Jump to content
Dogomania

Recommended Posts

[FONT=arial][COLOR=#000000]Witam. Mam 6 letniego jamniczka Tofika. Pies bardzo lubi mojego chłopaka i zna go. Niestety ostatnim razem, kiedy Tofik był zbyt nachalny(właził i lizał Kubę) próbowałam odsunąć go lekko nogą i nagle mnie [U]ugryzł[/U] w stopę i z przykrością muszę przyznać, że dosyć mocno.. [/COLOR][/FONT]:-([FONT=arial][COLOR=#000000]
Proszę, powiedzcie mi czy to może być spowodowane zazdrością i co mam robić z psem gdy znowu mnie ktoś odwiedzi?[/COLOR][/FONT]

Dodam, że między mną a moim psem jest bardzo duża więź i dlatego bardzo zdziwił mnie jego "atak".

Link to comment
Share on other sites

Psy nie bywają zazdrosne. Za to niektóre mają tendencję do próby przejmowania kontroli nad określonymi zasobami - a takim zasobem oprócz na przykład jedzenia czy zabawek, przy zaburzonych relacjach, może być również człowiek.
Doraźnie na problem gryzienia przy odpychaniu może pomóc nauczenie psiaka odsyłania na legowisko (komenda, po której zwierzę idzie "do siebie" i zajmuje sobą), tam zostawiamy mu jakąś zabawkę lub gryzak zamiast przepychać go nogą. Gdy ładnie bawi się sam ze sobą, można go przywołać i zobaczyć, czy zmienił nieco strategię; jeśli nie - niech dalej zajmuje się sobą.
Być może sprawa jest banalna - jest szansa, że pies po prostu wystraszył się lub zaskoczyłaś go na tyle, że ugryzł odruchowo. Skoro jednak ugryzienie było mocne, obawiam się, że problem może leżeć gdzie indziej - albo w zaburzonej więzi która Was łączy, albo w zawalonej socjalizacji, albo w jakichś błędach w wysyłaniu przez psa lub odbieraniu przez Was sygnałów grożących (zwierzę powinno najpierw wysłać sygnały swoim ciałem, ewentualnie zawarczeć, później jest chwyt pozorowany a dopiero na końcu ugryzienie).


Proponowałbym zaprosić do siebie behawiorystę, który pomoże Wam naprawić łączącą Was więź, podpowie jak oduczyć psa kontrolowania swoich zachowań.
Ze swojej strony mogę też zaproponować krótki artykuł, myślę, że warto przeczytać - pomoże uświadomić dlaczego pies zachowuje się tak, a nie inaczej.
[url]http://newdog.pl/ksztaltowanie-relacji[/url]

Link to comment
Share on other sites

Problem zaczyna się już w momencie gdy pies włazi na Twojego chłopaka, ekscytuje się (w jakiś sposób podnieca go to) a to bardzo, krótka droga do takich zachowań - pies przechodzi ze skrajności w skrajność - od super uciechy, zabawy Twoim chłopakiem po złość, która instynktownie każe mu gryźć. Radziłbym najpierw zacząć kontrolować psa - zabronić, wygonić (na legowisko) gdy tylko zbyt mocno zacznie się jarać wizytą Twojego faceta. To zrodzi pewne skojarzenie - Przychodzi Kuba - muszę być spokojny, bo mnie pogonią :) - Oczywiście na początku będzie wracał jak bumerang, ale po czasie.... Natomiast jeżeli tego typu zachowania wykaże w innej sytuacji to wtedy do behawiorysty z tym czortem :)

Link to comment
Share on other sites

Tak właśnie mi się zdaje, że muszę nauczyć go dystansu, bo to w końcu moja wina, że go tak rozpuściłam. W takim razie przy następnej wizycie spróbuje trochę poskromić Tofika, mam nadzieje, że odesłanie na legowisko poskutkuje za którymś razem, bo niestety mój pies bywa nachalny i niestrudzony. Trochę późno, ale wezmę się za niego! :) serdecznie dziękuję za rady!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...