Jump to content
Dogomania

Szczeniak- jak to jest z tym wapniem


biba24

Recommended Posts

Witajcie. Mam 9 miesięcznego szczeniaka dużej rasy, który w wieku 6 miesięcy stracił apetyt i zaczął mieć biegunkę. Zanim dobraliśmy karmę weterynaryjną Royala, miewał biegunki, miał podawane antybiotyki. Miał wtedy w badaniach fosfor ponad normę a wapń normalny. Zobaczyłam wtedy lekko miękkie łapy. Przy jedzeniu karmy Royala nie było biegunek, ale po 1,5 miesiąca łapy zrobiły się bardziej miękkie więc zrobiliśmy badania. Wapń wyszedł poniżej granicy - 8,19 (norma 8,4-11,5) a fosfor 5,7(2,5-6,3) . Weterynarz kazał dawać multiwitaminę z wapniem. Dawaliśmy przez miesiąc i wynik - wapń 9,2(norma 8,4-11,5), fosfor 4,2(2,5-6,3). Łapy wyglądają jeszcze gorzej. Ostatnio przestaliśmy podawać multiwitaminy, bo boimy się przedawkować. I tutaj jest pytanie: Czy jeśli wapń jest na raczej niższym poziomie to powinno się go suplementować? Chcielibyśmy wyprowadzić te miękkie łapy ale boimy się czy nadmiar wapnia nie spowoduje jeszcze większych deformacji- kiedyś tak słyszałam takie opinie. Chociaż na nadmiar wapnia we krwi na razie się nie zanosi. Karma ma 1,2 %wapnia i 0,9% fosforu więc nie jest to jakoś bardzo dużo. Proszę o opinie.

Link to comment
Share on other sites

Hasło "paradoks wapnia" zapewne pomoże ci w rozwiązaniu waszego problemu.

Pamietaj, że szczeniak wcale nie potrzebuje dużych dawek wapnia bo jest na etapie kiedy wchłania w sposób bierny cały wapń z pokarmu... nadmiar wapnia odkłada się w tkankach miekkich i prowadzi do groxnych stanów. Raczej nieodwracalnych. 

Poczytaj o paradoksie.

Ponadto...

Szczeniak potrzebuje wartościowego pokarmu. RC jeest karmą o wartości bliskiej zeru - taki drogi śmiec. 

Psiak prawdopodobnie pochorował się po suchej karmie ponieważ organizm psa nie jest przystosowany do pożywienia składającego się głownie ze skrobii zbóz, roslin z młą domieszką mączki z odpadów poubojowych. Pies potrzebuje do zycia mięsa.

Link to comment
Share on other sites

To co w takim razie polecasz zrobić? Problem w tym, że próbowałam wielu karm - acana, eukanuba, eukanuba weterynaryjna, brit care, mera dog pure, rc zwykły, anf i karmić domowym jedzeniem i tylko karma weterynaryjna RC nie powoduje biegunek.
Na temat paradoksu wapnia przeczytałam, że aby przyswoić wapń organizm potrzebuje wit. K 2

Link to comment
Share on other sites

waznym jest jaki to wapń.bo jeden drugiemu nie równy.zapytaj weta co sadzi o pet calcium firmy mikita(sa tam trzy związki wapnia).ja mam dobre wspomnieniea po tym prep.odchowałam na nim molosa.co do biegunek-zakładam że wet robił diagnostykę(m.in.badanie kału)i wykluczył wszystko inne(choroby,pasożyty)

jeśli po próbach stwierdziłeś ze tylko po jednym rodzaju jedzenia pies nie ma luznyc częstych stolców to się go chwilowo trzmaj.nie skacz z jednej karmy na drugą.

uważaj z wit k-nie rozpuszcza się w wodzie więc sie kumuluje.

diety wet.rc (szczególnie gastro,urinary,obesity)maja dobre i skuteczne,natomiast bytówki cóż,isabell juz w sumie napisała

Link to comment
Share on other sites

biba - żadna karma sucha nie jest naturalna dla psa. I zadna nie jest odpowiednia dla układu pokarmowego psa. Bo pies to nie świnia a karmy dla psów mają dokładnie ten sam skład co pasze dla świń...

