Jump to content
Dogomania

Aussie czy Border Collie


Yuveza

Recommended Posts

Hej:)
mam dylemat, planuje psiaka za jakieś 2-3 lata więc czasu sporo ale chcę się do niego jak najlepiej przygotować otóż interesują mnie 2 rasy nie wiem która :niewiem:
Ogólnie zakochałam się w tej rasie, zawsze mi się podobała ale zobaczyłam red marle to serce mi stanęło :loveu: ocywiście nie chodzi mi tylko o kolor ale ogólnie o psa to był BC i wiem że i aussie i bc występują w tych maściach pozostaje mi tylko pytanie która rasa.
na razie moje spostrzeżenia kierują na BC gdyż to one chyba są:
mniejsze i drobniejsze, co ułatwiło by mi naukę sztuczek poz atym nie lubię masywnych psów;)
jeżeli chodzi o wygląd to BC też bardziej podobają mi się pod względem sierści, średniej długości lub krótka wolałabym tą drugą;)
wymarzona maść to tak jak mówiłam Red Marle i takiego postarałabym się znaleźć.

Liczę na Waszą pomoc, w wyborze :) opiszcie Ci którzy może posiadają jedną z tych ras spostrzeżenia i która lepsza dla mnie;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='westie_justa'].... i która lepsza dla mnie;)[/QUOTE]
Żeby napisać, która rasa jest lepsza dla ciebie musimy coś o tobie wiedzieć. Z tego co piszesz bardziej podoba ci się BC, dlaczego więc też bierzesz pod uwagę owczarka australijskiego?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='szmaja']Pierwsze pytanie jest takie, co wiesz poza tym, jak są umaszczone, o obu rasach?

Do czego zostały stworzone, jak są wrażliwe na ruch, jakie problemy mogą sprawiać w mieście?

Jak wymagające są to rasy?[/QUOTE]
Napisałam że maść nie gra tu głównej roli ale że o takiej maści marzę, ale tym się nie kieruje, Boże jakbym miala wybierać ze względu na maści to kurcze nie wiem zastanawiałabym się nad każdą, mówię że ta mi się podoba ale napisałam też dlaczego ta rasa, chcę z nią ćwiczyć sporty i rozwijać inteligencje do czego są stworzone te psy.
Reszty chcę się dowiedzieć jak najlepiej żeby wybrać dobrą rasę;) a na to mam czas
[quote name='Naklejka']i po co ci ten pies, dlaczego padł wybór na takie rasy?
Przecież nie tylko te rasy można uczyć sztuczek i trenować agility...... :roll:[/QUOTE]
Ja wiem że nie tylko te rasy, sama przecież mam psiaka który sobie świetnie radzi w agi, jest inteligentna ale BC i Aussie mają po prostu lepsze predyspozycje do sportów, moja westka ma krótkie nóżki i odbicie się wysoko od ziemi nie jest dla niej tak proste jak dla bordera o elastycznym ciele;) także frisbee nie ćwiczymy, nie jest też ona tak... nie tyle ruchliwa co po prostu nie taka elastyczna, bardziej "krępa".. dlatego też rasy takie;) i rasy takie które są wulkanami nenergii!
[quote name='kavala']Żeby napisać, która rasa jest lepsza dla ciebie musimy coś o tobie wiedzieć. Z tego co piszesz bardziej podoba ci się BC, dlaczego więc też bierzesz pod uwagę owczarka australijskiego?[/QUOTE]
Biorę pod uwagę obie rasy gdyż obie są psami sportowymi i spodobały mi się pod względem skoczności a także budowy, chociaż piszę że BC bo jest chyba drobniejszy;)
wiedzieć coś o mnie?
No to jeśli chodzi o same 'wyładowanie energii' że tak powiem to ruchu miałby taki pies dużo, nie bedzie siedział w domu z nie wykorzystaną energią, będzie szkolony głównie będę go uczyć sztuczek i rozwijać inteligencje;)
Nie mieszkam w mieście własciwie w lesie :P do warszawy nie mam też bardzo daleko co pozwala mi na szkolenia w klubie spotrtowym.
To tyle oczywiście jak bardziej poznam rasę to jeszcze się dowiem co do ich zapotrzebowania i wgl.;)

Link to comment
Share on other sites

ja nie dałam takiego argumentu;) te dwie rasy to dwie które mi się podobają ze sportowych psów a nie jedyne sportowe.. Mówicie że te psy są do pracy sportów itd. ale jak już sie ktoś nad nią zastanawia to pretensje że "dlaczego akurat BC do sportu? są inne rasy które sobie radzą" ja temu nie zaprzeczam ale rasa jak Border Collie też istnieje, a mi się podoba całokształt, tyle ze wtedy padają słowa że ta rasa musi pracować a nie siedzieć w miejscu najlepiej jak są do sportów, więc ja nie wiem co się tak rzucacie.. Boże już naprawdę nie można mieć BC bo zaraz przychodzi do głowy tylko frisbee i agi..

i tak wgl. to napisałam że podoba mi sie inteligencja i budowa psa nie powiedziałam że wybrałam je pod względem sportów, tyle że wtedy pewnie naskoczycie że to psy do pracy i sportów..

