Jump to content
Dogomania

Dolly-czyli ta, co świat do góry nogami przewraca


Ismena

Recommended Posts

no właśnie jak widziałam kiedyś 2 collie wystawowe to aż przykro mi się zrobiło, biorąc pod uwagę to jak wyglądały te psy kiedyś i dziś. Coraz więcej ras jest udoskonalanych pod względem eksterieru, bo niestety tylko to na wystawach się liczy. Mało kto patrzy na użytkowość danej rasy. Hodowcy dążą, aby miały tej sierści jak najwięcej i na szczęście mają taki długi pyszczek, który wyłania się spod niej. No i ja żyję w przeświadczeniu, że te psy kiedyś pracowały, więc cała budowa była po to aby szło im dobrze w pracy.
a tak przy okazji, bo mnie właśnie wzięło na zastanowienia się, czy modern ma krótszy pyszczek niż klasyk? czy mają raczej równej długości?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 392
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Maalwi']Bardzo chciałabym mieć sheltie w przyszłości, tylko się obawiam szczekania i linienia :([/QUOTE]

Malwina, nie wiem jak Bibi, ale Laila jest meeega szczekliwa i drze mordę prawie na wszystko. Podejrzewam, że sheltie nie może być gorsze od grzywka pod tym względem :eviltong:

[quote name='Ismena']Proszę. ;)
Jedna z moich ukochanych piosenek. Już wiadomo skąd wzięło się imię małej. ;) [/QUOTE]

Laila to cudowne imię :razz:

[QUOTE]Collie to nie tylko futro, to także piękny ruch, głowa, uszy, kątowanie itd. ;) Nie ważne, że modern ma dużo włosa, ważne, żeby ten włos był dobrej struktury, a pod włosem była super budowa. I to jest moim zdaniem ważne. ;) Osobiście nie lubię przesady ani w jedną ani w drugą stronę jeśli chodzi o włos.
W ogóle ja osobiście nie lubię podziału na typy modern i klasyk. Wzorzec jest ten sam. Uważam, że dobry pies sam się obroni, a z pustego i Salomon nie naleje... ;)[/QUOTE]

I tu się w 100% zgodzę. I w każdej rasie tak jest, nie tylko w collie.
W samkach też są typy angielskie, włoskie, skandynawskie... wzorzec jest ten sam, a jednak tak się różnią...

[quote name='Ismena']Myślę, że sobie poradzisz bez problemu. ;) Może trafi Ci się osobnik wybitnie cichy.:cool3: Różnie to bywa. ;) A czemu nie collie? Za duży? :) [/QUOTE]

podobno samki są strasznie hałaśliwe i drą się na wszystko... a mój sprawia wrażenie jakby szczekać nie potrafił :hmmmm: także kwestia dobrania osobnika chyba :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kalyna']no właśnie jak widziałam kiedyś 2 collie wystawowe to aż przykro mi się zrobiło, biorąc pod uwagę to jak wyglądały te psy kiedyś i dziś. Coraz więcej ras jest udoskonalanych pod względem eksterieru, bo niestety tylko to na wystawach się liczy. Mało kto patrzy na użytkowość danej rasy. Hodowcy dążą, aby miały tej sierści jak najwięcej i na szczęście mają taki długi pyszczek, który wyłania się spod niej. No i ja żyję w przeświadczeniu, że te psy kiedyś pracowały, więc cała budowa była po to aby szło im dobrze w pracy.
a tak przy okazji, bo mnie właśnie wzięło na zastanowienia się, czy modern ma krótszy pyszczek niż klasyk? czy mają raczej równej długości?[/QUOTE]

Ja jeżdżę na wystawy parę lat i nigdy nie widziałam collie, który nie widział nic spod grzywy. ;) Nie wydaje mi się aby hodowcy dążyli w hodowli jedynie do tego, aby szczeniaki miały monstrualne futro.:shake:. Uważam, że przesadzasz i to bardzo, bardzo mocno. ;) Poza tym są collie, które zrobiły PIP i futro, mimo, że nie miały go mało w niczym im nie przeszkodziło. Dla mnie futro jest pięknym dodatkiem do świetnej budowy.
Klasyki, które zostały sprowadzone do Polski bardzo mi się podobają i uważam, że to piękne psy. Ale nasze collie też są bardzo dobre.

Dolly drze buźkę bardzo często.:mad:Layla mniej na całe szczęście.:razz:

Link to comment
Share on other sites

Ismena, ale jeździsz jako widz rozumiem, bo pisałas,ze to bedzie twói i Laylii debiot :)
Z tymi typami to est dziwnie,ale np chow chowy są poszkodowane przez sierść, bo przez wygląd hodowcy nie aptrzą na budowe i rozmnażaja coraz to abrdizej owłosione osobniki i powstają psy które maja trudności z chodzeniem i widzeniem...

