Jump to content
Dogomania

Gryzą się


Nurr

Recommended Posts

Mam taki problem... :(
Często razem z koleżanką chodzimy na spacery z psami. Jej pies to jamniczek, samiec. Kiedy Zaki był młodszy, dobrze się dogadywały - wiadomo, Szorstek dominował, więc było OK.
Ale kiedy Zaki dorósł, zaczęły się na siebie rzucać, warczeć, szczekać. Najczęściej to Zaki rzucał się pierwszy. To wszystko było tak szybko i niespodziewanie, że nie mam pojęcia, o co poszło.
Na innym forum pytałam się, jak rozwiązać ten problem, ale nie otrzymałam żadnej sensownej rady. Doradzano mi kupić kaganiec. Nie zrobiłam tego, bo kaganiec może i zabezpieczy przed pogryzieniem, ale nie przed atakami. A biorąc pod uwagę to, że Zaki waży dwa, trzy razy więcej niż Szorstek, Zaki i tak mógłby zrobic mu krzywdę :( Więc stwierdziłyśmy, że najlepiej będzie zrezygnować ze wspólnych spacerów.
Niedawno jednak znów wybrałyśmy się na spacer, i wydawało się, że wszystko jest w porządku. Zaki tylko raz rzucił się na Szorstka, ale krzyknęłam na niego, to on uszy po sobie i więcej się nie rzucał. A Szorstek chyba uznał dominację Zakiego, bo schodził mu z drogi. Wydawało się wiec, że już nie ma problemu.
A wczoraj kiedy znów poszlyśmy razem na spacer, Zaki ugryzł Szorstka. :( Nie wiem, o co poszło. Zaki jak zwykle biegł luzem, a Szorstek jak zwykle był na smyczy automatycznej (koleżanka boi się go spuścić, bo ucieka). Nagle Zaki rzucił się na Szorstka i zaczął go gryźć, jamniczek zaczął piszczeć. Udało mi się szybko odciągnąć Zakiego za obroże i skrzyczałam go jak chyba jeszcze nigdy dotąd. Szorstek miał zakrwawione ucho, wyglądało to okropnie, na szczęscie po przemyciu okazało sie, że to tylko mała ranka, myślę że szybko się zagoi.
Proszę, poradźcie mi, jak rozwiązać ten problem. Nie chcę, żeby Zaki zrobił krzywdę Szorstkowi.

Link to comment
Share on other sites

ZAkiego na linke jak leci do jamniora szarpnięcie "wróć" czy jaką komende wybierzesz i smakołyk .Bedziesz go przynajmniej mogła odwołać.Może jeszcze kup kaganiec plastykowy , jak później bedziesz jużćwiczyc bez linki .Plastykiem nie zrobi jamniorowi krzywdy.Ale i tak trzeba bedzie uważać .
Powodzenia życzę.:)Bedzie dobrze.Ale linka i smakołyki to podstawa

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję, że chciałeś mi pomóc, ale nie o to mi chodziło :roll:
Jak już pisałam, KAGANIEC MOŻE I ZABEZPIECZY PRZED POGRYZIENIEM, ALE SAMEGO PROBLEMU, JAKIM JEST ATAKOWANIE JAMNICZKA NIE ROZWIĄŻE!
A mi przede wszystkim zależy na tym, żeby dowiedzieć się, dlaczego Zaki się tak zachowuje i jak go tego oduczyć. Jeśli nie będzie go atakował, to go nie pogryzie :) Mam Zakiego odwoływać za każdym razem, jak zbliży się do jamniczka? Oni mijają się kilkadziesiąt razy podczas spaceru i nic się nie dzieje. Tylko czasami, zupełnie niespodziewanie Zaki się rzuca. Zresztą nawet, gdyby był na lince, nie zdążyłabym go pewnie zatrzymać. Przejechałby mi tą linką po palcach.
Aha, dodam jeszcze, że Zaki jako szczeniak był socjalizowany z innymi psami ;)

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim - nie krzycz na psa kiedy wchodzi w konflikt z innym psem i nie szarp go! Krzyk może właśnie wyzwolić agresję, a szarpanie informuje psa, że dzieje się coś niedobrego, wyzwala negatywne skojarzenia z drugim psem.

