Jump to content
Dogomania

Retriever z Nowej Szkocji (prosimy zakladac oddzielne tematy)!


Recommended Posts

  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[B]Czoko[/B] - musisz sie zarejestrować na YouTube (to taka serwerownia na filmy, nie program ;) ), u góry po prawo pod flagą Polski masz napisz "Prześlij Film", klikasz, wypełniasz wszystkie pola, dajesz na prześlij film wideo, wybierasz "Browse", znajdujesz plik na kompie i klikasz OK. Zaczyna się proces ładowania. Natomiast żeby film był na komputerze, trzeba zgrać go z karty pamięci aparatu - najczęściej kabelkiem. Ale to chyba wiesz :)

A tu link do pomocy serwisu YouTube [url]http://www.google.com/support/youtube/bin/answer.py?answer=57924&topic=10525[/url]

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Toller']Chodzi ci o te wady dyskwalifikujące?
Bo jak tak, to bez wódki się nie obejdzie- szykuje się wykład :cool3:[/QUOTE]
[B]Gosiu[/B], jak by nam się udało rudą ekipą pojechać w 2008 na obóz agility, to może na któryś z wieczorów taki temat nadałby się idealnie? :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gola']ja juz gotowa;) mam wodeczkę i soczek cepłe kapcioszki i Draczkę u stop więc słucham czy moje dziewcze moze mi wywinżć taki numer?[/quote]
Za chwilkę się rozpiszę, na razie TAK JAKBY mąż wrócił - trza go powitać :multi:

[quote name='Gucio'][B]Gosiu[/B], jak by nam się udało rudą ekipą pojechać w 2008 na obóz agility, to może na któryś z wieczorów taki temat nadałby się idealnie? :cool3:[/quote]
Wyjazd jakiś aż się prosi, ale może komuś wcześniej sie przyda ta wiedza :razz:?

Link to comment
Share on other sites

ale się rozpisałyście :cool3:

A ja tak trochę nie w temacie, dostałam smsa z Sephory, że pomiędzy 25a 29 października mam zniżkę 20% na wszystkie zakupy :multi:
Sephora zostanie odwiedzona przeze mnie jutro :lol:
Jakby Która z Wawy (tu mieszkam) lub Krakowa (tu będę w niedzielę)coś potrzebowała... to piszcie... Ja tam lubię kupić perfumki z 20% zniżką :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gucio'][B]Czoko[/B] - musisz sie zarejestrować na YouTube (to taka serwerownia na filmy, nie program ;) ), u góry po prawo pod flagą Polski masz napisz "Prześlij Film", klikasz, wypełniasz wszystkie pola, dajesz na prześlij film wideo, wybierasz "Browse", znajdujesz plik na kompie i klikasz OK. Zaczyna się proces ładowania. Natomiast żeby film był na komputerze, trzeba zgrać go z karty pamięci aparatu - najczęściej kabelkiem. Ale to chyba wiesz :)

A tu link do pomocy serwisu YouTube [URL]http://www.google.com/support/youtube/bin/answer.py?answer=57924&topic=10525[/URL]

pozdrawiam[/quote]

Dziękuję bardzo - jestem na youtube już od 2 miesięcy, teraz już drugi tydzień robię wszystko dokładnie tak jak opisujesz - cały czas jest komunikat niepowodzenie.
Z biura pomocy serwisu już otrzymałam odpowiedź, Krzyś zrobił wszystko wg ich instrukcjii i.... dalej nic się nie udało...

Jeśli chodzi o mężczyzn i piwko, swoją przyłapałam kiedyś na wylizaniu łyżeczki i kieliszka już pustego po Advocacie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gola']ja juz gotowa;) mam wodeczkę i soczek cepłe kapcioszki i Draczkę u stop więc słucham czy moje dziewcze moze mi wywinżć taki numer?[/quote]
No to jedziemy , ale na początek naprawdę polecam przejrzeć to co jest z kolei na stronie USA odnośnie Tollerowych barw
[url]http://www.nsdtrc-usa.org/Color/color_genetics.html[/url]
Przy nowej odsłonie strony Tollerowej, będzie tłumaczenie z grubsza tego wszystkiego.

