Jump to content
Dogomania

Obedience


Zielsko

Recommended Posts

  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Podczytuję ten topik i nie mogę się nadziwić, że u nas wszystko musi być zawsze od d... strony robione :-( Przecież w NORMALNYCH warunkach powinno się to odbyć tak, jak pisała Zielsko - regulamin, upowszechnienie zasad i szkolenie sędziow - dopiero na końcu decyzja o zawodach. A u nas wszyscy liczą na historycznie "sprawdzone" pospolite ruszenie i że "jakoś to będzie". Przykre...

Tak jak Robull, regulamin AKC na stronach Ovari czytałam, zastanawiając się, czy komuś coś się nie pomyliło. I co te warunki "estetyczne" (np. niefarbowanie) mają wspólnego ze sportowymi zawodami posłuszeństwa? Chyba, że chodziło o to, że farba może wydzielać jakąś dodatkowo pobudzającą psa woń ;-) Całe szczęście że - wedle słów Azir - nie ma takich warunków w naszym regulaminie. Ale zakaz startu psom sterylizowanym? Czy to jest jakiś konkurs hodowlany????

Coś czuję, że Obedience w tej formie się nie upowszechni. A szkoda :-(

Azir, strony Ovari to http://www.ovari.from.cx. Tam wyraźnie jest napisane, że to regulamin AKC.

Pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Azir, faktycznie to nie Ty, tylko I-W-O-N-A napisała wcześniej:

Hej Robull Witam po dość długiej przerwie, jak psiska ??

Z tego co ja się orientuje to poziom 0 wygląa następującą:

1.socjalizacja

2.waruj/siad w grupie 1 min (przewodnik w polu widzenia psa)

3.chodzenie przy nodze na smyczy

4.skok przez przeszkode tam i z powrotem

5.zmiany pozycji (w dowolnej odległości)

I to jest zatwierdzone przez ZK z tego co sie orientuje, poziom 1,2 i mistrzowski nie są jeszcze zatwierdzone. Mistrzowski regulamin jest na stronie Ovari :

http://www.ovari.from.cx/Kursy/Obeissance.html

Z jej słów jasno wynika, że regulamin na stronie Ovari, to właśnie ten zatwierdzony przez ZK!!! Dlatego go czytałem i włosy podnosiły mi się, a szczęka opadała, z każdym kolejnym paragrafem! :o

A co do kastratów, to jakiś kretynizm!!! Ja mam belga, który jest MCP, CP, ma zaliczone testy psychiczne, wynika badania na dysplazję A1, zarejestrowany w ZK jako reproduktoe, a następnie (ze względu na strach przed strzałami) wysterylizowany. Startujemy w agility od 5 lat i teraz, dgybym chciał zacząć startować w obedience, to nie mogę???!!! Bo co? Bo się nie nadaje? To jakaś ułomność? Gdyby tak było, to nie byłby aktualnym vive Mistrzem Polski?!

Przecież do tej pory wszystkim mówiłem, że jak Twój pies nie przedstawia żadnej wartości hodowlanej, to spróbuj z nim w psich sportach. A tu okazuje się, że one (na szczęście nie wszystkie) są zarezerwowane tylko dla suk hodowlanych i reproduktorów. Tak, właśnie tylko dla nich, bo przecież innym mówi się o sterylizacji.

Link to comment
Share on other sites

Oooops ;-) Robull, akurat na tej stronie, którą zacytowałeś, jest rzeczywiście regulamin Obedience według FCI. A Ty prawdopodobnie (tak, jak ja) przeszedłeś od głównej strony i w Kursach wybrałeś Obedience. A to błąd ;-) Trzeba było wybrać Międzynarodowy Program Posłuszeństwa - Obeissance (wg regulaminu FCI).

Pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Wiecie co, wlasnie sie zdenerwowalam i czytam regulamin obedience, klasa miedzynarodowa, ktory dostalam od FCI. I tam jest napisane:

Pies musi miec skonczone 15 miesiecy i miec rodowod organizacji uznanej przez FCI, zeby wziac udzial w zawodach.

