Jump to content
Dogomania

Tchórzliwy szczeniaczek


Boni&Karo

Recommended Posts

Mam problem z 5 miesięczną bokserką.
Boi się obcych, tramwajów, samochodów, głośnego otoczenia, nowych przedmiotów, huków, burzy itp.
Przez to nie lubi zbytnio wychodzić na dwór, po schodach zejdzie z zadowoleniem, ale jak tylko otworze drzwi to siada i nie chce iść dalej.
Zupełnie inaczej zachowuje się jak jest jakiś pies czy jest w gronie swoich psich kumpli, nie boi się, ogonek cały czas ma w górze może strzelać ,grzmieć, a ona nic.
Ale nie zawsze ten pies obok jest i jak wychodzimy same, (ze mną to jeszcze nie tak bardzo się boi, ale jak idzie z mama czy z tata to koniec, siądzie i się nie ruszy). Często też jak idziemy gdzieś dalej to sie opiera, jak mały osiołek.
Jest usłuchana i bardzo pojętna, szybko się uczy, ale martwie się, że to tchórzostwo może jej zostać. Teraz nie ma takiego problemu, bo jest mała (waży ok 13 kg), ale co będzie jak podrośnie i będzie ważyć 2 razy tyle.
Proszę o jakieś rady ; ]
jak mam z nią ćwiczyć, co robić.? ; ]
z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi ; ]

Link to comment
Share on other sites

Prosze odpowiedz ,skad masz ta psineczke,gdzie przebywala?
gdyz z twojego opisu wynika ze ,ze nie jest zupelnie socjalnym psem ,ze nigdy nie miala kontaktu z otoczeniem ,ze leki wynikaja z powodu wczesniejszej izolacji.ma w swoim krotkim zyciu zle doswiadczenia z doroslymi ludzmi ,mezczyznami.Misila byc chowana gdzies w ukryciu.

Link to comment
Share on other sites

nie jest z takiej prawdziwej hodowli, po psach nierodowodowych.
Wychowywana była na wsi. Z tego co zaobserwowałam kupując ją była na podwórku z dwoma sukami boksera i sznaucerką. I nie wydaje mi się, żeby wychodziła gdzieś dalej niż do weterynarza. A teraz mieszka z nami w mieście. Kupiliśmy ją jak miała 8 tygodni, miała jedną szczepionke, więc musiała być w domku ponad miesiąc (tak zalecił nasz wet). I nawet w domu bała się róznych dzwięków np. jechała karetka blisko naszego bloku, a Bondzia schowała się za łóżko.
Ze złymi doświadczeniami z ludzmi to raczej wątpie, ale na pewno nie była poznawana z innymi ludzmi (oprócz tych "hodowców").

Link to comment
Share on other sites

na przyszlosc nigdy nie kupuj psa od takich rozmnazaczy czy to mieszkaja w miescie czy na wsi.Kiedys to hodowali swinie ,a teraz w przy korytach stoja psy.Tym burakom nie chodzi o socjalizowanie psow im chodzi tylko o kase . Zrobilas duzy blad ,ale pies nie jest temu winny.Gdyby nikt nie kupowal od takich pseudohodowcow z tytulu nizszej ceny,to nie rozmnazali by i nie krzywdzili by te psy.Wyobraz sobie ta mama twojej suczki musi czy chce czy nie rodzic 2x do roku tak dlugo ile moze ,jezeli nie umrze z wycieczenia.
Ile ten chlop mil psow?Moze warto go skontrolowac ,w jakich warunkach trzyma te psy.
Powracajac do Twojej biednej niesocjalnej suczki.
Psa strachliwego ignorujemy nic nie czynimy na sily ,na spacery wychodzimy czy ona chce czy nie .Musimy isc z nia wszedzie .Nalezy kazda czynnosc wykonywac w spokoju bez pospiechu .Nie rozczulamy sie nad psem podczas spacerow ,mimo ze sie boi .Pies musi wiedziec ze nic jemu nie grozi.
jezeli sie boi mamy czy taty to niech wpierw nabierze zaufania w domu otrzymujac z ich rak smakolyki.Jak pies chowa sie pod lozko ,na sile go nie wyciagamy ,on musi sam stwierdzic ,ze inne dzwieki nie sa dla niego zagrozeniem.Nie zna dzwiekow bo byl trzymany w szopie lub piwnicy gdyz w przeciwnym przypadku pewne dzieki byly by jej znane.Co do burzy sa psy co sie boja zawsze burzy i nie jest to zwiazane z izolacja tylko z fobia.
Najlepiej jak zapisz ja do psiego przedszkola .
Socjalizacja moze trwac od pol roku do roku.

Link to comment
Share on other sites

szczerze jak ją zobaczyłam to wolałam ją zabrać, bo była ostatnia i podejrzewam ze byłaby kolejną suką do reprodukcji..
Miał 2 bokserki i sznaucerke miniaturowa. hym.. podobno w stodole mieszkaly.. bo tata sie go pytal..

hym.. a co mam zrobic jesli ona nie chce isc dalej.. siedzi i sie opiera.?

ona sie ich nie boi.. w domu bawi sie, lize siedzi im na kolanach, tylko problem jest na dworze..

a co to takiego te psie przedszkola.?

a czy przy takiej socjalizacji może pomóc inny pies.?

ostanio zaczelam z nia chodzic koło ruchliwej ulicy.
usadowilam ja na trawce i sluchala..
kiedy czegoś się przestraszyła odwracałam jej uwage zabawką..