Czy Zaki rzuca się też na inne psy, czy tylko na tego jednego? jak zachowują się psy chwilę przed atakiem? Nurr, Ty chyba klikasz, może zamiast kombinować z dominacją, poszukaj rozwiązań na stronie klikerowej? Tam jest mnóstwo streszczeń, tłumaczeń i bardzo ciekawych tekstów o agresji.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Nurr, pies ma miec co robic caly czas na spacerze, ma caly czas byc pod kontrola. Mysle, ze Twojemu psu przydaloby sie szkolenie w grupie - nie mozesz puszczac luzem psa, nad ktorym nie masz wladzy!!!!
Trzeba go uczyc posluszenstwa - wlasnie przy drugim psie ma byc skupiony na Tobie i wykonywaniu Twoich polecen. Nie ma cudownych rad na jeden raz, ma byc codzienna dwugodzinna praca z psem.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Ale jak on gryzł jamniczka, nie mogłam stać spokojnie z boku i spokojnie się temu przyglądać! :( Musialam go odciągnąć!
Na inne psy się nie rzuca, co prawda czasami popada w konflikt z innymi psami, ale to przecież normalne. Ale i tak nie daję mu do tego okazji, bo kiedy widzę, że zbliża się ktoś z obcym psem, biorę go na smycz, a jeśli spotykamy znajomego psa, bawią się razem, więc kontaktów z psami nie jest pozbawiony. ;)
Jak zachowują się psy przed atakiem, trudno mi powiedzieć, bo to dzieje sie tak szybko. Po prostu Zaki niespodziewanie skacze na jamniczka. Nie mam pojęcia, co może być przyczyną... < br /> Masz rację Marto, poszukam czegoś na stronie klikerowej. :)

Zofio, ja mam nad nim kontrolę, dlatego go spuszczam. Uczyłam go posłuszeństwa od szczeniaka.
Zresztą myślę, że atakowanie jamniczka nie wynika z nieposłuszeństwa :roll:

LALUNA, przeczytałam ten wątek, ale tam są rady dotyczące mijania obcych psów, które zresztą stosuję, kiedy zbliża się obcy pies. Wtedy odwracam jego uwagę smakołykami, bawię się z nim, uciekam mu, a on biegnie za mną itd... I są to dobre rady. Ale podczas wspólnego spaceru musiałabym cały czas odwracać jego uwagę smakołykami.... Zresztą nie jest tak, że na sam swój widok psy warcza i się rzucają na siebie, na ogół jest spokojnie. Tylko od czasu do czasu nagle Zaki sie rzuca.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Tylko od czasu do czasu nagle Zaki sie rzuca.[/QUOTE]

Nie bedzie to miało dla Was znaczenia, jak sobie na raz na jakis czas zrobia duzą krzywde.
W tamtym watku tez jest napisane, ze dorosły pies nie ma obowiazku bawic sie z innymi psami. Ma sie bawic z właścicielem. A jezeli już chcecie oduczać to w sposób bardzo kontrolowany.
Jeden i drugi puszczony na taśmie i obydwa kagańce.
Ale zaufać nigdy bym i tak juz nie zaufała. Im bardziej ten jeden z psów bedzie dojrzewać tym częstsze beda bójki. Im czestsze bójki tym bardziej zajadłe. Az w końcu moze dojsc do tragedii, bo jeden drugiego walnie kłem w oko i skończy sie to na usunieciu oka. To w tym łagodnieszym przypadku.
A z tego co piszesz jeden i drugi nie jest do opanowania, skoro nawet ten jeden nie moze byc spuszczony ze smyczy. Zamiast wspólnych spacerków, moze umówicie sie na wspólne szkolenie. Wtedy razem bedziecie pracować z psami. I uczyc skupienia na przewodniku. Ale mimo wszystko puszczalabym je w kagańcu na spacerach. Po co ryzykować. Jeden raz wystarczy, aby było to za duzo o ten raz.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Jesli nie potrafisz przewidziec ataku i powstrzymac psa przy pierwszym sygnale przed atakiem - to znaczy ze jednak nie masz nad nim wystarczajacej kontroli.
Tu nie chodzi o to, abys mu caly czas odwracala uwage smakolykami, ale aby caly czas byl zajety wykonywaniem Twoich polecen - aby nie mial nawet sekundy na zastanowienie sie, czy aby nie przygryzc kolegi....

