Jump to content
Dogomania

Ruto - piękny, młody i co z tego?


Bjuta

Recommended Posts

Ruto to jest bardzo dziwny pies. Muszę przyznać, że lubię drania. Ma urok! Ma styl, tylko coś się w tej jego małej główce kotłuje nie tak jak trzeba. Ruto generalnie jest psem grzecznym Na spacerach puszczam go często luzem, bo Ruto wraca. Wystarczy zawołać, albo przyklęknąć. Bardzo delikatnie bierze smakołyki z otwartej dłoni. No sama słodycz. Tylko czasem mu odbija i wtedy gryzie. Np. jak wyprowadzam na smyczy innego psa z jego boksu, to Ruto, próbuje mi tą smycz odebrać. A jak nie daję - to gryzie. Bardzo nie lubi jak się dotyka jego łap. Te wszystkie "wypadki" to raczej takie małe incydenty. Ruto na szczęście nie jest dużym psem. Ale niedawno z inną młodziutką wolontariuszką poszłyśmy na dłuższy spacer i zaczęła się zadyma między innymi psami (też nie taka wielka - tylko dyskusja na temat kto jest szefem). Artemida próbowała zapanować nad psami, a Ruto wyskoczył do jej przedramienia i wbił się już tak konkretnie. Próbowałam go odciągnąć to capnął mnie (a wychodzi ze mną - ja wiem? dwa lata?). Co prawda Artemidę użarł jak się patrzy, a mnie tylko capnął, więc być może w tej łepetynce jakaś śladowa myśl zaświtała... Jak jest przyszłość tego psa w schronisku? No przecież nie wydamy dziada do adopcji! Mało kto będzie z nim wychodził na spacer - no bo jest tyle fajnych psów, które nie wychodzą, to dlaczego, akurat wredziolek ma mieć taki luksus?
No i o co proszę dogomanię? No właśnie sama nie wiem. Chyba chce się po prostu podzielić moim zmartwieniem. Młody, ładny i co z tego? Chyba dostał już dożywocie u nas... W sumie - dobre i to, bo pewnie w większości schronisk inne rozwiązanie byłoby oczywiste. Ruto mieszka w Psitulmmnie w Zabrzu.

[CENTER][IMG]https://lh6.googleusercontent.com/-o_H7J0BWwBA/TuT7i-iuhrI/AAAAAAAAaRU/QDK-9wtwHJM/s620/PC117088.jpg[/IMG]

[CENTER][IMG]https://lh3.googleusercontent.com/-DKjfiF0q19o/TuT7ku14etI/AAAAAAAAaRc/RZfGIJbQni8/s620/PC117096.jpg[/IMG]

[CENTER][IMG]https://lh4.googleusercontent.com/-V0_WsLIfKCA/TuT7omRpWNI/AAAAAAAAaSM/Iww9buscCIU/s620/PC117135.jpg[/IMG]

[CENTER][IMG]https://lh5.googleusercontent.com/-T1nYMkwB8gA/TuT7pVTjKUI/AAAAAAAAaSc/B-VdTGQGI9o/s620/PC117136.jpg[/IMG]

[CENTER][IMG]https://lh6.googleusercontent.com/-ARbgd5jD8qc/TuT7vhd7ELI/AAAAAAAAaT4/DyHItp9Zqw0/s620/PC117216.jpg[/IMG]

[/CENTER]

[/CENTER]

[/CENTER]
Piękny banerek od jorfacy

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/threads/238808-Ruto-piękny-młody-i-co-z-tego?p=20292176#post20292176"][IMG]https://lh5.googleusercontent.com/-XmqdlRqdr18/UPmAKPejVhI/AAAAAAAAD9k/n9NHEZ7iMTE/s250/ruto.jpg[/IMG][/URL]
[/CENTER]

[/CENTER]

Edited by Bjuta
Link to comment
Share on other sites

To jest coś - co jest źródłem konfliktów - Ruto uwielbia przeciągać się z psami na smyczach. Czasem mam poczucie, że muszę interweniować (ostatnio przeciągał się z suczką po sterylce - nie mogłam na to pozwolić). Gdyby się udało chociaż tego oduczyć!

[CENTER][IMG]https://lh4.googleusercontent.com/-ytWW7xvXfRQ/TzaneJ8BVaI/AAAAAAAAgEQ/pZ3EEf2cNX4/s620/P2118858.jpg[/IMG]

[CENTER][IMG]https://lh4.googleusercontent.com/-vX_U9QRH3iY/TzarUFGxOoI/AAAAAAAAgJw/NKkNWmUbdMk/s620/P2118867.jpg[/IMG]

Najczęściej szaleją z Brutusem

[CENTER][IMG]https://lh6.googleusercontent.com/-wB6oI3y6lHs/Tzare2acpjI/AAAAAAAAgK0/1h41Cp_Vl6I/s620/P2118880.jpg[/IMG]

[CENTER][IMG]https://lh5.googleusercontent.com/-ZK7vyv2RbeI/TzarfqogejI/AAAAAAAAgLA/kc3Fh1r0z1M/s620/P2118882.jpg[/IMG]

