Jump to content
Dogomania

Wdawanie rodowodów przez PKPR-skandal!!


Anapon

Recommended Posts

[B]Patisa[/B], AKC (American Kennel Club) ma umowę z FCI o wzajemnym uznawaniu rodowodów. U nas są psy z rodowodami AKC, a psy z rodowodami FCI (polskimi nawet też) są w USA. I nic nie stoi na przeszkodzie w kojarzeniu psów z tych dwu organizacji. Podobnie jest z Kennel Club z UK.
Natomiast FCI nie ma żadnych umów z organizacjami typu CKC (Continental Kennel Club) czy UCI czy inne temu podobne.

[B]Patisa[/B] jeszcze jedno - FCI dawno temu (jeszcze ZKwP nie istniał) przyjąła zasadę : jeden kraj = jeden przedstawiciel (jedna organizacja).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Mraulina']A pieski z ZK z wadami? Takie szczeniaczki się po prostu ukrywa, nie pokazuje na przeglądzie, mówi się, że padły - a potem sprzedaje jako rasowe - nierodowodowe. Mówię o praktykach w ZK - podejrzewam, że takie praktyki mogą się zdarzać w każdej organizacji kynologicznej. "Drugi obieg" jest nie do zwalczenia.[/quote]

nooo, gratuluję że MÓWI SIĘ, że Mraulina taka szlachetna

do twojej wiadomości, to wszyscy hodowcy których znam przynoszą takie szczeniaki do związku i sprzedają później jak najbardziej z papierami za cenę peta, swoje przeglądy miotów też mogę tobie pokazać i prawie w każdym jest jakieś szczenię z felerem, które wędruje do nowego domu z adnotacją w metryce np. "niehodowlany - tyłozgryz"

i jak już piszesz, to żeby się kupy trzymało, jak się ukrywa, to po co mówić, że padło, przecież i tak nikt nie sprawdzi ile się urodziło

ale zawsze to fajniej napisać, że ktoś robi taki przekręt 2 w 1 bo i ukrywa, że się urodził wadliwy i do tego powie, że padł

i nie pisz "praktyka ZK" tylko napisz, wiem, że Jaś Kowalski sprzedał szczeniaka, którego nie zgłosił na przegladzie miotu w ZK i wtedy może okazać, że to jedno z tych "mówi się"

Link to comment
Share on other sites

Azawakh, ja jestem w ZK i popieram, że inna organizacja kynologiczna powstała i to jest dobre. Jednak jeśli mnie pyta ktoś o zdanie w temacie eksterieru psów czy przydatności rodowodów to co ja mam powiedzieć.
O eksterierze nie będę tutaj dyskutować bo to sprawa gustu. Możliwości hodowli w PKPR są niestety bardzo ograniczone.
Ja ze swojej strony życzę wam jak najlepiej bo konkurencja, rywalizacja jest dobra w każdej dziedzinie /i proszę tego nie odnieść do rywalizacji w dziedzinie ilości miotów, bo kynologia nie na tym polega/. Mnie tylko razi, że tak trochę nie mówi się głośno o tym, że rodowód PPKR jest inny od tego z ZKwP i wiele osób, które kupują psa z rodowodem PPKR jest później zaskoczona, że jak to, pies z rodowodem a jakby bez. Wychodzi to zwykle w momencie wystaw, kryć itd. i tutaj jest wielkie "to ja nieee wieeedziałem". Nie chcę w tym miejscu napisać jak Mraulina, którą tak cenisz za szczerość, że to "praktyka PKPR" i że "się ukrywa".

Link to comment
Share on other sites

A miałby ktoś ochotę, żeby mi wyjaśnić, czym tak konkretnie różni się PKPR od ZK?
Czy skoro AKC podpisał umowę z FCI,a FCI uznaję tylko ZK to psy z PKPR nie może kojarzyć psów z AKC?

trochę już mi się to plącze. jakby ktoś tak mógł objaśnić mi to łopatologicznie to byłabym niezmiernie wdzięczna.

