Jump to content
Dogomania

Sędziowie


Asia_Focus

Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bardzo chętnie.
File w Katowicach oceniała sędzina z Litwy. Nie miałam przyjemności wystawiać u niej swojego psa, więc byłam ciekawa jakimi kryteriami się posługuje.
Dla Waszej wiadomości - file najogólniej dzielą się na dwie grupy: CAFIB i FCI.
Te pierwsze są czystą odmianą rasy bez żadnych domieszek krwi doga niemieckiego, mastiffa i mastino, natomiast druga grupa to niemalże wolna amerykanka i spotkać tu można psy w typie tamtych ras.
Bywają one przerośnięte, mają złe proporcje kufy w stosunku do czaszki, zbyt wysoko osadzone uszy, czy zbyt mocno zaznaczony stop.
W Brazylii takie psy nie są dopuszczane do oceny!
Ponieważ prowadzę od długiego czasu korespondencję z hodowcami i sędziami z Brazylii, zdarza się,że po wystawach wysyłam im zdjęcia psów, które występują na naszych ringach i co więcej - zdobywaja tytuły i oceny doskonałe.
Nie będę tu przytaczać ich opinii, ponieważ nie są one w żadnej mierze powodem do dumy- 90% wystawianych tu psów zeszłoby z zdyskwalifikacją.
Wracając do sposobu sędziowania pani Nekrosene, to niestety nie odbiegał on od standardów przyjętych na naszych wystawach.
Premiowane były psy które rozmiarami dorównywały mastiffom i wyróżniały się dużą masą.
Mój pies przegrał porównanie z psem w typie mastiffa, w środowisku pieszczotliwie zwanym- Wielkim Łbem:roll:
Nie mam nic przeciwko temu, żeby przegrać z psem lepszym, ponieważ zdaję sobie sprawę z wad mojego.
W tym jednak przypadku nie było żadnego wytłumaczenia dla takiego, a nie innego werdyktu sędziny oprócz jej zerowej znajomości standardu rasy.
W związku z tym, iż oceną tą się nie zgadzałam, oddałam kartę ocen i wyszłam z ringu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']Filbras - mógłbyś sie podzielić wrażeniami po sedziowaniu w Katowicach?[/quote]

Na marginesie
Wystawiałaś psiaki w Katowicach? Jeśli tak to je widziałam prześliczne cudeńka Bardzo ale to bardzo mi się podobały:loveu: :loveu: :loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filbras']
Dla Waszej wiadomości - file najogólniej dzielą się na dwie grupy: CAFIB i FCI.
Te pierwsze są czystą odmianą rasy bez żadnych domieszek krwi doga niemieckiego, mastiffa i mastino, natomiast druga grupa to niemalże wolna amerykanka i spotkać tu można psy w typie tamtych ras.
Bywają one przerośnięte, mają złe proporcje kufy w stosunku do czaszki, zbyt wysoko osadzone uszy, czy zbyt mocno zaznaczony stop.
W Brazylii takie psy nie są dopuszczane do oceny!
[/quote]
Mam pytanie bo jestem zielona w tej rasie:oops: :oops: :oops:
U nas w Polsce te dwie grupy mają jeden wzorzec, czy jak to jest, że ocenia się razem. Nie obowiązuje nas wzorzec brazylijski?Jak jest w innych krajach Europy?
Wiem, że to głupie pytania ale pojęcia nie mam

Link to comment
Share on other sites

Filbras [QUOTE]- W tym jednak przypadku nie było żadnego wytłumaczenia dla takiego, a nie innego werdyktu sędziny oprócz jej [B]zerowej znajomości standardu rasy.[/B]
[/QUOTE]
Moje zdanie o tej pani jest identyczne. Nie spodziewałam sie sedziego-specjalisty od mojej rasy, ale ręce mi opadły. Pani bardzo miła, z dobrym podejściem do psów, dokładnie kudłę obejrzała, obmacała, nieźle opisała i dała CACIBa. Jedynym konkurentem mojej kudły był młody piesek. Pani Nekrosene dała nam BOB motywując to bogatszym owłosieniem mojej suki. Argument żaden bo jak niektórzy wiedza pies nie składa sie wyłącznie z futra. Poniewaz sedzina u zadnego z psów ani jednej wady nie znalazła :crazyeye:, to ją zapytałam czy jest cos co jej sie u mojej suki nie spodobało :evil_lol: ( w końcu to juz rzecz gustu a nie wzorca). Okazało sie ,ze oba psy sa idealne.
Ona pojecia nie miała o rasie i normalnie asekurancko dała wygrać rase suce w kl championów i nawet nie umiała tego umotywowac. :shake:

[quote name='Różyczka']Na marginesie
Wystawiałaś psiaki w Katowicach? Jeśli tak to je widziałam prześliczne cudeńka Bardzo ale to bardzo mi się podobały:loveu: :loveu: :loveu:[/quote]
Trzeba było sie ujawnić!

