Jump to content
Dogomania

Jak się nie naciąć przy zakupie małego chi ??


Michi

Recommended Posts

Witam. Jestem tu nowy. Mam do Was kilka pytań dotyczących tych pięknych piesków. Od dłuższego czasu planujemy z żoną zakup psa. Po długim zastanowieniu zdecydowaliśmy się na krótkowłose pieska i suczkę chihuahua. Tak. Chcemy mieć parkę. Fajnie jest popatrzeć jak psiaki ganiają się po domu.
Wiadomo, że takie pieski nie są tanie a my nie chcielibyśmy nabijać kieszeni rożnych oszustów rozmnażających zwierzęta blisko spokrewnione ze sobą, ludzi masowo produkujących słabe i chore zwierzaki o kiepskiej psychice.
Przejdźmy do rzeczy.
1. Poprosiłbym o adresy RENOMOWANYCH, zarejestrowanych w związku kynologicznym hodowli gdzie hodowcy zajmują się zwierzętami zarówno profesjonalnie jak i z wielkim sercem a klientów traktują uczciwie.
2. Na co zwracać uwagę przy wyborze psiaków. Raczej nie zamierzamy nastawiać się na rozmnażanie jednak wydaje mi się, że suczki raz w życiu powinny mieć małe. Podobno wtedy mniej chorują.
3. Myślę, że mojej żonie sprawiłoby wielką frajdę pokazanie czasem swoich przyszłych pociech na jakichś wystawach, więc miło byłoby gdyby ktoś polecił nam osobniki nie "tylko do kochania" lecz dobrze się zapowiadające i z rodowodem.
4. Zdecydowaliśmy się na odmianę krótkowłosą i w tym kierunku będą zmierzać nasze poszukiwania.
5. Priorytetem jest aby pieski były ZDROWE.
6. Niewykluczone, że wpierw zdecydujemy się na jednego Chi - względy finansowe. Płeć obojętna. Docelowo zamierzamy jednak opiekować się dwójką maluchów.
7. Myślę, że dobrym okresem na przyjęcie pieska/suczki do domu są wakacje, kiedy mamy urlopy i możemy poświęcić szczeniakowi dużo czasu.

Wszelkie dobre rady i ostrzeżenia mile widziane. Komu zaufać i kogo unikać? Wiadomo, że w internecie w najlepsze kwitnie handel mieszańcami i zwierzętami chorymi, bez rodowodów, hodowanymi w skandalicznych warunkach.
Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ewelin@']Zapomniałam:Czy chihuahua ma być krótko czy długowłosa?[/QUOTE]
Krótko (m.in. punkt 4)

Jak pewnie wiesz po przeczytaniu regulaminu, nie wolno reklamować hodowli. Myślę, że sam powinieneś poszukać takiej jaka Ci odpowiada. Najlepszym źródłem wiedzy sa wystawy, właściwie co weekend odbywa się w Polsce jakaś ;) Oczywiście pojawienie się na wszystkich jest niemożliwe, ale te które są bliżej Ciebie możesz "obskoczyć" ;) Jak Ewelina napisała to, że suczka powinna mieć jedne szczeniaki to mit. Jeśli ich mieć nie chcecie to dużo lepiej dla jej zdrowia będzie jeśli ją wysterylizujecie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Loona']Krótko (m.in. punkt 4)

Jak pewnie wiesz po przeczytaniu regulaminu, nie wolno reklamować hodowli. Myślę, że sam powinieneś poszukać takiej jaka Ci odpowiada. Najlepszym źródłem wiedzy sa wystawy, właściwie co weekend odbywa się w Polsce jakaś ;) Oczywiście pojawienie się na wszystkich jest niemożliwe, ale te które są bliżej Ciebie możesz "obskoczyć" ;) Jak Ewelina napisała to, że suczka powinna mieć jedne szczeniaki to mit. Jeśli ich mieć nie chcecie to dużo lepiej dla jej zdrowia będzie jeśli ją wysterylizujecie.[/quote]

1.Nie chcę się mądrzyć ale z punktu widzenia poszukującego wiedzy nowicjusza taki regulamin jest do d.... Jednym słowem muszę liczyć na zwykłe szczęście, bo przez wzgląd na regulamin nie otrzymam tu pomocy osób które się coś znają, przetarły jakieś szlaki itd.
2.Co do wystaw. Byłem ostatnio w Częstochowie. Jedna pani miała chihuahua ale nie była jakaś specjalnie rozmowna i odczułem, że raczej miała gdzieś czyjeś zainteresowanie jej psami.
3.Co do mitów. Skoro twierdzicie, że to mity to pewnie tak jest.

