Jump to content
Dogomania

Zawracanie - jak poprawnie?


Vella

Recommended Posts

Tak mi przyszło do głowy, gdy oglądałam filmiki w jednym z wątków...

Jak wykonuje się komendę "zawracanie"? Obrót przez które ramie? Na filmach widzę, że gdy pies idzie przy lewej nodze człowiek wykonuje obrót przez swoje prawe ramię, odwracając się jakby od psa. Pies cały czas przyklejony do lewej nogi obiega pana.
Tymczasem na szkoleniu, które ostatnio obserwowałam (moja mama tam się uczy ze Spikiem), wyglądało to inaczej. Człowiek obraca się w lewo, czyli w stronę psa, a ten obiega człowieka tak by znaleźć się znów przy jego lewej nodze.

Czy to są jakieś szkoły, ta metoda lepsza, ta gorsza? Z czym to jest związane? Prywatne upodobanie trenera?
A na oficjalnych zawodach czy pokazach jak wygląda poprawne wykonanie tego zadania? Jest to gdzieś określone?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Vella']Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że to będzie takie trudne pytanie...
A może nikt tu nie zagląda?[/quote]
Każdy ma Cię tam gdzie słońce nie dochodzi...

Idź powieszaj ratlerka jeszcze troche na kolczatce, to napewno więcej osób będzie chciało z Tobą rozmawiać :cool3:


A wracając do tematu. Dobrze chodzi czlowiek na filmiku. Chcesz, to wyślę Ci mój, z moim dogiem niemieckim wazacym 25 razy tyle co ratlerek. Aha, i wiesz co? wszystkiego nauczył się na parcianej miekkiej obróżce.
Naprawde kolczatka to nie sposób.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vella']

Jak wykonuje się komendę "zawracanie"? Obrót przez które ramie? Na filmach widzę, że gdy pies idzie przy lewej nodze człowiek wykonuje obrót przez swoje prawe ramię, odwracając się jakby od psa. Pies cały czas przyklejony do lewej nogi obiega pana.
Tymczasem na szkoleniu, które ostatnio obserwowałam (moja mama tam się uczy ze Spikiem), wyglądało to inaczej. Człowiek obraca się w lewo, czyli w stronę psa, a ten obiega człowieka tak by znaleźć się znów przy jego lewej nodze.

Czy to są jakieś szkoły, ta metoda lepsza, ta gorsza? Z czym to jest związane? Prywatne upodobanie trenera?
A na oficjalnych zawodach czy pokazach jak wygląda poprawne wykonanie tego zadania? Jest to gdzieś określone?[/quote]
To jak sie wykonuje obroty, zalezy od regulaminu, wedlug ktorego zdaje sie egzaminy. W IPO i PT obroty sa przez lewe ramie (czyli osia obrotu jest lewe ramie), pies obiega czlowieka dookola w przeciwnym kierunku niz obracajacy sie czlowiek. Natomiast w regulaminie obedience pies musi umiec oba obroty- te opisany powyzej i przez prawe ramie, kiedy pies i czlowiek ida caly czas razem w czasie obrotu.
I nie ma sie co obrazac, ze ludzie nie odpowiadaja- to nie jest platny serwis informacyjny, tylko forum dyskusyjne, ludzi sa na wakacjach, a te informacje sa dostepne w dziale szkolenie na stronie ZKwP. Tylko czytanie regulaminu wymaga nieco wysilku, a latwiej obrazac sie na takich, co przeczytali i nie maja ochoty kazdemu po kolei tlumaczyc w kolko tego samego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']To jak sie wykonuje obroty, zalezy od regulaminu, wedlug ktorego zdaje sie egzaminy. W IPO i PT obroty sa przez lewe ramie (czyli osia obrotu jest lewe ramie), pies obiega czlowieka dookola w przeciwnym kierunku niz obracajacy sie czlowiek. Natomiast w regulaminie obedience pies musi umiec oba obroty- te opisany powyzej i przez prawe ramie, kiedy pies i czlowiek ida caly czas razem w czasie obrotu.
I nie ma sie co obrazac, ze ludzie nie odpowiadaja- to nie jest platny serwis informacyjny, tylko forum dyskusyjne, ludzi sa na wakacjach, a te informacje sa dostepne w dziale szkolenie na stronie ZKwP. Tylko czytanie regulaminu wymaga nieco wysilku, a latwiej obrazac sie na takich, co przeczytali i nie maja ochoty kazdemu po kolei tlumaczyc w kolko tego samego.[/quote]