Link to comment
Share on other sites

[IMG]http://img54.imageshack.us/img54/7158/expocafibbhxamsjl70ze2.jpg[/IMG]

[B]Różyczka[/B], tak wygląda ocenianie fili na pokazie CAFIB w Brazylii.
Psa dokładnie się mierzy, analizuje jego budowę i przeprowadza test na temperament- pies nie może byc lękliwy, musi odważnie atakowac napastnika, który idzie w kierunku jego opiekuna z kijem w ręku.
Pies, który nie przejdzie TT lub jego budowa odbiega od wzorca, nie jest dopuszczany do dalszej hodowli.
[IMG]http://img61.imageshack.us/img61/8417/urano20ataque20004sx0.jpg[/IMG]
To zdjęcie pokazuje jak fila powinna reagować na atak na właściciela, podobnie jest na TT.

W przypadku FCI sama doskonale wiesz, jak wygląda ocena psa na ringu :shake:
Jeśli chodzi o wzorzec, to w zasadzie nie powinno się zauważać większych róznic pomiędzy tymi dwiema grupami jak 5 cm wzrostu więcej u FCI i tyle samo w stosunku do wzrostu wagi.
Typ psa powinien pozostać ten sam, natomiast domieszki krwi mastiffa , doga i mastino dają o sobie znać w postaci wielkich stopów, krótkich uszu, zbyt wysoko osadzonych, zbyt dużej masy ciała i zbyt wysokiego wzrostu.
Tak to wygląda w rzeczywistości, a jak bywa oceniane, niestety widzimy na wystawach...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filbras'][IMG]http://img54.imageshack.us/img54/7158/expocafibbhxamsjl70ze2.jpg[/IMG]

[B]Różyczka[/B], tak wygląda ocenianie fili na pokazie CAFIB w Brazylii.
Psa dokładnie się mierzy, analizuje jego budowę i przeprowadza test na temperament- pies nie może byc lękliwy, musi odważnie atakowac napastnika, który idzie w kierunku jego opiekuna z kijem w ręku.
Pies, który nie przejdzie TT lub jego budowa odbiega od wzorca, nie jest dopuszczany do dalszej hodowli.
W przypadku FCI sama doskonale wiesz, jak wygląda ocena psa na ringu :shake:
[B]Jeśli chodzi o wzorzec, to w zasadzie nie powinno się zauważać większych róznic pomiędzy tymi dwiema grupami jak 5 cm wzrostu więcej u FCI i tyle samo wagi.[/B]
[B]Jak to wygląda w rzeczywistości, niestety widzimy na codzień[/B]...[/quote]

Oooo, to widze ze podobne klimaty jak w softach :diabloti: ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kaur']Prosiłabym o informacje o tym jak sędziują (na co przede wszystkim zwracają uwagę, jaki typ preferują) [COLOR=blue][SIZE=3][B]Brigitte Müller[SIZE=1][COLOR=black] i[/COLOR][/SIZE] [FONT=Arial][SIZE=1][FONT=Verdana][SIZE=3]Richard Schnur [SIZE=1][COLOR=black]. [/COLOR][/SIZE][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/B][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=blue][SIZE=3][FONT=Arial][SIZE=1][FONT=Verdana][COLOR=#000000]Oboje z Niemiec.[/COLOR][/FONT][/SIZE]
[/FONT][/SIZE][/COLOR][/quote]


Ponawiam pytanie!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filbras']

[B]Różyczka[/B], tak wygląda ocenianie fili na pokazie CAFIB w Brazylii.
Psa dokładnie się mierzy, analizuje jego budowę i przeprowadza test na temperament- pies nie może byc lękliwy, musi odważnie atakowac napastnika, który idzie w kierunku jego opiekuna z kijem w ręku.
Pies, który nie przejdzie TT lub jego budowa odbiega od wzorca, nie jest dopuszczany do dalszej hodowli.
W przypadku FCI sama doskonale wiesz, jak wygląda ocena psa na ringu :shake:
Jeśli chodzi o wzorzec, to w zasadzie nie powinno się zauważać większych róznic pomiędzy tymi dwiema grupami jak 5 cm wzrostu więcej u FCI i tyle samo wagi.
[B]Jak to wygląda w rzeczywistości, niestety widzimy na codzień..[/B].[/quote]

Widzimy widzimy
Faktycznie taki sposób oceniania to marzenia u nas. Podchodzą do tego poważnie, zależy im na rasie. Ten Pan na zdjęciu to chyba ryzykant trochę bez ubranka ochraniającego.
Dziękuję za objaśnienie, bo nie stykam się z tą rasą:roll: i nie miałam pojęcia o różnicach.
Wspaniała rasa, ale szkoda chyba, że ciągle ją z czymś mieszają. Trzeba mieć nadzieję, że chociaż robią to z głową, a nie jak w przypadku niektórych ras na chybił trafił.

