Jump to content
Dogomania

Jak dobrać reproduktora?


Goldek

Recommended Posts

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Wiza']moja kolezanka chce kryć swoja goldenke, ktora jest dosc dużą suką i mówi że musi kryć malym psem.
Czy to dobre rozwiązanie?
[/quote]
Nie. Geny sie nie "miksują". Wzrost szczeniaki odziedzicza albo po ojcu albo po matce i będą najprawdopodobniej duze i małe. (Pomijam dziadków).
Jeżeli pokryje psem wzorcowym to jest szansa, że część szczeniaków tez taka bedzie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiza']czyli tak jak jej mówiłam ale ona twierdziła ze jacyś 2 hodowcy jej gadali inaczej ..
puli wielkie dzięki ! :D[/quote]

Ja mogę tylko się podpiąć pod "Puli, wielkie dzięki" :)

A w ogóle, to ktoś chciał mieć w tym wątku oryginalną ocenę Magii.
Wpisałam go "gdzieś".;)
Jeśli fotka będzie widoczna, to zobaczcie:
[IMG]http://www.goldenfoto.com.pl/displayimage.php?album=368&pos=49[/IMG]
Tylko że chyba nie będzie widoczna, bo mi się nigdy nie pokazuje...:/
DOPISANE:
Wie ktoś coś o Next Robin z Leśnych Ostępów? Jest ładny... Tylko czy ma dobrą psychikę??? Muszę sprawdzić... No i czy jakąś suką już krył, a zresztą... Muszę i tak sprawdzić wszystko.
Na razie wiem że jest w ogóle nie spokrewniony z Magią.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Goldek']
Wie ktoś coś o Next Robin z Leśnych Ostępów? Jest ładny... Tylko czy ma dobrą psychikę??? Muszę sprawdzić... No i czy jakąś suką już krył, a zresztą... Muszę i tak sprawdzić wszystko.
Na razie wiem że jest w ogóle nie spokrewniony z Magią.[/quote]


Hmmmm...., wydaje mi sie, ze troszke nie tak sie do tego zabierasz ;). miec dobre szczeniaki ? Poszukaj troszke i poogladaj dzieci piesa, sprawdz ich zdrowko. Zrob list wad suczki, ktore bys chciala poprawic i przygladajac sie dzieciom potencjalnego ojca Twoich szczeniat, zwroc uwage co te dzieciaki maja po tatusiu, a co po mamusi- np. uwazasz, ze Twoja sunia ma nienajlepsza glowe, a podoba Ci sie glowa psa X. Ogladasz sobie jego dzieci z roznych miotow, z roznymi sukami i zauwazasz, ze wiekszosc potomstwa tego psa ma glowy przypominajace glowe ojca. Mozesz wiec przypuszczac, ze Twoje szczenieta tez beda mialy glowe piesa X. Ale jesli zobaczysz, ze szczeniory po roznych sukach maja glowy niepodobne do ojca, a w dodaku kazdy ma zupelnie inna, mozesz sie domyslac, ze to samo bedzie u Twoich szczeniat. Co oczywiscie nie jest regula :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorota_Fiszer']Przepraszam za posty jeden po drugim,ostatni raz ;-)
PO pierwsze wybralas psy,ktore nigdy nie mialy potomstwa,co juz samo w sobie nie jest zbyt madre.
Co do Ria Vela to czy ktokolwiek ogladal te psy na zywo ??
Lucky Man wpada natychmiast w oko,jest bardzo efektowny.
[B] Do tego jest zinbredowany na nosiciela PRA.[/B][/quote]

A na jakiej zasadzie, przepraszam tak stwierdzasz?

