Jump to content
Dogomania

zwykła karma


ganjunia

Recommended Posts

Prawie wszyscy z dogomaniaków mówią o karmach acana itp i one są najlepsze itd ale czy np mozna normalną karmą ze sklepu psy karmić (np Pedigree)? Wiem bo dla tych rasowców to te inne z zagranicy są najlepsze ale mnie np nie stac na takie karmy znaczy sie stać ale nie w tym sensie bo to bedzie mój pies i mama zadko bedzie tyle pieniędzy na psa wydawać no chyba ze na jakies sterylizacje leczenia itd. Czy karma z normalnego sklepu nie zaszkodzi ast. Mnie to wszyatko już zmieszało. Nie miałam nigdy rasowego psa i nie wiem jak go sie dokładnie powinno odżywiać znaczy się jaką karmą. Z góry dziękuje za odpowiedzi. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Kochana, tu nie ma znaczenia - rasowy czy nie. Każdy pies potrzebuje odpowiedniego żywienia, czyli przede wszystkim dobrej jakości białka i tłuszczu. Białko powinno być mięsne, bo pies jest zwierzęciem mięsożernym. Lepsze karmy są droższe, bo właśnie zawierają białko zwierzęce (przeważnie z kurczaka lub jagnięciny), a nie sojowe, które jest głownym składnikiem karm sprzedawanych w supermarketach. Poza tym lepsze karmy są lepiej zbilansowane, tzn. dostarczają wszystkich potrzebnych składników odżywczych, mineralnych i witamin w odpowiednich proporcjach - pod warunkiem oczywiście, że dobierzesz karmę odpowiednio do wieku, wielkości i trybu życia psa i nie będziesz np. karmić szczeniaka karmą dla seniorów i odwrotnie.

Ta lepsza karma wbrew pozorom nie jest taka strasznie droga, bo jest wysokoenergetyczna i wychodzi jej dziennie mniej niż karmy gorszej jakości. Opłaca się kupować karmę w największych workach (15 kg), bo wtedy koszt kilograma wychodzi najtaniej. Lepiej też kupować karmę w hurtowniach, niż w sklepach zoologicznych czy u weterynarza, bo to wychodzi jeszcze taniej. Są też firmy sprzedające karmę z dowozem do domu, wychodzi ciut drożej niż w hurtowni, ale jednak taniej niż w sklepie czy u weterynarza.

Napisz, gdzie mieszkasz, to na pewno forumowicze wskażą Ci miejsca, gdzie możesz najtaniej kupić dobrą karmę.

I jeszcze jedno - na karmie nie warto oszczędzać. Bo potem pies może mieć różne dolegliwości żołądkowe, skórne itp. A wtedy na leczenie wydasz więcej, niż zaoszczędziłaś na karmie.

Dla przykładu mogę Ci powiedzieć, że mnie żywienie psa (mieszaniec ONa z dogiem niemieckim, waży 40 kg) kosztuje miesięcznie ok. 120 zł (karmię Eukanubą), a będzie kosztować jeszcze mniej, bo przechodzimy właśnie na Nutrę Nuggets dla psów pracujących - czyli czarną, najdroższą, ale jednak tańszą od Eukanuby. Obie karmy jak najbardziej godne polecenia.

Link to comment
Share on other sites

Niestety pewenie duzo osb zaraz sie odezwie o karmach ze sklepu i ja zrobie to tez jezeli nie masz kasy na karme lepsze jakosciowo niz te w hipermarketach to mozesz go tez karmic metoda Barfa i naprawde jest ona cenowo super jezeli wszystkow yliczysz itp

ja sama nie mam duzo kasy i nie kupuje najdrozszych karm i zreszta 15 kg worek mam juz ponad 2 miesiace a mozesz sobie przeliczyc worek tej karmy co mam (firmy niemieckiej sprowadzony) kosztuje niecale 100zl a psa karmisz tak ok po 300g ,zreszta u mnie troche inaczej sprawa wyglada bo moja niunia je dwie rozne karmy jedna to musli z dodatkiem puszeczki a druga to sucha karma i duzo nie dostaje bo jest po sterylce ale jej to w zupelnosci wystarcza :D

co do barfa to sie zastanow naprawde jest to oplacalne ,ale duzo rooty przy tym nie to co nasypanie suchej karmy z worka do miski :wink:

Link to comment
Share on other sites

Z karm "normalnych", czyli tych, co nie przyprawiają o zawrót głowy i kołatanie serca ceną sprawdzony w dużych hodowlach jest czeski Delikan i Cruft Menu.

