Jump to content
Dogomania

Problemy z jedzeniem


zosia79

Recommended Posts

Witam.Jakieś 5 mies temu adoptowałismy suczke.Jadła sucha karmę (nie marketową) i gotowany kurczak plus ryz i marchewka.Jakies 3 mies temu zaczeły sie problemy z wypadaniem sierści i drapaniem-skóra czysta- okazało się, że ma zapchane gruczoły okołoodbytowe.Było czyszczenie i leczenie sierśc przestała wypadać.Niestety problem powraca co jakies 3 tyg jest to samo zaczyna sie drapac sierśc wypada i zapchane gruczoły.
Teraz kolejna rzecz..urodziło sie dziecko sunia jest opiekuńcza w pełni akceptuje nowego domownika.Dzidzia ma 2 mies.Od 3 dni Nela zaczeła bardziej niz zwykle opiekowac sie dzieckiem jak mały płacze ona piszczy i na kazde piszczenie małego ona leci i patrzy co sie dzieje i sama piszczy.Mało tego ,,przestała jeśc. Jest wesoła nic sie nie zmieniło ale nie je od 3 dni.
Pytanie dlaczego ona nie je i co zrobic z ta wypadająca sierścią i wciąż zapychającymi się gruczołami?
Pomózcie bo mi juz ręce opadają.

Link to comment
Share on other sites

odnośnie gruczołów okołoodbytowych to trzeba je czyścić u weta tak często jak to konieczne, powinny być za każdym razem czyszczone od środka, a nie od zewnątrz (jak to niektórzy weterynarze robią) mój pies ponadto dostawał zastrzyk przeciwzapalny i czopki. U nas czyszczenie zatok początkowo odbywało się regularnie co dwa tygodnie, pies jest u mnie ponad dwa lata i w tej chwili czyścimy raz na dwa miesiące i to wystarcza.

Link to comment
Share on other sites

A sunia jest po sterylce? Jak zachowuje się w stosunku do zabawek - czy nimi również tak jakby się opiekuje? Może - jeśli jest bez sterylki - chodzi o ciążę urojoną? A jeśli nie - może warto poswięcić czas, aby wyćwiczyć z nią pewne zachowania pozytywne przy dziecku.

Co do gruczołów - wiem, że wiele psów ma z nimi problem wówczas, gdy kupy są zbyt miękkie. U kilku znanych mi psów ten problem przeszedł po żywieniu BARFem, a u innych - tylko suchą karmą. Ale zatykanie gruczołów to też kwestia osobnicza ;)

Link to comment
Share on other sites

Sunia nie jest po sterylce, obserwuje ją i nie ma zachowań ciązy urojonej tj nie znosi zabawek pokarmu tez nie dostała. Ogólnie jest wesoła.Problem jest z jedzeniem bo strajkuje 3 dzień chrupnie kilka granulek karmy i tyle. Odnosnie gruczołów rozumiem ,że nic nie da sie zrobic? Trzeba regularnie oczyszczać i to wszystko? ech

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zosia79']Sunia nie jest po sterylce, obserwuje ją i nie ma zachowań ciązy urojonej tj nie znosi zabawek pokarmu tez nie dostała. Ogólnie jest wesoła.Problem jest z jedzeniem bo strajkuje 3 dzień chrupnie kilka granulek karmy i tyle. Odnosnie gruczołów rozumiem ,że nic nie da sie zrobic? Trzeba regularnie oczyszczać i to wszystko? ech[/QUOTE]

Można spróbować zmienić żywienie, jak pisałam wyżej - kilku psom znajomych pomogło przejście na BARFa. A prócz tego - regularne oczyszczanie gruczołów i leki przeciwzapalne.