Link to comment
Share on other sites

Uważam że źle że napadacie na Goldek.
To, że jest młoda, nie znaczy że nic nie rozumie. Nie znaczy że jest dzieckiem które chce mieć słodkie szczeniaczki bo są malutkimi słodkimi kuleczkami i nie ważne po kim. Ona chce porady, aby w przyszłości móc samemu wybierać reproduktora dla swojej suczki, bądź suczek jeśli planuje hodowlę. Od czegoś trzeba zacząć. Myślę że jest na tyle odpowiedzialna że nie rozmnażała by swojej suczki bez zgody rodziców, tak byleby tylko rozmnożyć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiza']ale on ma calym rodowodzie ma tylko 1 nieprzebadanego psa reszta zdrowe, a najbliższy inbreed w 5 pokoeniu (tak słyszłam) możesz napisac ktory to pies ? ten nosiciel pra?[/quote]

Wyslalam rodowod oraz drugi link,w ktorym po otworzeniu masz nazwe psa.Nosiciel to Waterloo`s Rock Around the Clock.
Lucky Man jest na niego zinbredowany trzykrotnie (vide link do k9).
Noisciel to co innego niz chory pies.
Czy w ogole otworzylas te linki ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tollerka']Uważam że źle że napadacie na Goldek.[/QUOTE]


Wcale nie napadamy :lol:


[QUOTE]To, że jest młoda, nie znaczy że nic nie rozumie. [/QUOTE]


Wlasnie nie rozumie :cool3: . Ale nie ma w tym ani nic zlego, ani dziwnego. Kazdy, nawet wielki znany hodowca kiedys zaczynal i mial zapewne inne podejscie do hodowli niz po wielu latach doswiadczen. Nie mam ambicji , aby kogokolwiek nauczac, czy pouczac, ale z przyjemnoscia zmusze do myslenia o rzeczach, o ktorych poczatkujacy wlasciciel suczki nie ma szans sam pomyslec


[QUOTE] Ona chce porady, aby w przyszłości móc samemu wybierać reproduktora dla swojej suczki, bądź suczek jeśli planuje hodowlę. Od czegoś trzeba zacząć. [/quote]

Wydawalo mi sie, ze ja otrzymuje :crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tollerka']Uważam że źle że napadacie na Goldek.
To, że jest młoda, nie znaczy że nic nie rozumie. Nie znaczy że jest dzieckiem które chce mieć słodkie szczeniaczki bo są malutkimi słodkimi kuleczkami i nie ważne po kim. Ona chce porady, aby w przyszłości móc samemu wybierać reproduktora dla swojej suczki, bądź suczek jeśli planuje hodowlę. Od czegoś trzeba zacząć. Myślę że jest na tyle odpowiedzialna że nie rozmnażała by swojej suczki bez zgody rodziców, tak byleby tylko rozmnożyć.[/quote]

Dziękuje Tollerko.:kiss_2:
Jesteś jedną z nieliczych osób które twierdzą że nie jestem jakaś nienormalna bo chcę rozmnażać suczkę kiedy nic nie wiem.Tylko że ja się trichę na kynologii znam i chcę się trochę dokształcić.I dowiedzieć pewnych rzeczy.
Dzięki.

Link to comment
Share on other sites

Goldek, wybacz, ale na kynologii to Ty sie akurat kompletnie nie znasz. To kilka cytatów z Twoich postów:
[I]"Mnie wystarczą trzy oceny bardzo dobre, to będę mogła prowadzić hodowlę:)"[/I]
"Więc żeby miała szczeniaki, to trzeba dobrać ODPOWIEDNIEGO reprodyktora.Jak sprawdzić czy akurat ten pies będzie odpowiedni?"
[I]"Mam pytanie, choć może bez sensu.Gdzie się kupuje wstążeczki dla oznakowania psiaków?"[/I]
[I]"Czy kiedy suka [B]kryje z[/B] jakimś reproduktorem..."[/I]
[I]"Magia ma tylko tą wadę, że jest zbyt szczupła i ma chude kości, więc dobrze by było znaleźć jakiegoś goldena z grubą kością... "[/I]
[I]"A jeszcze pytanko.Czy suka może [B]kryć ze swoim tatą[/B] (w tym wypadku Barbo Scandinavia Finland) czy u szczeniaków wystąpią wtedy jakieś wady dziedziczne?"[/I]
[I]"...[/I]potem suka może być suką hodowlaną.(nie wiem tylko czy na to trzeba jakieś pismo czy nie) "
"[I]Mam jeszcze pytanko.Podobno, by suka była suką hodowlaną, to musi mieć zaliczone testy psychiczne.Ale co będzie na tych testach? "[/I]
[I]"Nie jestem pewna, ale czytałam że goldeny dziedziczą kolor po tatusiu, ale myślę że geny matki też mają trochę do powiedzenia"[/I]
[I]"[/I]Gdy suka rodzi (chodzi mi o golden retrieverkę, ale to się chyba nie zmienia w zależności od rasy) i urodziła już jedno szczenię, to co się robi pomiędzy narodzinami kolejnych szczeniąt?"

