Jump to content
Dogomania

Progesteron


Katarzyna

Recommended Posts

[quote name='green-girl']Krycie mogło odbyć się zbyt późno ale również zbyt wcześnie, ale ciężko jest to stwierdzić jeśli nie określałaś w kolejnych dniach poziomu progesteronu. Może być tak że wzrastał bardzo powoli albo zupełnie się cofnął - a jest to możliwe. Zawsze warto badać progesteron do osiągnięcia takich wartości gdzie już nie mamy wątpliwości czy owulacja była czy nie.
Znam suki które pojechały na krycie przy progesteronie ok 10-15 i nic z tego nie było bo dopiero potem okazywało się że poziom taki był już od kilku dni wstecz a owulacja miała miejsce dużo wcześniej. Jeśli nie znamy cyklu danej suki warto przebadać ją co 2-3 dni w cyklu którego nie zamierzamy wykorzystać do krycia aby mieć schemat postępowania nna następny raz.[/QUOTE]


A ja bym nie upatrywała w tym zawsze "za późno" lub "za wcześnie" bądź tego, że to badanie progesteronu zawiodło.. Krycie w dobrej chwili to jedno ale potem jeszcze te zapłodnione komóreczki muszą się zagnieździć. Przecież bezwładnie unoszą się w świetle macicy kilkanaście dni..a po zagnieżdżeniu muszą się tam utrzymać. Ludzie mają częściej okres, sypiać mogą dzień w dzień a i tak latami nie raz się starają. ;) Wbrew pozorom to nie w trafieniu w płodne dni jest największy "problem".

Owoc naszej randki..jeden z 7 :loveu:
[img]https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t1.0-9/10392330_819651611392484_3579051459146319402_n.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Witam,
dołączam do badających progesteron :) Niestety jak to w moim przypadku bywa- coś musi być nie tak. NIe zauważyłam żadnego krwawienia, ale moje suki wylizują i obwąchują Cytrę. W sobotę zmierzyliśmy progesteron - 0,20 ng-/ml a dzisiaj wynik wynosi tylko 0,38 ng/ml więc sama nie wiem czy to cieczka czy nie. Suka na moje oko ma miękki, lekko powiększony srom ale bez krwawienia. Wyciek ma kolor białawy, nie wiem czy samce by się nią interesowały (mieszkam na odludziu). Kiedy robić następne badanie i czy w ogóle takie wyniki wskazują na cieczkę czy to dopiero nastąpi?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='paulaprzygoda']Witam,
dołączam do badających progesteron :) Niestety jak to w moim przypadku bywa- coś musi być nie tak. NIe zauważyłam żadnego krwawienia, ale moje suki wylizują i obwąchują Cytrę. W sobotę zmierzyliśmy progesteron - 0,20 ng-/ml a dzisiaj wynik wynosi tylko 0,38 ng/ml więc sama nie wiem czy to cieczka czy nie. Suka na moje oko ma miękki, lekko powiększony srom ale bez krwawienia. Wyciek ma kolor białawy, nie wiem czy samce by się nią interesowały (mieszkam na odludziu). Kiedy robić następne badanie i czy w ogóle takie wyniki wskazują na cieczkę czy to dopiero nastąpi?[/QUOTE]

Wyniki jak najbardziej moga wskazywac na cieczkę, krwawienie nie jest wyznacznikiem, ale żeby mieć pewnośc powinno się wykonać cytologię. Pytanie jeszcze czy jest to termin kolejnej cieczki i skoro suki się interesuja to na pewno coś się dzieje.
Moja suka nie krwawiła przez pierwsze 4 dni, a rozkrwawiła się na całego ok 8 dnia, dodatkowo plamiła bardzo długo bo nawet będąc już 6 dni po kryciu.
Może to tzw.cicha cieczka? Wtedy trzeba się dobrze zastanowić czy warto kryć.

