-
Posts
6347 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
1
Content Type
Profiles
Forums
Events
Everything posted by Cajus JB
-
Dino ma dom po ponad pięciu latach oczekiwania.
Cajus JB replied to Cajus JB's topic in Już w nowym domu
Napisałem prośbę o wystawienie wyróżnionego allegro do [B]paros[/B]. Mam nadzieję, że nikt z darczyńców nie ma nic przeciwko wyróżnieniu. Nie wiem jak z tekstem.- 1379 replies
-
- do adopcji
- młody pies
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Ja uważam, że dom Pani Agaty to odpowiedni dom dla Kojaka. -
Dino ma dom po ponad pięciu latach oczekiwania.
Cajus JB replied to Cajus JB's topic in Już w nowym domu
To też fakt. Ciężko wy adoptować dużego psa. Dom z ogrodem najlepiej. Na pewno nie do małych dzieci. Co do innych zwierząt trudno powiedzieć. Swojego pilnuje. Na spacerze nie zwracał uwagi na inne, które zna. Nie mam dobrych zdjęć. Domek powinien być przygotowany na to, że będzie trzeba włożyć trochę pracy w Dina. Na pewno kastracja. Jeszcze kwestia szczepień i odrobaczenia. Jutro jak uda mi się dojechać do weta to będzie wiadomo co i jak. Zobaczymy też jak zachowuje się w nowym miejscu. Wstrzymajmy się dzień, dwa do czasu wizyty i do opisu badania.- 1379 replies
-
- do adopcji
- młody pies
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Edytowałem poprzedni post, ale ilon_n już dodała swój. Umowa może być spisana na syna Pani Agaty ( jeśli adres jest ten sam ) lub może Ona udzielić pełnomocnictwa. Wszystko można wypisać na miejscu. Jednak jeśli uznacie, że można ją wysłać to pewnie żaden problem. Czekam na pozostałe wypowiedzi co do wyboru domku. -
Dino ma dom po ponad pięciu latach oczekiwania.
Cajus JB replied to Cajus JB's topic in Już w nowym domu
Nie wiem czy na tym etapie allegro da jakiś odzew. Trzeba mimo wszystko zaznaczyć, że Dino nie zna komend. To duży i silny pies. Nawet przypadkowo może zrobić krzywdę. Przyda Mu się też solidna pielęgnacja sierści i nie wiem co z z Jego skórą. Jest bardzo zaniedbany. Dziękuję [B]paros[/B] za propozycję. Warto Dina wpierw trochę poznać i czegoś Go nauczyć. Chyba że uważacie inaczej.- 1379 replies
-
- do adopcji
- młody pies
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
Dino ma dom po ponad pięciu latach oczekiwania.
Cajus JB replied to Cajus JB's topic in Już w nowym domu
Kolczatkę ma już zdjętą od kilku dni. Biega luzem po ogrodzonym terenie. Trzeba ją było odcinać nożyczkami i rwać kombinerkami tak miał skołtuniną sierść wokół niej. Dziękuję za wszystkie deklaracje i każdy odzew. Nadal nie mam środka transportu na jutro. Teraz muszę jeszcze wyjść na dwie godziny. W nocy wracam do pisania pw.- 1379 replies
-
- do adopcji
- młody pies
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Ja osobiście jestem za domem Pani Agaty z Łodzi. Domek sprawdzony, cały czas ktoś w domu, ogród. Syn studiujący weterynarię. Znajomi i sprawdzeni weterynarze. Inna sprawa, że syn Pani Agaty będzie we wtorek w Bydgoszczy, a w piątek wraca. Edit Czekam na Wasze uwagi, ewentualnie innych osób nawet nie zaangażowanych bezpośrednio. -
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