Pierwszego można dostać u dystrybutorów- trzeba pytać, drugą można kupić w dawnym Tesco, czyli obecnie chyba Hicie.

Gosia

Link to comment
Share on other sites

co do barfa to sie zastanow naprawde jest to oplacalne

blaira,

Barf wcale do tanich diet nie należy, rzekłabym, że jest to jeden z najdroższych sposobów żywienia. Przy dużym psie, który bez wypełniaczy musi zjeść więcej mięsa niż przy gotowanym to można pojść z torbami :(

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Mój rudzielec je gotowane jedzenie (ryż, kasze, makaron i do tego jakieś mięso) czy to dobre jedzenie ?(bez warzyw bo ich niestety, ale jeść nie chce :-? ) wolałabym się jednak przenieść na gotową karmę (jeśli mi się uda, tzn. jeśli pies je zaakceptuje) jaki koszt wyniesie dobra karma dla psa na miesiąc jeśli waży on 7 kg (a jeden kg musi schudnąć) pies senior .. ??

Link to comment
Share on other sites

Zaba, ja mysle ze karmienie rudzielca dobra sucha karma moze cie kosztowac w przedziale 30-50 zl miesiecznie. W zaleznosci od karmy on mniej wiecej dziennie powinnien jesc 80g czyli worek okolo 3 kg powinien ci wystarczyc. Jak ci bardzo zalezy to po poludniu jak wroce do domu to ci policze dokladnie ceny dla roznych karm (np. Eukanuby, Acany,Bento Kronen, Belcando, Bewi Doga, Puriny).

Link to comment
Share on other sites

Genjuna takie "drogie" karmy wcale nie wychodza drogo (jak napisali poprzednicy). Drogo wychodza tylko "markowe" puszki i na nie mnie nie stac (1 puszka okolo 8 złotych moj On powinien zjesc przynajmniej 2). A na suchej karmie nawet na eukanubie moja wyzywienie mojej suni kosztuje dziennie okolo 4 zł, wiec roznica jest kolosalna.

Link to comment
Share on other sites

Zaba14 mam teraz chwilke wolnego wiec napisze ci te informacje o karamch, ktore uzbieralam jak sama wybieralam karme. Niestety w wiekszosci przypadkow mam dane tylko do duzych opakowan, ale moze i tak ci sie przyda:

Eukanuba 15 kg 230

Nutro 15kg 230

Chicopee 15 kg 150

Rc 3 kg okolo 60, 15 kg 200

Nutra nuggets 3 kg 42, 7,5 kg 77, 15 kg 133 (dla psow o normalnej aktywnosci-niebieska, dawkowanie to dla 5 kilogramowego psa jest 90 gram a dla 10 kilowego 150, wiec dla twojego pewno cos pomiedzy)

Bento 15 kg 180

Bewi Dog 15 kg 120

Purina Pro Plan 15 kg 200

Belcando 15 kg 120

Sir Johns 18 kg 170

Gilpa 15 kg 135

Bosh 15 kg 150.

Ceny pochodza w wiekszosci z danych od dogomaniakow, ael sa tez te ze sklepow internetowych. Co do dawkowania to mysle ze wiekszosc bedzei podobnie jak przy nutrze, tylko Eukanuba bedzie miala mniej. Powodzeni

Link to comment
Share on other sites

Dobra, zrobilam sobie przerwe w pracy i już ci pisze co wyliczylam:

 Eukanuba Senior Small&Medium Breed- rudy musi zjesc 80g dziennie, 3 kg worek kosztuje około 59 zł; dzienny koszt zywienia: 1,57zł

 Belkando Senior|&Light - 120g dziennnie, 2,5 kg worek kosztuje około 23 zł; dzienny koszt zywienia 1,10zł

 Bewi Dog (nie ma Seniora w ofercie jest tylko Light) - 130g dziennie, worek 4 kg - 29 zł - dzienny koszt - 0,94 zł

 Acana Senior Light - 105g, worek 4 kg kosztuje 47 zl; dzienny koszt zywienia - 1,23 zł

 Bento Kronen Senior - 80g - worek 3 kg kosztuje 43 zł; dzienny koszt zywienia - 1,15 zł

 Nutra Nuggets Senior - 86g - worek 3 kg kosztuje 44 zł; dzienny koszt zywienia - 1,26 zł

 Purina Pro Plan Senior - 106g - worek 3 kg tez cos kolo 50 zl kosztuje; dzienny koszt zywienia - 1,77 zl

Sa tez inne fajne karmy ale nie znam niestety cen i dawkowania. Oczywiście podane przeze mnie ceny sa orientacyjne - wziete albo ze stron internetowych sklepwo z karma albo z wlasnej pamieci ;)

No i wiesz Zaba, z czm może być problem - rudy nauczony domowego zarcia może nie chcec jesc suchego albo dana sucha karma może kompletnie mu nie sluzyc.