I nie chce mi się dalej wklejać. To jest tak, Goldek. Najpierw człowiek powinien psa powychowywać. Poznać lepiej rasę. Sprawdzić siebie jako właściciela. Poczytać, z pokorą, co piszą inni, odwiedzić setki stron internetowych, "połknąć" masę książek i czasopism, przyjrzeć się własnej suce, gdy ta już dorośnie - czy na pewno z tej właśnie suki będzie super potomstwo... Zdobyć uprawnienia hodowlane... Oczywiście, nikt Ci nie broni marzyć o hodowli, myśleć o szczeniakach, oglądać sobie wcześniej reproduktory... ale Ty zadajesz pytania, które świadczą o kompletnie nieodpowiedzialnym podejściu, zabawowym wręcz - chcę szczeniorki, nie mogę się doczekać; czy będę mogła wziąć je na ręce miedzy urodzeniem się jednego a drugiego? Ach, niech to będzie już, już, już...
Tymczasem w Twoim wieku powinno się postawić na zdobywanie wiedzy teoretycznej i handling, bo w tym młodzi są świetni. Jeśli praktyka, to cudza, nie własna jeszcze, bo na to za wcześnie. Hodowla to dawanie życia, czasem też decyzja o jego odebraniu. Tym się MUSZĄ zajmować dorośli, i nie wątpię, że kiedyś i Ty się tym zajmiesz.

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem troche starsza od Ciebie (16 lat) i tez marze o hodowli psow.
Mam suczke rasy seter irlandzki. Posiada ona w 100% zagraniczny rodowów z doskonałych lini (psy otrzymaly takie wyróżnienia jak: 3-krotny zw. św. i 2-krotny zw. europy; zw. św; zw. europy; BIS Cruft's!) Moja suczka również odnosi sukcesy na wystawach Mł. Ch. Pl., Ch. Pl. (ukonczony w wieku 23 mies) roz. Ch. Lt., druga lokata na światówce

Jednak miała byc ona jedynie psem domowym + wystawy, nie planowałam w ogole jej kryc. Jednak wielu hodowców proponowało mi zmiane tej decyzji "bo jest to bardzo wartościowa suka" Zdecydowałam sie, ze suczka jednak bedzie miala szczenieta. Swiadoma wszystkich "niedociagniec" suki zaczelam szukać reproduktora. Niestety w PL nie znalazłam żadnego interesujacego psa (mam staly kontakt z hodowcami z Belgii i Anglii, wiec oni równiez powiedzieli, że "tylko zagraniczne krycie mnie ratuje").
Mam takie założenie, że albo pokryje ja psem idealnym (dla niej) albo nie bedzie żadnych szczeniaków. Bo ja chce "dać światu" cos naprawde wartościowego, a nie zadowole sie średniej jakoście miotem.
Dokldnie dzisiaj znalazlam doskonalego psa w Holandii (imp UK) który ma wszystkie mozliwe badanie, wyslalam mala do wlasciciela. czekam na odpowiedz i trzymam kciuki :)