[B]Pani Karolina z Torunia.[/B] Było spotkanie z ilon_n, ale nie było wizyty. Nie znam szczegółów. Ankieta 1. Czy mieszkacie Państwo w domu czy w mieszkaniu? Mieszkanie, parter 2. Czy obecnie w Państwa domu mieszkają jakieś zwierzęta (jakie)? nie mieszkają Co zrobiliby Państwo gdyby Państwa zwierzę (jeśli takowe jest) nie zgadzało się z nowym domownikiem? nie dotyczy 3. Czy w Państwa rodzinie były wcześniej zwierzęta i jakie były ich losy? Był piesek, jamniczek 4. W jakim wieku są dzieci (jeśli są)? 7 i 15 lat 5. Czy wszyscy członkowie rodziny akceptują fakt adopcji psa i godzą się na nowego domownika? tak 6. Co się będzie działo z psem w czasie Państwa wyjazdów, wakacji itp.? Zabieramy ze soba albo zostaje u rodziny (mama) 7. Pies może żyć kilkanaście lat. Czy przewidziane jest miejsce dla psa w życiu Państwa rodziny na tak długo? Tak 8. Psy porzucone są często po przejściach, mogą odczuwać lęk, w nowym miejscu być zestresowane nawet przez dłuższy czas, mogą nie wiedzieć, że załatwia się na dworze, posiusiać się nie tam, gdzie trzeba, może coś zniszczyć itd. Czy jesteście Państwo gotowi to znieść? tak 9. Czy w domu Państwa są osoby z alergią na sierść lub ślinę psa? Raczej n ie ma 10. Psy chorują - tak jak ludzie - i leczenie czasem jest kosztowne. Czy jesteście Państwo na to przygotowani? Posiadanie psa wiąże się także zawsze z koniecznością szczepień, odrobaczeń, profilaktyki przeciw kleszczowej itp. Czy jesteście Państwo gotowi ponosić te wydatki? tak 11. Czy planują Państwo wydatki związane z zakupem akcesoriów dla psa? tak 12. Jaki jest Państwa stosunek do kastracji/sterylizacji zwierząt? przeciwny 13. Czy jesteście Państwo gotowi podpisać umowę adopcyjną, w której ważnym punktem będzie deklaracja, że pies NIGDY nie trafi na ulicę albo do schroniska – a w razie, gdybyście Państwo jednak nie mogli go zatrzymać, oddacie go Państwo wyłącznie przedstawicielowi wolontariatu? 14. Czym zamierzacie Państwo żywić psa? Sucha karma bądź gotowane jedzenie 15. Czy pies będzie miał możliwość wychodzenia na zewnątrz bez opieki? nie 16. Czy zgodzą się Państwo na wizytę przedstawiciela wolontariatu w Państwa domu nie tylko przed adopcją ale również po adopcji (to także punkt umowy)? tak -
Dino ma dom po ponad pięciu latach oczekiwania.
Cajus JB replied to Cajus JB's topic in Już w nowym domu
Dziękuję wszystkim za przybycie. Teraz uciekam. Będę dopiero w nocy, aby rozsyłać nadal wątek Dina z prośbą o deklaracje.- 1379 replies
-
- do adopcji
- młody pies
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
[B]Pani Marta P. z Grudziądza.[/B] Nie mogę znaleźć czystej ankiety aby wysłać. [B]Domek z Jeleniej góry.[/B] Nie znalazłem nikogo do przeprowadzenia wizyty. [B]Domki z Warszawy.[/B] Dwa. Nie wiem czy wizyty się odbyły? Ankiety od nich nie otwierają mi się w poczcie. [B] Domek z Wrocławia. Drugi.[/B] Nic nie umiem powiedzieć. [B]Domek z Tych.[/B] Nie znalazłem nikogo do wizyty. Kilka zapytań i innych domków. Jeśli nie odpowiedziałem do z braku netu, braku czasu, lub po prostu ze zmęczenia. Jak pisałem nie jestem cyborgiem. Kojak jest nadal na DT w Toruniu, którym nie mam kontaktu od początku. Nie wiem co się z nim obecnie dzieje. Nie wiem też jak wygląda sprawa kastracji. Czy w Toruniu czy domek o nią zadba. Jak coś odnajdę to uzupełnię. Przykro mi, ale naprawdę padam. Nie dałem rady tego ogarnąć. Jeśli macie informacje w swoich pocztach to proszę o uzupełnienie. -