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Ale przez cały spacer mamy ćwiczyć komendy? CAŁY CZAS?

Dlaczego Zaki atakuje jamniczka? Tego przede wszystkim chcę sie dowiedzieć! Gdybym to wiedziała, łatwiej byłoby rozwiązać problem.

Jeśli tak ma wyglądać spacer, że psy będą w kagańcach i na smyczach, to już wolę zrezygnować ze wspólnych spacerów :( Przecież spacer ma być dla psa przyjemnością!

A jak mam go kontrolować, kiedy on rzuca się niespodziewanie? Żadnych sygnałów przed atakiem, nic. Nie ma żadnego zesztywnienie, cichego warknięcia, NIC.

Link to comment
Share on other sites

Nurr przeciez sama dajesz sobie odpowiedź;)

[QUOTE Kiedy Zaki był młodszy, dobrze się dogadywały - wiadomo, Szorstek dominował,][/QUOTE]

[QUOTE]Ale kiedy Zaki dorósł, zaczęły się na siebie rzucać, warczeć, szczekać.[/QUOTE]

[QUOTE]i wydawało się, że wszystko jest w porządku. Zaki tylko raz rzucił się na Szorstka, ale krzyknęłam na niego, to on uszy po sobie i więcej się nie rzucał. [/QUOTE]

[QUOTE]A Szorstek chyba uznał dominację Zakiego, bo schodził mu z drogi.[/QUOTE]

[QUOTE]A wczoraj kiedy znów poszlyśmy razem na spacer, Zaki ugryzł Szorstka[/QUOTE]

Nurr przecież relazje tych psów opieraja sie na ciagłej dominacji i walką potwierdzaniu kto dominuje. Zak sie nie stawiał wczesniej jak był młody, bo wiedział ze sie nie przeciwstawi dominujacemu psu.
Ale jak dorósł stał sie mocniejszy.
Samce dojrzewają i drugie samce moga trakotować jak rywali, szczególnie jeżeli każdy chce rządzić.
[QUOTE]Jeśli tak ma wyglądać spacer, że psy będą w kagańcach i na smyczach, to już wolę zrezygnować ze wspólnych spacerów :-( Przecież spacer ma być dla psa przyjemnością! [/QUOTE]

A myślisz ze te spacery sprawiały dotąd Zakowi przyjemnosć? Jak był mlody to go ciągle dominował jamnik, teraz mu odpłaca podobnym. Myślisz ze te psy maja przyjemnosć z tych wspólnych spacerów?
Jeżeli chcesz zrobić psu przyjemnosć, daj mu godzinę zabawy z Tobą, aby był tak padnięty że spacer juz bedzie tylko dla Was pzryjemnycm spcerem na pogaduszkach koleżeńskich. A psy w tym czasie pzrejdą sie na smyczy aby odetchnać po zabawach z właścicielem.

[QUOTE]A jak mam go kontrolować, kiedy on rzuca się niespodziewanie? Żadnych sygnałów przed atakiem, nic. Nie ma żadnego zesztywnienie, cichego warknięcia, NIC.[/QUOTE]
Masz kontrolować dystans psów miedzy sobą. Kiedy się zbytnio zblizą do siebie wtedy pociągnac linką aby zwiększył dystans.
A psy wysyąłja wiele sygnałów. Wystarczy ze jeden drugiemu poptrzy w oczy i się to któremuś nie spodoba.

Link to comment
Share on other sites

Tak, uważam, że te spacery są dla niego przyjemnością, ponieważ podczas nich dużo się nim zajmuję: bawimy sie w wyścigi, aportowanie, tropienie, powtarzamy komendy...
Poza tym psy nie znają czegoś takiego jak zemsta. One się nie mszczą. Zresztą Szorstek nie atakował Zakiego jak ten był mały, jedynie warknął, kiedy Zaki za dużo sobie pozwalał.

Link to comment
Share on other sites

Nurr, ale dlaczego ty nie słuchasz co do Ciebie mówią.

Idziesz sobie z koleżanką i jamnikiem na spacer.
Ty zajmujesz się swoim psem, ona swoim dzieli was odleglosc taka gdzie psy sie soba nie interesuja, po 30-60 minutach czy ile tam wasz spacer trwa zapinasz psa na smycz, ona zapina swojego i mozecie sobie pogadac , a psy sa zmeczone i nie maja sily na walki ect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...