza zawarosc bialka moge je dawac mojej suni.

A te normy na mocznik to sa tak zroznicowane, ze laik , czyli ja, glupieje :confused: , :hmmmm: wg tego co Ty podalas nasz wynik jest tylko troche podwyzszony ,a wg niemieckiej jest juz bardzo podwyzszony (do 30mg/dl)

Pozdrawiam isa :D

Link to comment
Share on other sites

isacz, ok, to rozumiem teraz, o co Ci chodzi z tym pH. Nie znam norm pH psiego moczu. Może uda mi się poszukać, to napiszę, Ale moja rada - nie panikuj! Będzie dobrze. A poniżej postaram się odpowiedzieć na inne Twoje pytania.

Flaer czy slyszalas o takiej diecie dla nerkowcow Iana Billinghursta?
Nie, nie słyszałam. Ale to nic nie znaczy, bo ja "nerkowców" miałam raczej dawno.
I jeszcze jedno pytanie do Ciebie ,wynalazlam biologiczny srodek odpedzajacy kleszcze i pchly, nie chce dawac chemi, no chyba ze bede zmuszona ale na pierwszm miejscu sa drozdzepiwne (Bierhefe), czy ze wzgledu na duza zawarosc bialka moge je dawac mojej suni.
Po pierwsze, ja w żadne drożdże przeciw kleszczom i pchłom nie wierzę. Wiele badań już udowodniło, że to nie działa. Więc ja radziłabym Frontline, który jest z dostępnych skutecznych środków najmniej toksyczny. A czy możesz podawać te drożdże - nie wiem. Spytaj się weta.
A te normy na mocznik to sa tak zroznicowane, ze laik , czyli ja, glupieje :confused: ,wg tego co Ty podalas nasz wynik jest tylko troche podwyzszony ,a wg niemieckiej jest juz bardzo podwyzszony (do 30mg/dl)
Więc ja to również zauważyłam, porównując do amerykańskiej normy i mam na ten temat teorię, której jednakże jeszcze nie potwierdziłam z wetem. Mianowicie, w Stanach mierzy się coś, co się nazywa BUN, nie konkretnie mocznik i ja myślę, że to jest coś troszkę innego. Właśnie normy tego są niższe od norm mocznika. Ponieważ i dolna, i górna norma jest niższa, i ponieważ w skrócie "BUN", U to "urea", czyli mocznik, a N to nitrogen, czyli azot - ja zgaduję, że tam mierzy się coś troszkę innego, niż w Polsce. Myślę, że polskie badania należy interpretować według polskich norm! Bo nawet metody pomiaru mogą się różnić i mieć wpływ na te normy.
Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze, ja w żadne drożdże przeciw kleszczom i pchłom nie wierzę. Wiele badań już udowodniło, że to nie działa. Więc ja radziłabym Frontline, który jest z dostępnych skutecznych środków najmniej toksyczny. A czy możesz podawać te drożdże - nie wiem. Spytaj się weta.

Znowu bylam niedokladna, ten srodek nie zawiera naturalnie tylko drozdy, one sa tylko jednym ze skladnikow i to ma razem odstraszac insekty. Ja stosuje Frontlein, ale tyle tutaj czytam zlego o tych chemicznych srodkach, :icon_roc: ze czlowiek zaczyna powatpiewac w slusznosc swojego postepowania

Jak znajdziesz cos o tym PH to nie zapomnij, ja tutaj tez naturalnie szukam.

:D

Zycze przyjemnego weekendu, ja juz mam na dzisiaj wolne. :multi: :Dog_run:

Isa

Link to comment
Share on other sites

Więc ja najbardziej wierzę w dane z wydruku, bo one pochodza z laboratorium, które je przeprowadza. Natomiast napisałam maila do vetserwisu tłumacząc tę rozbieżność i prosząc o wyjaśnienie. Zobaczymy, co powiedzą, bo tak jak to teraz wygląda, to te dwie "normy" się w zasadzie nie pokrywają - tzn. pies, który mieści się w jednej, nie mieści się w drugiej, chyba że ma mocznik dokładnie 20 :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Ha! Mam już odpowiedź z vetserwisu!!! Przyszła natychmiast i była bardzo wyczerpująca, więc jestem pod wrażeniem.

I zgadnijcie co? Potwierdza się to, co napisałam kilka postów wyżej, czyli że za granicą mierzy się troszkę inaczej i dlatego zagraniczne normy są trochę inne. :D Weterynarz, która pisała artykuł o nerkach dla vetserwisu przebywała wtedy za granicą i wpisała normy, których używała na codzień w pracy, nie zdając sobie sprawy, że one różnią się od polskich. Przy najbliższej okazji zmieni normy podane na stronkach vetserwisu na te odpowiadające polskim pomiarom.

Więc brawo dla dogomaniaków - pomogliśmy poprawić stronkę vetserwisu :wink: . A ja przypomnę raz jeszcze to, co napisałam kilka postów wyżej, bo dumna jestem z siebie, że dobrze zgadłam :wink: :

Myślę, że polskie badania należy interpretować według polskich norm! Bo nawet metody pomiaru mogą się różnić i mieć wpływ na te normy.
Link to comment
Share on other sites

Mocznik z tego co ja wiem bada sie z krwi.

