Jump to content
Dogomania

Łapczywe, a nawet strasznie łapczywe jedzenie...


blackberry89

Recommended Posts

Jak w temacie, szczeniak ok 4 miesięczny. Niewiele o nim wiem bo to znajda-przybłąkał się na wsi i przybył z panią z TOZ do gabinetu weterynaryjnego w którym pracuję (nie jako lekarz). Ale nie o tym. Je tak łapczywie, strasznie... Wszystko, karme suchą, mokrą, gotowane. Jest odrobaczony baaardzo dobrze. Co myślicie? Jest u mnie juz od 3 tygodni i nic sie nie zmieniło. Nie moge w spokoju nasypać mu karmy. I mam wrażenie że zje każdą ilość. Myslicie że gdybym mu dała tyle ile chce na raz to coś pomoże? Trochę się boję go nie przekarmić. Ktoś ma podobne doświadczenie?

Link to comment
Share on other sites

Szczeniak ukształtował się, żeby jeść łapczywie. Prawdopodobnie jego wcześniejszy dostęp do jedzenia był bardzo ograniczony lub też jedzenie było mu odbierane. Piesek może jeść w obawie o to, że mu odbierzesz posiłek.

Dawanie mu zbyt dużej ilości jedzenia, żeby najadł się do syta nie jest rozwiązaniem. To jest jego nawyk, tak się uwarunkował. Podawaj mu dwa posiłki dziennie (których "waga" będzie w sumie wynosiła dokładnie tyle ile powinien jeść szczeniak tej wielkości w tym wieku), najlepiej rano i wieczorem, i, co najważniejsze, rób to zawsze o stałych porach. Zostaw go w spokoju, kiedy będzie go spożywał (nie patrz na niego, niektóre psy odbierają to tak jakbyś pragnęła ich jedzenia). Z czasem przyzwyczai się, że o danych porach dnia zawsze dostaje posiłek i jego nawyk może stracić na intensywności ;) Nie dawaj mu rzeczy twardych do gryzienia (takich jak kości, kurze łapki), bo większe odłamy będzie zapewne połykał :/

To jest moja rada, ale nie wiem zbyt dużo w tym temacie, więc chętnie posłucham wypowiedzi innych :D

Link to comment
Share on other sites

No z twardym to wiem - pracuje w sklepie przy gabinecie weterynaryjnym i szczeniakom zawsze odradzam kurze łapki i uszy bo potem czesto na stół i kroić trzeba bo pazernie jedzą za duże kawałki. Daje mu 3 razy dziennie jeść. Może i masz rację, że z czasem mu minie... dzięki za odpowiedź :)

Link to comment
Share on other sites

Da się nauczyć psa łapczywego jedzenia - na rozmaite sposoby, na przykład spalenie miski i skarmianie z ręki, skojarzenie zarcia ze zrobieniem czegoś, budowaniu w psu przekonania, że nie będzie chodził głodny itd. Ostatnio nawet pisałam o tym dłuższa notkę [URL="http://bialyjack.blogspot.com/2013/02/problemy-z-jedzeniem.html"]tutaj[/URL], na bazie sposobów, z których korzystałam u moich tymczasów i mojego psa. Tylko to wszystko wymaga czasu. Żarcia zdecydowanie nie dosypywać, za to wprowadzić stałe pory posiłków. I dodatkowo można nabyć też miskę odpowiednią, spowalniającą jedzenie ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LadyS']Da się nauczyć psa łapczywego jedzenia - na rozmaite sposoby, na przykład spalenie miski i skarmianie z ręki, skojarzenie zarcia ze zrobieniem czegoś, budowaniu w psu przekonania, że nie będzie chodził głodny itd. Ostatnio nawet pisałam o tym dłuższa notkę [URL="http://bialyjack.blogspot.com/2013/02/problemy-z-jedzeniem.html"]tutaj[/URL], na bazie sposobów, z których korzystałam u moich tymczasów i mojego psa. Tylko to wszystko wymaga czasu. Żarcia zdecydowanie nie dosypywać, za to wprowadzić stałe pory posiłków. I dodatkowo można nabyć też miskę odpowiednią, spowalniającą jedzenie ;)[/QUOTE]

Fajny artykuł :D Zastanawiałam się wcześniej nad "spalaniem miski", ale nie spotkałam się dotychczas, żeby ktoś to stosował w przypadku psa, jedzącego zbyt zachłannie i nie byłam pewna jakie mogą być efekty takiej pracy. Bardzo fajna metoda. Natomiast nie jestem przekonana odnośnie wspomagania się ćwiczeniami z samokontroli w tym wypadku - czy niektóre psy nie powinny bardziej się rzucać po zwolnieniu? W końcu je przetrzymujemy - jest jedzenie, ale nie mogę go ruszyć -> Och! W końcu mogę zjeść! Super! Szybko! :lol: Dochodzi więcej ekscytacji. Sorki po prostu mój pies, który nie ma problemu z łapczywym jedzeniem akurat przy samokontroli pobudza się na tyle, że podbiera je bardziej zachłannie niż normalnie :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mam psa, który od szczenięcia do wieku ok. 2 lat miał ten sam problem. Pies ze schroniska, gdzie trafił bardzo wygłodzony. Starał się najadać "na zapas", pochłaniając jedzenie równocześnie warczał. Nie było ważne co do jedzenia (to akurat jedyny plus sytuacji, do dziś nie jest wybrednym psem i zje wszystko, co tylko dostanie ;)). Na początku zadziałało częste karmienie, w tym przypadku nie 2 razy dziennie, jak ktoś polecał, ale 4-5 razy w małych porcjach. Dodatkowo zostawialiśmy psa samego z miską, żeby nie czuł się zagrożony. Po jakiś 2 miesiącach pies nam na tyle zaufał w sprawach jedzenia, że można było w trakcie posiłku dotknąć miski i dołożyć coś, nigdy zabrać! Z czasem też ograniczyliśmy liczbę posiłków do 2 dziennie. Określiliśmy stałe pory karmienia, karmienie zawsze było po spacerze, kiedy psiak się wybiegał i był zmęczony. Heheh, tak przy okazji pierwsze słowo, którego nauczył się mój pies, to 'jeść' :evil_lol: No i z czasem łagodniało to obżarstwo, aż w końcu przeszło. W wieku ok. 2 lat zobaczyliśmy kota, który w najlepsze wyjadał psu z miski jedzenie, a pies na to spokojnie patrzył. :lol:

[QUOTE]Nie moge w spokoju nasypać mu karmy. I mam wrażenie że zje każdą ilość. Myslicie że gdybym mu dała tyle ile chce na raz to coś pomoże? Trochę się boję go nie przekarmić. Ktoś ma podobne doświadczenie?[/QUOTE]
Nigdy, przenigdy nie dawać na raz, ile chce!!! Mój pies nie miał żadnego opanowanie, był w stanie jeść tak długo, aż zwymiotuje (raz się taka sytuacja zdażyła, chciałam w swej głupocie sprawdzić, czy poprostu nie ma jakiś większych potrzeb i dałam ile chciał).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...