Jump to content
Dogomania

Nowy regulamin Wystaw Psów Rasowych


Elitesse

Recommended Posts

[quote name='flashka-g']Gazuś.. widze ze bierzesz tylko pod przykład swojego psa, dlatego napisze z własnego doświadczenia cosik.. [/quote]

Właśnie, nie tylko swojego.
Nie piszę o tym, żeby z suką z cieczką przychodzić, rozwalać ją pod ringiem, na dobrą sprawę jeszcze nie myć. Kwestia miłego zachowania wobec innych wystawców - suke trzeba umyć, wypachnić (choć trochę, żeby psy nie czuły aż tak bardzo), najlepiej trzymać 'na uboczu'.
Cóż, trudno, ja sobie nie wyobrażam, żebym nie mogła zapanować nad własnym psem, przy jakieś obcej suce z cieczką. Inne psy też wystawiałam, mniej lub bardziej na 'pod ogonami' wyczulone i jakoś nigdy nie było tak, żeby suka z cieczką nam uniemożliwiła zaprezentowanie się.
Flasha, dlaczego uważasz, że to męczące? Prawda taka, że suka z cieczką psa 'olewa' tylko w najważniejszych dniach jest zainteresowana. Znam suczki, które odwiedzając wystawy z cieczką i jakoś nigdy się przez to widocznie nie męczyły. Większość psów zresztą też nie.
Co do agresji psów... Dla mnie to kontrowersyjne. Rozumiem, żeby psy były luzem, z suką w bandzie - wtedy dochodzi do spięć. Ale nie ja nieybrażam sobie wytuacji gdybym nie dała rady zapanować nad moim psem (tutaj już mówie o Docu) na ringu, nawet jeśli miałabym na nim suke z cieczką i nawet jeśli z każdej strony by coś na niego warczało.
A jeśli ZK ma już zabronić wywstaw dla suk cieczkujących to nie zwraca kasę.
Takie jest moje zdanie na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Ostatnio rozmawiałam ze znajomym Austriakiem. W wielu krajach suki z cieczką moga startować, w Austrii też i nawet się dziwił, że w Polsce jest zakaz. Ja sama wystawiałam sukę z cieczką na światówce w Amsterdamie. Wystawa opłacona, hotel itp. Suka małpa zmieniła sobie termin cieczki. Dostała rozmaite preparaty na maskowanie zapachu i jakoś poszło. Znajomym suka rozpoczęła cieczkę niespodziewanie zgoła na wystawie w Opolu. Zaczęła nagle krwawić po ocenie na ringu, gdy czekali na grupę. Z sukami to niestety loteria ![/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=#0000ff]A co do regulaminów. Uważam, że tablice z wynikami powinny być obligatoryjne ! Pamiętam obciach z Poznania ze światówki, gdzie przy naszym ringu takowych nie było i wszyscy latali z roziskrzonym okiem, aby jakoś wyłapac oceny poszczególnych psów.[/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=#0000ff]Weterany w wilu krajach wchodzą do końcowego porównania i to chyba jest dostosowanie naszych przepisów do powszechnie stosowanych.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gazuś']Właśnie, nie tylko swojego.
Nie piszę o tym, żeby z suką z cieczką przychodzić, rozwalać ją pod ringiem, na dobrą sprawę jeszcze nie myć. Kwestia miłego zachowania wobec innych wystawców - suke trzeba umyć, wypachnić (choć trochę, żeby psy nie czuły aż tak bardzo), najlepiej trzymać 'na uboczu'.
Cóż, trudno, ja sobie nie wyobrażam, żebym nie mogła zapanować nad własnym psem, przy jakieś obcej suce z cieczką. Inne psy też wystawiałam, mniej lub bardziej na 'pod ogonami' wyczulone i jakoś nigdy nie było tak, żeby suka z cieczką nam uniemożliwiła zaprezentowanie się.
Flasha, dlaczego uważasz, że to męczące? Prawda taka, że suka z cieczką psa 'olewa' tylko w najważniejszych dniach jest zainteresowana. Znam suczki, które odwiedzając wystawy z cieczką i jakoś nigdy się przez to widocznie nie męczyły. Większość psów zresztą też nie.
Co do agresji psów... Dla mnie to kontrowersyjne. Rozumiem, żeby psy były luzem, z suką w bandzie - wtedy dochodzi do spięć. Ale nie ja nieybrażam sobie wytuacji gdybym nie dała rady zapanować nad moim psem (tutaj już mówie o Docu) na ringu, nawet jeśli miałabym na nim suke z cieczką i nawet jeśli z każdej strony by coś na niego warczało.
A jeśli ZK ma już zabronić wywstaw dla suk cieczkujących to nie zwraca kasę.
Takie jest moje zdanie na ten temat.[/quote]
Gazuś ale Doc to golden ( o ile nic nie pomyliłam) a sa rasy o troche innej psychice i zachowaniu i wcale nie mówie ze golden tez może dostać wariacji.
A co do męczenia sie suki. Jezlei ejst ona na wystawie w klatce odseparowana od psów to zazwyczaj jej wszystko rybka bo śpi. Ale są suki które są drażliwe w tym okresie nie chcą sie pokazywać, wiec po co taką sunie męczyć?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='flashka-g']Gazuś ale Doc to golden ( o ile nic nie pomyliłam) a sa rasy o troche innej psychice i zachowaniu i wcale nie mówie ze golden tez może dostać wariacji.[/quote]
Na pewno przy goldenach jest łatwiejsza sytuacja, bo np na międzynarodówce same suki trwają nieraz 3 godziny, jak wogóle nie są na osobnym ringu. A w rzadszych rasach na ring wchodzą suka, pies, suka, pies.