Psy cierpiace na choroby zarazliwe, majacy glisty, świerzb lub jakikolwiek inny pasozyt, lub sa agresywne, slepe lub gluche nie moga brac udzialu w zawodach.

Suki w cieczce moga startowac na koncu.

I tyle, nie ma nic na temat sterylizowanych, okaleczonych itp, itd. Wiec mysle, ze warunki przystapienia do zawodow obedience w Polsce beda takie same.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

wiecie co...pogubiłem się :evilbat:

który regulamin jest (albo będzie) wykładnią dla polskiego regulaminu ?

jak to jest tak naprawdę z sukami wysterylizowanymi ?

no i jak to jest z tym rodowodem ?

miec rodowod organizacji uznanej przez FCI

może jestem głąb, ale nic już nie kumam

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko napisalam to co wyczytalam w regulaminie klasy miedzynarodowej, ktory bedzie u nas obowiazywal na 100%, bo tego nie mozemy zmienic. Pozostale klasy sa zalezne od ustalen narodowych.

A co to za regulaminy na stronie Ovari - nie wiem.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

Robull pisałam że zerówka jest chyba zatwierdzona, a miedzynardowy regulamin (ten na stronie Ovari) nie jest jeszcze (chyba ?) zatwierdzony. Ja tez sie juz powoli sama gubie...

Moim zdaniem każdy pies powienien mieć szanse udziału w zawodach. A z tą sterelizacja to chyba żart .... :roll:

Zielsko czego nie rozumiesz na stronie Ovari ??

Link to comment
Share on other sites

Oooops ;-) Robull, akurat na tej stronie, którą zacytowałeś, jest rzeczywiście regulamin Obedience według FCI. A Ty prawdopodobnie (tak, jak ja) przeszedłeś od głównej strony i w Kursach wybrałeś Obedience. A to błąd ;-) Trzeba było wybrać Międzynarodowy Program Posłuszeństwa - Obeissance (wg regulaminu FCI).

Pozdrowienia

Masz rację - dokładnie tak zrobiłem, bo nie miałem pojęcia, że tam sa 2 regulaminy tej samej dyscypliny :-? No to teraz poczytam sobie ten drugi... ciekawe tylko czy on będzie obowiązywał?
Link to comment
Share on other sites

Masz rację - dokładnie tak zrobiłem, bo nie miałem pojęcia, że tam sa 2 regulaminy tej samej dyscypliny :-?
Szkoda, że u mnie stanął internet na dwa dni, bo dawno już wyjaśniłabym ten błąd. AKC ma własne regulaminy, zupełnie różne od regulaminów FCI pod każdym względem (np. zupełnie inne ćwiczenia).
No to teraz poczytam sobie ten drugi... ciekawe tylko czy on będzie obowiązywał?
Jak już pisałam, to jest nieoficjalne tłumaczenie autorstwa Marii Kuncewicz z oficjalnego franskiego regulaminu. Oficjalne tłumaczenie będzie się różnić najwyżej w szczegółach słownictwa.

Oficjalne regulaminy możesz zdobyć od FCI we francuskim oryginale lub w oficjalnym angielskim tłumaczeniu.

Link to comment
Share on other sites

Szkoda, że u mnie stanął internet na dwa dni, bo dawno już wyjaśniłabym ten błąd. AKC ma własne regulaminy, zupełnie różne od regulaminów FCI pod każdym względem (np. zupełnie inne ćwiczenia).
Wiem, że się różnią i tym bardziej dziwił mnie fakt, że tam jest regulamin AKC. Teraz już wiem, że są dwa.

I-w-o-n-a, a może zwróć uwagę administratorowi strony Waszego ośrodka, aby zdjął tę amerykańską wersję regulaminu? Myslę, że wprowadza deko niepotrzebnego zamieszania. No chyba, ze to tylko ja jestem taka sierota, że czytałem nie ten co trzeba :-?

Link to comment
Share on other sites

miec rodowod organizacji uznanej przez FCI

Nie czytalam regulaminu, ba nie obejrzalam nawet calego tematu, ale wydaje mi sie ze w tym przypadku jest to oczywiste. Na swiecie mamy kilkadziesiat (kilkaset?!) organizacji kynologicznych - CKC, AKC, UKC, KC i widocznie psy, ktore biora udzial musze miec rodowody TYLKO FCI.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

czyli jak moja sunia nie ma rodowodu to nie wystartuje w polskich zawodach obiedance, tak ?

