Jump to content
Dogomania

Mój York jest chyba za duży.... Jaka waga i wzrost jest odpowiednia w wieku 2,5mies?


na_tala123

Recommended Posts

Mam sunię york, która ma trochę ponad 2,5miesiąca. Jej waga to 2,3kg a wysokość w kłębie 22 cm. Wydaje mi się że jest o wiele za duża :-(
Jaką wagę będzie miała prawdopodobnie jak dorośnie? Jeśli to może pomóc, to jej rodzice ważyli matka-3kg a ojciec 3,7kg. Posiadam ją od kiedy miała 9 tygodni i ważyła wtedy 1,8kg jeśli się nie mylę. Teraz ma dokładnie 11 tygodni i 1 dzień. Nie wiem czy ja jej za dużo daje jeść czy to nie ma nic do rzeczy?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Naribus

[quote name='na_tala123']Nie ma rodowodu[/QUOTE]

No i w tym tkwi odpowiedź na Twoje pytanie ;)
Rodowód nie tylko pozwala nam jeździć na wystawy, jak wielu osobom się wydaje (przyznam, że sama kiedyś tak myślałam - stąd też wziął się u mnie pseudo-york), ale właśnie daje nam pewność, że rodzice i inni przodkowie zostali dopuszczeni do hodowli, czyli wszystko było zgodne z wzorcem rasy. Rodowód daje nam gwarancję, że pies będzie taki, jaki być powinien.
Biorąc pieska z pseudohodowli (czyli [B]każdej [/B]nie zarejestrowanej 'hodowli'), musisz być świadoma, że mimo, że Twój piesek przypomina swoją rasę wyglądem, to bardzo możliwe jest, że będzie np. chorowity, strachliwy albo miał jakieś wady - np. w Twoim przypadku będzie za duży i za ciężki.

Tego ile będzie ważyć, nikt Ci nie powie. Są psy o podobnej wysokości do dorosłych yorków, które ważą 3 razy tyle. :)

Link to comment
Share on other sites

Więc ile wzrostu i jaką wagę powinien mieć york w tym wieku czyli 11 tygodni? Dodam że włos ma długi, bo już 7-8 cm a na głowie tak 5,5cm. Myślałam też że może ta Pani od której mam sunię mogła zaniżyć jej wiek. jak ją przywiozłam do domu i sprawdziłam po kilku dniach jak taki szczeniaczek w tym wieku powinien wyglądać to kompletnie się nie zgadzało. Już wtedy miała dłuższy włos od szczeniąt które były w tym samym wieku i wydawało mi się że jest starsza o 1 miesiąc. Nie wiem czy to jest możliwe? Czy może ona ma włos taki jak powinna w tym wieku czyli 11 tygodni?

Edited by na_tala123
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Yuki_']Ale nie będzie mała. I będzie ważyć więcej.[/QUOTE]

Po co te docinki? "NIe będzie mała", "Masz psa z pseudohodowli"... Masz radość z takiego dogryzania innym? To dziwne.

na_tala123, weż psa na spacer i wstąp do jakiejś lecznicy po drodze; wet udzieli pewnie bardziej merytorycznej rady jak powinno wyglądać żywienie psa i czy jego/jej zdaniem pies rozwija się prawidłowo :roll:

Link to comment
Share on other sites

dzięki za radę, flytoys. Na pewno się przejadę do weterynarza w najbliższym czasie, może on coś mi doradzi. Teraz czytałam na jakimś forum o prawie identycznym przypadku jak mój. Piesek 11 tygodni a waga 2,1kg, podobno to normalna waga jednak będzie to dość duży york 4-4,5 kg. Moja sunia jest dość grubiutka, ma duży apetyt, może waga jej jest dla tego taka duża... Jednak i tak się przejdę do weterynarza, by sprawdzić czy wszystko jest ok z moim pieseczkiem.

Link to comment
Share on other sites

Skoro pies nie ma rodowodu to jest po prostu zwykłym mieszańcem o wyglądzie yorka. I nie widzę w tym nic nieprzyjemnego - taki jest fakt. Dodatkowo sprawdziłam wzorzec FCI, który podaje jedynie wagę maksymalną (3.2kg), wzrost maksymalny nie jest podany.
[B]rosa[/B] - o jakiego pinczera chodziło? Rasowego czy też "ratlerka". Bo rasowe pinczery miniaturowe mogą mieć maksymalnie 30cm w kłębie (większość pinów ma wzrost pomiędzy 25cm, a 30cm z tego co zdążyłam zaobserwować), więc to wcale nie takie malutkie pieski. ;)

Link to comment
Share on other sites

Moja suczka (Westie) ważyła podobnie w tym wieku. Teraz waży ok 7 kg. U twojego psa może być inaczej, bo szczeniaki się różnie rozwijają, ale i tak jest chyba większy niż typowe Yorki. Widziałam już pieski podobne do Yorka, ale większe od mojej suczki, więc jeśli piesek nie ma rodowodu to też tak może być

Link to comment
Share on other sites

Szczenięta potrafią naprawdę w różnym tempie się rozwijać, nawet z jednego miotu mogą się znacznie różnić wzrostem i wagą. Nie przejmuj się tak. Jesli rodzice są faktycznie tak mali, to nie powinien urosnąć 10 kg pies. Chociaż nie wiemy jak wyglądali "dziadkowie" ;).

Nie możesz ograniczać jedzenia szczeniakowi. To nic nie da, bo najważniejsze są geny. To oczywiste, że mała waga psiaka nie bierze się z tego, że się mu daje mało jedzenia. Nie mówimy tu o odchudzaniu dorosłego osobnika, ale żywieniu szczeniaka który rośnie. I tak urośnie on jak chce matka natura i geny, może jedynie mieć krzywicę z niedożywienia lub inne choroby.

Na razie trudno jest wyrokować nawet weterynarzowi co do jego docelowej wagi i wzrostu. Wet natomiast w tej chwili może z dużym prawdopodobieństwem określić wiek szczeniaka, czy się zgadza z tym co powiedział "hodowca".

Jeśli tak bardzo zależalo Ci na małych gabarytach pieska, to szkoda, że nie kupiłaś z legalnej hodowli. Mam nadzieję, że będziesz kochała swojego pieska bez wzgledu na jego wielkość i wygląd...

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie. Nie możesz ingerować w dzieło natury i ograniczać psu jedzonka. Urośnie taki jaki ma być. Mój mieszaniec spaniela w wieku 4 tygodni ważył 2,3kg. Weterynarz powiedział że ok 15kg będzie ważył a waży dokładnie 19,7kg a wczoraj go ważyłem. Ma 49cm w kłębie. Istotną rzeczą o której zapomniałaś dodać jest to czy to jest York czy miniaturka:) jeżeli miniaturka to waga ok 3kg będzie prawidłowa. Jeśli normalny to ok 6-7 kg. Ale Twój może być wyższy np. i ładnie prezentować się z taką wagą. Wszystko to tylko wzorce wystawowe a piesek ma być zdrowy i przede wszystkim mamy go kochać przez całe jego pieskie życie :) Szczeniaki wielkich ras rosną do 2 lat, średnich do ok 10 miesięcy a malutkich ok 6 miesięcy a potem sobie masują, także ogólnie szczeniaczki rosną bardzo szybko, waga Twojego może niedługo stanąć. Taka jest natura i nic na to nie poradzimy :)

Edited by Losiek1990
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...