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Wizyta Basia1244 Relację dostałem telefonicznie. Można napisać do basia1244 i poprosić o obszerne sprawozdanie. Domek jest super i gotowy przyjechać po Kojaka w każdej chwili. -
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Prosiłem o wizytę. Nie wiem czy się odbyła. Wypełniona ankieta [I]1. Czy mieszkacie Państwo w domu czy w mieszkaniu?[/I] Jest to wynajmowane mieszkanie w domku jednorodzinnym. Właściciel nie ma nic przeciwko,dlatego,że sam ma 2 psy. [I]2. Czy obecnie w Państwa domu mieszkają jakieś zwierzęta (jakie)?[/I] Co zrobiliby Państwo gdyby Państwa zwierzę (jeśli takowe jest) nie zgadzało się z nowym domownikiem? Jedynym innym zwierzęciem w domu jest szczur. Podczas naszej nieobecności klatka ze szczurem będzie w innym pomieszczeniu-tak na wszelki wypadek:) [I]3. [/I][I]Czy w Państwa rodzinie były wcześniej zwierzęta i jakie były ich losy?[/I] Wszystkie zwierzęta jakie miałam(z wyjątkiem kotków,które na stałe mieszkają z inną osobą) umarły ze starości,bądź w wyniku choroby. [I]4. W jakim wieku są dzieci (jeśli są)?[/I] Nie ma dzieci. [I]5. Czy wszyscy członkowie rodziny akceptują fakt adopcji psa i godzą się na nowego[/I] [I]domownika?[/I] Tak. [I]6. Co się będzie działo z psem w czasie Państwa wyjazdów, wakacji itp.?[/I] Zawsze pies jeździł ze mną na urlop. [I]7. Pies może żyć kilkanaście lat. Czy przewidziane jest miejsce dla psa w życiu Państwa rodziny[/I] [I]na tak długo?[/I] Moje dwa poprzednie psy żyły,odpowiednia 14 i 9 lat. [I] 8. Psy porzucone są często po przejściach, mogą odczuwać lęk, w nowym miejscu być[/I] [I]zestresowane nawet przez dłuższy czas, mogą nie wiedzieć, że załatwia się na dworze, posiusiać[/I] [I]się nie tam, gdzie trzeba, może coś zniszczyć itd. Czy jesteście Państwo gotowi to znieść?[/I] Jedna z moich suczek była psem przygarniętym z ulicy i miała lęk separacyjny. Jak to kiedyś powiedział inny pan u którego wynajmowałam mieszkanie: co pies zniszczy człowiek może naprawić. [I]9. Czy w domu Państwa są osoby z alergią na sierść lub ślinę psa?[/I] Nie. [I]10. Psy chorują - tak jak ludzie - i leczenie czasem jest kosztowne. Czy jesteście Państwo na to[/I] [I]przygotowani?[/I] [I]Posiadanie psa wiąże się także zawsze z koniecznością szczepień, odrobaczeń, profilaktyki[/I] [I]przeciw kleszczowej itp. Czy jesteście Państwo gotowi ponosić te wydatki?[/I] Poprzednia suczka zmarła na cukrzycę,przed ponad rok codziennie dostawała insulinę,więc jestem świadoma kosztów. [I]11. Czy planują Państwo wydatki związane z zakupem akcesoriów dla psa?[/I] Na chwilę obecną jest legowisko dla psa i miski(no może wielkością niezbyt dopasowane do jamnika;) ) [I]12. Jaki jest Państwa stosunek do kastracji/sterylizacji zwierząt?[/I] Jestem za i na pewno taki zabieg byłby wykonany. [I]13. [/I][I]Czy jesteście Państwo gotowi podpisać umowę adopcyjną, w której ważnym punktem będzie[/I] [I]deklaracja, że pies NIGDY nie trafi na ulicę albo do schroniska – a w razie, gdybyście Państwo[/I] [I]jednak nie mogli go zatrzymać, oddacie go Państwo wyłącznie przedstawicielowi wolontariatu?[/I] Tak. Pies-o ile nie jest-na pewno będzie miał czipa. [I]14. Czym zamierzacie Państwo żywić psa?[/I] To zależy co pies będzie preferował :) Majka uwielbiała jedzenie gotowane-watróbka była przysmakiem. A druga sunia wolała suchą karmę i jedzenie z puszki. [I]15. Czy pies będzie miał możliwość wychodzenia na zewnątrz bez opieki?[/I] Nie. [I]16. [/I][I]Czy zgodzą się Państwo na wizytę przedstawiciela wolontariatu w Państwa domu nie tylko przed adopcją ale również po adopcji[/I] [I](to także punkt umowy)?[/I] [I] Tak[/I] -