Puli
Nie miałam jak się ujawnić, bo
1)nie wiedziałam, że to Twoje cudeńka
2)to ja tak bazgrałam w karcie oceny:oops: :oops: :oops: i nie miałam sposobności podejść i zagadać Na ringu nie wypadało zaczynać pogawędki :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich!
Jestem nowa na forum,prowadzę niewielką hodowlę yorkshire terrier.
W tym sezonie będę wystawić moją nową suczkę,zaczynamy od Opola.
Yorki sędziuje tam [COLOR=red][B]Pani Lavinia Steer[/B][/COLOR],wiem,że było już o niej na forum ale w kwestii oceny tej rasy nic nie znalazłam.Jaka jest w ringu?Jakie psy preferuje?Będę ogromnie wdzięczna za wiadomości!
Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filbras']Opis był bardzo dokładny i wyczerpujący, co więcej- sędzina posługiwała się obok wzorca zdjęciem prawidłowej w typie fili.[/quote]
I to sie chwali. Co niektorym to nalezaoby dac plytke z filmami z wystaw z kraju pochodzenia rasy, oprocz wzorca, zeby zobaczyli jak naprawde wyglada dany pies. Bo to, ze naogladali sie jakis, ktore dominuja w ich kraju, nie oznacza, ze akurat sa typowymi przedstawicielami rasy. Ale coz ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kasia.gie']Duza uwage zwraca na ruch, prezentacje psa. Psy aby wygrac powinny byc dobrze ofutrzone(mowie o swojej rasie:cool3:), miec wszystko na miejscu i jeszcze raz dobrze zaprezentowane(przy porownaniu dwoch b. podobnych wygra ten lepiej zaprezentowany). Umaszczenie raczej nie gra roli, ale np. za wysoko noszony ogon juz tak.[/quote]

Dziękuję za odp.A jak traktuje szczeniaczki? Moja rasa to shar pei.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ShP']Dziękuję za odp.A jak traktuje szczeniaczki? Moja rasa to shar pei.[/quote]

Nie wiem jak sedziuje mniejsze rasy. Ogolnie psy ja lubia, nie widzialam jeszcze zeby jakis wystartowal z zebami. Zapomnialam wczesniej napisac, ze sprawdza zainteresowanie ( i tym samym stawianie uszu) przez np upuszczanie czegos niewielkiego (ostatnio to byla pieczatka;).
Na ogol tez championy maja przewage nad innymi - docenia to czesto przyznaniem NDP/SwR. W szczeniaczkach tez wybiera te najlepiej zaprezentowane, jezeli sa porownywalne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cockermanka']Czy ktoś spotkał się z [FONT=Tahoma][B]Milivoje Urosević (Serbia) [/B]?[/FONT][/quote]


Ja się spotkałam:cool1: Ciężko mi cokolwiek powiedzieć na temat tego sędziego bo...totalnie nie wiem czym się kierował przy wyborze psa. Najważniejszy jest ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Mam nadzieję, że masz dobra kondycję bo inaczej można paść na ringu:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Diana14']Ja się spotkałam:cool1: Ciężko mi cokolwiek powiedzieć na temat tego sędziego bo...totalnie nie wiem czym się kierował przy wyborze psa. Najważniejszy jest ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Mam nadzieję, że masz dobra kondycję bo inaczej można paść na ringu:evil_lol:[/quote]
Dzięki wielkie..o kondycję się nie martwię, bo córcia ([B]zula[/B]) wystawia:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#9932cc]:cool3: Co mozecie powiedziec o nastepujacych sedziach:[/COLOR]
[COLOR=#9932cc][/COLOR]
[COLOR=#9932cc]-> p. [/COLOR][COLOR=purple][B]IWONA URBANOWSKA[/B][/COLOR]
[COLOR=#9932cc]-> p. [/COLOR][B][COLOR=purple]JANUSZ OPARA [/COLOR][/B]
[COLOR=#800080]-> p[/COLOR][COLOR=purple]. [B]MIKLOS LEVENTE (H)[/B][/COLOR]
[COLOR=purple]-> p. [B]BARBARA LARSKA[/B][/COLOR]
[B][COLOR=#800080][/COLOR][/B]
[COLOR=#800080]Za kazda informacje bardzo dzikuje :lol: , pozdrawiam[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...