Jump to content
Dogomania

Problemy z sierścią - skutek sterylizacji czy diety


Martens

Recommended Posts

Moja sunia ma ponad 7 lat. To mieszaniec troche w typie owczarka niemieckiego.
Od kilku lat ma problemy z sierścią - linienie cały rok do granic mozliwosci plus symetryczne wylysienia na wewnetrznej stronie ud, ma cale lyse pachwiny u przednich lap, brzuch bez jednego wloska i lysy placek na spodzie klatki piersiowej. "Od wierzchu" wyglada normalnie, siersc nie jest szczegolnie przerzedzona, ale strasznie sucha.
Odzywki, balsamy "do uzytku zewnetrznego" daja tylko chwilowy efekt, wiec przyczyna lezy raczej wewnatrz.
Wet sugerowal ze przyczyna moze tkwic w diecie. Sunia przez pierwsze poltora roku zycia dostawala pedigree junior suche i z puszki. Wszystko bylo bez zarzutu, miala piekna siersc, odchowala sie bez problemu. Potem eksperymentowalam z domowym jedzeniem: mieso (najpierw puszki dla psow bez wypelniacza, potem mieso dla psow ze sklepu miesnego - z tym ze nie resztki wedlin itd. ale okrawki z miesa, itp) + ryż (czasem makaron) + gotowane jarzyny od czasu do czasu, do tego olej lniany + preparat mineralno-witaminowy w skromnej ilosci. Rano dostawala sucha karme, wieczorem taki wlasnie posilek, codziennie gotowalam swiezy.
Po jakims czasie zaczely sie problemy z biegunkami. Wet radzil odstawienie miesa z puszki, wiec zastapilam je gotowanym miesem. Biegunki ustaly, a za jakis czas od poczatku..
Sierść sie spaskudziła, sunia schudła... Po wielu zmaganiach poddałam sie i wrocilam do suchej karmy. Z trawieniem teraz wszystko ok, jak nigdy, ale siersc... Zalamka.
Ostatnio zaczelam sie zastanawiac czy te wylysienia i brak natluszczenia siersci nie maja zwiazku ze sterylizacja. Nie pamietam dokladnie czy pojawily sie bezposrednio po niej bo to bylo 5 lat temu, ale z tego co pamietam przed operacja byla od spodu bardziej owlosiona.. Nie sprawia to takich problemow jak np. nietrzymanie moczu po takim zabiegu (czytalam watek), wiec nie wiem czy jesli przyczyna jest hormonalna, to czy jest sens faszerowac ja preparatami z hormonami..
Przez jakis czas dostawala Amino-biotin, ale bez specjalnych rezultatow..
Po tym wszystkim co tu czytam, rozwazam "przestawienie" jej na pokarm przygotowany w domu, moze to cos da.. Ale juz bez zadnego dodatku gotowych karm, tylko PRAWDZIWE mieso + ryz + warzywa, ew. olej lniany, dodatki witaminowe. Fakt, na pewno bedzie wiecej kosztowalo, ale.. Sunia wazy 22 kilo, jest pieskiem seniorem i ma sklonnosci do tycia :) dawka nie bedzie wiec bardzo duza, finansowo do zniesienia.
Dodam, ze sunia czasem sie drapie w chwilach podekscytowania, np. kiedy przyjda goscie, ale nie w miejscach wylysienia, na ktorym nie ma zadnych zmian. No poza tym ze sa lyse :lol:
Myslalam tez czy powodem nie jest alergia. Sunia ma bardzo jasne umaszczenie (kremowe z czarna maska), gdzies doczytalam, ze biale i jasno umaszczone psy czesciej sa alergikami, ale nie wiem czy w to wierzyc czy nie..
Co wy na to? Jak myslicie, co to moze byc? Hyba zmienie weta, bo widze po nim, ze juz sam sie glowi co to moze byc, ale coraz mniej mu wychodzi...

Link to comment
Share on other sites

Przeczytaj sobie atrykuł zacytowany w tym wątku: [URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=3280&highlight=symetryczne+wy%B3ysienie[/URL] jest tam mowa o problemach z tarczycą i symetrycznym łysieniu, myślę, ze powinnaś zrobić suni badania w kierunku hormonów tarczycy

Link to comment
Share on other sites

[B]Martens[/B]
A czy w wet zlecił jakieś badania krwi?
Bo ja też bym ukierunkowała się na tarczycę. Badania krwi (pełne) plus profile na tarczycę, nerki, wątrobę. Plus badania moczu.
Wówczas można coś więcej powiedzieć. Obecnie to zgadywanie diagnozy i żąglowanie karmami.

