Jump to content
Dogomania

Pies piszczy rano.


Korales

Recommended Posts

Cześć,

Jamnik - 1,5 roku. Skomle rano ok 5:30 codziennie żebyśmy wstali. Jak już wstanę to skomle (lekko popiskuje) cały czas jak się ubieram itp.

- karmiony ok 7:00 i ok 18:00

- wyprowadzany 3-4 razy dziennie łącznie około 1h-1,5h spaceru dziennie. - ostatni spacer około 22-23.

 

Chciałbym aby dosypiał przynajmniej do tej 6:30 tak jak ja wstaje. Jeszcze z miesiąc temu pies jeden tydzien był budzony o 5:00, w innym tygodniu 6:40. Myśle że pewnie chce mu się siusiać rano, ale raczej dramatyzuje i przyzwyczaił się do wymuszania rano naszego wstania (zachowuje się identycznie dzień w dzień).

Jak czasami mam go dość bo jest np. przed piątą to daje go za drzwi sypialni i zamykam drzwi to skomle pod nimi.
Kiedys tak nie było, piesek słyszał nasz budzik i dopiero wtedy wstawał szybciej od nas i ewentualnie wtedy sobie popiskiwał (ale był młodszy).

Reasumując: pies ma około 7-8 godzin snu, dajcie znać czy jest Waszym zdaniem możłiwość przywyczajenia psa do pospania godzinkę dłużej, lub czy jest to fizjologia i pies wtedy powinien wstać i już.
Dodam że w trakcie dnia może wytrzymać te 8h i wogóle nie dawać znaku że chce na dwór.

 

Link to comment
Share on other sites

Czy uczyłeś go jakichś komend?   np jak coś zrobi dobrze pochwała- bravo!  czy dobrze!  a jak coś robi źle to Nie! Nie wolno! czy Fe!   ja  znawcą szkolenia nie jestem, ale może spróbuj?   Może uda się że zajrzy tutaj Sowa ,wtedy będą jakieś konkretne rady :)

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem psiak nauczył się, że kiedy popiskuje jest reakcja (nie wiem jaka ale jest: wstajesz, mówisz do niego, może głaszczesz, wyprowadzasz za drzwi, itp. po prostu dajesz mu swoją uwagę). Nauczyłabym go komendy "na miejsce" lub "czekaj" jeśli ma swoje legowisko z zabawkami, z jakimś gryzakiem. O ile rzeczywiście ostatni spacer ma ok 22:30. Bo 8h godzin i dla ludzkiego pęcherza nie jest czasem komfortowym. Poza tym, czy czas wieczornego spaceru jest wystarczający? Trwa ok. 20 min.? Ludzie często rozumieją spacer jako wyskoczenie na siusiu. A to nie tak ma działać :) 

cytat z jednej ze stron www. 

Weź długą smycz i spokojnie idź przed siebie. Nie popędzaj psa, nie ciągnij go. Daj mu się zatrzymywać, ile chce i wąchać wszystko tak długo, jak ma ochotę. Wybieraj wciąż nowe trasy i odwiedzaj nowe miejsca, by psi nos mógł popracować. Im bardziej zaludnione w ciągu dnia były te miejsca i im więcej osób się przez nie przewinęło, tym lepiej, bo obfitują w mnóstwo zapachów.

W ciągu dnia też jeden ze spacerów powinien być bardzo aktywny: z nauką lub ćwiczeniem znanych komend, zabawą szarpakiem, aportem, spotkaniami lub bieganiem z innymi psami, pójściem w nowe miejsce, itp. 

Poza tym jest lato.Dzień zaczyna się wcześniej. Odgłosy z zewnątrz dobiegają psich uszu wcześniej. I po prostu psiak też chce zacząć dzień wcześniej. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pies jest żywym stworzeniem, i podobnie jak człowiek ma swoje potrzeby. Jeśli został nauczony tego, ze o 5.00 rano wstajemy i wypuszczamy go na zewnątrz czy tez wyprowadzamy na spacer to jest to zupełnie zrozumiałe. Nasza fizjologia tez tak działa, że dzień zaczynamy od toalety. Psiaki podobnie. Myślę, ze pies nie będzie czekał godziny czy dwóch,  bo człowiek chce sobie dospać.  Z mojego doświadczenia wiem, ze pies potrafi obudzić nawet w nocy, kiedy my śpimy, a jemu chce się siku czy kopę nawet 2-3 godziny wcześniej niż zwykle.

Inna rzecz to spacer, godzina czy półtorej godziny wieczorem, to się zgadzam, ale godzina w ciągu dnia to zdecydowanie za mało. Może lepiej poświecić więcej czasu psiakowi, dla którego sam spacer to nie tylko załatwienie potrzeby fizjologicznej.        Jeśli nie można psu poświęcić więcej czasu, to może choć dłuższy cza mógłby pobiegać po ogrodzie czy podwórzu - jest ciepło, mógłby skorzystać  z uroku pogody.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...