P.S. Ja jestem w ZK, ale "świeżyzna" ze mnie, to po pierwsze, a po drugie nie faworyzuję zbytnio ZK.
Dlatego chcę troszeczkę poszerzyć horyzonty ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja też jestem członkiem ZKwP choć byłem i w PKPR członkiem i cieszy mnie Twoje podejście do tematu. Nie odrzucasz od razu "konkurencji" w postaci PKPR ale uważasz, że jest ona potrzebna (w końcu mamy wolny rynek i wolne państwo) i wiesz na czym polega kynologia czego co poniektórzy nie widzą i nie wiedzą. To bardzo cenne. Zgodzę się z Tobą co do konieczności informowania właścicieli psów oraz przyszłych właścicieli o różnicach pomiędzy rodowodami obu tych organizacji na co i ja zwróciłem uwagę w jednej z rozmów telefonicznych z szefostwem PKPR. Szkoda, że ZG PKPR nie wyciągnął póki co żadnych wniosków z tego co im powiedziałem. Dlatego właśnie są potrzebni nowi ludzie myślący inaczej niż obecna ekipa (będąc w PKPR byłbym pewnie takim samym opozycjonistą jak w ZKwP... bo i tu są rzeczy, które nie do końca mi się podobają jak np koszmarna bierność na uwagi osób życzliwie myślących o PKPR).

Link to comment
Share on other sites

Pumilo - ja piszę jak jest, nie jak być powinno.
O co masz do mnie pretensje?
Ja nie mam na koncie ani jednego przekrętu.
Nie jestem zwolenniczką drugiego obiegu. Po prostu uważam, że ZK nie ma możliwości skutecznie go pokonać.
Znam sytuację głownie od strony hodowców ONów, bo w tej rasie siedzę.
Na temat różnych form przekrętów w ZK mogłabym sporo napisać, ale nie będę, bo nie chcę kalać swojego gniazda (zaraz by moje informacje zostały wykorzystane dla oczernienia Związku z załączoną uwagą, że takie praktyki są powszechne - a nie są! - ale jednak mają niekiedy miejsce) a na dodatek ktoś podły mógłby wykorzystać moje opowieści jako receptę....
Zdaję sobie sprawę z tego, że i w PKPR też z pewnością nie wszyscy są święci i robią rzeczy nieetyczne i okrutne - ale na ten temat nie mam akurat wiadomości.
Bo jestem stary związkowiec.

Ja sama żadnych przekrętów nie robiłam i nie robię - bo w ostatecznym rozrachunku cierpią na nich psy. A ich dobro powinniśmy stawiać ponad wszystko.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie Mraulino dobro psów ponad wszystko a nie wojna między organizacyjna... taka wojna do niczego dobrego nie prowadzi tylko do złego ... Po co udowadniać, że my jesteśmy cacy a wy be skoro wszyscy powinni dbać o rozwój kynologii bez względu na to w jakiej organizacji się znajdują. To jak udział w olimpiadzie sportowców różnych wyznań... Tam nie ma to znaczenia co wyznajesz a liczy się wynik i sportowa rywalizacja a ZKwP gra nie fair i powinien być natychmiast zdyskwalifikowany przez sąd ponieważ jak tylko może podkłada nogę zawodnikowi, którym jest PKPR poprzez opluwanie go tylko dlatego, że nie jest członkiem równie chorej jak on sam FCI...