Link to comment
Share on other sites

Boni-nie baw się z nią gdy się boi, ale wcześniej, bo inaczej nagradzasz ją za strach. Psy rozumieją tylko najbliższe konsekwencje swoich działań, jeśli tworzysz schemat-boję się->bawimy się, to jest to wprawdzie pewna ulga, ale nie odwrażliwia psa na stresory tylko jeszcze ten lęk utrwala.
Spróbuj na spokojnie i bez zmuszania psa do czegokolwiek. Staraj się jak najwięcej zwiedzać, odwiedzać jak najwięcej miejsc, które ją stresują i prowokować ją do konfrontowania się z takimi sytuacjami, które są dla niej trudne-ale niech to robi swoim tempem. Jeżeli boi się tramwajów i wydawanych przez nie dźwięków-pojedź najpierw na pętlę tramwajową i nagradzaj ją za spokój kilka metrów od tramwaju, później zachęć do podejścia bliżej i nagradzaj dalej, jeśli będzie spokojna. Jeśli nie i zacznie wykazywać objawy stresu, to znaczy że jesteście krok za daleko-cofnij się, nagródź za spokój i spróbuj ponownie. Powolutku, małymi etapami i po jakimś czasie zrozumie, że stojący tramwaj to nic groźnego. Potem podejdź od odpalonego, ale stojącego tramwaju, z tą samą strategią, dalej ćwicz to na tramwajach jadących ulicami. Powoli, ale do celu. Taką samą metodę możesz stosować na każdy bodziec, jaki ją stresuje-samochody, maszyny budowlane, śmieciarki, autobusy itd.
Przekonaj ją do ludzi pozwalając jej na spokojnie się z nimi zapoznawać. Możesz poprosić znajomych, aby się z nią chwilę pobawili jeśli zgodzi się podejść. Bądźcie tutaj cierpliwi-jak pójdziesz za szybko, to będziesz musiała powtarzać poprzednie etapy i cała praca potrwa dłużej. Suczka ma zawaloną socjalizację i odkręcanie tego nie potrwa dzień czy dwa, ale całe miesiące i na taką pracę musisz być przygotowana. Poproś rodziców, aby z nią ćwiczyli i spędzali więcej czasu na współpracy-jeśli kojarzy ich wyłącznie z wychodzeniem na spacer (które jest dla niej stresujące) to niestety nie będzie im ufać. To jeszcze młode zwierzę, dopiero uczy się z Wami żyć i potrzebuje czasu, aby zaufać Wam w stu procentach. Jeśli ją przekonasz, że ochronisz ją w niebezpieczeństwie i będziesz dbać, to będzie traktować Cię coraz bardziej zażyle.

Psie przedszkole to miejsce, gdzie pod okiem instruktora spotykają się szczenięta i są wstępnie szkolone (przede wszystkim dba się tam o odpowiednią socjalizację właśnie, o wykształcenie określonych popędów i zniwelowanie innych, o naukę ładnej zabawy, są też podstawowe komendy).

Jeśli pies się zapiera to tak naprawdę metoda którą trzeba zastosować zależy od psa. Najprostszy-zachęć ją swoim głosem, postawą, zabawką, jedzeniem (co tam lubi) do pójścia w Twoją stronę i nagródź, jeśli pójdzie (choć niekoniecznie tym, czym ją zachęcałaś). Druga metoda-jeśli zapiera się w mało ruchliwym, kontrolowanym otoczeniu-możesz przyczepić jej długą smycz zamiast zwykłej (taką np. 10 metrową) i po prostu iść dalej bez słowa, jakbyś tego nie zauważyła. Jest pewna odległość krytyczna, po której strach przed pozostawieniem powinien pokonać strach przed otoczeniem-pobiegnie za Tobą. Jeśli nic nie działa-poczekaj, pozwól jej ochłonąć i spróbuj ponownie za minutę czy dwie. Nie cofaj się do niej, nie "pocieszaj" jej, nie pozwól jej się cofnąć. Jeżeli nie daje rady iść do przodu, to niech sobie siedzi, ale nie wolno jej uciekać. Nagradzaj ją również regularnie za to, że idzie-zabawką, gonitwą, smakołykami, dotykiem.. Stwórz jej jasne zasady-siedzisz, to Cię olewam, jak idziesz to jest super.

Link to comment
Share on other sites

dziekuje za pomoc ; ]
bedziemy pracowac nad Bondzia; ]
mam nadzieje ze poradzi sobie z lekami i szybko zwyciezy swoj strach ; ]
jest takim malym kochanym cudownym bokserkiem i nie chcemy zeby sie bala ; ]
w razie jakis pytan czy problemow na pewno napisze ; ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...