Link to comment
Share on other sites

Wet też sugerował alergie i dostałam próbki na kilka dni karmy Royala weterynaryjnego dla alergików. Karma się skończyła i nie moge jej nigdzie kupic.
Przejście na Barf nie wchodzi w grę ona surowego nie je w ogóle normalnie brzydzi sie surowym (wypluwa ucieka i chowa sie). Wcześniej kupowałam karmę Dog Chow potem przeszłam na Josera z małżami i jadła z apetytem sierśc miała lsniącą ale te przeklete gruczoły wciąż zapychają się i zaraz zaczyna sie sypac i drapać i dziwnie to jest ze sobą powiązane tzn zaczyna saneczkować, drapać się, lizac w okolicy odbytu, sierść sie sypie i wtedy wizyta u weta i oczywiscie gruczoły zawalone.Oczyści jej dostanie zastrzyk potem po tyg kolejne czyszczenie znów zawalone i spokój na 3 tyg i znów to samo :/
Wet przy ostatniej wizycie przyznał się, że juz sam zgłupiał czemu tak się dzieje.
Może faktycznie to jakas alergia ale jak to sprawdzić? Przejśc na karme weterynaryjna i zobaczyc czy pomoze? Jakieś sugestie? :)

Link to comment
Share on other sites

Surowe możesz na początek spróbować dawać jej wrzucone na kilka minut do wrzątku, trochę zmienia zapach.

Co do karm - z tych dla alergików akurat nie polecałabym Royala weterynaryjnego bo jest bardzo drogi, a mojego psa uczulił jeszcze bardziej, niż to co jadł wcześniej :roll:
Spróbuj może którejś karmy Trovet dla alergików, np. Rabbit Rice Diet, albo Wolfsblut Cold River - jest rybna, bez zbóż, rzadko uczula.
Żeby ocenić czy to alergia pokarmowa, karmę dla alergików trzeba podawać minimum kilka tygodni, i nic poza nią.

Wet nie próbował zrobić posiewu z tej wydzieliny? Może jakaś wredna bakteria tam wlazła?

Link to comment
Share on other sites

Martens, nie wszystko co uczula twojego psa, będzie uczulało też innego. Skoro pies zosi jadł RC wcześniej i był dobry (?) to czemu nie spróbować znowu? Karmy są w podobnych cenach moim zdaniem, Trovet ma tylko 10-12 kg w opakowaniu nie zapominajmy. Jeżeli pies się teraz drapie i w ogóle to ja bym przestawiła go najpierw na karmę która go nie uczula i wyprowadziła go z tego stanu, a później najwyżej popróbowała z nowymi.

Link to comment
Share on other sites

Zosia napisała, że dostał ten RC na kilka dni - w tym czasie nie da się stwierdzić, czy to on go uczulał czy nie, bo objawy alergii pokarmowej zwykle utrzymują się minimum 2 tygodnie od wyeliminowania alergenu, szczególnie jeśli zmiany alergiczne były czymś podkażone.
No i dla mnie 270-295 zł za 14 kg (RC) ryżu i soji z dodatkami a 215 zł za 12,5 kg (Trovet) za karmę z 40% mięsa króliczego to POTWORNA różnica w cenie na korzyść Trovetu.

Link to comment
Share on other sites

No to fakt, poza tym u mnie też RC spowodował akurat problemy skórne psów, świąd, łupież, nieświeży oddech i na dodatek ta karma jest zbyt droga w zestawieniu ze składem.

Psom chyba można zrobić testy alergiczne (z krwi?). Może taki test by po prostu pokazał,czy pies ma alergię i na co ją ma. Tylko zupełnie nie wiem, ile to może kosztować.

Link to comment
Share on other sites

może sunia ma uczulenie na ta karmę, i trzeba jej koniecznie zmienić najlepiej na taką hypoalergiczna bo problem, może się pogłębiać, mój pies tez tracił sierść i miał problem z hormonami z tarczycą, ale warto jej zrobić badania krwi, ni ma na co czekać , polecam tą karmę , jest dobrze przyswajana przez psy [url]http://www.e-karma.pl/product-pol-656-PLATINUM-EDITION-Turkey-and-Rice-Adult-Dog-15-kg.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

