Jump to content
Dogomania

Fotografia II


dog_master

Recommended Posts

  • Replies 15k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='bognik'][LEFT]Chodząc po Berlinie robiłam zdjęcia zupełnie nieznanym mi ludziom (takim jak w/w przechodzień). Nie pytałam nikogo czy mogę zdjęcie zrobić, tak jak nie pytałam czy mogę je gdzieś publicznie pokazać. Tata mi mówił: nie rób zdjęć bez pytania, a teraz mówi: nie wstawiaj ich nigdzie bo nie masz pozwolenia. Natomiast wujek fotograf stanowczo mówi: FOTOGRAFUJ LUDZI. I co teraz?[/LEFT]
[/QUOTE]

Wizerunek jest chroniony prawem..
I nie masz prawa - a jak ktoś znajdzie swój wizerunek - a nie wyraził na niego zgody możesz mieć konflikt z prawem :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BBeta']A możesz mi tak po ludzku wytłumaczyć "z czym to się je"? :cool3:[/quote]
Ja wiem, że Ty lubisz ostre zdjęcia, też je lubię (szczególnie jak oglądam Twoje) :razz: Ale podpięcie adaptera dało mi trochę do myślenia. Całkiem inaczej można zrobić ciekawe zdjęcia. Podobno fajne efekty wychodzą w dzień na powietrzu, ja miałam do dyspozycji na szybko tylko ciemny pokój wieczorem, więc nie wiem :-)

W ogóle śmieszne jest to, że operuje się tylko czasem naświetlania i nie widzi się nic przez wizjer stawiając aparat na statywie, czyli robi się wszystko ''na czuja" :eviltong:

Jak już pisałam, mam parę pomysłów do zrealizowania, więc albo uda mi się przechwycić na jeden dzień adapter w święta albo poczekam na swój ;)

Polecam poszperać w google, niektóre zdjęcia są na prawdę niezłe :razz:

A co do sztuki to ja się też nie znam :eviltong:

[QUOTE]
Wizerunek jest chroniony prawem..
I nie masz prawa - a jak ktoś znajdzie swój wizerunek - a nie wyraził na niego zgody możesz mieć konflikt z prawem :cool1:
[/QUOTE]
Tak też myślałam. Tylko teraz pytanie co z tymi, co robią to hmmm ... zawodowo, tak jak ta osoba o której pisałam wyżej?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bognik']Ja wiem, że Ty lubisz ostre zdjęcia, też je lubię (szczególnie jak oglądam Twoje) :razz: Ale podpięcie adaptera dało mi trochę do myślenia. Całkiem inaczej można zrobić ciekawe zdjęcia. Podobno fajne efekty wychodzą w dzień na powietrzu, ja miałam do dyspozycji na szybko tylko ciemny pokój wieczorem, więc nie wiem :-)

W ogóle śmieszne jest to, że operuje się tylko czasem naświetlania i nie widzi się nic przez wizjer stawiając aparat na statywie, czyli robi się wszystko ''na czuja" :eviltong:

Jak już pisałam, mam parę pomysłów do zrealizowania, więc albo uda mi się przechwycić na jeden dzień adapter w święta albo poczekam na swój ;)

Polecam poszperać w google, niektóre zdjęcia są na prawdę niezłe :razz:[/QUOTE]
A no lubie, niestety :diabloti: Dziękuje za zaspokojenie mojej ciekawości :cool3: ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorkaa']
Pomyśl sobie co ty byś zrobiła jakbyś zobaczyła swoje zdjęcie na digarcie robione przec całkowicie nieznanego ci człowieka :razz:[/quote]
Gdyby zrobiła je np. [B]Justa[/B], to bym nie miała nic przeciwko :eviltong:

A tak na poważnie, to mnie cały czas zastanawia jak ci inni ludzie działają.
Są tacy, co zajmują się tylko fotografią uliczną.
Ciekawe.