[CENTER][IMG]https://lh5.googleusercontent.com/-NEjevFcIgnE/UEt9t3iKM6I/AAAAAAAA39Q/zddt1LGmj3c/s640/P908247308092012m.jpg[/IMG]

[/CENTER]

[/CENTER]

[/CENTER]

[/CENTER]

[/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

Zakonna, podoba mi się bardzo określenie "Zadymiarz" :) Boję się tylko, żeby mu nie narastało. Artemida ma już blizny na zawsze. Pierwszy raz go widziałam, żeby atakował tak konkretnie a nie, bo "a jestem troszkę roztargniony, oddaj smycz, bo się fajnie bawię przy okazji cię ugryzę, ale nie martw się, to nie jest nic osobistego...". Doskoczył do Artemidy, wbił się w przedramię i szarpał na boki. Jak komuś doskoczy do twarzy to będzie katastrofa. Ale to generalnie jest tylko zadymiarz.

Link to comment
Share on other sites

Co to łap, to przede wszystkim na początku niech on podaje łapy. Tzn. każdy kontakt z człowiekiem ma wychodzić od niego - to on się ociera, to on opiera łapę, to on pochodzi (nie my prosimy o łapkę, nie my ją podnosimy). Np. niech jedna osoba położy ręce na podłodze a druga niech kieruje za pomocą smakołyka Rutkiem tak, żeby chodził łapami po tych rękach. Potem te ręce mogą się ruszać, "podszczypywać" chodzącego po nich Ruta itp.
A co do chwytania. Trudno coś zaradzić na chwytanie, gdy pies się gryzie z drugim.. ale zawsze warto jest mieć coś pod ręką co mu się zaraz wsadzi w pysk. W momencie, gdy wychodzicie z innym psem - przygotujcie szarpak dla Ruta. Zamiast smyczy, niech szarpie szmatkę. Potem nauczy się, że gdy wchodzicie z zabawką i zapinacie innego psa, to od razu będzie lecieć do zabawki. Gdy to już załapie - przydadzą się ćwiczenia na samokontrolę, w tym ZOSTAW - komenda podstawowa dla każdego wychowanego psa ;)
ZOSTAW najpierw ćwiczycie na spacerze, na 150 000 różnych przedmiotach, na biegających ludziach, rowerach itp. Przedmioty mają lecieć do przodu, mają spadać znienacka, a pies ma je wszystkie zostawiać.
I np. potem pies wie, że ma się szarpać zabawką i umie komendę zostaw. No i wtedy - wchodzisz do boksu, Ruto robi siad, komenda zostaw, zapinasz innego psa, idziecie krok do przodu i nagroda w postaci szarpania. I tak o jeden krok za każdym razem wydłużasz, aż udaje Ci się wyjść na cały spacer i potem, po powrocie, możesz np. zapewnić mu zabawę właśnie w szarpanie się.

Najważniejsze to nauczyć go, by nie szarpał smyczy.

[url]http://www.youtube.com/watch?v=zNAOe1djDyc[/url]
[url]http://www.youtube.com/watch?v=JaPJNY_8U1I[/url]

Wpiszcie sobie na YT: leave it kikopup

W ogóle polecam cały kanał ;)

Link to comment
Share on other sites

A właśnie nie ;) ZOSTAW i ZOSTAŃ kochają absolutnie wszystkie psy - pod warunkiem, że jest to pozytywnie skojarzone. Np. siad, zostań, odchodzisz, chowasz piłkę za drzewem, wracasz - szukaj! Albo siad, zostaw, rzucasz piłeczkę - okej, bierz!
Zakazany owoc zawsze smakuje najlepiej. To jedne z niewielu komend do których naprawdę nie potrzeba już w pewnym momencie smakołyków ;)

Link to comment
Share on other sites

Soko, ale to jest schronisko, nie dom, wyobraź sobie, że to nie jest takie łatwe :cool3: Prawie dwa lata jeżdżę do schroniska, wiem jak ciężko jest nauczyć czegoś psa w takich warunkach.... I tu nawet nie chodzi o to, że nie wiem jak(jakieś niewielkie doświadczenie z psami mam), a praca z psem raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie to za mało...

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że schronisko to schronisko i praca się wydłuża niemiłosiernie.. Ja sama niedługo będę brała udział w Lirze i szczerze mówiąc, kiepsko to widzę.. ale na pewno jest to możliwe - tylko wymaga wielkiej siły.. podobnej wytrzymałości, jak wejście do schroniska i nierozklejenie się na widok tych wszystkich psów. Taka sama konsekwencja.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Soko']Oczywiście, że schronisko to schronisko i praca się wydłuża niemiłosiernie.. Ja sama niedługo będę brała udział w Lirze i szczerze mówiąc, kiepsko to widzę.. ale na pewno jest to możliwe - tylko wymaga wielkiej siły.. podobnej wytrzymałości, jak wejście do schroniska i nierozklejenie się na widok tych wszystkich psów. Taka sama konsekwencja.[/QUOTE]

Soko, czy można u Ciebie zasięgnąć porady behawioralnej? :razz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...