Jump to content
Dogomania

Temat o odchudzaniu


anielica

Recommended Posts

Bardzo proszę o pomoc.
Mam od pół roku psa, mieszańca, około 15 kg. Jest wzięty ze schroniska, gdzie był 2 miesiące, wcześniej nic nie wiem. Jak do nas przyjechał był bardzo szczupły. Po pół roku zrobił się okrągły, ale utył jakoś tak "w barach" - nóżki szczupłe, brzuch raczej też, ale boki jak beczułka.

Pies ma 3 lata. Wykastrowany ok. 4 miesięcy temu. Tryb życia - biega raczej mało, bo mieszkamy na ludnym i zapsionym osiedlu i jest mało miejsc, gdzie mógłby to robić.

Pies je raz dziennie. Głównie gotowane mięso: serduszka i żołądki kurze, korpus, udko, rura od płucek wieprzowych, serca wieprzowe. Jednorazowo zjada ok. 25 dkg mięsa, z warzywami i bardzo niewielką ilością ryżu (rzadziej kaszy jęczmiennej czy makaronu) i ugotowanymi warzywami (których unika).

Rano czasami dostaje garstkę suchej karmy. Gryzie ucho wędzone albo ścięgno wołowe - to tak co drugi dzień.

Nie dokarmiamy go - bardzo rzadko dostaje kawałek sera czy kiełbasy, kilka razy dałam kawałek ciastka i paluszka solonego.

Jako smakołyku na spacerach używam pieczonego przez siebie ciastka wątrobowego, ale również daję go niewiele - kilka malutkich kawałków.

Mnie się wydaje, że on nie je dużo, a jest niestety coraz grubszy.

Co robić? Chodzimy codziennie żwawo 2,5 godziny. Na wiosnę będzie biegał więcej, ale ze względu na problemy z agresją nigdy nie będzie psem luźno biegającym.

Może jest na forum jakiś wątek o odchodzaniu - nie mogłam znaleźć, Może jakiś artykuł? A może ktoś z Was coś poradzi jaką dietę mu dobrać?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Piesek dostaje sporo mięsa i zmniejsz do 15 dk. Węglowodany też mogą go tuczyć ,a pamietaj ,że po sterylizacji i przy małej ilości ruchu , ma prawo tyć .Koniecznie ogranicz mu ilość jedzenia ,bo z tego co piszesz je wartościowe i nie ma takiej przemiany i nie spala nadmiernej ilości kalorii .
Pozdrawiam SAWA.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za rady, w takim razie zminiejszam. Ja wcześniej miałam psa większego - około 40 kg i być może źle oceniłam potrzeby Nikodema. Te 25 dag to wydawało mi się niedużo.

Co do wybiegania, w lecie jeżdżę z nim czasmi na rower, ale to wymaga wyjazdu samochodem poza miasto - niestety mam tylko jedno miejsce w okolicy, gdzie może pobiegać. Ale tam też jest dużo psów. Z Nikodemem są problemy wychowawcze - rzuca się na każdego psa, nawet szczeniaczka, ludzie się go boją, więc ja po prostu boję się go spuszczać. W tym problem.

Czy psy, tak jak koty wychodzące, grubieją na zimę? Czy pora roku nie ma znaczenia?

Link to comment
Share on other sites

Wiesz ,to jest tak ,pies w okresie zimy mniej biega ,a apetyt ma lepszy i chętniej je nawet to co w lato mu nie smakuje .Właściciel daje więcej jedzenia ,bo myśli ,że piesek głodny ,on tego nie spala i tyje .Inaczej jest z psami w ogrodzie ,gdzie całą dobę są na zimnie ,ich zapotrzebowanie na tłuszcze i białko jest zdecydowanie większe niż w lato .
Pozdrawiam SAWA.

Link to comment
Share on other sites

nawet jak pies jest po sterylizacji/kastracji to tym bardziej trzeba zwiekszyc ruch - pies sie staje bardziej osowialy nie chce mu sie juz tyle biegac i bedzie tyc. Do tego ma wiekszy apetyt, wiec wlasciciel wiecej daje jedzenia.
Nie zwalajmy tutaj tycia na sprawe hormonow ;)

Link to comment
Share on other sites

Witajcie,
bardzo proszę o pomoc.
Moja mama ma małego, 9-letniego mieszańca, który rok temu został wykastrowany - ze względu na problemy z prostatą.
Piesek od zawsze jest karmiony mięsem - wołowiną i drobiem. Niestety dostawał mięso z olejem i makaronem - i teraz wygląda jak kanapa . Bardzo proszę mnie tu nie pouczać, że takie karmienie zwierzaka jest po prostu głupie - mam 4 zgrabne i szczupłe koty, więc jakąś tam wprawę w sensownym karmieniu zwierząt mam - jednak przekonać mamę...:shake: no sami rozumiecie - to nie jest łatwe :-(.
Ale w końcu się udało, ponieważ pies jest już ewidentnie GRUBY - mimo przynajmniej 3 godzin ruchu na dworze dziennie (rodzice mają jeszcze młodą 1,5 roczną, średniej wielkości psiunię, która ma mnóstwo energii, a w okresie od wiosny do jesieni psy biegają całe dnie po działce rodziców), i jednej miski dziennie z garstka mięsa (już bez oleju i bez makaronu) - pies tyje dalej, a przynajmniej nie chudnie.

