Jump to content
Dogomania

Pies i człowiek - Jean Donaldson; Psy rasowe - przegląd hodowli...


Cala2

Recommended Posts

Jean Donaldson - chyba najlepsza książka na temat wychowania psów jaką w życiu czytałam. Polecam całym sercem. Jak myśli pies, jak wygląda świat według psa, dlaczego czasem trudno nam się porozumieć i jak to robić skutecznie. Bez zbędnej antropomorfizacji, przeciwnie - właśnie nacisk jest położony na to jak nasze sposoby myślenia się różnią. Rozwiązywanie problemów behawioralnych, szkolenie... Tytuł angielski brzmi dosłownie "Człowiek i pies - zderzenie kultur". Do tego pisane tak że czyta się jednym tchem. Przetłumaczony pierwszy rozdział można od jakiegoś czasu przeczytac tutaj:
[URL="http://www.dogs.gd.pl/kliker/sprawozdania/clash.html"]www.dogs.gd.pl/kliker/sprawozdania/clash.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shangri_la']przegladalam "psy rasowe" w empiku i jak dla mnie nic specjalnego- same reklamy hodowli ;) heh ale w sumie to czego innego sie psodziewac :evil_lol:

pozdrawiam[/quote]
Mnie interesuje artykuł z stamtąd. O whippetach ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Co do książki "Pies i człowiek": nie czytałam jej, ale widziałam w "Moim Psie" jej opis:
"(...)Czy nasze nieumiejętne podejście do psów wynika z braku czasu, lenistwa czy przekonania, że i tak sami wszystko wiemy najlepiej? Ocena Jean Donaldson nie jest aż tak surowa. Dostrzega ona przyczynę bardziej ludzką: jej zdaniem po prostu żal nam się rozstać z dawnym, uczłowieczającym podejściem do psa i przyjąć trzeźwią interpretację jego zachowania.
Tej trzeźwej interpretacji poświęcona jest cała książka. Nasi "najlepsi przyjaciele" zostali w niej przedstawieni tacy, jacy są: to zwierzęta, które [B]w swoim postępowaniu kierują się jedynie własnym interesem i korzyścią[/B].(...)"

Zaznaczyłam fragment o którym mówię.
Kiedy moja mama była młoda, mieszkała na wsi i miała kilka psów. Dwa były ze sobą bardzo zżyte. Jeden z nich był stary, schorowany i w końcu nie mógł już nawet chodzić. Wtedy moja babcia zauważyła że z kurnika zaczęły znikać jajka. Po pewnym czasie okazało się że młody pies który był ze starym bardzo zżyty kradł jajka i zanosił je staremu do jedzenia.

Zastanawiam się, czy ten młody pies miał wtedy na uwadze tylko własny interes/korzyść... Moim zdaniem wyjątki potwierdzają regułę, ale może psy nie są aż tak bardzo psie (mimo to, zgadzam się że psy nie są takie jak ludzie i każdy powinien o tym pamiętać). Chciałam tylko zwrócić uwagę, że moim zdaniem psy nie działają zawsze według określonego "systemu".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shangri_la']ja jestem na 106 i uwazam ze jest zaje.a co konkretnie jest zle? kurcze ja czytam, czytam i poki co zapowiada sie na jedna z lepszych pozycji po polsku :lol:

pozdrawiam[/quote]

Wiesz.... jakoś nie podoba mi się ton w jakim jest pisana ta ksiązka, jakis taki strasznie ironiczny i czasem mam wrażenie ze to jest nagonka na teorie dominacji a nie ksiazka przedstawiajaca inny punkt widzenia. :roll: było jeszcze parę fragmentów, z którymi się nie zgadzałam, ale nie pamietam, w którym momencie ksiazki są, bo czytam zazwyczaj w autobusie ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...