[B]Tobie radze naprawde sie zastanowić,[/B] po co rozmnażac suke skoro nie masz pewnosci, ze reproduktor zniweluje jej wady. Jesteśmy osobami młodymi i uważam, ze lepiej zaczynac hodowle od wysokiego poziomu (starając sie, aby ten 1 miot byl wysokiej jakości) i piąć sie w górę, a nie zacząć od byle jakich szczeniat po to tylko, zeby byly, bo to potem bedzie się ciągnęło dalej i cieżko bedzie Ci później coś fajnego dokonać

Link to comment
Share on other sites

tak trzymaj hawana!!! to jest rozsądne podejście do sprawy.
goldek, zacznij najpierw od czytania książek napisanych przez mądrych i z doświadczeniem ludzi, potem wystawy, albo obie rzeczy na raz. jak się okaże, że masz wartościową sukę to się zaczniesz rozglądać za reproduktorem. pytania jak dobrać reproduktora, gdy twoja suczka nie ma nawet uprawnień hodowlanych są na wyrost. z drugiej strony jak suczysko nie będzie miało osiągnięć wystawowych to nie każdy właściciel reproduktora się zgodzi na krycie. to nie jest tylko tak, że ty wybierasz. właściciele reproduktorów też patrzą na suczki i analizują co z tekiego połączenia wyjdzie.w końcu to szczeniaczki jak urosną będą takiemu reproduktorowi robić reklamę albo antyreklamę. ja bym nie pokryła moim psem suczki bez kompletnie żadnych osiuągnięć. w końcu wystawy są po to , aby znawcy wypowiedzieli się na temat twojego psa.

Link to comment
Share on other sites

Saskja, ok, przyznaję że muszę się trochę dokształcić, a zresztą... Nie wiem już co pisać... A poza tym, to nie powiedziałam że jestem specjalistką od tego,
tylko w tych postach które wymieniłaś - bo nie przeczę że to pisałam - chciałam się czegoś dowiedzieć dokładniejszego.
A książki, wystawy, i to wszystko... No cóż, powiem Ci tylko że ja po prostu właśnie to robię... Poza tym, rzeczywiście, głupio napisałam że "mnie wystarczą trzy oceny bardzo dobre ... " bo nie o to mi chodziło.Chodziło mi po prostu o to, że takie są wymagania Związku i ... Akurat trudno jest mi to określać. A odnośnie jeszcze wątku - "Co się robi pomiędzy narodzinami szczenięcia jednego a drugiego" (czy jakoś tak) to chciałam się po prostu dokładniej dowiedzieć, bo w książkach które czytałam tego nie było, na stronach internetowych piszą tylko że urodziły się szczeniaki z tego a tego skojarzenia i że można kupić, a mnie nie o takie informacje chodzi.
Jest naprawdę mało stron na których są te informacje i chciałam się dowiedzieć, żebyście mi napisali ewentualnie jakie są wasze spostrzeżenia, itp..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiza']otworzyłam 1 bo myslałam ze 2 to to samooo
oj zwracam honor
"[B][URL="http://www.rasdata.nu/golden/pra.htm"] PRA generell, anlagsbärare/carrier[/URL]" - to znaczy ze ma pra tak?[/B][/quote]

Chyba nie rozumiesz o co chodzi w PRA.
Nosiciel to pies, który przekazuje chorobe - a sam jest zdrowy (brak choroby u tego psa, brak objawów itp). Sam nigdy nie zachoruje, za to, jeśli trafi na suke, która jest nosiecielką - szczeniaki (część) będą chore.

Jeśli np Twoja suka bedzie zdrowa (badania oka - nie genetyczne) i pokryjesz ją zdrowym psem, a urodzi się chory szczeniak - rodzice są nosicielami.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Chefrenek'][COLOR=seagreen][B]Po prostu nie dawajcie linków do ich stron chyba że na pw ;)[/B][/COLOR][/quote]



To ja sie ( poniekad ) w piers bije, bo link podalam, ALE link byl nie do strony psa, a do jego rodowodu w ogolnoswiatowej bazie :razz: i nie mial na celu reklamy piesa- poprostu ktos napisal, ze nie moze znalezc rodowodu....
Nio, chyba, ze w ten sposob zareklamowalam baze :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...