I jeszcze jako ciekawostka, wypowiedz sędziego Rodiego Hubenthala na pytanie "Co sądzi o udziale w wystawach suk z cieczką. Regulamin wystaw ZKwP wciąż tego zabrania..."
"W Skandynawii zawsze zezwalamy na wystawianie suk z cieczką i nie mamy z tym żadnych problemów. Cieczka to rzecz naturalna i nie byłoby uczciwe, gdyby suka miała nie wziąść udziału w ważnej wystawie, utracić tytuł lub czołowa pozycję w rankingu tylko dlatego, że jest suką."

Link to comment
Share on other sites

W temacie cieczki : suka krwawiąca dla psa nie stanowi większej atrakcji, chyba że pies to klasyczny erotoman. Więc zabranianie jej wystawiania jest trochę przesadzone. Suka naprawdę atrakcyjna nie kapie, więc akurat z taką właściciel może wejść i kto mu udowodni, że suka ma ruję? Powie, że cieczkę skończyła, a psy nadal się interesują na przykład, bo jeszcze wyczuwają resztki zapachu. I co z takim zrobić?
To zależy od kultury wystawiacza. Jak ma sukę z cieczką, to niech siedzi w kącie i czeka grzecznie na swoje wejście na ring i niech nie paraduje obok psów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania_Carmen']
I jeszcze jako ciekawostka, wypowiedz sędziego Rodiego Hubenthala na pytanie "Co sądzi o udziale w wystawach suk z cieczką. Regulamin wystaw ZKwP wciąż tego zabrania..."
"W Skandynawii zawsze zezwalamy na wystawianie suk z cieczką i nie mamy z tym żadnych problemów. Cieczka to rzecz naturalna i nie byłoby uczciwe, gdyby suka miała nie wziąść udziału w ważnej wystawie, utracić tytuł lub czołowa pozycję w rankingu tylko dlatego, że jest suką."[/quote]

Yhm... Ja cały czas o tym pisze :lol:
Flashi - tak, Doc to golden, ale też powiem tak z tych trudniejszych goldenów :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...