[quote]Zależy czy robi zdjęcia osobom publicznym czy "zwykłym, szarym" ludziom.[/quote]
Nie mam tu na myśli osób publicznych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Justa']Wizerunek jest chroniony prawem..
I nie masz prawa - a jak ktoś znajdzie swój wizerunek - a nie wyraził na niego zgody możesz mieć konflikt z prawem :cool1:[/quote]
Ustawa o ochronie danych osobowych.
Pomyśl sobie co ty byś zrobiła jakbyś zobaczyła swoje zdjęcie na digarcie robione przec całkowicie nieznanego ci człowieka :razz:

[quote name='bognik']
Tak też myślałam. Tylko teraz pytanie co z tymi, co robią to hmmm ... zawodowo, tak jak ta osoba o której pisałam wyżej?[/quote]
Zależy czy robi zdjęcia osobom publicznym czy "zwykłym, szarym" ludziom.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tinka:)']wydaje mi się, że ludzie z odpowiednimi uprawnieniami mogą robić i publikować takie zdjęcia[/quote]

[quote name='bognik']Gdyby zrobiła je np. [B]Justa[/B], to bym nie miała nic przeciwko :eviltong:
A tak na poważnie, to mnie cały czas zastanawia jak ci inni ludzie działają.
Są tacy, co zajmują się tylko fotografią uliczną.
Ciekawe.
Nie mam tu na myśli osób publicznych.[/quote]
Znawcą prawa to ja nie jestem no i jest to faktycznie dość hmm... intrygująca sprawa :cool3: Trzeba by się popytać prawników jak to jest w świetle prawa tak dokładnie.
Niedawno miałam taką sytuację, pewien człowiek opublikował moje imię i nazwisko bez mojej wiedzy i zgody na pewnym portalu więc zagłębiłam się troszeczkę w treść owej ustawy ale przyznam szczerze, że niewiele zrozumiałam.
Jak ktoś ma wujka prawnika niech popyta :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bognik']
Tak też myślałam. Tylko teraz pytanie co z tymi, co robią to hmmm ... zawodowo, tak jak ta osoba o której pisałam wyżej?[/QUOTE]

fotoreporterzy działaja wg prawa prasowego, wg którego można opublikować w gazetach takie zdjęcia, których normalny człowiek by nie miał prawa;) Ale robić zdjęć nikt Ci nie może zabronić, nie można tylko takich publikować bez zgody osoby (lub osób) która na nich jest. A jeśli na zdjęciu jest więcej niż 3 (chyba) osoby to juz takie zdjęcie można publikować, ale żadna z tych osób nie może się jakoś szczególnie wyróżniać na tle pozostałych (np jedna osoba ostra, a reszta poza GO). I jeszcze w przypadku gdy robisz np jakis widoczek i jakaś osoba się na nim przypadkowo znajdzie to takie zdjęcie też można publikować, ale tylko gdy stanowi ona niewielki szczegół na zdjęciu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='masienka']Chyba pisalas ale to w starym watku bylo ;)

BTW, ten czekoladowy slodziak to juz Twoj na zawsze? Czy taki wieczy tymczas? :cool3:[/QUOTE]
Możliwe ;)

Mój już na stałe :loveu: :cool3:

[quote name='LeCoyotte']dobrze napisałem?:cool3:[/QUOTE]
Nie pamiętam :diabloti: Ale pewnie tak ;)

Link to comment
Share on other sites

IMHO camera obscura jest fajna, gdyz fotografia to zabawa! :D Po prostu. Co z tego, ze to mozna zrobic na komputerze? O wiele fajniej jest bawic sie aparatem, i tyle.

