Jump to content
Dogomania

Bum, bum, czyli boi się strzałów...


.:LejDusia:.

Recommended Posts

Zastanwiałam się czy umieścić to w topiku o szkoleniu , czy wychowaniu...

W każdym razie mam problem. Dumka jest 18 miesięcznym Dogue de Bordeaux. Kocha wszystko co żyje, jest łagodna, miła, wychowana.

Właśnie ćiwczymy do egzaminu PT1. Planowałam iść z nią na IPO, ale klops ! Dumka boi się strzałów...

Wydało się to przy ostatnim szkoleniu, bo w pobliżu ON ćwiczył IPO, gdzie używa się "bata", który wydaje charakterystyczny strzał.

Noi pytałam się treserki, co ona myśli na temat IPO, kiedy pies się boi strzałów. Powiedziała, ze wtedy szkolenie jest bardzo trudne, a jeżeli nie ma potrzeby je robić to odpuścić.

Nawet jeżeli nie pójdę na to szkolenie (co teraz jest wysoce prawdopodobne) to nie chcę, aby na strzały reagowała strachem.

I teraz pytanie do Was, drodzy Dogomaniacy:

Co robić ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

hej

przykro mi ze nikt ci nie odpisal :cry: :(

moze sprobuj przyzwyczajac pieska do halasu, ruchu to sie jakos oswoi, ja zawsze jakcapo sie boi to skacze i sie smieje i on teraz sie niczego nie boi

chcialabym cos wiecej pomoc, przykro mi :(

Link to comment
Share on other sites

hej

przykro mi ze nikt ci nie odpisal :cry: :(

Taysha, nikt nie odpisał, bo nikt nie miał nic mądrego do powiedzenia, a tu na dogomanii na szczęście tak jest, że większość osób, jak nie ma nic mądrego do powiedzenia, to nie odpowiada.

Taki strach u psa jest bardzo trudny do opanowania. U nas na szkoleniu był doberman, który bał się strzałow i w trakcie szkolenia to się tylko nasiliło (przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie).

LejDusia, jeśli chcesz dalej szkolić psa, to może na PT-2 (które teraz zmieniło nazwę i nazywa się PTT-1)?

Link to comment
Share on other sites

Słuchaj - ona boi się tego konkretnego dźwieku bata czy w ogóle głośnych odgłosów ? Jesli chcesz nad tym pracować to musisz przejśc bardzo długa drogę odwrażliwiania. Jest to wykonalne ale dośc trudne bo to długotrwały proces. Najtrudniej jest tak zabezpieczyć psa, aby normalnie nie słyszał odgłosów których się boi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Znajomy miał ten sam problem ze swoim owczarem. Pies oberwał kiedyś korkiem od szampana, i pojawił sie strach przed wystrzałem. Odwrazliwianie to długa droga, ale poskutkowało. Zaczynał od zabawy z psem w sąsiedztwie placu na którym pozorant pracował z batem. Odległośc była stopniowo zmniejszana. Potem doszły strzały ze straszaka kilkanascie metrów od psa. No i sie udało. Tyle że pozostał odruch. Pies zamiera na ułamek sekundy po usłyszeniu pierwszego wystrzału. Ale to jużnie przeszkadza. No i Sylwestera spedza juz w pokoju, a nie w łazience.

Może zapytaj innego tresera. To naprawde da sie zrobic.

Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Ja niestety znam tylko ten jeden przypadek, za to pozytywny. Flaire ma racje zawsze trzeba probowac. Chociaz czasem jest tak, ze strzał z samochodowego gaźnika na ulicy moze zniweczyc nasza pracę...

Jeszcze raz powodzenia. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja odzwyczajalam mojego psa w ten spoosob,ze przed wyjsciem na podworko(bo spacer dla mojego psa to najwieksza nagroda) "strzelalam" z nadmuchanej papierowej torebki.Potem byly petardy.Najpier malutkie, potem wieksze.Strach u mojego psiaka do konca nie minal, jest troche zaniepokojony po strzale, ale juz nie ucieka na oslep przed siebie.A gdy jest czyms bardzo zainteresowany to czasami nawet "nie uslyszy" ze byl jakis huk.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Witajcie.
Bywam tu ale bardziej jako czytacz lecz temat mnie bardzo zainteresowal i nie moge nie napisac. W sumie jestesmy w kropce :( Mam ok 3 letniego schroniskowca - labkowatego. Pacyfista straszny przepraszajacy ,ze zyje. O ile wczesniej nie reagowal na strzaly nasze 2 bledya raczej nieswiadomosc nastepstw odwrocily sytuacje (zmuszeni bylismy zabrac go w poblize ogni sztucznych ). Gdybym wiedziala co sie stanie dalej :( Generalnie pies teraz boi sie wybuchow strasznie, boje sie eksperymentowac na nim by mu tego nie poglebic. Potrafi gnac do domu na oslep gdy np. uslyszy wystrzal z gaznika badz salwe oddana zmarlemu policjantowi na cmentarzu. Chcialabym go jakos z tym uswoic, dla nas i dla niego (ostatnio tak sie wystraszyl w nocy,ze juz w tym obledzie nawet przez chwile uciekal przed nami :( na szczescie jednak sie opamietal). Boje sie ze przez jego leki moze mu sie stac krzywda.
Prosze napiszcie mi jak przyzwyczaic go do swiata w ktorym nie sposob przewidziec wszystkich odglosow :evil: . Myslalam o wizycie z nim u zoopsychologa- tylko czy on na to pomoze ?? :roll:

Link to comment
Share on other sites

czar_na, jak już pisałam, w moim doświadczeniu odczulenie psa z takim lękiem jest bardzo trudne, szczególnie w przypadkach, gdy lęk pogłębia się z wiekiem - a tak, byc może jest właśnie u Ciebie. Mam na myśli fakt, że są psy, u których taki lek pojawia i pogłębie się z wiekiem i to bez względu na jakiekolwiek dające się zidentyfikować "błędy".

Ja radziłabym właśnie wizyte u bahawiorysty, bo taka osoba ma szanse miec najwięcej doświadczenia z podobnymi przypadkami. Ale nawet to może nie pomóc - to jest niestety bardzo trudny problem, który zrujnował karierę sportową wielu psów, a czasem nawet kosztował ich życie. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Flaire, straszne dla mnie rzeczy piszesz... :-? 4 dni temu w mojej Fu właśnie coś pękło i pojawił się strach przed wystrzałami. Do tej pory była dzielnym terierem, a teraz byle puknięcie i panika... Cholernie zły jestem na siebie bo to z mojej winy się stało.
Czy w związku z faktem, że jest młoda i od niedawna "cierpi" na tę przypadłość, jest jakiś sposób na "wyleczenie"?

Link to comment
Share on other sites

Ww odczulanie.
Chociaż w przypadku mojej suki to by nie zadziałało,bo ona reaguje wybiórczo.Jak jestesmy w lesie i strzelają z koła łowieckiego albo czasem z poligonu,to zero reakcji.Idzie sobie jakby nigdy nic.Natomiast jak zaczyna się sylwestrowa kanonada,to na dwór trzeba ją na rekach wynosić na 3 sek,bo zaraz jest dzika panika i obłęd w oczach-byle szybciej wejść pod łóżko.
Ujawnił się ten lęk właśnie jak była młoda-jakieś 3 lata,bo wcześniej można było obok petardę odpalić i żadnych negatywnych reakcji nie było.
A pewnego sylwestra okazało się,że suka na petardę reaguje jakby ją śmierć goniła :-?

Link to comment
Share on other sites

LejDusia
widze, ze jestes z Malopolski.
moze powinna podejsc w okolice strzelnic. wokol sa pola, tak ze mozna tam spokojnie przebywac. moze jezeli strzal bedze oddany z bardzo daleka psina sie nie przestraszy. sama myslalam zeby przed probami polowymi pocwiczyc w ten sposob, ale moj sie nie boi strzalow. jako 6 miesieczny psiak robil na luzie kupke i siusiu o polnocy w sylwestra. nawet sie nie interesoowal tym, ze mu gwizdze nad glowa.

ale to jakby ostatecznosc. jesli pies boi sie gwizdow, lepiej go nie stresowac.

Link to comment
Share on other sites

Oswajanie psa z dźwiękami jest procesem bardzo długim i czasochłonnym, polega on głównie na wyrobieniu maksymalnego posłuszeństwa, a także powolnego powiazywania bodźca dźwiękowego z pozytywnym skojarzeniem. Ale to praca na całe zycie. Przy systematycznej pracy efekty mogą być bardzo zadawalajace, chociaż nigdy 100%. Czy warto podjąć taką pracę? Napewno, bowiem jeżeli nic nie robimy, z czasem lęki mogą sie powiększać do większej skali dźwięków, nawet takich których pies teraz sie jeszcze nie boi.

Link to comment
Share on other sites

[b]Flaire[/b] Pisze ten post z pewna rezerwa, ale czytam o tych lękach piesków i serce mi sie kraje bo wiem jak to wygląda z autopsji. Mój kaukaz bał sie panicznie sylwestra.
Rezerwa stąd , że może pisze banialuki, ale chodzi mi po głowie jedna myśl: czy ktos , ew za granica, próbowal w tym przypadku hipnozy u psów? Jesteś na bierząco więc może w Stanach już tego próbowali?

Ideałem byłoby, żeby to właściciel umial zahipnotyzowac psa i w trakcie seansu wmówic mu, że sie nie boi, że skacze z radosci.

No cóz, to tylko takie moje marzenia, żeby biedne pieski nie musiały w sylwestra narkozy prawie dostawać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...