Link to comment
Share on other sites

Co rozumiesz pod pojęciem równa FCI? Każda organizacja prawnie zarejestrowana w sądzie jest tak samo traktowana i ma takie same prawa i nie ma tu znaczenia czy jest organizacją wcześniej powstałą z wielkim dorobkiem czy też organizacją młodą jeszcze na tzw "dorobku". Natomiast jeśli idzie o inne organizacje międzynarodowe zajmujące się kynologią to należałoby wymienić tu jeszcze młodziutką ACE oraz starszą UCI, z którą jak dobrze pamiętam FCI się szanowało.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Azawakh']Co rozumiesz pod pojęciem równa FCI? Każda organizacja prawnie zarejestrowana w sądzie jest tak samo traktowana i ma takie same prawa i nie ma tu znaczenia czy jest organizacją wcześniej powstałą z wielkim dorobkiem czy też organizacją młodą jeszcze na tzw "dorobku". Natomiast jeśli idzie o inne organizacje międzynarodowe zajmujące się kynologią to należałoby wymienić tu jeszcze młodziutką ACE oraz starszą UCI, z którą jak dobrze pamiętam FCI się szanowało.[/quote]


No sorry, ja się nie znam. Do niedawna wiedziałam tylko o ZKwP, FCI, AKC. :oops:

czyli , ze UCI, ACE I FCI działają tak somo, tj. zrzeszają Europejskie organizacje kynologiczne?

Ciekawa jestem, dlaczego psy z FCI nie mogą kojarzyć się z psami z innymi rodowodami?
Czy rodowód nie ejst równy rodowodowi?

I dlaczego wczesniej ktoś pisał, ze właściciele psów z rodowodem PKPR mają być niezadowoleni ? czy są jakies nieudogodnienia z tego tytułu?

Link to comment
Share on other sites

[B]Patisa[/B], po krótce.
FCI istnieje nie wiem dokładnie ile lat, przepraszam, powstała w 1911 roku i skupia obecnie organizacje kynologiczne z 84 państw świata. W FCI obowiązuje zasada, że jeden kraj reprezentuje jedna organizacja.
[URL]http://pl.wikipedia.org/wiki/FCI[/URL]
Z wielkich krajowych organizacji kynologicznych nie należą do niej AKC, Kennel Club (UK) i organizacja kanadyjska. Ale z nimi ma umowy o wzajemnym uznawaniu rodowodów. Psy należące do tych organizacji mogą być wystawiane na wystawach FCI i odwrotnie (np psy z rodowodami FCI na Crufcie), uznawane są wzajemnie uprawnienia sędziowskie. No pewnym wyjątkiem sa obecnie stosunki z klubem kanadyjskim, bo tam są jakieś tarcia.
ZKwP powstał w 1948 roku, a bodajże w 1956 (lub coś koło tego) został przyjęty do FCI.
W 1999 roku grupa ludzi zorganizowała PKPR. Skupia ona niewielką liczbę ludzi, w dużej mierze hodujących rasy nieuznane przez FCI, jak długowłose owczarki niemieckie, biewery. Rodowód wystawiony przez PKPR jest nieważny dla ZKwP i dla każdej organizacji należącej do FCI. Natomiast PKPR uznaje inne rodowody. Robi to, aby przyciągać ludzi, bo psów ze swoimi rodowodami ma mało.
Podobne organizacje równoległe do organizacji krajowych należących do FCI istnieją w innych krajach europejskich i mają swoją organizację międzynarodową ACE. Istnieje też podobna UCI, a także F.C.I. (te kropki robią wielką różnicę). W USA jest Continental Kennel Club i jeszcze jedna organizacja. Uznają one rozmaite rasy wynalazki, a któraś nawet wydaje oficjalne rodowody krzyżówkom międzyrasowym. Rodowody tych organizacji są nieważne dla AKC.

Możesz mieć potomstwo po parze jedno z ZKwP drugie z PKPR, ale mogą one otrzymać tylko rodowód PKPR.

Link to comment
Share on other sites

bajadera ta druga organizacja amerykańska to UKC United Kennel Club i obok AKC jest największą organizacją kynologiczna w USA. Poza tym istnieje jeszcze ADBA organizacja zajmująca się rasami nie uznanymi w USA i jest ona niejako przedsionkiem do uznania w USA danej rasy. Przez ADBA przewijały się np podhalany czy owczarki nizinne i czarne teriery rosyjskie. Także organizuje swoje wystawy.

