Jump to content
Dogomania

kerry blue terrier (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!


kela

Recommended Posts

  • Replies 4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Zeberko jeszcze chyba spisz, bo "burek" mialbyc kontrastem do Queen, takie porownanie przeciwstawienstw :wink:
A czy Saxana bedzie fajna, to sie okarze za jakis czas, ja do tego podchodze z duzym dystansem. Powiem nawet wiecej - wiem, ze nie bedzie taka naj naj, ale ja ja kupilam dla sprowadzenia "braudagowej" glowy a reszta byla niejako mniej istotna :wink: , no oczywiscie bez przesady, nie chcialam krzywej i kostropatej :lol: Mam nadzieje, ze wyrosnie na zgrabna, elegancka i sucza kerraczke i tyle. Na razie jest swietnym szczeniorem i cieszy sie zyciem na calego, ale to juz niedlugo :evilbat: , albowiem rozpoczynamy jej edukacje :lol:

Prezenty jeszcze nierozdane, gryzaczki schowalam, moze dzis obskocza, a kaczuszka Saxica bawila sie w drodze - trzeba przyznac ze w takim malym pomieszczeniu jak moje autko ta zabaweczka ma bardzo przenikliwy dzwiek no i nie dala nam zasnac:lol:

Link to comment
Share on other sites

Hmm. Zacznę od tego, że na kerrakach się w zasadzie nie znam, ale wiem, że niektóre wybarwiają się późno. Natomiast również lubię czytać wzorce i ich komentarze. Wzorzec AKC oczywiście tutaj nie obowiązywał, ale jest o tyle ciekawy, że bardziej szczegółowo niż wzorzec FCI komentuje temat wybarwienia. W każdym razie i jeden i drugi wyznaczają wiek 18 miesięcy jako granicę, do której sędzia ma prawo tolerować niepełne wybarwienie. A że kolor jest w tej rasie ważny, to sama nazwa wskazuje. :wink:

Tak że mnie się wydaje, że jeśli masz psa powyżej 18 miesięcy, który nie jest wybarwiony i chcesz mieć pewność, że nie dostaniesz z tego powodu bdb, to jedyne co możesz zrobic, to poczekać z wystawianiem psa, aż się wybarwi... :niewiem: I taka ocena bdb za kolor w wieku powyżej tych 18 miesięcy w moim mniemaniu w żaden sposób nie koliduje z wygraniem na przykład BISa szczeniąt czy Mł. Zw. Klubu, bo to się z reguły :wink: dzieje przed ukończeniem 18 miechów.

Link to comment
Share on other sites

Flaire jak zwykle czujna i zasadnicza :wink: :lol:
A teraz ja popolemizuje ze wzorcem - bo niby co znaczy pelne wybarwienie? Moje staruchy sa niby juz wybarwione, a mimo to ten kolor caly czas sie zmienia, wiec nie jest to pelne wybarwienie?
No i w druga strone - czy powiedzmy roczny pies wybarwiony na jasno popielaty kolor jest ok?
nb pani Chwalibog, przed ktorej wiedza chyle czola,oceniajac na grupie Niunka powiedziala, ze nie ustawi go na lokacie bo jest dla niej za czarny... mial wtedy dokladnie 2 lata i 3 miesiace.
Moze nalezalo by zmienic we wzorcu, ze od 18 powinno byc widac, ze pies zaczal sie wybarwiac :D
A z Saxana chyba tak zrobie - pokarzemy sie pare razy w mlodziezy, pozniej bedzie etap intensywnego szkolenia/agility i pokarzemy sie w wieku 3 lat. :D
Tylko jak przyjdzie mi do glowy zrobic jej dzieci, to czy czasem nie bedzie za pozno...

Link to comment
Share on other sites

[b]Czapla[/b] Jak milo bylo Cię poznać!
Saxanka jest super psiakiem. Nic, a nic sobie z wystawy nie robiła, pierwsze do miziania i wogole the best.
Też nie znam sie dokładnie na rasie ale po cichutku powiem, że te czarne kerraczki mi sie wiecej podobają niż te niby blue. Nie widzialam ich dużo więc może nie spotkałam tego właściwego.