[quote name='LeCoyotte']fotoreporterzy działaja wg prawa prasowego, wg którego można opublikować w gazetach takie zdjęcia, których normalny człowiek by nie miał prawa;) Ale robić zdjęć nikt Ci nie może zabronić, nie można tylko takich publikować bez zgody osoby (lub osób) która na nich jest. A jeśli na zdjęciu jest więcej niż 3 (chyba) osoby to juz takie zdjęcie można publikować, ale żadna z tych osób nie może się jakoś szczególnie wyróżniać na tle pozostałych (np jedna osoba ostra, a reszta poza GO). I jeszcze w przypadku gdy robisz np jakis widoczek i jakaś osoba się na nim przypadkowo znajdzie to takie zdjęcie też można publikować, ale tylko gdy stanowi ona niewielki szczegół na zdjęciu.[/quote]
Dokladnie, dobrze mowisz. 3 starcza :]
[quote name='Dorkaa']Zależy czy robi zdjęcia osobom publicznym czy "zwykłym, szarym" ludziom.[/quote]
Tez racja.

A jeszcze bylo cos o imprezach publicznych... Ze zgadzajac sie na czynny udzial w nich automatycznie zgadza sie na publikacje swoich zdjec.

Dodam jeszcze, ze oprocz w/w zasad jest zakaz fotografowania osob "umundurowanych" - tzn nie pamietam dokladnie, jak to jest ujete, ale policjanta np. fotografowac nie wolno.

[quote name='bognik']A tak na poważnie, to mnie cały czas zastanawia jak ci inni ludzie działają.
Są tacy, co zajmują się tylko fotografią uliczną.
Ciekawe.[/quote]
Nie znam za wielu "innych", ale przeczytaj wywiad z Robertem Sadowskim [tym, co to mu PIS zdjecie ukradl ;p]: [URL="http://www.olympusclub.pl/wywiad-2.0/wywiad-z-robertem-sadowskim.html"]Wywiad 2.0 z Robertem Sadowskim | Wywiad 2.0[/URL] :) A tu jego zdjecia: [url=http://www.olympusclub.pl/zajawka-wystawy/zdjcia-rafaa-czarnego.html]Zdjęcia Rafała Czarnego | Zajawka wystawy[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LeCoyotte']fotoreporterzy działaja wg prawa prasowego, wg którego można opublikować w gazetach takie zdjęcia, których normalny człowiek by nie miał prawa;) Ale robić zdjęć nikt Ci nie może zabronić, nie można tylko takich publikować bez zgody osoby (lub osób) która na nich jest. A jeśli na zdjęciu jest więcej niż 3 (chyba) osoby to juz takie zdjęcie można publikować, ale żadna z tych osób nie może się jakoś szczególnie wyróżniać na tle pozostałych (np jedna osoba ostra, a reszta poza GO). I jeszcze w przypadku gdy robisz np jakis widoczek i jakaś osoba się na nim przypadkowo znajdzie to takie zdjęcie też można publikować, ale tylko gdy stanowi ona niewielki szczegół na zdjęciu.[/quote]


no dobra, ale niektorzy publikuja tu i gdzie indziej podobne obrazki, niby zakazane, i nic sie nie dzieje. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='betty_labrador']no dobra, ale niektorzy publikuja tu i gdzie indziej podobne obrazki, niby zakazane, i nic sie nie dzieje. :)[/quote]
Dzieje, oj dzieje. Wejdz na fora fotograficzne :] A na tym czesto duza kase mozna zbic xD jezeli instytucja to wykorzysta albo ktos na Twoim zdjeciu odnisie jakas korzysc [cennik ZPAF]. A i rozglos ;p jak w/w streetfotograf :)

Link to comment
Share on other sites

Czy mógłby mi ktoś polecić jakiś statyw do mojego canona PS G9 lub napisać czym się kierować przy kupnie? Statywu będę używała do portretów i zdjęć krajobrazów itp. Najlepiej, żeby był gdzieś tak w granicach 60-70zł. Czytałam, że za takie pieniądze nie kupie dobrego statywu, ale może jednak coś lepszego i stabilnego się znajdzie? Dobrze by było gdyby miał poziomicę. Z góry dzięki za rady, na Was zawsze można liczyć :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...