[B]Za dużo białego[/B], bardzo już upraszczając, nie dziedziczy się w jasny i nieskomplikowany sposób; jest determinowane przez kilka genów, i ciężko jest przewidzieć co może wyjść. Na chłopski rozum - krzyżowanie psów i suk z dużą ilością białych znaczeń, może doprowadzić do pojawienia się psiaków "przebielonych". Trzeba tu znaleźć złoty środek- pomiędzy psem bez znaczeń - który tylko jak jest WYSOKIEJ jakości, nie jest gorzej oceniany od konkurenta ze znaczeniami - a psem który tych znaczeń ma za dużo, i są one dyskwalifikujące (jak nawet najmniejsza smużka na karku czy bokach).
Odnośnie Draczki - ma tak w sam raz, i powinnaś jej znaleźć męża z też znaczeniami w sam raz - ani za dużo, ani za mało. Fox miał sporo białego, KOra mniej - stąd nie baliśmy się aż tak o białe, niewłaściwe znaczenia, i słusznie, bo cały miot był prawidłowy. To samo zresztą było w przypadku szczeniąt Eli - suczka malutko białego, więc mogłyśmy "pójść na całość" z wyborem samca - i też sie udało. Ale pamietaj, tego nei sposób uniknąć zawsze, i czasem nawet z idealnie zaplanowanego miotu, po prostu wyjdzie - dla mnie żaden problem, bo w sumie ile psów idzie potem na hodowlę z miotu, a ile jako normalne pieski do kochania.

Teraz ten [B]miszmasz bi lub tricolor[/B] - tu już prędzej możesz coś wymyślić, tylko - zresztą tak jak w każdym przypadku, nie tylko odnośnie umaszczenia- musisz polegać na właścicielu reproduktora i ufać że poda uczciwe informacje ALBO samej poszperać i pojeździć oglądając przodków samca. Dlaczego : tricolor (bicolor jest wtedy, gdy psiak nei ma białych znaczeń - występuje wtedy jedynie taki Toller podpalany) już można z grubsza ocenić jak sie dziedziczy. Zaznaczam - używam tu dużych uproszczeń, żeby wszystko było zrozumiałe.

Zajrzyjcie tu [url]http://www.nsdtrc-usa.org/Color/color_genetics.html[/url] na koniec strony - są tam zdjęcia tego samego Tollera, tyle że od dziecka po dorosłego. JAKO DZIECKO miał on zaczernienia na sierści - oczywiście dyswalifikujące. Determinowane jest to kilkoma genami, w tym genami odpowiedzialnymi za NASYCENIE barwy, i innymi, które gdy występują razem, mogą dać właśnie to umaszczenie - po ang sable.Co z tego wynika - Toller z mocnym pigmentem, nawet sam nei będący nosicielem tego sable, w połaczeniu z Tollerem- nosicielem sable, ale wyglądającym normalnie, może dać takie przyczernione szczylki - czasem im to zniknie, czasem nie.
I tu rola właściciela reproduktora - jeśli powie, pokaże zdjęcia, udowodni że psiak nie niesie tego genu, bo Wy oceniając po samym wyglądzie, możecie dojść do wniosku że jest zupełnie OK, a tymczasem on po prostu wyblakł ;)
Żeby trochę sprawę zobrazować, posłużę się przykładem z własnego podwórka:
Ojciec Fajerka, Nappe ma mocny pigment (jest sporo ciemniejszy od Fajerka). W jednym z miotów, wyszły szczeniaki z sable (przyczernione). Ponieważ z dwóch stron hodowcy uczciwi :p, właścicielka suki powiedziała właścicielce samca (Nappego) że jej suka za młodu była przyczerniona, i prawdopodobnie da przyczernione szczeniaki (sukę widziałam, NIE WIDAĆ po niej NIC). Co się stało? Mocny pigment ojca "wmocnił" działanie tego genu odpowiedzialnego za sable u matki- nosicielki, i wyszło trochę szczeniąt przyczernionych.

Identyczny przykład - matka nosiciel (zresztą nawet zastanawiałam sie czy od nich nie brać bo mili i uczciwi ale właśnie z powodu barwy zrezygnowałam) [url]http://www.vanobergumshand.nl/DreamHC/Pagina11.html[/url]
Z ojcem wolnym zupełnie od sable, dała i tak przyczernione szczylki [url]http://www.vanobergumshand.nl/DreamHC/Pagina34.html[/url]

Nie zależy to od tego czy psiak czarnonosy, czy nie - mogą być też sable cielistonose [url]http://www.nsdtrc-usa.org/Color/color_genetics-2.html[/url]
Na tej samej stronie, NA DOLE są czarnonose i cielistonose, NORMALNE psy nie niosące sable.