Tyle z mojej strony na dzień dzisiejszy.

Link to comment
Share on other sites

Michi - znajdź w internecie strony hodowli zwiazkowych
- napisz do włascicieli z prosba o skany rodowodów matki i ewentualnego/planowanego reproduktora (czyli rodziców przyszłych szczeniat) Dowiesz sie wtedy z jakich skrzyzowan pochodza. Przepuść przez wyszukiwarke ich imiona i imiona przodków - sporo sie mozna dowiedzieć.
- Jezeli były juz jakieś mioty po tej parze (lub po tej matce), to popros o kontakty z włascicielami piesków. Dowiesz sie w jakiej sa kondycji zdrowotnej, jaka maja psychike i charaktery (niektóre niepożądane cechy sa często dziedziczne), jakie maja ewntualne sukcesy wystawowe, jak wygladają itd
- Tyle mozesz zrobic sam w ramach wstepnej selekcji. No i poczytaj tematy o chi i poklikaj w podpisy i profile osób ktore maja/hodują te psiaki. Na forum nie mozna,ale sadze,ze na priv ktos Ci spróbuje cos podpowiedziec....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Michi']1.Nie chcę się mądrzyć ale z punktu widzenia poszukującego wiedzy nowicjusza taki regulamin jest do d.... Jednym słowem muszę liczyć na zwykłe szczęście, bo przez wzgląd na regulamin nie otrzymam tu pomocy osób które się coś znają, przetarły jakieś szlaki itd.
2.Co do wystaw. Byłem ostatnio w Częstochowie. Jedna pani miała chihuahua ale nie była jakaś specjalnie rozmowna i odczułem, że raczej miała gdzieś czyjeś zainteresowanie jej psami.
3.Co do mitów. Skoro twierdzicie, że to mity to pewnie tak jest.

Tyle z mojej strony na dzień dzisiejszy.[/QUOTE]
Michi, spokojnie ;) Sprawa nie jest taka zła na jaką wygląda, wymaga jedynie trochę pracy i zaangażowania. Pogadaj z Moon_light, ona by wybrać taką hodowlę doga niemieckiego jaka jej odpowiada spędziła rok na poszukiwaniach. Teraz jest zadowolona, bo zna hodoców, rodziców psiaka i wie czego może się spodziewać. Wystarczy chcieć ;)

1. W tej kwestii Ci nie pomogę, bo hodowla którą miałam za jedną z lepszych po jakimś czasie na tym forum okazała się mniej rzetelną :p
2. Właśnie o to mi chodzi, teraz wiesz, że tej kobiety masz unikać. Ja też tak miałam, pierwsza hodowczyni do której odważyłam się odezwać powiedziała, że i tak mnie na psiaka nie stać, więc po co jej czas zawracam. Jak widać psiaka mam, więc nie jest tak źle ;) Nie wszyscy hodowcy są tacy :)
3. Wystarczy trochę czasu na samej dogomanii i sprawdzisz sam, że tak jest ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']Michi - znajdź w internecie strony hodowli zwiazkowych
- napisz do włascicieli z prosba o skany rodowodów matki i ewentualnego/planowanego reproduktora (czyli rodziców przyszłych szczeniat) Dowiesz sie wtedy z jakich skrzyzowan pochodza. Przepuść przez wyszukiwarke ich imiona i imiona przodków - sporo sie mozna dowiedzieć.
- Jezeli były juz jakieś mioty po tej parze (lub po tej matce), to popros o kontakty z włascicielami piesków. Dowiesz sie w jakiej sa kondycji zdrowotnej, jaka maja psychike i charaktery (niektóre niepożądane cechy sa często dziedziczne), jakie maja ewntualne sukcesy wystawowe, jak wygladają itd
- Tyle mozesz zrobic sam w ramach wstepnej selekcji. No i poczytaj tematy o chi i poklikaj w podpisy i profile osób ktore maja/hodują te psiaki. Na forum nie mozna,ale sadze,ze na priv ktos Ci spróbuje cos podpowiedziec....[/quote]
Posluchaj tej rady , bo to diobra rada. mysle ze w duzyxc=ch renomowanych hodowlach nie koniecznie musza byc najlepsze czi a przynajmniej pewne jest ze takiej super czi tam nie kupisz , bo ona zostaje w hodowli. Predzej jest szansa kupic dobre czi od ludzi ktorzy maja dobre pieski kupione z dobrymi rodowodami.
Nasze polskie czi sa tak rozne , ze ciezko doradzac,bo nie wiadomo co sie komu podoba.Ja mam 3 suczki z 3 roznych hodowli i sa bardzo rozne pod wzgledem charakteru i wygladu tez.Zawsze planuje pozostawic si=obie szczeniaczka z miotu i chyba teraz tak zrobie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