Link to comment
Share on other sites

Tak, jako widz. Oglądam zdjęcia na wystawach i z hodowli i uważam, że nasze polskie collie mają się czym pochwalić. ;) Zawsze powtarzam, że dla mnie bardzo ważna jest budowa i to jest priorytetem, a włos jest pięknym dodatkiem, który powinien być dobrej jakości. Nie lubię przesady ani w jedna ani w druga stronę i naprawdę uważam, że nasze hodowle hodują piękny psy.
Ale to chyba koniec dyskusji, bo ja nie jestem hodowcą i bardzo nie lubię się na ten temat wypowiadać, bo to bardzo ciężka praca. Narazie mam moje marzenie, a hodowla to odległe plany. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maalwi']A to jest beznadziejne,ze są te typy...
To jest po to,żeby usprawiedliwiać wady psa, np niee, on m,a tyle sierści bo to typ... itp[/QUOTE]

A to akurat nie prawda.
W różnych regionach dochodzi do innego rozwoju rasy. Jedni stawiają na psa pracującego i potęgują cechy poprawiające pracę psa, inni wolą psa ozdobnego więc bogacą go w futro i inne pierdoły :eviltong:
Np. typy samojeda bardzo bardzo się różnią i nie jest to próba przykrycia wad. Po prostu jeden woli mocnej budowy psa w typie pracującym, inny woli typ show czyli kupę sierści. Ani jeden ani drugi typ nie jest absolutnie wadliwy i wszystkie typy są zgodne ze wzorcem. Wyślę ci wyjaśnienie ilustrowane na pw, bo nie rozumiesz hahaha

Link to comment
Share on other sites

Ważne żeby sędziowie oceniali psy całościowo, a nie jedynie pod względem włosa. ;)
Bo collie to przecież nie jedynie futro.

Ja mam nadzieję, że kiedyś uda mi się spróbować pasienia z Laylą. Może nadarzy się okazja na spotkanie z owcami to bardzo chętnie zobaczę jak tam z jej instynktem. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mychaaaaa']A to akurat nie prawda.
W różnych regionach dochodzi do innego rozwoju rasy. Jedni stawiają na psa pracującego i potęgują cechy poprawiające pracę psa, inni wolą psa ozdobnego więc bogacą go w futro i inne pierdoły :eviltong:
Np. typy samojeda bardzo bardzo się różnią i nie jest to próba przykrycia wad. Po prostu jeden woli mocnej budowy psa w typie pracującym, inny woli typ show czyli kupę sierści. Ani jeden ani drugi typ nie jest absolutnie wadliwy i wszystkie typy są zgodne ze wzorcem. Wyślę ci wyjaśnienie ilustrowane na pw, bo nie rozumiesz hahaha[/QUOTE]

Ano przyda się hahaha jestem w tym kompletnie zielona :evil_lol:

Ale to apropo typów, słyszałam na wystawce, za plecami ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ismena']Ja jeżdżę na wystawy parę lat i nigdy nie widziałam collie, który nie widział nic spod grzywy. ;) [B]Nie wydaje mi się aby hodowcy dążyli w hodowli jedynie do tego, aby szczeniaki miały monstrualne futro[/B].:shake:. Uważam, że przesadzasz i to bardzo, bardzo mocno. ;) Poza tym są collie, które zrobiły PIP i futro, mimo, że nie miały go mało w niczym im nie przeszkodziło. Dla mnie futro jest pięknym dodatkiem do świetnej budowy.
Klasyki, które zostały sprowadzone do Polski bardzo mi się podobają i uważam, że to piękne psy. Ale nasze collie też są bardzo dobre.
[/QUOTE]
skoro nie dążą do tego aby miały takie futro, to dlaczego maja go tak dużo :roll:
i większość ras ma typ wystawowy i użytkowy. Ale nie chce dalej ciągnąć tego tematu. Każdemu podobają się inne psy i dlatego jest tyle ras :)

Link to comment
Share on other sites

Kojarzy się psy bardzo dobre, wolne od chorób. Jeśli hodowca uważa, że w danym miocie mogą wyjść szczenięta doskonałe pod względem eksterieru to po prostu psy kryje. Przynajmniej to moje zdanie i wydaje mi się, że nikt nie hoduje collie tylko dla samego włosa. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maalwi']A zmieniając temat, wrzuć fotki, ja chcę zobaczyć Laylę I Dolly!
ps. Nie wiem co jest ,ale nagle wszystkie fotki mi się odblokowały i je normalnie widze. Przejrzałam całą galerię ,ale jeszcze mi mało
Pozdrawiamy![/QUOTE]

Może przypadkiem zdjęłaś blokadę rodzicielską? :evil_lol: (nie bij hahahah :D)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ismena']:lol::lol::lol:

Nie ma kto porobić zdjęć i mi przesłać. Aparat TŻta też coś nie łączy ostatnio. Zdjęcia pojawią się chyba we wrześniu jeśli ktoś na wystawie w Świętochłowicach się zlituje i porobi fotki. :oops:[/QUOTE]

No ty chyba żartujesz!!!! :-o
idź na spacer ze znajomymi psiarzami i poproś by wzięli apart, hhihi :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ismena']Poszłam z przyjaciółką, która zabrała aparat, ale baterii zapomniała naładować...:evil_lol:[/QUOTE]
szkoda, że tak daleko mieszkasz, bo pożyczyłabym Ci na 2 dni aparat, a tak to zong :( b dłużej nie przeżyję bez niego :D

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję, ale samo pożyczenie aparatu nic by nie dało.:-( Moje USB nie łączy z aparatem. Cały komputer nadaje się już na śmietnik, dlatego oczekuję, że w końcu dostanę nowiutkiego laptopika.:cool3: Będziecie wtedy mieli dość już moich zdjęć.:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ismena']Bardzo dziękuję, ale samo pożyczenie aparatu nic by nie dało.:-( Moje USB nie łączy z aparatem. Cały komputer nadaje się już na śmietnik, dlatego oczekuję, że w końcu dostanę nowiutkiego laptopika.:cool3: Będziecie wtedy mieli dość już moich zdjęć.:diabloti:[/QUOTE]

To co forumowicze, skadamy się na laptopika dla Ismeny?? hahaha :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...