A skąd, przeciez się nie obrażam o brak odpowiedzi, no co Ty. Dlaczego tak sądzisz? Bo gdy nikt po dwóch tygodniach nie odezwał się słowem zdziwiłam się, ze pytanie było tak trudne? To mnie zaskoczyło, myslałam, ze sprawa obrotów jest prosta, albo obowiązuje jeden, albo zalezy od widzimisie szkoleniowca, coś w tym stylu. Widzisz, ja o psich sportach wiem niewiele. Pies mamy jest szkolony tylko "do użytku domowego" ;) Zawody, regulaminy, są mi kompletnie nieznane, i nawet nie wiem gdzie tego szukać. Chociaż chętnie poczytam, gdy coś znajdę :) Ja w ogóle lubię czytać, instrukcje, regulaminy również ;)

Za Twoją odpowiedź, Basiu, slicznie dziękuję :) Czyli ten obrót przez lewe ramię jest obrotem podstawowym, charakterystycznym dla PT, natomiast filmiki z psami, idącymi w czasie zawracania krok w krok przy lewej nodze człowieka, to po prostu nagrania ze szkolenia sportowego, "wyzszej szkoły jazdy", dobrze zrozumiałam?

Link to comment
Share on other sites

Vella, czy mogłabyś film o którym piszesz przytoczyć tutaj? To "zawracanie" to jak sie domyślam zwrot przez prawe ramie. Jakie zwroty sie wykonuje to nie jest widzimisie trenera, to zależy od regulaminu według którego startujemy z psem. To nie są dwie różne szkoły, obu zwrotów pies jest w stanie sie nauczyć.
Moon_light - o co chodzi z tą kolczatką bo nie widze związku z pytaniem jakie zadała Vella?

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][quote name='FigabaS']Vella, czy mogłabyś film o którym piszesz przytoczyć tutaj? To "zawracanie" to jak sie domyślam zwrot przez prawe ramie. Jakie zwroty sie wykonuje to nie jest widzimisie trenera, to zależy od regulaminu według którego startujemy z psem. To nie są dwie różne szkoły, obu zwrotów pies jest w stanie sie nauczyć.[/COLOR]
[COLOR=black]Moon_light - o co chodzi z tą kolczatką bo nie widze związku z pytaniem jakie zadała Vella?[/quote][/COLOR]
[COLOR=black]Filmiki, które mnie zainspirowały do zadania tego pytania, znalazłam w wątku "szkolenie psa" w tym dziale. Niestety, wątek jest dugi, a ja obecnie w pracy, więc konkretny przykład znajdę później, ok?[/COLOR]
[COLOR=black]Ogólnie chodziło mi o to co opisałam w topicu... [/COLOR]
[COLOR=black]o, mam, na przykład tutaj [URL="http://www.youtube.com/watch?v=Gcq0zgSZP7A"][COLOR=#800080]http://www.youtube.com/watch?v=Gcq0zgSZP7A[/COLOR][/URL] na samym początku nagrania.[/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]A co do nader sympatycznych uwag moon_light.. No cóz, chodzi o to, ze pies mojej mamy to pinczer miniaturowy (tzn. w typie), a trener na szkoleniu na które Mama ze Spikiem uczęszcza zalecił uzywanie kolczatki. Też początkowo byłam tym zszokowana, i rozumiem zdziwienie, a nawet oburzenie innych. Ale nie rozumiem chamskich uwag, wulgarymów, i porad bym się na tejże kolczatce powiesiła. [/COLOR]
[COLOR=black]W innym wątku wkleiłam zdjęcia kolczatki - w której kolce są zabezpieczone plastikiem, bezpieczne nawet dla delikatnej skóry małego pieska. Moon_light wędruje za mną po forum, i uszczęśliwia mnie takimi sympatycznościami, mam nadzieję, ze zajmie się tym moderator.[/COLOR]
[COLOR=black]Ale jeśli pozwolisz, wolałabym pozostawić tę sprawę, w tym temacie to offtop.[/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]Przyznam też, że moje pytanie o zawracanie miało też, oprócz ciekawości, drugi cel. Ponieważ niektórzy się tak strasznie oburzają, i mojego trenera, człowieka z wieloletnim doświadczeniem w szkoleniu psów, odsądzają od czci i wiary (nie znając go wprawdzie, tylko na podstawie tego co ja tu piszę), to rzeczą oczywistą jest, że staram się bardzo uwaznie obserwować i szkolenie (na tyle ile to możliwe) i efekty, i metody. Jeśli okazałoby się, że obrót taki jak na "naszym" szkoleniu jest absolutnie nieprawidłowy, miałabym jakiś argument za tym, ze trener niekoniecznie wie co robi. [/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]No, ale skoro to tylko o różne wymogi sportowe chodzi, to wszystko ok. :) [/COLOR]
[COLOR=black]Spike i tak nie będzie startował, szkolenie ma na celu przede wszystkim jego bezpieczeństwo na spacerach (był kompletnie nieodwoływalny).[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Jeszcze raz dziekuję, naprawdę zależało mi na tej odpowiedzi :)[/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman] [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman] [/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vella']Za Twoją odpowiedź, Basiu, slicznie dziękuję :) Czyli ten obrót przez lewe ramię jest obrotem podstawowym, charakterystycznym dla PT, natomiast filmiki z psami, idącymi w czasie zawracania krok w krok przy lewej nodze człowieka, to po prostu nagrania ze szkolenia sportowego, "wyzszej szkoły jazdy", dobrze zrozumiałam?[/quote]