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Wizyta rita60 Witaj,juz po wizycie Małzenstwo w srednim wieku/40-45 lat/ dwoch dorosłych synow,jeden jest na trzecim roku weterynarii. Mieszkaja w dzielnicy willowej,ładny duzy segment,ogrodek do biegania dla pieska Mieli juz jamnisia,znaja ta rase,ludzie na poziomie,mili w obyciu. Pan ma swoja firme,zawsze ktos jest w domu,piesek nie siedziałby sam. Ogolnie zrobili pozytywne wrazenie,mysle,ze szorstkiemu byłoby tam dobrze Pozdrawiam. Wypełniona ankieta. [I]1. Czy mieszkacie Państwo w domu czy w mieszkaniu?[/I] Mieszkamy w domu (bliźniak) z ogrodzoną działką. [I]2. Czy obecnie w Państwa domu mieszkają jakieś zwierzęta (jakie)?[/I] Nie. Co zrobiliby Państwo gdyby Państwa zwierzę (jeśli takowe jest) nie zgadzało się z nowym domownikiem? ------- nie dotyczy------- [I]3. Czy w Państwa rodzinie były wcześniej zwierzęta i jakie były ich losy?[/I] Mieliśmy jednego jamnika szorstkowłosego i jednego krótkowłosego. Snoopy (szorstkowłosy) w wieku 13 lat został poddany eutanazji z powodu nowotworu pęcherza moczowego. Axel (krótkowłosy) w wieku 15 lat zmarł śmiercią naturalną. [I]4. W jakim wieku są dzieci (jeśli są)?[/I] Mamy dwóch dorosłych synów w wieku 22 lat. [I]5. Czy wszyscy członkowie rodziny akceptują fakt adopcji psa i godzą się na nowego[/I] [I]domownika?[/I] Tak, jest to wspólna decyzja wszystkich domowników. [I]6. Co się będzie działo z psem w czasie Państwa wyjazdów, wakacji itp.?[/I] Piesek będzie wyjeżdżał z nami, a jeżeli nie będzie takiej możliwości pozostanie w domu pod opieką któregoś z domowników. Mamy dwóch dorosłych synów, przynajmniej jeden z nich zawsze jest w domu podczas naszych wyjazdów. Dom nigdy nie zostaje bez opieki. W sytuacjach nieprzewidzianych, nasi rodzice chętnie zaopiekują pieskiem. [I]7. Pies może żyć kilkanaście lat. Czy przewidziane jest miejsce dla psa w życiu Państwa rodziny[/I] [I]na tak długo?[/I] Oczywiście. [I]8. Psy porzucone są często po przejściach, mogą odczuwać lęk, w nowym miejscu być[/I] [I]zestresowane nawet przez dłuższy czas, mogą nie wiedzieć, że załatwia się na dworze, posiusiać[/I] [I]się nie tam, gdzie trzeba, może coś zniszczyć itd. Czy jesteście Państwo gotowi to znieść?[/I] Tak, zdajemy sobie sprawę, z tego że może zaistnieć taka sytuacja i jesteśmy na to przygotowani. [I]9. Czy w domu Państwa są osoby z alergią na sierść lub ślinę psa?[/I] Nie ma osób uczulonych na sierść i ślinę psa. [I]10. Psy chorują - tak jak ludzie - i leczenie czasem jest kosztowne. Czy jesteście Państwo na to[/I] [I]przygotowani?[/I] [I]Posiadanie psa wiąże się także zawsze z koniecznością szczepień, odrobaczeń, profilaktyki[/I] [I]przeciw kleszczowej itp. Czy jesteście Państwo gotowi ponosić te wydatki?[/I] Tak, jesteśmy przygotowani na wszelkie wydatki związane z leczeniem i profilaktyką chorób. Syn jako student medycyny weterynaryjnej na pewno zadba o kontrolę stanu zdrowia psa i regularne wizyty u lekarza weterynarii. [I]11. Czy planują Państwo wydatki związane z zakupem akcesoriów dla psa?