RC miałam tylko kilka dni teraz kupiłam też RC z jagnięciną dla psów z problemami.Przyznam ,że jest dośc droga niedawno urodziłam synka i to spory wydatek dla mnie taka karma.
Zauwazyłam,że sierść jej się przerzedziła na szyi chyba od tego drapania.Zauważyłam też,że drapie się w nocy i własnie po szyi.
Teraz zaczynam sie zastanawiać czy aby poprzedni własciclele (sunia została znaleziona wycieńczona na działkach ktos ja chyba wyrzucił) nie wyrzucili jej własnie z powodów zdrowotnych :/
Może na razie będę jej podawała tylko suchą karme dla psów z jagnięciną RC przez jakies 3 tyg i zobacze czy coś się poprawi.
Powiedzcie mi czy zapychające sie gruczoły i wypadanie sierci i swiąd może byc ze soba związane? Bo jak ma oczyszczone to po jakims czasie sierśc mniej wypada i sie nie drapie, ale że to nawraca to drapanie nawraca.
Bosz ja juz całkiem jestem głupia :/

Link to comment
Share on other sites

może to być alergia skóra , która została zaniedbana przez wcześniejszego właściciela, po za tym moga to być problemy z hormonami, albo uczulenie na jedzenia, musisz wypróbować najpierw karme i zobaczyć co i jak, potem może jakiś szampon, potem może tabletki na alergię , a jak nic nie pomoże to chyba badania kwi zostają

Link to comment
Share on other sites

A możesz dać linka do tego Royala? Bo jeżeli karma jest "z jagnięciną" albo "o smaku jagnięciny" to niestety hypoalergiczna nie jest, jeśli w składzie będą poza tym kurczaki itp. Royal w ogóle w porównaniu do swojej przeciętnej dość jakości jest drogi.

Najtańsza karma dla alergików z czystą jagnięciną bez domieszek innych mięs, mleka, jaj to Bewi Dog Lamb & Rice Croc - jest chyba z połowę tańsza od Royala, a bardzo dobra jakościowo i sprawdza się dla wielu alergików.
Jeśli jednak nie ma pewności co do przyczyny alergii to lepiej zrobić testy niż pchać się w koszty ciągłego czyszczenia gruczołów i leków objawowych.

To może iść jeszcze inaczej - czy pies dostaje jakieś leki przy czyszczeniu gruczołów? Zaleczanie stanu zapalnego, szczególnie jeśli podawany jest steryd, może maskować objawy alergii na te kilka tygodni, a potem wracają - i świąd, i linienie, i problemy z gruczołami jednocześnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maniaaboutdogs']musisz wypróbować najpierw karme i zobaczyć co i jak, potem może jakiś szampon, potem może tabletki na alergię , a jak nic nie pomoże to chyba badania kwi zostają[/QUOTE]

Czyli kosmiczne koszty żonglowania karmami, mordowanie psa kąpielami i rozwalanie mu narządów wewnętrznych sterydami, a dopiero potem myśl, żeby raczyć zdiagnozować alergię...? Ciekawe...
I pies się namęczy, i kupa kasy z portfela poleci, a żadne tabletki ani szampony nie wyleczą alergii, tylko mogą zamaskować objawy, czego przecież nie da się robić w ciemno i w nieskończoność.
Moim zdaniem - zmienić karmę na polecaną dla alergików. Jak będziecie mieli szczęście i będzie poprawa to fajnie; jak nie to nie ma sensu zgadywać dalej, testy i tyle, i bedzie wiadomo co psu jest i co dalej robić.

