Jump to content
Dogomania

Poczatkujący wystawca


Canius

Recommended Posts

Witam, chcę kupić psa rodowodowego i jeździć z nim na wystawy. Mam w związku z tym kilka pytań:
- czy posiadając jednego psa mogę brać udział w wystawach, czy muszę mieć hodowle?
- co należy zabrać na wystawę?
- czy bez doświadczenia w wystawianiu psa mogę go sam wystawiać?
- lepiej należeć do klubu czy związku?

Proszę o odp. pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Canius']Witam, chcę kupić psa rodowodowego i jeździć z nim na wystawy. Mam w związku z tym kilka pytań:
- czy posiadając jednego psa mogę brać udział w wystawach, czy muszę mieć hodowle?
- co należy zabrać na wystawę?
- czy bez doświadczenia w wystawianiu psa mogę go sam wystawiać?
- lepiej należeć do klubu czy związku?

Proszę o odp. pozdrawiam.[/QUOTE]

Witaj.
Nie musisz posiadać hodowli by wystawiać psa.

na pewno trzeba zabrać na wystawę klatkę( drucianą bądź materiałową), ponieważ dl niektórych psów wystawy są bardzo stresujące i klatka jest idealnym miejscem do wyciszenia przed wejściem na ring.

Możesz choć ja bym radziła poćwiczyć pod okiem ekspertów;)

aby wystawiać psy musisz być członkiem związku.

ps. Ja sama jest tzw początkująca, mam za sobą ok 10 wystaw i cały czas sie uczę.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]- czy posiadając jednego psa mogę brać udział w wystawach, czy muszę mieć hodowle?[/QUOTE]

jeden pies wystarczy w zupełności ;) nie musisz mieć hodowli.

[QUOTE]- co należy zabrać na wystawę?[/QUOTE]

tu wiele zależy od rasy... na 100% musisz mieć klatkę/transporter, miskę na wodę, jakieś smakołyki, ringówkę (specjalną smycz na wystawy), książeczkę zdrowia psa, rodowód psa, potwierdzenie zgłoszenia... itd

[QUOTE]- czy bez doświadczenia w wystawianiu psa mogę go sam wystawiać?[/QUOTE]

ja pierwszy raz byłam na wystawie, kiedy wystawiałam swojego psa :P uczyłam się razem z nim - zacznij od klasy baby się zgłaszać z psem na wystawy (z maluszkiem zaraz po szczepieniu na wściekliznę) i obserwuj uważnie innych wystawców, co robią, jak się zachowują - zacznij od polskiego sędziego najlepiej, bo ja niby angielski znam dobrze, a byłam w takim stresie że nic nie rozumiałam XD W klasie baby nie wymagają aż tak dużo, więc można spokojnie się z psem pouczyć :)

[QUOTE]- lepiej należeć do klubu czy związku?[/QUOTE]

żeby jeździć na wystawy MUSISZ być członkiem Związku Kynologicznego w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

Musisz dobrać rasę psa po siebie, jego charakter, zachowanie i wygląd musi Tobie odpowiadać.
Później poznaj rasę, pooglądaj psy, zobacz w jakich hodowlach mają zwierzęta które się tobie podobają, dowiedz się jakie badania są konieczne i skreśl z listy te hodowle, które badań nie robią... zapisz się na miot i wybierz szczylka ;)

Pies jest psem wystawowym tylko przez kilka dni w roku, resztę czasu jest twoim towarzyszem, więc nie patrz pod kontem wystaw, ale pod kontem wspólnego życia przez kolejne kilkanaście lat.

Link to comment
Share on other sites

Ze względu, że też jestem świerzakiem bo do tej pory byłam z moim psem tylko na 7 wystawach to pamiętam nasz pierwszy raz:lol:(tego chyba się nie zapomina) ;) i mogę doradzić Ci abyś poczytał opinę o sędziach i wybrał się na pierwszą wystawę do sędziego który jest wyrozumiały i nie patrzy na drugi koniec ringówki czyli na Ciebie;)
( ja na pierwszej wystawie trafiłam na bardzo wyrozumiałą i przemiłą sędzinę mimo że wystawialiśmy się już w kl. młodzieży to zauważyła, że my pierwszy raz i oszczędziła nam uwag dotyczących wystawiania i to zmobilizowało nas do dalszych wystaw:-)
a moja sąsiadka trafiła na sędziego który powiedział jej "suczka jest super ale Pani do niczego":shake:
Ale pamiętaj jeśli pójdzie wam coś nie tak to nie zniechęcaj się następnym razem będzie lepiej;)

PS: Lepiej też nie wybieraj na pierwszą wystawę halówki, hałas panujący na hali może zniechęcić psiaka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Canius']Witam, chcę kupić psa rodowodowego i jeździć z nim na wystawy. Mam w związku z tym kilka pytań:
- czy posiadając jednego psa mogę brać udział w wystawach, czy muszę mieć hodowle?
- co należy zabrać na wystawę?
- czy bez doświadczenia w wystawianiu psa mogę go sam wystawiać?
- lepiej należeć do klubu czy związku?