Psiak nie zje żadnej puszki, nawet pod groźbą głodu... ale lubi jeść suchą karmę.
Ponieważ mama skapitulowała - przybywam na dogomanię prosząc Was o pomoc we wskazaniu dobrej dietetycznej karmy, która pomoże Ptysia odchudzić i utrzymać na przyzwoitym poziomie...

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Skoro pies lubi suchą karmę to masz spore pole do popisu. Większość karm ma wersje niskokaloryczne dla dorosłych psów, musisz zacząć po prostu eksperymentować. Nikt nie napisze Ci jaką konkretnie karmę masz kupić, bo dla każdego psa nie każda karma jest odpowiednia (mogą wystąpic problemy z sierścią, gazami, itd). Zaopatrz się w próbki, a najlepiej worki 1-3 kg, żeby sprawdzić, która karma będzie Twojemu psu odpowiadać i... w cierpliwość bo te próby muszą jednak trochę potrwać (wiem z własnego doświadczenia) 8-)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kocia mama']Bardzo proszę mnie tu nie pouczać, że takie karmienie zwierzaka jest po prostu głupie[/quote]

alez nikt tak nie ma zamiaru mowic, nic nie jest zlego w tym zywieniu - ew w tym wypadku po kastracji makaron jest po porstu bardziej tuczacy i mozesz go zastapic ryzem.

[quote name='Kocia mama']Ale w końcu się udało, ponieważ pies jest już ewidentnie GRUBY - mimo przynajmniej 3 godzin ruchu na dworze dziennie (rodzice mają jeszcze młodą 1,5 roczną, średniej wielkości psiunię, która ma mnóstwo energii, a w okresie od wiosny do jesieni psy biegają całe dnie po działce rodziców), i jednej miski dziennie z garstka mięsa (już bez oleju i bez makaronu) - pies tyje dalej, a przynajmniej nie chudnie.[/quote]

1,5 spaceru dziennie bez instensywnego biegu niewiele da. Co prawda piszesz, ze biegaja cale dnie, ale czy jestes pewna, ze TEN pies naprawde biega? Truchcik to nie bieg ;) Z drugiej strony domyslam sie, ze wiekowy pies nie bedzie biegal juz tak chetnie. Do tego dochodzi brak hormonow i spadek aktywnosci + tuczacy makaron ;)

[quote name='Kocia mama']Psiak nie zje żadnej puszki, nawet pod groźbą głodu... ale lubi jeść suchą karmę.[/quote]

to, ze puszki nie chce jesc ma racje ;) mozesz dawac jakas dobra sucha karme typu light - albo zmniejszyc jedzenie i "wywalic" makaron

Link to comment
Share on other sites

Dla osób karmiacych suchym polecam karmy light,a dla osób karmiacych domowym BARF lub zmniejszenie dotychczasowych porcji i ich kalorii. Dla wszystkich otyłych psiaków więcej ruchu,mniej nudy, zero przysmaków(tylko karma,może być przysmakiem i wtedy mniej dostaje do michy). Sama odchudzam psiaka,narazie schudła 5 kg i jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

Przed ewentualnymi atakami zabezpieczam się na wszelki wypadek nauczona doświadczeniami z kocich forów ;)

Psiulek ma sporo ruchu - może nie biega, bo po pierwsze jest grubiutki, po drugie ma już swoje lata - ale lubi się bawić, a na długich spacerach jest zmuszany do biegu i zapasów przez swoją młodszą koleżankę. Ruchu na pewno ma sporo, bo spacer jest intensywny, długi a pisulek ma krótkie łapki i jest mały - forsowanie go przy jego tuszy bieganiem moze się skończyć najwyżej atakiem serca... Taki sposób odchudzania (przez bieganie) w jego przypadku byłby po prostu niebezpieczny.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie - wspominacie tu wszyscy o karmach light - po prostu, ale przeciez sa karmy lepsze i gorsze. Wiem na przykład że Darling jest karmą wysokoenergetyczną przeznaczoną dla psów, które mają dużo ruchu i pracują fizycznie, z kolei na psie odpowiedniki Whiskasa, nie mam ochoty... Więc jaka karma waszym zdaniem jest dobra i (dodatkowo) jest dobra również w wersji light...
Dla mnie to wszystko jak kupowanie kota w worku bo na psich karmach się nie znam i już :)

Zmniejszyć ilość kalorii - ale jak? Czy mięso całkiem odstawić i podawać mu tylko suche?