Link to comment
Share on other sites

Podoba Ci się całokształt ok, znaczy czytałaś o rasie, ale wytłumacz mi w racjonalny sposób co ciebie najbardziej zaintrygowało? Co chcesz z tym psem robić, co ćwiczyć, bo bez tego się nie obejdzie....
Co do inteligencji BC, to się mogę kłócić....

Ja zanim zdecydowałam się na daną rase psa "siedziałam w niej" przez 7lat i poznałam na wylot w teorii, teraz mam praktykę, wiedziałam co biorę, co mogę oczekiwać od psa....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HelloKally']Czy tylko ja mam wrażenie, że jeszcze trochę, a BC i oziki podzielą los yorków, husky, amstaffy itd? [/QUOTE]

Ja mam wrażenie, że bordery już powoli zaczynają się stawać coraz popularniejsze, w internecie nietrudno kupić psa tej rasy z pseudohodowli. Z ozikami jeszcze nie jest tak źle, ciekawe, jak długo...

Link to comment
Share on other sites

[B][I]westie_justa[/I][/B], nie wiem ile masz lat (13?14?) ale pamiętaj, że to, że teraz wracasz prosto ze szkoły do domu i masz kilka godzin na trening z psem nie oznacza, że tak będzie zawsze. Kupowanie tak wymagającej ruchowo i umysłowo rasy kiedy Twoje życie właściwie co roku będzie wyglądać inaczej (liceum, zajęcia dodatkowe, imprezy, potem studia co w zależności od uczelni oznacza nawet 8-20 na zajęciach+imprezy :eviltong:) nie jest chyba najlepszym pomysłem... Psy te żyją po kilkanaście lat a skąd możesz wiedzieć co będziesz robić w wieku np. dwudziestu lat?

Link to comment
Share on other sites

Dośc negatywnie odbieram twoje słowa "chcę z nią ćwiczyć sporty i rozwijać inteligencje do czego są stworzone te psy", z niemalże każdym psem można trenować i rozwijac inteligencje, jak to nazwałaś. A kupowanie ozika czy bordera tylko dlatego, że przedstawiciele tych ras staja na pudłach, sa znakomite w tym co robia i zdobywają puchary to według mnie troche próżne podejście. nie rozumiem zamiaru "chcę psa do sportu", to troche przedmiotowe traktowanie, tak jakby chcę tego psa, bo z tym będe wygrywać". według mnie agility czy inne psie sporty to zabawa i nie powinny być zacietym konkurowaniem z innymi, ale byc czymś dzięki czemu właściciel spedza przyjemnie czas wraz z swoim pupilem.
Wybierając rasę powinnaś kierowac sie tym jaka jest dana rasa, czy zdołasz wymaganiom i czy odpowiada Ci temperament danej rasy.

Link to comment
Share on other sites

A więc tak.. to prawda ale nie na tyle żeby olać psa;) teraz miałam czas dla Doti a jeszcze na kompa xD a komputer można ograniczyć, znam osoby które właśnie mają około 16 lat czyl;i tyle będę mieć za 2 lata i mają bordery i jakoś ćwiczą jeżdżą na zawody:D
[QUOTE]ale wytłumacz mi w racjonalny sposób co ciebie najbardziej zaintrygowało? Co chcesz z tym psem robić, co ćwiczyć, bo bez tego się nie obejdzie....[/QUOTE]
Na pewno tak jak mówiłam rozwijać inteligencje, ćwiczyć dużo sztuczek świadomość zadu itd. jeśli chodzi, ćwiczyc na pewno agi bo to ćwiczę tez z Dotką i frisbee o reszcie jeszcze sie dowiem a też dużo zależy od psa;)
Tak więc planując taką rasę wiem czego muszę się spodziewać i jakie są wymagania dlatego teraz chcę wiedzieć jak najwięcej.