Proszę o odp. pozdrawiam.[/QUOTE]
Witaj.
przede wszystkim nie kupuj psa tylko po to, by móc jeździć na wystawy. Psa kupuje się, gdy się pokocha daną rasę (nie tylko za wygląd, przede wszystkim za charakter) albo danego osobnika (zdarza się, że kupuje się psa rasowego dorosłego, na przykład gdy hodowca albo poprzedni właściciel szukają dla niego nowego domu).
Jeśli nie jesteś pewny/a jaka rasa będzie dla ciebie najlepsza, spróbuj najpierw pojeździć na wystawy "na sucho", jako widz. Poobserwuj różne psy, porozmawiaj z wystawcami i hodowcami (pamiętaj tylko, że chętniej odpowiedzą na wszelkie pytania, gdy już będą po wystawieniu swoje psa czy psów).

Jeśli zdecydujesz się już na konkretną rasę to:

1. Poczytaj wzorzec, zobacz, jakie wymagania są przy wystawianiu takiego psa.
a) Zwróć uwagę, że na przykład duże pasy czasem ciężko jest wystawiać osobom chorym, o słabej kondycji itp. Przez wiele lat miałam i wystawiałam bouviera flandryjskiego, wyjątkowo potężnego jak na tę rasę, i choć lubiłam ten "sport", to bieganie po ringu z takim słoniątkiem nieźle dawało mi w kość. Szczególnie, że pies miewał tendencję do wpadania w inochód, gdy biegł za wolno.
Weź więc pod uwagę, że duże psy wystawia się nieco trudniej.
b) Ważny jest też rodzaj włosa, bo jeśli zdecydujesz się na rasę, którą przed wystawą trzeba strzyc lub trymować, to musisz znaleźć sobie dobrego fryzjera lub specjalistę od takich zabiegów. Nie wszyscy psi fryzjerzy umieją przygotowywać psy na wystawy. Można też nauczyć się samemu strzyc lub trymować psa.

2. Kupując psa (sprawdź, czy hodowla jest zarejestrowana w ZKwP) wypytaj hodowcę także o kwestię wystaw. Większość hodowców zachęca kupujących do wystawiania psa, zazwyczaj można też liczyć na ich pomoc, szczególnie na początku.

3. Po zakupie psa zapisz się do Związku, wyrób psu rodowód (na podstawie metryki, którą otrzymujesz od hodowcy) i dowiedz się o najbliższe wystawy. Gdy tylko minie okres ochronny po szczepieniach, zapisz się z psem, jak już ktoś Ci doradził, do klasy puppy albo szczeniąt.

4. Koniecznie poczytaj o samej organizacji wystaw:
a) Jakie obowiązują klasy, jakie są granice wiekowe, na jakich zasadach przyznawane są tytuły itd.
b) Jak wystawia się "twoją" rasę, czyli jaką postawę pies ma przyjąć na ringu (jak głowa, co z ogonem, jak mają stać łapy itp.), jak go pokazać, jak z nim biegać - jeśli duża, to zazwyczaj sędzia prosi o kilka kółek (pies po wewnętrznej stronie ringu), potem po prostej od sędziego i do sędziego, czasem po trójkącie, ogląda zęby, u samców sprawdza jądra, czasem obmacuje psa, niektóre rasy bywają na ringu mierzone itd.
Nie bój się sędziów zagranicznych, bo zwykle mają tłumaczy a i bez tego można się dogadać i nawet jeśli nie znasz ani słowa w danym języku, sędzia pokaże Ci, co masz robić.