Link to comment
Share on other sites

No odespałam podróz i na trzeźwo moge powiedzieć, że w zupełności zgadzam sie i z Flaire i z Czapla, bo fakt czarne kerry takie jak moje, może sie jeszcze wybarwi, ale pewności nie ma (jak to wczoraj usłyszałam), a bardzo jasne młode kerry nagle nie odnajdzie koloru blue, nawet jasnego blue, tylko raczej zostanie białe, a tego to ja również chciałabym uniknąć.
Z dwojga złego poczekam co wyrośnie za jakiś czas z mojej małej, a ja kochac to ja i tak kocham, nawet czarna, mimo że powinna miec inny kolor. Ciesze sie że jest ze mna i mam nadzieje że bedzie u mnie szcześliwa, chodzac na długie spacerki ze swoimi psimi kolegami i koleżankami.

Link to comment
Share on other sites

Co do Saxany, to wczoraj ja dokładnie pooglądałam i jej ciemny kolor w wieku 20 m-cy nie grozi, pomimo wspaniałej ciemnej linii Thorum's w rodowodzie, a charakter ma cudny, oj podbiła moje serducho jak nic, Czapla jakby co to ja jestem pierwsza na liście żeby ja wziąść do siebie, tak, tak ja wszystko wiem nikogo nie oddajesz, ale jakby...........to Saxana idzie do mnie, Lana zreszta też, a Niunio . ......tez może przyjść, tylko jakoś musiałby dogadać sie z Amą (o dzwiecznym przydomku Czarny Czort- który w pełni oddaje jej charakter).
Tak ,że wiesz Czapla nie opowiadaj tu bajek o schowaniu Saxany gdziekolwiek, takie cuda należy pokazywac, choćby dla kontrastu, hahaha, sama wiesz o czym mówię , a pomyśl sobie takie porównanie za jakiś czas: młody Ontario, Twoja Saxana i jeszcze dwa fajniutkie kerraczki, myslę że bedzie na co popatrzec. :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='czapla']A teraz ja popolemizuje ze wzorcem - bo niby co znaczy pelne wybarwienie? [/quote]Oczywiście masz rację i tu był mój błąd w niezajrzeniu do wzorca zanim napisałam o "niepełnym" wybarwieniu. To nic nie znaczy, to był taki mój skrót myślowy. We wzorcu o tym nie ma. Wzorzec FCI mówi tylko, że "ciemny" kolor jest dopuszczany do wieku 18 miesięcy, jak również wyszczególnia kolor czarny po tym wieku jako wadę. Co to znaczy "ciemny" i co to jest "czarny" - to już ta subiektywna część sędziowania.

[quote name='czapla']No i w druga strone - czy powiedzmy roczny pies wybarwiony na jasno popielaty kolor jest ok?[/quote]Popielatego wzorzec nie uwzględnie w ogóle - tylko odcienie błękitnego. :wink: Wzorzec AKC ma całkiem fajną rozprawkę na temat koloru, a sedno jej to to, że do wieku 18 miechów, w kolorze wszystko uchodzi, z wyjątkiem całkiem czarnego - a ten jest niedopuszczalny nawet u szczeniąt. Ale dysputy na temat tego, czy dany szczeniak jest czarny, czy bardzo ciemno błękitny mają być rozwiązywane na korzyść szczeniaka, czyli błękitu. :roll:


[/code]

Link to comment
Share on other sites

"Popielatego wzorzec nie uwzględnie w ogóle - tylko odcienie błękitnego." -hahaha ladnie lapiesz mnie za slowka :wink: , ale sama wiesz, ze kolor kerrakow bardziej nalezy do szarosci niz blekitow :wink:
Wogole z tym kolorem to strasznie skomplikowana sprawa, ale jedno jest pewne - jesli pies w zalecanym wieku 18 miesiecy bedzie wybarwiony na niebiesko, to finalnie nie bedzie mial idealnego "lsniacego koksu" - no badz tu czlowieku madry :hmmmm:

Vigor i Pani Vigorowa - bardzo milo bylo Was poznac - kerraki pozdrawiaja :D
Strasznie fajnie tak bez stresu pojechac na wystawe i spotkac tylu fajnych dogomaniakow - Bosfar, jborowy, Niedzwiedzica, Fuka, Jura, Flaire i wszystkich, o ktorych w tej chwili nie pamietam, pozdrawiam goraco :smilecol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='czapla']jedno jest pewne - jesli pies w zalecanym wieku 18 miesiecy bedzie wybarwiony na niebiesko, to finalnie nie bedzie mial idealnego "lsniacego koksu" [/quote]No ale chyba właśnie między innymi dlatego, według reguł FCI, 18-miesięczny szczeniak nie może zostać championem. Gorzej u Amerykanów, gdzie jest to nie tylko możliwe, ale nawet często spotykane. Ale może nie w kerrakach - nie wiem.

A w ogóle, to każdy pies ma inny moment, gdy wygląda najlepiej. Ja teraz patrzę na Misię i może się mylę, ale dla mnie ona nie wygląda już tak dobrze, jak wyglądała kiedyś (ma prawie 5 lat). A z drugiej strony spójrz na Lanę, która BISy zalicza w wieku, gdy już tylko kanapa się należy. :wink: Więc taki wcześnie wybarwiony kerrak pewnie będzie miał ten najlepszy moment wcześniej niż inny. :niewiem: Niektórym psom zgryz się psuje w średnim wieku i nie mogłyby już osiągać takich zwycięstw, jak kiedyś. Ale co wygrały, to ich i świadczy właśnie o tym jednym momencie... :D

Link to comment
Share on other sites

Nie bede Lucysi powtarzac tego, ze jej juz sie tylko kanapa nalezy, bo mi sie dziewcze zalamie i zestarzeje, a ja chce miec jeszcze dlugo racza wariatke :lol: :wink: A Misi naskarze na Ciebie :wink:
A z tym kolorem, to sprawa na prawde trudna i to chyba pozostaje w upodobaniach hodowcy co woli - czy wybarwionego 18-to miesiecznego psa, czy 18-to miesiecznego psa, ktory zaczal sie wybarwiac. Ja osobiscie wole wersje druga, ktora prowadzi do tego, ze pies w wieku 7 lat nie jest prawie bialy.(Lana w wieku 2 lat zaczela sie wybarwiac na uszach, froncie i tylnej czesci ud, czyli tam, gdzie byla golona maszynka).

Link to comment
Share on other sites

[b]Czapla[/b] nie jestem zupełnie zdziwiona wyczynem Saxanki :lol:
Przecież ona w oczach już to na wystawie miała. Takie - "co by tu...zbroić?" Pelna energia, pełen luz, wspaniała dziewczyna. Przy niej kuzynak Regon na statecznego podtatusiałego kawalera wychodzi.
Oj, sprzedałaby go Saxanka, ani by się obejrzał.

Link to comment
Share on other sites

Czapla-miło było Cię poznac :D i dumna jestem,że ja cię poznałam, a ty mnie nie :evilbat:
Rzeczywiście,cos ostatnio '" w powietrzu "jest, bo stateczna skadinąd airedalka znajomych,zostawiona w niedzielę sama w domu, dorwała się do worka z karmą i jadla i jadła i jadła :evilbat: Ile zjadła-tego nie wie nikt. Wiadomo jedynie,ze nic złego jej sie przytrafiło po tym obzarstwie,a niestety mogło :evil: teraz trzeci dzień na wodzie i odrobinie warzyw jest :D
W kwestii wybarwiania i to nie tylko kerraków-mysle,że im szybciej pies się wybarwia, tym jaśniejszy bedzie w wieku dojrzałym, bo ten proces praktycznie nie zatrzymuje się..moja Koka wybarwiała się szybciutko i dzis jest w umaszczeniu grizzly,jej córka Tequila duzo dłużej ( udka ciemne jeszcze po 1 roku)i czaprak miała ciemny bardzo długo, tylko z odrobina pzresiania