Link to comment
Share on other sites

co masz na myśli pisząc czy warto kryć? czy taka cieczka jest bezowulacyjna? może na krwawienie przyjdzie jeszcze czas - nie wiem. cieczkę przewidywałam na drugą połowę czerwca, więc dużo bym się nie pomyliła. myślę, że zrobię badanie w piątek -zobaczymy jaki będzie wynik.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hashaa']A ja bym nie upatrywała w tym zawsze "za późno" lub "za wcześnie" bądź tego, że to badanie progesteronu zawiodło.. Krycie w dobrej chwili to jedno ale potem jeszcze te zapłodnione komóreczki muszą się zagnieździć. Przecież bezwładnie unoszą się w świetle macicy kilkanaście dni..a po zagnieżdżeniu muszą się tam utrzymać. Ludzie mają częściej okres, sypiać mogą dzień w dzień a i tak latami nie raz się starają. ;) Wbrew pozorom to nie w trafieniu w płodne dni jest największy "problem".
[/QUOTE]

Ja do tego jeszcze dodam, że warto zbadać przed kryciem nasienie psa. Co z tego, że progesteron suka ma idealny jak na przykład pies ma kiepskiej jakości nasienie. Tego sporo osób nie bierze pod uwagę ;-)
Jeśli już dojdzie do zapłodnienia ważne jest też zapewnienie suce spokoju przez pierwsze tygodnie (3-4). Może się zdarzyć, że suka zajdzie w ciążę ale w wyniku np stresu zresorbuje zarodki a my nawet nie będziemy wiedzieć podczas badania USG że była w ciąży a krycie odbyło się w odpowiednim momencie.

Ja teraz przy tej mojej "problematycznej" suce (pod względem rozrodu) chuchałam i dmuchałam aż za bardzo. Były badania, na krycie mąż pojechał z mikroskopem ;-) a po kryciu suka miała wczasy w domu (dobre żarcie, ruchu ile sama chciała i mało spotkań z resztą stada - żeby nie było spięć i stresów). No i się udało :-)

Link to comment
Share on other sites

A u nas progesteron się ślimaczy i rośnie powolutku:
6 dzień cieczki - 1,16 ng/ml
9 dzień ciwczki - 1,59 ng/ml
11 dzień cieczki - 1,91 ng/ml (dzisiaj rano)

Czas więc już na wyrzut LH i mam nadzieję kryć już wieczorem w sobotę i niedzielę. W piatek zrobię jeszcze jedno badanie i zobaczymy co będzie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='paulaprzygoda']wynik piątkowego badania to 0,16 więc duży spadek. Natomiast zauważyłam, że zaczyna się krwawienie - wynika z tego, że zaczęliśmy ją badać tak naprawdę jeszcze przed cieczką :D[/QUOTE]

Dobrze że zaczęło się krwawienie, ale bądźcie czujni. Te wcześniejsze wyniki nie powinny tak wyglądać - przed cieczką poziom progesteronu jest bazowy czyli 0,03 (granica oznaczalności, zależnie od metody w laboratorium). Albo mają brudny sprzęt albo robią to niedokładnie - zadzwoniłabym ich opierniczyć bo czasami laboratorium lekceważy próbki od zwierząt. W takiej sytuacji trzeba też byc ostrożnym w interpretacji kolejnych wyników :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mesala']A u nas progesteron się ślimaczy i rośnie powolutku:
6 dzień cieczki - 1,16 ng/ml
9 dzień ciwczki - 1,59 ng/ml
11 dzień cieczki - 1,91 ng/ml (dzisiaj rano)
[/QUOTE]

13 dzień cieczki - 5,20 ng/ml
a w 15 dzień cieczki odbyło się dwa razy krycie.
Mam nadzieję, że będą z tego dzieci, tym bardziej, że psiaki były chętne i krycie było naturalne. Trzymajcie za nas kciuki. Teraz odliczamy do usg.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

witam ponownie,
po krótkiej przerwie powróciliśmy do badań. Objawy cieczki ustąpiły aż tu nagle wczoraj zauważyłąm, że jest krwawienie i to nie pierwszy dzień! (mam płytkarzy na tarasie i schodach więc miałam ograniczony kontakt z psami przez kilka dni z tego względu). wynik z dzisiaj to 1,32 ng/ml. Następne badanie chyba w poniedziałek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='paulaprzygoda']witam ponownie,
po krótkiej przerwie powróciliśmy do badań. Objawy cieczki ustąpiły aż tu nagle wczoraj zauważyłąm, że jest krwawienie i to nie pierwszy dzień! (mam płytkarzy na tarasie i schodach więc miałam ograniczony kontakt z psami przez kilka dni z tego względu). wynik z dzisiaj to 1,32 ng/ml. Następne badanie chyba w poniedziałek.[/QUOTE]