Link to comment
Share on other sites

dzieki serdeczne
przeczytalam artykul i bardzo mi pomogliscie.
Wet nie zlecil zadnych badan krwi i widze ze sama bede musiala sie upomniec. Mysle nad zmiana weta ale z tym moze byc ciezko, w moim miescie (Maków Mazowiecki) jest kilku na krzyz i wiekszosc zajmuje sie raczej duzymi zwierzetami z okolicznych wiosek, nawet nie ma godzin przyjec dla malych zwierzat :shake: trzeba by jezdzic gdzies dalej a z tym moze byc problem bo nie mam samochodu.. zobaczymy jak to bedzie, poprosze weta (wydaje sie calkiem do rzeczy, mlody facet kilka lat po studiach) o badania krwi na tarczyce i sprobuje zmienic jej diete na naturalne jedzonko. moze uczula ja jakis skladnik karmy? jak tarczyca nic nie wykaze to bede szukac dalej..
z objawow przedstawionych w artykule zauwazylam wlasnie te symetryczne lyse placki (pachwiny i mostek), przesuszona siersc (a wiec i skóre), odrobine pociemniala skóre (w stosunku do tego jaka miala jako mlody pies - ale moze to juz moje schizy :lol: ), sklonnosc do tycia choc malo je (przy wielkim jednak apetycie, ktory musze trzymac w ryzach :razz: ).. Miala tez problemy z flora bakteryjna w jelitach przez biegunki ale to bylo kilka lat temu. Przed sterylizacja miala stosunkowo rzadko cieczki, pierwszą w wieku 12 miesiecy, nastepne co 7-8 miesiecy. Pasowaloby, bo nie zawsze wystapuja wszystkie objawy..
no coz zobaczymy...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Diagnoza już jest - suczka ma niedoczynność tarczycy. Weterynarz przepisał jej Eltroxin 50 mikrogramów, mam zacząć od dawki 1 tabletka co 12 godzin, i jeśli poprawa będzie bardzo szybka i widoczna, to zmniejszamy dawkę o połowę, oczywiście po kontroli.

W artykule, który poleciła mi andorka1 piszą:
"Długotrwałe podawanie tyroksyny może niestety powodować skutki uboczne, np. problemy z sercem. Niewydolność serca spowodowana przerostem to częsty i poważny problem w stosowaniu Eltroxinu (syntetyczna tyroksyna). Zawsze trzeba się zastanowić, czy powodowane niedoczynnością dolegliwości są na tyle poważne, by ryzykować skutki uboczne leczenia hormonalnego."

I właśnie dlatego mam wątpliwości, i jak na razie leku nie podawałam. Suczka ma 8 lat i nie ma żadnych problemów z sercem (jak na razie). Weterynarz stwierdził, że nie ma leku bez możliwych skutków ubocznych i radził podawać te tabletki, ale decyzja należy do mnie. Czy ktoś ma może psiaka z niedoczynnością i może coś na ten temat powiedzieć? I co to znaczy "długotrwałe podawanie" w przypadku tyroksyny? Czy takie skutki pojawiaja się po 1-2 latach czy np. zwykle dopiero po 5-6? Bo lek podaje się do końca życia psa.

Będę wdzięczna za wszelkie uwagi i wskazówki na temat opieki nad psem z tym schorzeniem..

Link to comment
Share on other sites

Ajaj, zapomniałam! Mój weterynarz wygłosił opinię, że sterylizacja suki, zwłaszcza w młodym wieku (moja miała wtedy 2 lata), i związany z tym występujący przez dłuższy czas brak hormonów płciowych często prowadzi do zaburzeń hormonalnych, najczęściej właśnie do problemów z tarczycą lub nadnerczami. Pierwszy raz spotkałam się z taką teorią, choć sporo czytałam na temat wpływu sterylizacji na zdrowie psa, i przed zabiegiem i ostatnio. Na zdrowy rozum dla mnie ta teoria wydaje się mieć ręce i nogi, ale nie wiem..
W środowiskach osób "uświadomionych" w temacie opieki nad zwierzętami sterylizacja ma duże poparcie, głównie przez to, że zapobiega kliku chorobom i pomaga rozwiązać problem bezdomnych zwierząt, ale być może skutków ubocznych jest więcej, niz mówi się oficjalnie..?
Nie mam zamiaru twierdzić, że sterylizacja jest fu, ani porównywać jej jak niektórzy do dręczenia zwierząt, bo jest potrzebna, zwłaszcza w schroniskach, ale może warto mówić głośno o wszystkich skutkach ubocznych, żeby odpowiedzialny właściciel psa mógł sam podjąć decyzję?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Martens dokładnie tak jak mówisz, problemy z tarczycą albo nadnerczami...
Moja suka ma takie same objawy jak twoja, jutro idziemy na pobranie krwi, zobaczymy co się okaże.
Moja jest po sterylce kilka miesięcy, ale ja już zauważyłam, że coś się dzieje niedobrego. Ona ma dopiero półtora roku. Jak sobie pomyślę o podawaniu hormonów tak długo? :shake: Załamka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...