ale zamykam temat bo i tak nikt nie dał mi porównania ras o co mi chodziło, a ja sama już wiem która to prawdopodobnie będzie....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czarna_Owieczka']Dośc negatywnie odbieram twoje słowa [B]"chcę z nią ćwiczyć sporty i rozwijać inteligencje do czego są stworzone te psy", z niemalże każdym psem można trenować i rozwijac inteligencje, jak to nazwałaś. A kupowanie ozika czy bordera tylko dlatego, że przedstawiciele tych ras staja na pudłach, sa znakomite w tym co robia i zdobywają puchary to według mnie troche próżne podejście. nie rozumiem zamiaru "chcę psa do sportu", to troche przedmiotowe traktowanie, tak jakby chcę tego psa, bo z tym będe wygrywać". według mnie agility czy inne psie sporty to zabawa i nie powinny być zacietym konkurowaniem z innymi[/B], ale byc czymś dzięki czemu właściciel spedza przyjemnie czas wraz z swoim pupilem.
Wybierając rasę powinnaś kierowac sie tym jaka jest dana rasa, czy zdołasz wymaganiom i czy odpowiada Ci temperament danej rasy.[/QUOTE]

To nie tak!! nie chcę psa dla sportu, pucharów i czego tam jeszcze nie wymyślicie, chcę psa tej rasy, ale ponieważ jest to taka rasa to padają słowa że "trzeba z nią ćwiczyć, i trenować bo to psy do pracy" prawda? tak mówicie a później jest że są inne psy które sobie z tym radzą, ja to wiem ale nie rozumiem, co wy chcecie mi powiedzieć że będę materialnie traktować psa ze kupuje go bo jest 'lepszy' NIE! powtarzam to setny raz podobają mi sie te psy! a ponieważ są to psy które wymagają ćwiczeń to mówię ze będę z nim ćwiczyć, a nie patrzyłam nawet na te "stawanie na pudłach, i zdobywanie pucharów" nawet o tym nie pomyślałam i tak też nie mówiłam!
Ja wiem że to ma być zabawa i w sumie z taką myślą żyję. I nie chcę psa do sportu tylko psa z predyspozycjami do uprawiania sportu .
Proszę was wszystkich... czy ja mówię jakoś nie jaśnie może źle się wyrażam i jestem źle odbierana? moze odpowiem bez krzyku i nic tam więcej porozkładam to na części..


[QUOTE]Dośc negatywnie odbieram twoje słowa "chcę z nią ćwiczyć sporty i rozwijać inteligencje do czego są stworzone te psy", z niemalże każdym psem można trenować i rozwijac inteligencje, jak to nazwałaś.[/QUOTE]
a więc wiem że z każdym psem można to robić, i ja robie to ze swoim, ale chodzi mi o to że jak napiszę o tej rasie to padają słowa ze te psy wymagają ćwiczeń, pracy, sportu, więc mówię ze robiłabym to z BC ponieważ wiem że tego wymagają o to mi chodziło;)


[QUOTE] A kupowanie ozika czy bordera tylko dlatego, że przedstawiciele tych ras staja na pudłach, sa znakomite w tym co robia i zdobywają puchary to według mnie troche próżne podejście. nie rozumiem zamiaru "chcę psa do sportu", to troche przedmiotowe traktowanie, tak jakby chcę tego psa, bo z tym będe wygrywać". [/QUOTE]
Nie nie, nie kupuje dlatego że stoją na pudłach z pucharami, ymm co do tego psa do sportu.. no więc z tego co wiem i co czytałam to pies który jest sportowy, dobrze sie w tym czuje no i ma predyspozycje, nie maiałm na myśłi czegoś takiego w stylu ze chcę mieć psa z którym będę wygrywać, nie to nie tak chcę psa.... może inaczej chcę psa energicznego który będzie miał predyspozycje do sportu bo lubię robić to z psem a ponieważ te psy tego wymagają to mówię ze będę z nim ćwiczyć w sensie że ten pies jako rasa wymagająca będzie miał ze mną takie możliwości a ja z nim;) załużmy np: mops ma słąbe predyspozycje do sportu no i psem sportowym raczej nie jest, mimo że będzie inteligenty to nie będzie mu to przychodziło tak łatwo jak Borderowi o lekkim ciele elastycznym i dość skocznych nogach;) a to mi się w tych psach podoba:)


[QUOTE]według mnie agility czy inne psie sporty to zabawa i nie powinny być zacietym konkurowaniem z innymi, ale byc czymś dzięki czemu właściciel spedza przyjemnie czas wraz z swoim pupilem.[/QUOTE]
Yhym:D według mnie także, a wiem że ta rasa będzie miała z tego przyjemność no i ja też, dlatego chcę dobrać psa który lubi to robić;)