Link to comment
Share on other sites

każdy pewnie poleci Ci co innego. wg mnie, najlepsza jest Obesity Royala - wysokobiałkowa (duża smakowitość, poczucie sytości, mniejsza utrata masy mięśniowej) z dodatkiem chondroportektorów (prawidłowa ruchomość silnie obciążąnych stawów) i o wysokiej koncentracji minerałów i witamin (właściwa podaż przy obniżonym poziomie energii)

Przy tej diecie musisz określić docelową wagę, a następnie dobrać odpowiednią dawkę w zależności od stopnia nadwagi.

Link to comment
Share on other sites

Ja polecam Royala,Nutre i Acane. Więcej ruchu nie oznacza zamęcznia psa na śmierć tylko dostosowania ruchu do jego możliwości,spacerki mogą być krótsze,częstsze i aktywne. Także w domu mozna bawić się z psiakiem piłką.
Zmniejszenie kalorii tzn.zmiana posiłku z wysokokalorycznego na nisko. Z ksiazki "Zdrowe żywienie psów" Wartości energetyczne mięsa w kcal/100g
Pierś z kurczaka 109
Udko z kurczka 120
Cielęcina 118
Konina 118
Udziec wołowy 160
Głowizna 334
Udziec wieprzowy 292
Pierś indycz 115
Serca:kurze 139
wołowe 133
wieprzowe 120
Watroba:kurza 147
cieleca 140
wołowa 141
wieprzowa 147
Płuca cielęce 119 i wieprzowe 100

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

moj mix dalmatynczyka tez zaczyna byc kraglobrzuchy az za bardzo zawsze byla pieknie zbudowana ale brzuszek zaczyna troszke rosnac latem jezdzimy rowerkiem :lol: juz 7 rok leci moze to sklonnosc do tycia po rasie?
ogolnie jest dosc szczupla ma ladne miesnie i nie czuc zeber trzeba mocniej ruszyc mieskiem i sloninka zeby wyczuc
brzuch nie jest kwadratowy i nie chce do tego dopuscic
ma ktos doswiadczenie z dalmatynczykami (bardzo podobna nawet z charakteru tylko ciut wieksza i grubszej budowy)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='annnka']
ogolnie jest dosc szczupla ma ladne miesnie i nie czuc zeber trzeba mocniej ruszyc mieskiem i sloninka zeby wyczuc [/QUOTE]
Skoro nie czuć żeber pod dłonią to znaczy, że pies jest za gruby :cool1:
[QUOTE]ma ktos doswiadczenie z dalmatynczykami (bardzo podobna nawet z charakteru tylko ciut wieksza i grubszej budowy)[/QUOTE]
Myślę, że rasa nie ma tu znaczenia- pies tyje więc trzeba zwiększyć ilość ruchu lub zmniejszyć porcje jedzenia.

Link to comment
Share on other sites

Witam!
Myślę ,że warto zaznaczyć że nie wolno karmić psa podrobami i wieprzowiną to tak jak u człowieka -ssaka.Sa to bardzo tłuste pokarmy i dla kastrata tym bardziej zabójcze.Polecam karmę light do tego możesz dodawać chudy biały ser i jogurt light.można gotować lub obgotowywać mięso wołowe ,kurczak lub indyk-tyle że drogi ale ilość ma być do 20dkg.na dobę więc nie tak bardzo drogo wychodzi.Możesz kupić mrożoną włoszczyznę na wagę i ugotowac z ryżem, razem połączysz i jedzonko jak trzeba;) Pamiętaj że lepiej podać mniejsze ilości a częściej niż jedną dużą porcję na cały dzień-żołądek to też mięsień więc się rozciąga.Pozdrawiam IKA

Link to comment
Share on other sites

Przeczytałam wszystkie wypowiedzi i dziękuję za rady.
Kupiłam karmę Royala niskokaloryczną, i staram się podawać, ale powiem Wam, że mój wpływ też tu chyba jest spory, bo mnie się wydaje, że jak piesek nie zje korpusika lub serduszek z warzywami, to suchym się nie naje.

Postaram się dawać mu dwa razy małe porcje, bo teraz je wieczorem (nie chce przed wieczornym spacerem, więc czasem je bardzo późno), porcję całodniową.

Ale jedno jest dobre. Mam kota kastrata. Pies dorywa się do jego miseczki i kot to akurat schudł nieco :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

moja sunia była sterylizowana w styczniu
zauważyłam że przybiera na wadze :(
je tak samo jak przed zabiegiem
i teraz mam dylemat
czy zmniejszyć jej ilość pokarmu?
dawać jej coś innego, łatwostrawnego?

Podaje jej w tej chwili karmę gotową lub kurczaka (z makaronem/ryżem)

a może jest jakas specjalna dieta po sterylce...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...