Link to comment
Share on other sites

W Polsce działa jeszcze IDBA (International Dog Breeders Association) będące zrzeszone w federacji A.P.B.T .Skoncentrowana jest ona głownie na psach rasy pitbull,posiada swój regulamin hodowli.Wszystkie szczegóły:
[url]http://www.idba.cc[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patisa']
Ciekawa jestem, dlaczego psy z FCI nie mogą kojarzyć się z psami z innymi rodowodami?
Czy rodowód nie ejst równy rodowodowi?
[/quote]

Kojarzyc pieski mozesz z roznymi pochodzeniowo rodowodami. Na przykladzie mojej bylej suki ON.
Suka urodzila sie w hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Kupiona zostala przez hodowce zreszonego w KHRON (klub hodowcow rasy owczarek niemiecki). Suka zostala zarejestrowana w KHRON i wystawiono jej nowy rodowod oraz zrobiono przeglad hodowlany (chociaz metryczke ZKwP dalej miala). Suke przez 4,5 roku rozmnazano psami z KHRONu. A potem ja ja wykupilam z hodowli, wysterylizowalam i oddalam do adopcji w Niemczech, gdzie szczesliwie obecnie mieszka:-)

To przyklad polskich dwoch roznych organizacji, jak jest z zagranicznymi nie wiem.
Sama teraz mam ONa z Niemiec z rodowodem SV i starujac z nim w zawodach w Polsce musialam zarejestrowac sie w ZK, ale ZK honoruje SV (a wlasciciwe to SV akceptuje ZK:-)

O PKPR nic nie wiem, ale moja suka z KHRONu byla w dobrej kondycji fizycznej, piekne futro, ciut za gruba. Natomiast psychicznie byla bardzo slabiutka - brak socjalizacji kompletny, kenneloza, strach koszmarny przed odglosami miasta (dlatego jest teraz w Niemczech w malutkim miasteczku), kompletny brak jakiegokolwiek wyszkolenia (nawet nie znala swojego imienia, nie mowiac o slowach 'dobrze', albo 'nie') . A w przegladzie hodowlanym napisane jak byk: stabilna psychika, odwazna itd.

Suka z doskonalym niemiecko-czeskim pochodzeniem, piekna jak rzadko - na wysawach robilaby furore... gdyby nie bala sie wszystkiego.
Szkoda suni bardzo i zaluje, ze nie moglam jej zatrzymac.

Sorry z czesciowego off'a.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie ufam KHRONowi - oni dopuszczają do hodowli psy z oceną - dobra.
Ale u nas, w ZK, do hodowli dopuszcza się psy z klasy użytkowej, które dostają oceny "na wyrost" - nie za eksterier, ale za psychikę i stopień wyszkolenia. Moim zdaniem to wcale nie jest złe.

Międzynarodowych organizacji kynologicznych jest mnóstwo. Są one zwykle niezbyt duże ,za to współpracują ze sobą - uznają swoje rodowody i sędziów.
Na stronie PKPR znalazłam informacje, z jakimi organizacjami współpracują -
wklejam niżej:

[B][I][SIZE=4] Jesteśmy członkiem europejskiego stowarzyszenia kynologicznego
[/SIZE] [SIZE=4][COLOR=#c4bda0] [URL="http://a.c.e.site.voila.fr/"] [COLOR=#800000]Association Cynologique Europeenne[/COLOR][/URL][/COLOR][/SIZE][SIZE=4] oraz współpracujemy
ze światowymi stowarzyszeniami kynologicznymi, tj.: [/SIZE] [SIZE=4][COLOR=#000000] [URL="http://www.u-c-i.de/"] [COLOR=#800000]UCI - United Kennel Clubs International[/COLOR][/URL][/COLOR][/SIZE][SIZE=4], [/SIZE] [/I][/B] [FONT=Times New Roman] [I] [COLOR=#800000][FONT=Times New Roman]
[B][FONT=Verdana][SIZE=4][URL="http://www.webfci.org/"][COLOR=#800000]F.C.I. - Federacion Canina Internacional[/COLOR][/URL][/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/COLOR][/I][/FONT][B][I][SIZE=4][FONT=Verdana], [/FONT]
[URL="http://www.dru.dk/"] [COLOR=#800000]Dansk Racehunde Union[/COLOR][/URL],
[/SIZE] [SIZE=4][COLOR=#800000] [URL="http://www.nrv-ev.de/"] [COLOR=#800000]Nordwestdeutscher Rassehunde - Verband e.v.[/COLOR][/URL][/COLOR][/SIZE][SIZE=4], [/SIZE] [SIZE=4] [URL="http://www.lgac.lt/"] [COLOR=#800000]LGAC Litwa[/COLOR][/URL], [URL="http://www.kennelclub.be/"] [COLOR=#800000]Kennel Club Belge[/COLOR][/URL], [URL="http://dhl-hund.dk/"] [COLOR=#800000]DHL Dania[/COLOR][/URL],
[URL="http://www.continentalkennelclub.com/"] [COLOR=#800000]Continental Kennel Club USA[/COLOR][/URL], [/SIZE] [/I][/B] [FONT=Times New Roman] [B] [COLOR=#000000][COLOR=#ffffff][FONT=Times New Roman] [I] [SIZE=5][COLOR=#800000] [URL="http://www.iku.ru/"] [COLOR=#800000]IKU - International Kennel Union[/COLOR][/URL][/COLOR][/SIZE][/I][/FONT][/COLOR][/COLOR][/B][/FONT][B][I][SIZE=4],
[/SIZE] [/I][/B][B] [URL="http://www.vdh-verein.de/"] [COLOR=#800000]Vereinigung Deutscher Hundezüchter e.V.[/COLOR][/URL][FONT=Times New Roman][I],
[/I][/FONT][/B][I][B] [URL="http://www.vrz-dhs.de/"] [COLOR=#800000]Vereinigte Rassehunde-Züchter e.V[/COLOR][/URL][COLOR=#800000].[/COLOR][FONT=Times New Roman],[/FONT][/B][/I]
[I][B] [COLOR=#800000] [URL="http://www.eku-dku.de/"] [COLOR=#800000]Europäische Kynologische Union[/COLOR][/URL][/COLOR][FONT=Times New Roman], [/FONT][/B][/I][B][I][SIZE=4] ..., [/SIZE] [SIZE=4]dzięki czemu
nasze księgi rodowodowe i psy są uznawane i cenione
na całym świecie.
Ponadto jesteśmy członkiem Polskiej Federacji
Ochrony Zwierząt i Środowiska.

[/SIZE][/I][/B][SIZE=4][SIZE=2]Tyle.
Przypominam adres strony
[SIZE=5]www.fci.be[/SIZE]
- tu znajdziemy informacje nt. FCI i zrzeszonych w tej organizacji związków krajowych.