[B]Wniosek jeden - dopytać się i to porządnie u właściciela reproduktora, i nie dać się zrobić w głupa. [/B]Z tego co wiem - a musiałam sie doweidzieć na właśną rękę :p Draczka nosicielem być nie powinna, sprawdziłam obie linie przed rozrodem, ale bazowałam też na tym co mówili inni hodowcy, a z tym zawsze może być różnie.

[B]Buff [/B]- i tu wchodzę na śliski ląd, bo w PL buffy są i są sporą solą w oku niektórych hgodowców - więc musze nieźle uważać :evil_lol::diabloti:
[url]http://www.nsdtrc-usa.org/Color/color_genetics-3.html[/url]

Buff dziedziczy się banalnie :
dwa DD - dają czystego,
Dd to nosiciel, sam wyglądający normalnie,
dd - to typowy buff, ALE wsród nich są te BARDZO mocno rozjaśnione, jak i dyskusyjne dość - możliwym kryterium jest to jak wyglądały za młodu, jako małe kluski.
Ponieważ nikomu nie chcę narobić bólu, posłużę się zagranicznymi przykładami :diabloti::

To jest buff bezdyskusyjny, mocny, wypłowiały, buff buffiasty :lol:
[url]http://schiersetollers.web-log.nl/photos/uncategorized/pict2256.jpg[/url]

A to też buff, ale porównajcie sobie jak szczeniak wyglądał za młodu, a jak jako dorosły:

szczyl [url]http://www.foulds.net/wp-content/uploads/2007/08/p1010425.JPG[/url]
dorosły [url]http://upload9.postimage.org/322746/photo_hosting.html[/url]

Na ogół można poznać czasem po niebieskich oczkach, lub niebieskawych - Tollery powinny mieć jako dorosłe barwy takie jak w tym szwedzkim kompendium, i ŻADNE INNE. ŻADNE NIEBIESKAWE. Z tym że to też nie zawsze jest na 100 procent przy buffie; też wskazówką może być ciemniejszy nosek od sieci - to już trzeba sobie wyćwiczyć oko.
I bardzo przy okazji proszę- pamiętajcie, że niektórzy są przeczuleni na tym punkcie!

Ad. Draczki i buffu - szczerze? Nie wiem. Nie wiem, dlatego ze z tego co wybadałam, w linii jej babki (Aurora Toller Bryvilsar) były buffy. Znowu wchodze na śliski polski teren :p, więc powiem tylko tyle- z buffem bym bardziej uważała, niż z tricolorem - bo głowy nie dam czy nosicielem nie jest. A nie sposób sie było tego dowiedzieć na 100 % - bo tu musieliby się wypowiedzieć hodowcy Foxa, i jego rodziców. Kropka.

ALe na zakończenie powiem tak- wszystkie te kolory to nie jest tak naprawdę najistotniejsze. Najistotniejsze jest to, żeby szczeniaki były zdrowe i z dobrym charakterem - nie każdy chce championy czy psy hodowlane, natomiast każdy chce żeby jego pies dożył późnej starości i był szczęśliwym, bezproblemowym psiakiem. Zdrowe podejście mają Szwedzi i Holendrzy - wyjdzie buff? Ok, będzie do agility. Wyjdzie tricolor - OK, będzie do polowania. Tyle, że u nich przede wszystkim patrzy sie na zdrowie, i na predyspozycje do pracy, tak ze na ogół większość miotów, może się niejako "z definicji" nadawać do sportu czy polowania.

Mój najdłuższy post na Dogo, ale same chciałyście :diabloti: Idę pić. :mdleje:

Link to comment
Share on other sites

[B]Toller[/B]- świetne zdjęcia wybrałaś! :multi:
Jesli chodzi o ten szwedzki tekst to miałam dylemat między filologia szwedzka a hiszpańską, teraz kurcze plusy poszły na szwedzki:cool3:, a ten język cięższy jest :eviltong:.

[B]Czoko-[/B] już pojutrze bierzmowanie? Kurcze, to Tylko nas tak meczą :/ połowa zaliczonych różańców, każdą niedzielę, piątek, roraty, droga krzyżowa, gorzkie żale i jeszcze do tego podpisy. Moje psy już protestują:roll:A i tak do bierzmowania idą osoby która nie chodzą na ogół do kościoła, nie spowiadają się i czasem idą do komunii bez spowiedzi nawet tej raz na rok.