Link to comment
Share on other sites

Niedzwiedzica - Ty mialas zdecydowanie ulatwione zadanie - mialam ze soba znak rozpoznawczy, czyli Saxane :D
A mala miala jeszcze ochote na dalsza konsumpcje polki i myslala, ze jak mnie nie ma, to jej to ujdzie na sucho, ale sie przeliczyla :evilbat: - moj TZ jej to dokladnie wytlumaczyl :evil:
Tak, kolor jak widac to dyskusyjna sprawa nie tylko u kerrakow i mysle, ze Flaire ma racje, ze to tylko sprawa osiagniecia najlepszego wygladu w roznym wieku. Oczywiscie wybierajac psa dla siebie mozna przesledzic wybarwianie przodkow i domniemymac jak bedzie sie wybarwial szczeniak i czy nam to odpowiada, dochodza jeszcze cechy osobnicze, ale tego to juz nie jestesmy w stanie przewidziec :D

Link to comment
Share on other sites

Swallow-ja miałam na mysli nie kolor rudy jako taki, tylko samo wybarwianie sie czapraka i jego pózniejsze przesiewanie się -a grzbiecika Texasa nie widzialam od dawien dawna , na zdjeciach ttez tylko boki-nawet nie wiem, ,czy on teraz jest przesiany :wink:
Czapla-bo w tymi kolarami to tak jak z całą reszta psa-można sobie przewidywac, oglądać rodziców i dziadków-a co ze szczeniaka wyrośnie ? :confused: genetyka jest nieprzewidywalna :wink:

Link to comment
Share on other sites

No ja to nie wiem jak było możliwe że Czapla Was wszystkich poznała, a ja nie. Właściwie byłyśmy wszedzie razem, to może ja slepne, chyba do okulisty sie wybiore, a Czapla na raz nastepny ma mi pokazywać kogo widzimy i poznajemy.
Z tym kolorem to widze że bardzo głębokim rozważaniom dałam poczatek razem z Czapla i Flaire, z tego co ja zaobserwowałam u spotkanych w swoim zyciu kerry to raczej jak proces juz sie rozpocznie to bedzie trwał i postepował, kwestia tylko kiedy on sie rozpocznie. Moja Ama rozpoczęła wybarwianie wyjatkowo późno, miała ok. 3 lat ale teraz w wieku 13 lat jest popielata, może dość ciemna (mówie oczywiście o miejscach gdzie ma futro- Czapla nie smiej sie) i raczej juz od kilku lat wybarwia sie znacznie powolniej. :-?

Link to comment
Share on other sites

[b]Niedzwiedzica[/b] - coś na obalenie Twojej teorii :lol:

Bond w wieku 9 miesięcy, całkowicie wybarwiony, przygotowania do pierwszej wystawy:
[URL=http://img14.imageshack.us/my.php?image=bond9mc4uk.jpg][img]http://img14.imageshack.us/img14/8138/bond9mc4uk.th.jpg[/img][/URL]

Bond w wieku ponad 6 lat (zdjecie zrobione 15 minut temu) , trudno u niego dopatrzeć się przesiania czapraka, nadal pięknie i bardzo intensywnie wybarwiony:
[URL=http://imageshack.us][img]http://img14.imageshack.us/img14/1656/bondgrzbiet9li.jpg[/img][/URL]

Link to comment
Share on other sites

kurcze co ja napisałam " powolniej" no ciekawe słowo, :D
Ale tak patrzac ogólnie to te kerry które spotkałam wybarwione w wieku 2 lat na jasny kolor , potem były juz tylko coraz jasniejsze, ja osobiscie lubie grafitowe kerry i z nadzieją bede czekać że moja mała taka bedzie.
a poza tym czy ona nie jest urocza??? :D
Państwo Vigorowie (witam i pozdrówko) poznali ja osobiscie , no i jak fajna jest??? :D
NO PEWNIE ŻE TAK - BO MOJA ONA!!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...