5. Na wystawę zabierz:
a) Dla psa: transporterek, klatkę albo namiot, jego koc albo mały materacyk czy coś w tym stylu. Pamiętaj, że lepiej będzie się czuł, gdy w razie słońca, deszczu lub po prostu przed innymi psami i ludźmi będzie miał się gdzie schować. Do tego potrzebna będzie Ci miska na wodę, na podróż butelka z zapasem wody, jakieś smakołyki (jeśli wystawiasz na smakołyk) i trochę normalnego jedzenia (dajesz już po wystawieniu). Oczywiście obroża, smycz, ringówka.
Ja brałam jeszcze zwykle taki potężny hak do wkręcania w ziemię, bo dużego psa łatwiej było tak umocować a nad nim ustawić np. parasol przeciwsłoneczny lub półotwarty namiot. Niektórzy wystawcy mają zamiast tego altanki ogrodowe czy inne wynalazki - przejdź się na wystawę i popatrz.
b) Dla siebie: weź krzesło, jeśli jedziesz na wystawę pociągiem lub masz ograniczone miejsce na bagaż, to najlepsze będzie turystyczne, jeśli jedziesz samochodem, może być zwykłe, składane. Poza tym coś do picia i jedzenia (choćby na przekąskę), bo czasem na wystawienie psa trzeba trochę poczekać a nie zawsze jest możliwość najeść się w wystawowych ogródkach gastronomicznych.
c) Dokumenty: rodowód (wiele osób bierze kopię, bo w końcu dokument może się zagubić), książeczkę zdrowia, jeśli są wymagane, to zaświadczenia weterynaryjne i inne (szczegóły sprawdzaj zapisując psa na wystawę).


[B]WAŻNE.[/B] Na pierwszych wystawach pies może być wystraszony, spięty i tak dalej. Twoją rolą jest nauczyć go, że wystawa to coś bardzo fajnego, dlatego zajmuj się nim nie tylko podczas samego wystawiania, nie zostawiaj go samego ani z obcymi mu ludźmi i ogólnie rób wszystko, by polubił wystawy. Pies, który boi się wystaw to koszmar każdego wystawcy.


A teraz poprzynudzam Ci trochę o samej nauce wystawiania. :)
Większość początkujących osób uczy się na swoich pierwszych wystawach, dlatego dobrze jest, gdy zaczyna się od klas szczenięcych, z których oceny nie są aż tak istotne dla późniejszej kariery wystawowej, ale za to doskonale sprawdzają się właśnie jako trening. Przede wszystkim patrz, patrz, patrz jak robią to inni. Podejrzyj jak wystawiane są psy w klasie championów, jak w użytkowej. Pytaj hodowcy, od którego masz psa. W domu z psem ćwicz, ale pamiętaj, by na początku go nie przetrenować i nie zniechęcić raz na zawsze do wystaw.
Jeśli nie możesz przed rozpoczęciem własnej kariery wystawowej jeździć i podglądać innych, poszukaj w internecie filmików z wystaw. Nie jest to metoda idealna, ale na początek wystarczy.


I to chyba tyle. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Canius']dziękuje za te odp.
Ponawiam pytanie czy psy podlegające próbą pracy są zobowiązane takie szkolenie przejść, czy jest to wymóg?[/QUOTE]
To raczej zależy od rasy, np retrievery nie muszą mieć "użytków"( dyplom z konkursu pracy, samo szkolenie to za mało) do hodowlanki czy polskich championatów ale już potrzebują do np championatu czeskiego albo tego nowego, "mniejszego" interchampionatu( CIB). Oczywiście potrzebują też dyplomu aby wystawiać je w klasie użytkowej.
Musisz sprawdzić wymogi odnośnie interesującej Cię rasy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Canius']
- lepiej należeć do klubu czy związku?
[/QUOTE]

Wcale nie musisz być członkiem związku by jeździć na wystawy. Klub Psa Rasowego również organizuje wystawy. Jednak związek Kynologiczny jest zdecydowanie bardziej popularny i nie zatwierdza psiaków należących do KPR. Więc musisz popytać ludzi z jednego i drugiego kręgu (zkwp i KPR) jakie sa wady i zalety obu.

Powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Canius']Interesuja mnie priardy i w ich wzorcu jest napisane "próby pracy wymagane", czy mój pies musi te próby zaliczyć jeżeli chcę go tylko wystawiać w klasie otwartej?[/QUOTE]

chyba BRIARDY ;)

Psa możesz wystawiać w każdej klasie bez wzgledu czy masz zaliczone próby pracy czy nie. Zapisanie psa do danej klasy zależy głównie od wieku psa, w kl. championów musisz mieć championat, w kl. użytkowej certyfikat użytkowości. PP to sprawdzenie wrodzonych zdolności do pracy danego psa, typowych dla danej rasy - mają znaczenie przy wyrobieniu uprawnień hodowlanych.
Proponuję wejść na stronę ZKWP i zapoznać się z Regulaminem Wystaw :lol:

prócz tego większość ras ma swoje fora, warto o szczegóły dot. danej rasy tam podpytać :
[URL]http://www.briard.com.pl/[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...