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie podam linka bo karmę kupiłam w zoologicznym na wagę i dokładnie nie pamietam która to była RC.W każdym razie pani sprzedawczyni mi ja zaproponowała mówiąc,ze jest z jagnieciną dla psów z problemami i ze duzo ludzi ją chwali bo pomaga.No ale cena ...25zł za kg..kupiłam 0.5 kg na próbe.Sunia jest mała wazy 9,5 kg wiec zazwyczaj kupuje tyle i starcza mi na tydzien.
Może opiszę jak wyglada leczenie mojej Nelki.
Pierwsza wizyta -przegląd skóry -czysta-gruczoły zapchane -czyszczenie plus dwa zastrzyki-od świądu i od zapalenia.Po tyg druga wizyta a poniewaz pies juz nie saneczkował ani nie lizał sie nie było czyszczenia tylko tabletki na prawie miesiąc.Dawałam je przez tydzien, pózniej miałam zmniejszac dawki bo nie wolno ich raptem odstawic.Pomogło.Wszystko przeszło.Nela miała po tym piekną sierśc nie drapała sie itp.Po jakims miesiącu znów to samo.Nawrót choroby.Wyciskanie jeden zastrzyk od świądu.Poprawa ale na krótki czas i znów wizyta i znów wyciskanie zastrzyk od swiądu zalecenie zmiany pokarmu.Po tyg znów wyciskanie zastrzyk (nie wiem jaki bo mój men jezdził)i karma RC.Zalecenie na karme dla alergików i kurczaka z ryzem marchewka i krople do pokarmu Kerabol na wzmocnienie sierści.
Kurczaka nie gotuje bo pomyslałam,że moze miec od tego te uczulenie.
Chyba skusze sie na ta karme Bewi Dog.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Zosia napisała, że dostał ten RC na kilka dni - w tym czasie nie da się stwierdzić, czy to on go uczulał czy nie, bo objawy alergii pokarmowej zwykle utrzymują się minimum 2 tygodnie od wyeliminowania alergenu, szczególnie jeśli zmiany alergiczne były czymś podkażone.
No i dla mnie 270-295 zł za 14 kg (RC) ryżu i soji z dodatkami a 215 zł za 12,5 kg (Trovet) za karmę z 40% mięsa króliczego to POTWORNA różnica w cenie na korzyść Trovetu.[/QUOTE]
RC z linka który podałam, nie kosztuje 270 zł. Są różne opinie na temat RC ale prawda jest taka, że u niektórych psów spisuje się znakomicie. W przypadku karm weterynaryjnych to nie jest tylko kupa soji itp. tylko ktoś nad tymi karmami myślał, żeby wyglądały tak, a nie inaczej. Co do bytówek RC zgadzam się w zupełności, że i Brit wypada zadowalająco, ale linia weterynaryjna to inna para kaloszy.

Link to comment
Share on other sites

Kurcze te tabletki to było na zasadzie -ja pani dam takie tabletki prosze je podawac tak i tak przez tyle czasu i wyliczyła mi do woreczka wrzuciła zapytałam od czego to odpowiedziała,żeby psiak się nie drapał bo to od drapania wypada jej sierśc tak bo włos jest osłabiony tym czochraniem :shake: dalej nie wnikałam
Nastepnym razem zapytam w swojej kartotece ma na pewno zapisane wet.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Amber']Są różne opinie na temat RC ale prawda jest taka, że u niektórych psów spisuje się znakomicie. W przypadku karm weterynaryjnych to nie jest tylko kupa soji itp. tylko ktoś nad tymi karmami myślał, żeby wyglądały tak, a nie inaczej.[/QUOTE]

"[B]Ryż, hydrolizowany izolat białka sojowego, tłuszcz zwierzęcy, sole mineralne, pulpa buraczana,[/B] [ i dopiero tu "mięso":)hydrolizowana wątróbka drobiowa, oleje roślinne (w tym olej z ogórecznika), zeolit, fruktooligosacharydy (FOS), tran, L-tyrozyna, chelatowane pierwiastki śladowe, tauryna, DLmetionina, wyciąg z aksamitki (bogaty w luteinę), witaminy."
Dobrze, może ktoś ma jakiś mądry zamysł, żeby karmę dla alergików zrobić z ryżu i białka sojowego, okraszając lekko kurczakiem, ale za co w takim razie taka cena? Chyba, że karma jest zrobiona z pozłacanego ryżu i jakiejś specjalnej soi z kosmosu. Niestety moim zdaniem tyle kosztuje po prostu marka Royal.

Dla porównania skład Trovetu:
"[B]Mięso z królika (> 40%)[/B], ryż, tłuszcz zwierzęcy, olej rybny, olej sojowy, siarczan miedzi, siarczan żelaza, tlenek manganu, tlenek cynku, witaminy, suszone drożdże piwne."
Przynajmniej widać, za co ta cena.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...