kochani czy taka sierść u chi prawie 6 tyg jest prawidłowa i dobrze rokuje?
taka mocno gęsta i lekko pofalowana?
nigdy nie widziałam takiego maleństwa, mój Paco był łysy jak gładka chiłka

napiszcie trochę doświadczone dziewczyny w ogóle na co zwracac uwagę przy zakupie szczeniaka, wiadomo, ze to "wszystko" może wyrosnac. Z mojego łysego patyczaka chuderlaka wyrósł całkiem przyzwoity młody "człowiek"
ale sa na pewno jakieś reguły

wiem juz o "świerszczyku", że ma go nie być, bo może wskazywać na problemy z wypadaniem tchawicy
no pies ma być ogólnie nie wyłysiały (jak mój Paco:mad: między oczami), mieć czysta skórę, oczy
mieć prosty ogon bez zgrubień i załomków

co jeszcze?

Link to comment
Share on other sites

trzeba wziąść na ręce szcona i posłuchac mu szyjki

kopiuję ze strony kayli:
[SIZE=3][FONT=Arial]"[COLOR=#663333]Oddech powinien być cichy i rytmiczny. Jeśli przykładając ucho do piersi pieska słyszysz "cykanie świerszczyka", prawdopodobnie piesek ma problemy z tchawicą (zapadnięcie tchawicy to częsta przypadłość miniaturowych ras)."[/COLOR][/FONT]
[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Moje psiaki miały gładziutką, milusią, przylegającą do ciałka sierściuszkę. Jendak u Kendka jest ona dłuższa na portkach, szyjce i ogonie, a Mondek ma wszędzie równiutko, czyli tak jak lubię, taki prawdziwy krótki włos. U Kendka włos jest bardziej sztywny i matowy, poza tym już dawno osiwiał na mordce i ma gdzieniegdzie siwe włoski, ale to przez problemy z tarczycą, poza tym ma łysą górną część ogonka, też od tarczycy i złego krążenia krwi. Mondkowa sierściuszka jest lśniąca i miękka. A początkowo niczym się nie różniły :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='miumiu']no tak kenduś
ale twoje sa krótkowłose
a ja pytam o dlugowłosego
nie wiem gdzie ja słyszałam o tych włosach, ze nie powinny być miękkie tylko właśnie takie szorstkie, proste...[/quote]

Czi dlugowlosa ma mieciutka siersc jak pudelek, nie powinna byc szorstka , nawet nlode czi krotkowlose maja bardzo miła w dotyku siersc , taka aksamitna

Link to comment
Share on other sites

Masz zdjecia tego szczeniaczka z falujacą sierscią??

To sa zdjecia szczeniaczka jak mial 2 i 3 miesiace. Siersc puichata jak u pudelka


[URL="http://www.dogomania.pl/forum/%5Bimg%5Dhttp://img507.imageshack.us/img507/7237/knutzpiotrusiemmp6.jpg%5B/img%5D"][img]http://img507.imageshack.us/img507/7237/knutzpiotrusiemmp6.jpg[/img][/URL]

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/%5Bimg%5Dhttp://img124.imageshack.us/img124/5589/p1000659fx1.jpg%5B/img%5D"][img]http://img124.imageshack.us/img124/5589/p1000659fx1.jpg[/img][/URL]

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/%5Bimg%5Dhttp://img171.imageshack.us/img171/373/p1000662xi5.jpg%5B/img%5D"][img]http://img171.imageshack.us/img171/373/p1000662xi5.jpg[/img][/URL]

Link to comment
Share on other sites

zeczywiscie brudne oczka, ale niektore szczeniaczki bardziej lzawia niz inne, takiego malego nie mozna za bardzo meczyc wycieraniem, to nie jest powiedziane ze hodowca nie dba o niego, puszyste wloski tez maja niektore dlugo wlose, ale pozniej zmieniaja i sa super, co do [I]falowanych to bym uwazala [/I];-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...