Wydaje mi sie, ze nie, gdyz oficjalnie jest kundelkiem. Ewentualnie, tak jak w polskim agility, jezeli sa to zawody klubowe (?), to nie ma problemu.

Link to comment
Share on other sites

W agility jest inaczej - mogą startować wszystkie psy z wyłączeniem Mistrzostw Świata, gdzie dopuszcza się do startów wyłącznie psy rasowe.

W bedience ma być tak jak napisała Azir:

Tak jak wcześniej pisałam, w zawodach obedience pogą startować psy bez rodowodu, więc też mieszańce, bo właśnie chodzi o to, aby zachęcić ludzi do szkolenia i wychowywania psów. Niestety nie mogą one startować w trzeciej najwyższej klasie międzynarodowej, nad czym boleję. W klasie międzynarodowej pies musi posiadać rodowód i tatuaż.

Link to comment
Share on other sites

Robull:

Czyli tak jak myslalam.

Ewentualnie, tak jak w polskim agility, jezeli sa to zawody klubowe (?), to nie ma problemu.

8)
W klasie międzynarodowej pies musi posiadać rodowód i tatuaż.
z wyłączeniem Mistrzostw Świata, gdzie dopuszcza się do startów wyłącznie psy rasowe.

Otoz to.

Tylko czy w MS agility rowniez wymagany jest tatuaz?

Link to comment
Share on other sites

Nie dokońca tak jak myślałaś, bo Mistrzostwa Polski Agility i Puchar Polski Agility, to nie są zawody klubowe.

Aha, faktycznie moglam wstawic "", bo w sumie nie potrafilam tego okreslic.

A na Mistrzostwa Świata Agility owszem, pies musi mieć rodowód i tatuaż, który wpisuje się na zgłoszeniu psa.

Czyli jednak bede musiala zrobic Malej tatuaz. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Wiecie co, wlasnie sie zdenerwowalam i czytam regulamin obedience, klasa miedzynarodowa, ktory dostalam od FCI. I tam jest napisane:

Pies musi miec skonczone 15 miesiecy i miec rodowod organizacji uznanej przez FCI, zeby wziac udzial w zawodach.

Psy cierpiace na choroby zarazliwe, majacy glisty, świerzb lub jakikolwiek inny pasozyt, lub sa agresywne, slepe lub gluche nie moga brac udzialu w zawodach.

Suki w cieczce moga startowac na koncu.

I tyle, nie ma nic na temat sterylizowanych, okaleczonych itp, itd. Wiec mysle, ze warunki przystapienia do zawodow obedience w Polsce beda takie same.

Pozdrawiam,

Zielsko

To źle myślisz, bo choć w innych regulaminach tego nie ma, w naszym polskim ten warunek wprowadzono.

Link to comment
Share on other sites

A mozesz mi wyjasnic dlaczego - psy z jednym jadrem tzn. monorchidy i cryptochidy, a nie psy bez jader? (bo tak tam jest przeciez napisane). I dlaczego takie ograniczenie skoro w miedzynarodowym tego nie ma i skoro mamy promowac ten sport w Polsce?

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

Nie wytłumaczę Ci tego, bo nie wiem. Jestem tym zdegustowana i uważam, że jest to bez sensu. Wypowiadałam się już na ten temat kilkakrotnie i dałam wyraz swemu oburzeniu, ale to wszystko co mogę zrobić. Flaire mówi, że temat ten był poruszany na zebraniu z p. Kuncewicz, ale chyba nie dała się przekonać? :o

Link to comment
Share on other sites

co z regulaminem ?

czy wiadomo jużkiedy bedzie w pełnej formie ?

czekam na wyjaśnienie wszeklich wątpliwości związanych zez psami sterylizowanymi i kastrowanymi tudzież z kundelkami, ha - bo ja mam ciągle nie tylko wątpliwości ale i nadzieję że zwycięzy zdrowy rozsądek (m.in p. Kuncewicz)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...