[/I] Tak. Planujemy zakup legowiska, miski, smyczy i obroży, akcesoriów do pielęgnacji i ochrony przed pasożytami dla pieska oraz zabawek. [I]12. Jaki jest Państwa stosunek do kastracji/sterylizacji zwierząt?[/I] Wszystkie nasze poprzednie pieski były niekastrowane i nie mieliśmy z nimi żadnych problemów. Jeżeli jest to wymagane, nie widzimy przeszkód w przeprowadzeniu takiego zabiegu. Nie chcemy jednak żeby kastracja kojarzyła się psu z adopcją i jesteśmy skłonni wykonać zabieg po aklimatyzacji pieska na własny koszt. [I]13. Czy jesteście Państwo gotowi podpisać umowę adopcyjną, w której ważnym punktem będzie[/I] [I]deklaracja, że pies NIGDY nie trafi na ulicę albo do schroniska – a w razie, gdybyście Państwo[/I] [I]jednak nie mogli go zatrzymać, oddacie go Państwo wyłącznie przedstawicielowi wolontariatu?[/I] Tak, jesteśmy gotowi. [I]14. Czym zamierzacie Państwo żywić psa?[/I] Sucha karma (którą karmiliśmy wcześniej Royal Canin Dachshund), dieta 2 razy w tygodniu wzbogacana posiłkiem składającym się z gotowanej marchwi, ryżu i mięsa. [I]15. Czy pies będzie miał możliwość wychodzenia na zewnątrz bez opieki?[/I] Podczas nieobecności domowników pies będzie pozostawał w domu. Pies będzie miał możliwość swobodnego wyjścia do ogrodu wtedy, gdy będzie pod opieką któregoś z domowników. Działka jest szczelnie ogrodzona, a brama i furtka zamykana. Nie będzie miał możliwości wyjścia poza teren ogrodu bez opieki. [I]16. Czy zgodzą się Państwo na wizytę przedstawiciela wolontariatu w Państwa domu nie tylko przed adopcją ale również po adopcji[/I] [I](to także punkt umowy)?[/I] Tak, zgadzamy się. [B]Z tym domkiem mam stały kontakt. [/B] -
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Nie wiem czy ktoś sprawdził ten domek. Pisałem w Jego sprawie pw. Dziś wysłałem maila. [B]Nie odpowiedział na mój ostatni telefon.[/B] -
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Wizyta jola od jadzi Już po wizycie. W domu mieszkają rodzice(około 40-letni) z córką, która ma chyba z 17 lat. Ich jamniczka ma 9 lat, chodzą z nią do jednego lekarza( znam go, wart zaufania, to dr Majewicz), z Szorstkiem też do niego będą chodzili. Z jamniczką jeżdżą wszędzie,często na działkę. Mieszkanie zadbane, czyste, przygotowane już na przyjazd Szorstka, pytali się, czy jest dużo chętnych bo obawiają się, że mogliby go nie dostać. Z sunią wychodzą luzem ale Szorstka będą prowadzić na smyczy, wiedzą, że nowy teren dla psa itp. W związku z brzydkim zapachem z pyska jamniora pytali się, czy Szorstek miał albo czy będzie miał zrobione podstawowe badania krwi, i tu pozwolisz, że zasugeruję, żeby faktycznie to zrobić, a oprócz tego poprosić lekarza, żeby przy kastracji, podczas znieczulenia usunąc mu może kamień nazębny? A wracając do właściwego tematu, możecie spokojnie zawieźć do nich Szorstka, będzie tam miał dobrze, zadbają o niego i będą kochać. Życzę jamniorowi powodzenia i długich lat spędzonych w tej rodzinie! Ten domek nie odpowiedział na mój ostatni telefon. -
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Za pół godziny zacznę wpisywać. Nie jestem już takim cyborgiem jak kiedyś. Pisanie pw do którejś tam rano mnie zabiło. -
Dino ma dom po ponad pięciu latach oczekiwania.