I wcale sie nie dziwię, że tak bardzo wiele psów reaguje choroba na suche karmy...

Zacznij psu dawać jedzenie a nie suche sztuczne bobki zrobione ze  smieci

 

Na temat paradoksu poczytaj jeszcze raz. Wit K2 wcale nie odpowiada za wchłanianie wapnia - odpowiada natomiast za kierowanie i deponowanie wapnia tam, gdzie jego miejsce czyli do tkanki kostnej, chroniąc tym samym tkanki miekkie i naczynia przed zwapnieniem.

 

tak zupełnie na marginesie - syntetyczna wit K jest dla psa toksyczna...Oprocz tego  preparaty z wit K zawierają forme K1 która u psa nie podlega konwersji do K2.

Link to comment
Share on other sites

Gryf80 - dawałam właśnie między innymi pet calcium mikita - do tego Dolfos. Miękkie łapy ma od kilku miesięcy - wtedy kiedy miał niedobory i teraz jest jeszcze gorzej po suplementacji. Dlatego zastanawiam się czy to wynik bardziej niedoboru wapnia czy może przesadziliśmy z suplementacją i nadmiar wapnia może też powodować takie objawy? Trzymam się tej karmy od dłuższego czasu, wiem, że zmiana spowoduje znowu rozstrojenie żołądka, ale skoro się trzymać to czy dodawać dodatkowo witaminy? Dodam jeszcze, że weterynarz kazał je dodawać cały czas.

Link to comment
Share on other sites

łoł,mikita  i jeszcze dolfosowskie,chyba za duzo,jest takie powiedzenie"nadmiar jest równie szkodliwy jak niedobór".jeśli pies je dobrej firmy karme,nie ma biegunek(szybszy pasaz jelitowy nie pozwala na wchłanianie sie mikroelementów lub wchłanianie w nieweilkiej ilosci).to trzymajcie się samej karmy,jeśli gotujecie to podajecie ALBO jedne suplementy albo drugie.macie watpliwości to badacie krew na wapń i fosfor(wazny jest ich stosunek wzgledem siebie nie ich wynik pojedynczy zwłaszcza że pies jest w okresie wzrostu)

Link to comment
Share on other sites

Nam doradzono co dzień podawać pół tabletki DOLVIT JUNIOR, chyba, że pies otrzymuje karmę z witaminami (lepsza jakościowo karma i taka też była) to nie podawać Dolvitu.