[/SIZE][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Ja tak przeglądam sobie strony internetowe z zamiarem znalezienia siedziby FCI (nie jej adresu podkreślam) i jakoś nie mogę się jej doszukać. Czy ktoś z Was moi drodzy forumowicze widział jej siedzibę jak ona wygląda i co się w niej znajduje? A może FCI to twór tylko wirtualny? jestem ciekaw gdzie można znaleźć wygląd siedziby największej organizacji kynologicznej świata. Z tego co mi wiadomo państwo Kosińscy z PKPR byli w Belgii pod wskazanym adresem gdzie ma się znajdować siedziba FCI i... nie znaleźli tam niczego... Ciekawe co?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Azawakh'] Poza tym istnieje jeszcze ADBA organizacja zajmująca się rasami nie uznanymi w USA i jest ona niejako przedsionkiem do uznania w USA danej rasy. Przez ADBA przewijały się np podhalany czy owczarki nizinne i czarne teriery rosyjskie. Także organizuje swoje wystawy.[/quote]
No właśnie tego nie mogłam sobie przypomnieć, bo czytałam o tej organizacji w artykule o uznaniu podchalanów i chartów polskich w USA. Ona zdaje się współpracuje z AKC ???
Zajrzałam na stronę ADBA - ona się głównie pitbullami zajmuje .... Czy ta organizacja wstępna dla ras nie uznanych to na pewno ADBA ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Azawakh']państwo Kosińscy z PKPR byli w Belgii pod wskazanym adresem gdzie ma się znajdować siedziba FCI i... nie znaleźli tam niczego... Ciekawe co?[/quote]
Może się zgubili ;) Co prawda w Thuin nie byłam, ale wrzucając adres siedziby FCI w mapy google adres istnieje :razz:
[URL="http://mapy.google.pl/maps?f=q&hl=pl&q=Place+Albert+1er+13,+Thuin+6530+Thuin,+Hainaut,+R%C3%A9gion+Wallonne,+Belgia&sll=52.025459,19.204102&sspn=6.53144,14.150391&ie=UTF8&cd=2&geocode=0,50.339567,4.286540&ll=50.34001,4.286535&spn=0.013229,0.027637&t=h&z=15"]http://mapy.google.pl/maps?f=q&hl=pl&q=Place+Albert+1er+13,+Thuin+6530+Thuin,+Hainaut,+R%C3%A9gion+Wallonne,+Belgia&sll=52.025459,19.204102&sspn=6.53144,14.150391&ie=UTF8&cd=2&geocode=0,50.339567,4.286540&ll=50.34001,4.286535&spn=0.013229,0.027637&t=h&z=15[/URL]

A tak wracając do postu, od którego zaczął się wątek, tu też toczyła się dykusja: [URL]http://forum.owczarkibelgijskie.pl/viewtopic.php?t=1779&start=0[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Ale ja chciałem zobaczyć jakiś budynek z napisem FCI, że to tam się znajduje. O to mi wlaśnie chodzi a nie wskazanie po raz kolejny adresu. Przezież tak potężna organizacja jak FCI powinna się szczycić swoją siedzibą jak robi to np ONZ. Tam od razu wiadomo co jest co i kto jest kim a tu? A tu sie tylko gada i gada o FCI ale póki co nikt nie widział jej siedziby i to jest ciekawe...
bajadera dzięki za poprawienie mnie jeśli idzie o nazwę organizacji ARBA. Mogłem się przesłyszeć i podać nie prawidłową.
Patisa, co do pani Kosińskiej to jest jaka jest ale pan prezes Mania nie lepszy...
MonikaSZ ciekawa rozmowa na forum belgowym. Będę musiał się wczytać w nie bo mnie to zaintrygowało.

Link to comment
Share on other sites

No ja tez czytam z przejęciem, ale szczerze...póki co mam bardzo negatywne odczucia w stosunku do PKPR. ta ich przewodnicząca nie zachowuje się jak człowiek na takiej pozycji. Nie podoba mi się ( póki co,a le jestem dopiero na 5 stronie :) )

hej, ale przecież FCI to nie ONZ! Głupie porównanie... heh, ja tez wyobrażałam sobie Płockowy oddział ZK jako jakiś przywoity budynek, a tu jak sie okazało oddzial mieści się w ... piwnicy bloku. :lol:

No, moje ogólne wrażenie ejst takie, ze ludzie z FCi mają prawo wystawiac psy wszędzie, poziom FCi( konkurencja0 jets naprawde wysoki i to mi sie podoba. A W PKPR ludzie mają oraniczone swoboty( nie ogą wystawiac na wystawach FCI) , to widac takz epo tekstach przewodniczacej. Dodatkowo konkurencja mizerna...:/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...