LAZY - rudy 15 kg worek to by jadl rok a karma by juz dawno zwietrzala przez ten czas ;) To maly piesek a nie 50 kg bydle.

Link to comment
Share on other sites

Dobra, zrobilam sobie przerwe w pracy i już ci pisze co wyliczylam:

 Eukanuba Senior Small&Medium Breed- rudy musi zjesc 80g dziennie, 3 kg worek kosztuje około 59 zł; dzienny koszt zywienia: 1,57zł

 Belkando Senior|&Light - 120g dziennnie, 2,5 kg worek kosztuje około 23 zł; dzienny koszt zywienia 1,10zł

 Bewi Dog (nie ma Seniora w ofercie jest tylko Light) - 130g dziennie, worek 4 kg - 29 zł - dzienny koszt - 0,94 zł

 Acana Senior Light - 105g, worek 4 kg kosztuje 47 zl; dzienny koszt zywienia - 1,23 zł

 Bento Kronen Senior - 80g - worek 3 kg kosztuje 43 zł; dzienny koszt zywienia - 1,15 zł

 Nutra Nuggets Senior - 86g - worek 3 kg kosztuje 44 zł; dzienny koszt zywienia - 1,26 zł

 Purina Pro Plan Senior - 106g - worek 3 kg tez cos kolo 50 zl kosztuje; dzienny koszt zywienia - 1,77 zl

Sa tez inne fajne karmy ale nie znam niestety cen i dawkowania. Oczywiście podane przeze mnie ceny sa orientacyjne - wziete albo ze stron internetowych sklepwo z karma albo z wlasnej pamieci ;)

No i wiesz Zaba, z czm może być problem - rudy nauczony domowego zarcia może nie chcec jesc suchego albo dana sucha karma może kompletnie mu nie sluzyc.

LAZY - rudy 15 kg worek to by jadl rok a karma by juz dawno zwietrzala przez ten czas ;) To maly piesek a nie 50 kg bydle.

Racja! :oops: ale tylko takimi cenami dysponowalam, wiec chcialam choc orientayjnie napisac co i jak :-?

Link to comment
Share on other sites

LAZY i Dzurga bardzo wam dziękuje, faktycznie 15 kg karmy nie kupię;-) ale dziękuje za dobre chęci ;-)

Dziurka przeżucenie mojego psa na suche jedzonko to raczej nie problem ;-) jadał od czasu do czasu dla przekąski karmy z marketów, ale rzecz jasna że jeść mu tego nie pozwole, ale problemu z tym nie miał, gorzej będzie z rodzicami :-? a najgorzej z mamą, jej nie da się wytłumaczyć, że suche jedzonko mu wystarczy ...(przeiceż jak on może jeść tylko takie coś)

I najważniejsze, nie zapłacę tyle kasy, a mu karma nie podejdzie da się kupić troszkę na wagę na sprubowanie ??

Link to comment
Share on other sites

W zoologicznych czesto rozwazaja 15 kg worki karmy na mniejsze porcje - ale wtedy nie wiadomo jak karma dlugo stoi - a jak stoi i wietrzeje to potem moze psu nie smakowac. W twoim przypadku najlepsze by byly probki - do dostania za darmo w zoologicznych lub u weta. Sa one zazwyczaj 100g wiec bys miala dzienne karmienie rudego gratis ;)

Link to comment
Share on other sites

a ja by prosl jakiegos wlasciciela boksera o podanie ceny wyzywienia jego psa - dziennie i miesiecznie ile to wynosi, i prosze o podanie nazwy karmy :) chcialbym to wiedziec.......

Przy żywieniu bokserka 15 kg worki mozesz kupic, wiec zerknij na ceny ktore napisalam wyzej :lol: Moj On wazy 33 kilo o daje mu okolo 350-400 gram karmy (zalezy od rodzaju), mozesz orientacyjnie zobaczyc jak to bedzie w przeypadku boksia. Koszt wyzywienia Lazy to okolo 150 zł (łacznie z jakims mieskiem od czasu do czasu, tranem czy olejem slonecznikowym). Jesli twoj piesek jest lzejszy to pewno troche zaoszczedzisz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...