Nie powiedzialabym, zeby posluszenstwo do obedience w czymkolwiek przewyzszalo to do IPO. Jest poprostu inne - inne cwiczenia i tyle.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam hasiora i powiem szczerze ze moja instruktorka mi nigdy nie zaproponowala nawet kolczatki :roll:
Poza tym, zeby pies mial uczyl sie na kolcztce trzeba nauczyc sie nia poslugiwac bo to nie jest "ozdobna obroza". Nie mowiac juz o tym ze nie widze sensu zeby tak malego psa ciagac na kolczace :roll:

[COLOR=Green][B]DZIEWCZYNY, USPOKUJCIE SIE BO ZASTOSUJE BARDZIEJ RYGORYSTYCZNE METODY!

[/B][COLOR=Black]A zeby nie byl to OFF:
Pbydwa zwroty sa potrzebne na egzaminach posluszenstwa. Takze dobrze aby pies umial zrobic obydwa bo moze zdarzyc sie tak ze zamiast w PT bedziesz chciala wystartowac w OB 0 bo np Twoj pies nie aportuje...;)[/COLOR][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vella']
[COLOR=black]Jeśli okazałoby się, że obrót taki jak na "naszym" szkoleniu jest absolutnie nieprawidłowy, miałabym jakiś argument za tym, ze trener niekoniecznie wie co robi. [/COLOR]


[/quote]
To zaden argument :roll: Kazdy moze przeczytac sobie regulamin i pozniej wiedziec jak wyglada prawidlowo takie cwiczenie na PT...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='chicken']To zaden argument :roll: Kazdy moze przeczytac sobie regulamin i pozniej wiedziec jak wyglada prawidlowo takie cwiczenie na PT...[/quote]
A tu bym polemizowala. Regulaminy bywaja roznie interpretowane, nawet rysunki nie zawsze wyjasniaja wszystko do konca. Poza tym sformulowanie obrot przez prawe lub lewe ramie jest jasne dla kogos, kto kiedykolwiek mial do czynienia z musztra. Krotko mowiac - pewnosc, jak wyglada cwiczenie w praktyce osiaga sie po starcie w zawodach czy zdaniu egzaminu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']Nie powiedzialabym, zeby posluszenstwo do obedience w czymkolwiek przewyzszalo to do IPO. Jest poprostu inne - inne cwiczenia i tyle.[/quote]
Ok, dla mnie to ganz egal. Nie mam pojęcia ani co to takiego IPO, ani na czym polega obedience. Potrafię rozszyfrować skrót PT i mniej więcej wiem o co biega.
Ważne, ze sie dowiedziałam, ze żaden z tych obrotów nie jest błędem - w sensie ogólnym ;) A w szkoleniu podstawowym jest akurat na miejscu.