Nasze wyniki:
05.07.2013 1,32 ng/ml
07.07.2013 0,62 ng/ml
10.07.2013 0,96 ng/ml

następne badania w sobotę i poniedziałek. Czy dobrze przewiduję, że krycie może wypaść w środę- czwartek (mąż musi zaplanować urlop a ja nie wiem na kiedy :D )?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='paulaprzygoda
Nasze wyniki:
05.07.2013 1,32 ng/ml
07.07.2013 0,62 ng/ml
10.07.2013 0,96 ng/ml

następne badania w sobotę i poniedziałek. Czy dobrze przewiduję, że krycie może wypaść w środę- czwartek (mąż musi zaplanować urlop a ja nie wiem na kiedy [IMG']http://www.dogomania.pl/forum/images/smilies/icon_biggrin.gif[/IMG] )?[/QUOTE]


Jak skoczy do 4-5, to na następny dzień szykuj się na pierwsze krycie z powtórką po min 24 h :)

Edited by Neredie
edit
Link to comment
Share on other sites

[quote name='paulaprzygoda']Nasze wyniki:
05.07.2013 1,32 ng/ml
07.07.2013 0,62 ng/ml
10.07.2013 0,96 ng/ml

następne badania w sobotę i poniedziałek. Czy dobrze przewiduję, że krycie może wypaść w środę- czwartek (mąż musi zaplanować urlop a ja nie wiem na kiedy :D )?[/QUOTE]

wynik z dzisiaj:
12.07.2014 3,92 ng/ml

Krycie w poniedziałek? Powinnam robić badanie na poziom w niedzielę, czy w poniedziałek i w zależności od wyniku jechać w pon. po południu na pierwsze krycie? (dodam, że krycie mam za granicą)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='paulaprzygoda']wynik z dzisiaj:
12.07.2014 3,92 ng/ml

Krycie w poniedziałek? Powinnam robić badanie na poziom w niedzielę, czy w poniedziałek i w zależności od wyniku jechać w pon. po południu na pierwsze krycie? (dodam, że krycie mam za granicą)[/QUOTE]

Ja bym jutro jeszcze dla pewności zrobiła i najpóźniej w poniedziałek jechała na krycie. Planujecie powtórkę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='paulaprzygoda']wynik z dzisiaj:
12.07.2014 3,92 ng/ml

Krycie w poniedziałek? Powinnam robić badanie na poziom w niedzielę, czy w poniedziałek i w zależności od wyniku jechać w pon. po południu na pierwsze krycie? (dodam, że krycie mam za granicą)[/QUOTE]

Ja bym jutro jeszcze dla pewności zrobiła i najpóźniej w poniedziałek jechała na krycie. Planujecie powtórkę?

Link to comment
Share on other sites

Ja zaraz w głowę dostanę! przeczytałam cały wątek ze 3 razy i już niby kumam o co chodzi. napisałam do właściciela repa, który jest też hodowcą a jego żona weterynarzem i on pisz, że krycie jego zdaniem powinno się odbyć w środę - czwartek i on preferuje krycie przy progesteronie 15-20. czy to nie za późno?! Co do pytania o powtórkę - tak, będzie ale nie wiem jeszcze w jakim odstępie czasu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='paulaprzygoda']Ja zaraz w głowę dostanę! przeczytałam cały wątek ze 3 razy i już niby kumam o co chodzi. napisałam do właściciela repa, który jest też hodowcą a jego żona weterynarzem i on pisz, że krycie jego zdaniem powinno się odbyć w środę - czwartek i on preferuje krycie przy progesteronie 15-20. czy to nie za późno?! Co do pytania o powtórkę - tak, będzie ale nie wiem jeszcze w jakim odstępie czasu.[/QUOTE]

Poprzedni mój Miot poczety był faktycznie przy progesteronie 17, ale poprzedniego dnia było właśnie ok 4.. wiec nie czekała bym aż do środy, bo może być za późno. Ja wychodzę z założenia, że jeśli suka jest chętna, to lepiej kryć wcześniej i powtórzyć po 24-48 h, zważywszy na to, że plemniki żyją w drogach rodnych nawet kilka dni, więc mogą zaczekać na dojrzenie jajeczek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...