Najlepiej zrobić badania na wapń i fosfor (jak zaproponował gryf80), skonsultować z lekarzem kwestię witamin i podawać, bo jak u człowieka - brak ma takie same objawy jak przewitaminizowanie ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, co masz na myśli pisząc " miękkie łapy ". Ja swojemu psu w wieku szczenięcym oprócz RC /niestety nienajlepszy/, podawałam Can-vit 3:1 fioletowy i preparat z glukozaminą i chondroityną. Też miałam wątpliwości, by nie przedobrzyć, bo każdy mówił co innego. Zdałam się na intuicję i wyszło ok. Miałam problem z jego uszami, miękkimi, powinny stać, a raz stały, raz opadały. Pies mój rósł bardzo szybko i uznałam, że to co w karmie raczej nie bardzo mu starcza.
Też miewał biegunki, ale to raczej dlatego, że miał wielką potrzebę gryzienia i zbierał wszystko, co dało się gryźć - korę, kasztany, patyki itp
Teraz jest dorosły i jest na Acanie dla ras dużych, jest tam spory dodatek glukozaminy i chondroityny.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, co masz na myśli pisząc " miękkie łapy ". Ja swojemu psu w wieku szczenięcym oprócz RC /niestety nienajlepszy/, podawałam Can-vit 3:1 fioletowy i preparat z glukozaminą i chondroityną. Też miałam wątpliwości, by nie przedobrzyć, bo każdy mówił co innego. Zdałam się na intuicję i wyszło ok. Miałam problem z jego uszami, miękkimi, powinny stać, a raz stały, raz opadały. Pies mój rósł bardzo szybko i uznałam, że to co w karmie raczej nie bardzo mu starcza.
Też miewał biegunki, ale to raczej dlatego, że miał wielką potrzebę gryzienia i zbierał wszystko, co dało się gryźć - korę, kasztany, patyki itp
Teraz jest dorosły i jest na Acanie dla ras dużych, jest tam spory dodatek glukozaminy i chondroityny.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, co masz na myśli pisząc " miękkie łapy ". Ja swojemu psu w wieku szczenięcym oprócz RC /niestety nienajlepszy/, podawałam Can-vit 3:1 fioletowy i preparat z glukozaminą i chondroityną. Też miałam wątpliwości, by nie przedobrzyć, bo każdy mówił co innego. Zdałam się na intuicję i wyszło ok. Miałam problem z jego uszami, miękkimi, powinny stać, a raz stały, raz opadały. Pies mój rósł bardzo szybko i uznałam, że to co w karmie raczej nie bardzo mu starcza.
Też miewał biegunki, ale to raczej dlatego, że miał wielką potrzebę gryzienia i zbierał wszystko, co dało się gryźć - korę, kasztany, patyki itp
Teraz jest dorosły i jest na Acanie dla ras dużych, jest tam spory dodatek glukozaminy i chondroityny.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, co masz na myśli pisząc " miękkie łapy ". Ja swojemu psu w wieku szczenięcym oprócz RC /niestety nienajlepszy/, podawałam Can-vit 3:1 fioletowy i preparat z glukozaminą i chondroityną. Też miałam wątpliwości, by nie przedobrzyć, bo każdy mówił co innego. Zdałam się na intuicję i wyszło ok. Miałam problem z jego uszami, miękkimi, powinny stać, a raz stały, raz opadały. Pies mój rósł bardzo szybko i uznałam, że to co w karmie raczej nie bardzo mu starcza.
Też miewał biegunki, ale to raczej dlatego, że miał wielką potrzebę gryzienia i zbierał wszystko, co dało się gryźć - korę, kasztany, patyki itp
Teraz jest dorosły i jest na Acanie dla ras dużych, jest tam spory dodatek glukozaminy i chondroityny.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, co masz na myśli pisząc " miękkie łapy ". Ja swojemu psu w wieku szczenięcym oprócz RC /niestety nienajlepszy/, podawałam Can-vit 3:1 fioletowy i preparat z glukozaminą i chondroityną. Też miałam wątpliwości, by nie przedobrzyć, bo każdy mówił co innego. Zdałam się na intuicję i wyszło ok. Miałam problem z jego uszami, miękkimi, powinny stać, a raz stały, raz opadały. Pies mój rósł bardzo szybko i uznałam, że to co w karmie raczej nie bardzo mu starcza.
Też miewał biegunki, ale to raczej dlatego, że miał wielką potrzebę gryzienia i zbierał wszystko, co dało się gryźć - korę, kasztany, patyki itp
Teraz jest dorosły i jest na Acanie dla ras dużych, jest tam spory dodatek glukozaminy i chondroityny.

Link to comment
Share on other sites

IlonaS - niedźwiedzie, miękkie łapy - zobacz w wyszukiwarce, bo to ciężko wytłumaczyć. Gryf80- dostawał sporo witamin przez pewien czas, Dolfos całą dawkę plus 1/4 pet calcium na zwianę z fosfovitem. Jednak miał wtedy wapń poniżej normy więc chyba bardzo to nie zaszkodziło. Możliwe, że teraz problemy są spowodowane złą proporcją wapnia do fosforu - ponad 2:1, a to chyba za dużo wapnia? Swoją drogą w wieku 9 miesięcy pies nie ma już tak wysokich wyników wapnia i fosforu jak np. w wieku 4 miesięcy i może mieć wyniki w dolnej granicy jeśli ich wzajemny stosunek jest dobry?

Link to comment
Share on other sites

Gryf80 - chodzi Ci o to, że wapń powinien być niższy od normy wapnia czy niższy od fosforu? Mój weterynarz twierdzi, że powinien być wapń i fosfor w górnych granicach i każe dawać wapń, jednak większość osób mi to odradza. Coś takiego jak w linku na drugim zdjęciu tylko w gorszym stopniu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...