[quote name='chicken']
[COLOR=green][COLOR=black]A zeby nie byl to OFF:[/COLOR]
[/COLOR][COLOR=black]Pbydwa zwroty sa potrzebne na egzaminach posluszenstwa. Takze dobrze aby pies umial zrobic obydwa bo moze zdarzyc sie tak ze zamiast w PT bedziesz chciala wystartowac w OB 0 bo np Twoj pies nie aportuje...;)[/COLOR][/quote]
Albo to tylko uwaga taka ogólna, na siłę by oftopu nie było[COLOR=red]*[/COLOR], albo nie czytasz uważnie. Startować nie zamierzam ani w PT, ani w tych pozostałych. Szkolenie jest tylko "do użytku domowego", nawet sobie nie wyobrażam by moja mama miała biegac po jakichś konkursach czy zawodach. Po co jej to? Liczy się dla nas to, ze pies nie będzie ciągnął na smyczy, przyjdzie na wołanie więc mozna będzie puścić go luzem by się wybiegał bez ryzyka, że wpadnie pod samochód, etc. Stąd inwestycja w szkolenie.


[COLOR=#ff0000]*[/COLOR]Nie uważam, by moderator przywołujący użyszkodnika do porządku offtopował, w końcu to jego zadanie.



[quote name='chicken']
[quote name='Vella'][COLOR=black]Jeśli okazałoby się, że obrót taki jak na "naszym" szkoleniu jest absolutnie nieprawidłowy, miałabym jakiś argument za tym, ze trener niekoniecznie wie co robi. [/COLOR][/quote]
To zaden argument :roll: Kazdy moze przeczytac sobie regulamin i pozniej wiedziec jak wyglada prawidlowo takie cwiczenie na PT...[/quote]
Nie zrozumiałeś.
Jesli by okazało się, ze trener uczy błędnego wykonania komendy (bo prawidłowy obrót byłby li i jedynie przez prawe ramię) to miałabym powody przypuszczać, że człowiek ten nie zna się na swoim rzemiośle. Nawet na tyle, by przeczytać sobie regulamin i wiedzieć jak wygląda ćwiczenie.
A w takiej sytuacji rozważyłabym ponownie wybór szkolenia.

Co nie oznacza, że dla mnie jest istotne jak formalnie wygladać to powinno, i gdyby instruktor potrafił mi uzasadnić np. "tak, to nie jest zgodne z regulaminami konkursowymi, ale skoro pani na konkursach nie zalezy to uczę metody bardziej prostej/skutecznej/ładniejszej/czy jakiejś tam - niepotrzebne skreslić ;) - to przyjełabym to do wiadomości. Chciałam po prostu wiedzieć. I z ciekawości, i by zweryfikowac wiedzę trenera. Wiele razy widziałam filmiki i filmy, na których psy zawracały, oraz pokazy tresury, i albo nie trafiłam, albo nie zwróciłam uwagi na taki obrót przez lewe ramię. A kto pyta nie bładzi, więc zapytałam ;)




[quote name='chicken']
[COLOR=green][B]DZIEWCZYNY, USPOKUJCIE SIE BO ZASTOSUJE BARDZIEJ RYGORYSTYCZNE METODY![/B][/COLOR]

[/quote]

Dziękuję za przybycie, Moderatorze. Zajmujesz się tym działem?

Zastanawiam się tylko do kogo adresujesz to "dziewczyny". Na razie rozrabia tylko moon_light, która przyszła na ten wątek wyłacznie w celu obrażenia mnie. Z dumą przyznam, ze nie dałam się sprowokowac, w pyskówkę nie wdałam, trolla nie karmię.
Szkoda, że medali za to nie dają ;) :lol: ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vella']
Dziękuję za przybycie, Moderatorze. Zajmujesz się tym działem?