[B]Toller- [/B]Sie rozpisałaś:crazyeye:. Zapisze to sobie w offisie bo zapomnę i zgubie stronę.:razz:

Link to comment
Share on other sites

[B]Toller [/B]bardzo ciekawy post wczoraj wysmarowałaś. Strasznie lubię czytać to co piszesz o rasie bo w zasadzie nikt inny nam tego nie powie a niestety ja jestem nie kumata w innych językach niż polski:oops:. Potrzeba nam więcej takich
ludzi jak Ty . Potrzeba nam świadomości o pewnych sprawach bo na razie przynajmniej ja , mimo iż szukałam i czytałam ,to i tak prawie wszystko co wiem to z Twojej strony i od Ciebie. Dziękuję.
:klacz::klacz::klacz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='roda']dla mnie tam początek :cool3::cool3::cool3: ... a krucho to będzie po 10.XI ... [B]ale za to jaka radocha[/B] :multi::multi::multi:[/quote]
Powiedz to mojemu mężowi :cool3:

Skończyłam pisać na nową stronę "Wybór hodowli" - zawarłam tak z grubsza takie minimum tego co być powinno w danej hodowli i jaki powinien być hodowca - częściowo zawarte jest to co już było na starej stronie, częsciowo dodałam trochę ważnych spraw.
Tu jest link [url]http://www.novascotia.pl/wybor_hodowli.php[/url] (na razie to brudnopis)
Co jeszcze - jako właścicielki Tollerów - dorzuciłybyście do tego artykułu? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pandisia']To samo pytanie do [B]Taq [/B]ale nie o scoti a o Akitę Długowłosą. Czy to jest sam włos który dyskwalifikuje pieska czy coś więcej?[/quote]

[B]Pandiasia[/B] - ja na akitach nie znam się, Taq to shiba. Ale z tego co wiem to akita długowłosa różni się dł. włosa i trochę charakterem, ale dyskfalifikuje ją włos. Teoretycznie rodzice powinni być odsunięci od hodowli ale praktycznie nie są, bo w ten sposób bardzo zawężyła by się pula genowa rasy.

[B]Toller[/B] - mi w "wyborze hodowli" brakuje rad dla kupujących starszego psa.

Link to comment
Share on other sites

[B]Toller [/B]- zabieram się do lektury, jak przeczytam to napiszę swoje odczucia :)

A jeszcze odbiegając lekko od tematu:

[url]http://labradory.info/viewtopic.php?t=6178[/url]

czyli jednak retrievery w Przybyszewie są! :multi: Pokibicować można :)

Link to comment
Share on other sites

Toller - może w punkcie

[I]"Suka nie może być kryta w każdym sezonie - pozwoli to uniknąć nadmiernych obciążeń jej organizmu, i sprawi że będzie zdrową i dobrą matką przy kolejnym miocie. Należy pamiętać, że zgodnie z Regulaminem Hodowli Psów Rasowych, suka może posiadać TYLKO jeden miot w roku."[/I]

warto jeszcze zwrócić uwagę aby to "RAZ W ROKU" to nie było np. wrzesień 2006 i kwiecień 2007 :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

mi się podoba serio tak treściwie napisane. A tak wogole mam nowinę biorę pod swoje skrzydła tą sunie o której juz kiedyś pisałam Kori( Cygusia siostra miotowa Clarka pod Jabłonią). Pokaze jej trochę swiata,naucze co to smycz i zaaplikuje trochę zabawy oraz towarzystwa - pomogą mi w tym moje psie dziewczynki;) wpisze ją do bazy,porobie pare fotek.Beda ja do mnie przywozić 2,3 razy w tyg w drodze do pracy a odbierac po. Jestem szczęsliwa bo żmędziłam im juz od dłuższego czasu przynajmniej tyle mogę;)

Link to comment
Share on other sites

[B]Gola[/B], w takim razie gratuluję, zdawaj nam relacje co i jak.

[B]Gosiu[/B] - do punktu o szczeniakach i ich socjalizacji, dodałabym jeszcze coś w stylu jak hodowca się o tą sprawę troszczy. Czy tylko mieszka z nimi w domu, czy stara się zapoznać z jak najróżniejszymi sytuacjami, dźwiękami, przedmiotami itd. Kto jak kto, ale ja faktycznie mogę powiedzieć co znaczy toller, który u hodowcy widział tylko właśne podwórko i psy z hodowli.. ;) w domu powstaje RODEO :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...