Podniesiony swiadczy o problemach z nerkami.

Poza przyczynami chorobowymi mocznik moze byc podniesiny przy wysokobialkowej ale ubogiej w inne skladniki diecie np samo mięso.

Luna miala podwyzszony mocznik we krwi, objawilo sie to marszczeniem skóry i zaczerwienieniem w pachwinach.

Przyczyna byla zle dobrana karma znanej firmy z wyzszej pólki- za duzo bialka w dawce dla szczeniaczka.

Link to comment
Share on other sites

nie wiem jak sie ma stosunek PH Moczu do wysokosci mocznika we krwi, ale przez weekend mialam naocznie okazje sprawdzic jaki wplyw ma jedzenie na PH moczu,w zeszlym tygodbiu moja sunia miala PH 7,4 czyli alkaliczny co mogloby wsakzywac ze moga sie tworzyc kamyczki, po zmniejszeniu dawki miesa lub daniu miesa wysokowartosciowego, PH momentalnie wrocilo do Normy, teraz wiem juz jak jest norma 0d 5,5 do 7,0, analogiczna jak u czlowieka.

Jako ciekawostke podawam wam ze na Uni w Hanowerze karmiono lwa chorego na nerki podajac mu - smazone kartolfe na smalcu z boczkiem :eating: Dla mnie byl to szok ale wyprobowac mozna, pieskowi napewno bedzie smakowac :eating: :haha:

Pozdrowienia Isa i Lucky

Link to comment
Share on other sites

teraz wiem juz jak jest norma 0d 5,5 do 7,0, analogiczna jak u czlowieka.
Hmmm, z tego co ja pamiętam, to ta dolna granica jest ciut wyższa...
Jako ciekawostke podawam wam ze na Uni w Hanowerze karmiono lwa chorego na nerki podajac mu - smazone kartolfe na smalcu z boczkiem :eating:
Hej, isacz, wiele osób z nerkowcami właśnie tak pieski karmiła (topik: KTO MIAŁ LUB MA PSA CHOREGO NA NERKI). Mój wet też poleca to danie dla nerkowców. :D A czy smakuje... no cóż, pieskowi z zaawansowaną chorobą nerek mało co smakuje... Czasami nic nie chcą jeść. :(
Link to comment
Share on other sites

http://www.merckvetmanual.com/mvm/index.jsp?cfile=htm/bc/190907.htm Norma pH u psów 7-7,5, ale, z tego co czytałam gdzie indziej, waha się sporo w ciągu dnia i może również zależeć od rasy, diety, itp.

Niektóre kamienie tworzą się łatwiej przy podwyższonym pH, a inne - przy niskim, :( więc żeby wiedzieć, na jakim poziomie próbować pH utrzymywać trzeba wiedzieć, jakie to kamienie. A z tego co pamiętam, isacz, u Ciebie to nawet jeszcze nie ma diagnozy, że w ogóle są kamienie...

Link to comment
Share on other sites

no niema, ale ja wpadlam w tak totalna panike jak sie dowiedzialam o tym moczniku ze moze zaczelam zachowawac sie irracjonalnie.I ktos moze pomyslac ze wydziwiam i przesadzam, ale trudno. :stupid: W przyszlym tyg mamy termin u veta i zobaczymy co bedzie po badaniu krwi, ale tym razem nie dam suni zadnego miecha w przeddzien badania no i potem udam sie do psychiatry ze mna :laugh2_2: :lol:

Isa

Link to comment
Share on other sites

z tymi roznymi rodzajami kamieni sie zgadza . Inne tworza sie jak jest PH ponizej <6.5 ('nadwyzka' Wapnia i Oxalatu, )a inne powyzej 6,6-7.0 (wtedy mamy do czynienia z 'nadwyzka'Magnesium i Fosforu)Jezeli te Oxalat-kamienie moga miec psy z paru tylko ras, szczegolnie ras np.Pudel i Cooker (innych nazw ras nie potrafie przetlumaczyc na j.polski) , to Struvit-kamienie sa spotykane u prawie wszystkich ras :cry:

Isa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

podłączę się do teh wiadomości: niedawno mój pies miał profilaktycznie robione badania krwi i wyszlo że ma podwyższony mocznik, dostal tabletki moczopędne i stąd moje pytanie powinnam coś zmienić w diecie psa? i co może powodować i oznaczać wysoki poziom mocznika? i teraz pies dużo pije wody więc więcej siusia czy to w zasadzie prawidłowo?

Link to comment
Share on other sites

Ja bym powtorzyla od razu, to moze byc blad sprzetu czy cos podbnego. My kiedys mielismy psa (dobermana) ktoremu na kontrolnych badaniach wyszla paskudna niedokrwistosc, a pies sie tak zachowywal (biegal, skakal, cieszyl sie, ladnie zarozowione dziasla, prawidlowy czas wlosniczkowy) ze po prostu bylo NIEMOZLIWE, zeby mial taka mala ilosc krwinek. Po prostu przy takich wynikach nie powinien miec sily podniesc glowy. Zrestartowalismy aparat, pobralismy nowa probke krwii i wyszlo ok.

Ps. wiecej sika, bo dostal leki moczopedne. A skoro wiecej sika, to musi tez wiecej pic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...