Zastanawiam się tylko do kogo adresujesz to "dziewczyny". Na razie rozrabia tylko moon_light, która przyszła na ten wątek wyłacznie w celu obrażenia mnie. Z dumą przyznam, ze nie dałam się sprowokowac, w pyskówkę nie wdałam, trolla nie karmię.
Szkoda, że medali za to nie dają ;) :lol: ;)[/quote]
[B][COLOR=Green]Nie moderuje tego dzialu ale to nie zmienia faktu ze moge robic porzadek z uzytkownikami :diabloti:
Poza tym dalam ogolne slowne upomnienie. Moon przeprosila za swoje zachowanie na PW i to wystrczy(chyba ze bedzie robic to dalej, wtedy nie skonczy sie na upomnieniu). KAZDY KOLEJNY POST NIEDOTYCZACY TEMATU BEDZIE USUWANY![/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

Troche dziwne to wszystko razem, bo po pierwsze - jesli zaklada sie szkolenie na potrzeby domowe, to sposob wykonywania zwrotow jest absolutnie nieistotny - bo nigdy nie bedzie oceniany przez fachowca-sedziego.
Co do oceny jakosci szkoleniowca - pojawil sie tu gdzies niedawno topic zalozony chyba przez Romasa, gdzie rozni ludzie wypowiadali sie, jakie cechy powinien miec dobry szkoleniowiec. wystarczy poczytac te wypowiedzi i porownac do cech wlasnego szkoleniowca. To na pewno lepsza metoda niz wypytywanie, jakie zwroty sa "dobre", a jakie "zle".
I jeszcze cichutko chcialam powiedziec - nigdy nie mow nigdy. Moze okaze sie, ze mamie wyjatkowo dobrze pojdzie szkolenie i szkoleniowiec sam zaproponuje podejscie do PT? A moze mamie, albo Tobie spodoba sie zabawa w szkolenie i znajomosc poszczegolnych dyscyplin i regulaminow okaze sie niezbedna?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']
I jeszcze cichutko chcialam powiedziec - nigdy nie mow nigdy. Moze okaze sie, ze mamie wyjatkowo dobrze pojdzie szkolenie i szkoleniowiec sam zaproponuje podejscie do PT? A moze mamie, albo Tobie spodoba sie zabawa w szkolenie i znajomosc poszczegolnych dyscyplin i regulaminow okaze sie niezbedna?[/quote]
Ha, no właśnie ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']Troche dziwne to wszystko razem, bo po pierwsze - jesli zaklada sie szkolenie na potrzeby domowe, to sposob wykonywania zwrotow jest absolutnie nieistotny - bo nigdy nie bedzie oceniany przez fachowca-sedziego.[/quote]
No toć przecież pisałam. Nie jest istotne jakiego obrotu jest uczony Spike, istotne jest moje pragnienie wiedzy w tym temacie ;)

Co w tym złego, że chcę wiedziec? Nagle spotkałam się z innym wykonaniem ćwiczenia niż widywałam dotychczas, zaintrygowało mnie to zapytałam.
ba, zmotywowana przez Ciebie odszukałam bardziej szczegółowy regulamin i już się zdązyłam trochę "rozwinąć" ;)


[quote name='Basia i V']Co do oceny jakosci szkoleniowca - pojawil sie tu gdzies niedawno topic zalozony chyba przez Romasa, gdzie rozni ludzie wypowiadali sie, jakie cechy powinien miec dobry szkoleniowiec. wystarczy poczytac te wypowiedzi i porownac do cech wlasnego szkoleniowca. To na pewno lepsza metoda niz wypytywanie, jakie zwroty sa "dobre", a jakie "zle".[/quote]
Wiem, wiem, śledzę go od początku, ja też zabierałam głos w tym wątku.


[quote name='Basia i V']I jeszcze cichutko chcialam powiedziec - nigdy nie mow nigdy. Moze okaze sie, ze mamie wyjatkowo dobrze pojdzie szkolenie i szkoleniowiec sam zaproponuje podejscie do PT? A moze mamie, albo Tobie spodoba sie zabawa w szkolenie i znajomosc poszczegolnych dyscyplin i regulaminow okaze sie niezbedna?[/quote]
A no fakt. Nigdy nie mów nigdy ;) Gdybym miała swojego pieska pewnie chciałabym potwierdzić jego wyszkolenie stosownymi papierkami, medalami z wystaw i konkursów. Nie sądzę jednak by mama, przy jej wieku i stanie zdrowia, wzieła udział w zawodach.
Ale samo poznawanie metod szkolenia, i wszystko co się z psią nauką wiąże jest fascynujące, i nigdy nie wiadomo kiedy się przyda ;)


[B]----[/B]
[B]chicken[/B] - miałam na myśli: ten czy "tamten" dział, znów nie pamiętam nazwy, wychowanie chyba. W każdym razie bardzo dziekuję za interwencję.
I przepraszam za pomylenie płci ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...