Cajus JB replied to Cajus JB's topic in Już w nowym domu
Na dziś starczy pw. Wyryły mi się oczach i w mózgu dwa słowa: "zatwierdź wiadomość". Mam nadzieję, że to choć odrobinę pomoże Dino.- 1379 replies
-
- do adopcji
- młody pies
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
Choo-choo szczeniaczek spaniela - właściciel się ogarnął i go odnalazł
Cajus JB replied to mru's topic in Już w nowym domu
Zapisuję na razie. -
Dino ma dom po ponad pięciu latach oczekiwania.
Cajus JB replied to Cajus JB's topic in Już w nowym domu
Dzięki Wam wszystkim za obecność ja dalej zasuwam z pw.- 1379 replies
-
- do adopcji
- młody pies
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
Zapisuję sobie Emi. Mogę wrzucić tylko w podpis.
-
Sonia pojechała na BDT do Niemiec. Dziękuję wszystkim za pomoc.
Cajus JB replied to Cajus JB's topic in Już w nowym domu
Teraz zbieram deklaracje na Dina i tą sprawę na chwilę odstawiłem. Uzupełnię nad ranem to info o numerkach i wkleję te zdjęcia ze schroniska. Spotkałem przypadkowo byłego opiekuna Feyenoord'a mówił, ze chciałby Go odzyskać i adoptować ze schroniska. Pytał o kwotę bo być może zmieni miejsce pobytu i będzie mógł Go zabrać. A jak znów zmieni miejsce i nie będzie mógł Go zabrać to co? Ulica, znów schron? Błędne koło. -
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Wybierzemy wspólnie któryś z nich. Nad ranem wrzucę wszystko co mam na wątek. Na razie piszę pw dla Dina. -
Dino ma dom po ponad pięciu latach oczekiwania.
Cajus JB replied to Cajus JB's topic in Już w nowym domu
Dziś Dino poszedł wreszcie na spacer. Niezmiernie się cieszył. Nie szarpał, ale ciągnął naprawdę solidnie. Zrobiłem próbę z wsiadaniem do samochodu. Nie podróżował nigdy. Do bagażnika wsiadł. W środku duże zaciekawienie, ale i był lekko zdziwiony. Przejechaliśmy kawałek. Dziś udało mi się Go położyć na plecy. Ma jakieś ranki na skórze. Potrzeba Mu pielęgnacji. Nie wiem czy będę miał kogoś z samochodem na poniedziałek. Zobaczę co jutro uda mi się załatwić. Dziękuję wszystkim za odzew i zaglądanie. Wracam do pisania pw.- 1379 replies
-
- do adopcji
- młody pies
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
kochany jamnik szorstkowłosy Szorstek znalazł DS!!
Cajus JB replied to Magdalena's topic in Już w nowym domu
Nie wszystkie domki mi odpowiadają. Ja też nie miałem jakiś czas dostępu do netu. Też miałem telefony, ze Kojak został adoptowany. Dziś nad ranem wrzucę wszystko co mam.