[QUOTE]Wybierając rasę powinnaś kierowac sie tym jaka jest dana rasa, czy zdołasz wymaganiom i czy odpowiada Ci temperament danej rasy.[/QUOTE]
Tak i właśnie kierując sie tym że ma dużo energii i lubi sport wręcz musi mieć dawkę ćwiczeń, dlatego też napisałam że będę z nim ćwiczyć bo takie jest wymaganie tej rasy, podoba mi sie charakter ale ten też poznm kiedy będę poznawać rasę, ogólnie podobają mi sie te psy..

mam nadzieje że trochę wytłumaczyłam o co mi chodzi bo może wyrażałam sie dość niezrozumiale:oops: jeśli nadal czegoś nie rozumiecie w moich wypowiedziach to pytajcie;)

Link to comment
Share on other sites

raany!dziewczyna chce się dowiedzieć od osób które juz wiedza, jakie te psy sa, tak by móc swiadomie podjąć decyzje, pisze, ze dopiero za kilka lat... czemu nikt nie odpowie normalnie na jej posta? Przecież nie napisała, ze ma właśnie w domu szczeniaki obu ras i nie wie którego ma sobie zostawić! Nie pytajcie jaka jest, napiszcie dla jakich ludzi te psy są, z jakimi problemami może zostac skonfrontowana. A to, ze pisze, ze jej sie akurat te obie rasy podobaja, to jest karalne? Gorzej by chyba było jakby pisała, ze chce z basetem dogtreking robić. Pyta, to odpowiedzcie? Komentarze jęczące w stylu " juz i tak za duzo osób ma BC" sa zbedne, o tym można sobie na watku adopcyjnym napisać. Odpowiedzcie rzeczowo! Niech poczyta i wyciagnie wnioski

Link to comment
Share on other sites

dzięki Ania;) chciałam sie wlasnie dowiedzieć żeby nie było tak jak z moją westiczką z pseudo i jeszcze nic nie wiedziałam o rasie... a teraz chcę wiedzieć jak najwięcej tym bardziej że mam czas:)
nie burzcie sie dlatego że rozmyślam między rasami które większość osób kojarzy sobie z korzyścią w sensie puchary zwycięstwo...

Link to comment
Share on other sites

Justa, wydaje mi się, że powinnaś się zalogować na forum border collie (a może nawet na dwóch właściwie, żeby mieć dobry obraz ;)) i tam czytać, czytać, czytać... Później umówić się na spotkania z różnymi przedstawicielami obydwu ras, wybrać się na wystawę, ale też w miarę możliwości na taki zwykły spacer, zobaczyć te dobre cechy, czyli te, które większość ludzi widzi w tych psach - załóżmy w BC - np. na zawodach - niesamowite umiejętności sportowe, gibkość, lekkość, "brak kręgosłupa" ;) podporządkowanie przewodnikowi, umiejętność pracy w dużych rozproszeniach, absolutne nakręcenie na zabawki, ale także te gorsze ich cechy jak np. pilnowanie "stada", problemy z wypasaniem różnych obiektów np. samochodów, rowerzystów, zbyt duże pobudzenie, problemy z emocjami i wyciszeniem, czasem brak pewności siebie, słaby charakter, nieumiejętność odpoczywania.

Czytaj, rozmawiaj z właścicielami, umawiaj się na spotkania "na żywo" - na pewno jakaś hodowla zaprosiłaby Cię do swojej siedziby przy okazji organizowanych obozów czy szkoleń, żebyś mogła zobaczyć jak na co dzień wygląda życie z takim psem. Nie jest wcale tak lekko i idealnie jak się wydaje ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tu_ania_tu']na hodowców to trzeba uważać, bo sa wśród nich tacy co to nie maja problemowych psów a ich szczeniaki sa najgrzeczniejsze, najzdolniejsze i naj..... ;-) Zwykli własciciele ci prawdę powiedzą :D[/QUOTE]

A pewnie :) Dlatego słuchając wypowiedzi poszczególnych ludzi trzeba też patrzeć jak naprawdę zachowują się ich psy ;) Jednak są też hodowcy przez duże H, nie ukrywający szczególnych wymagań swojej rasy, choć czasem wydaje się, że to już gatunek na wymarciu ;)

Link to comment
Share on other sites

[URL]http://www.bordercollie.f[/URL] o r a . pl/

[URL]http://www.workingbc[/URL]. f o r a . pl/

Usuń sobie spacje ;) I cóż - do pewnych użytkowników warto podchodzić z pewnym hm... przymrużeniem oka, jak wszędzie ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja bym brałą aussie, choćby daltego, że są jeszcze mało popularne i mioty powinny być dość równe psychicznie. No ale, Tobie się podobają lekkie psy, więc pewnie bordery.
Ze swoimi aussikami, świetnie pracuje Justyna Włodarczyk - zobacz sobie, może do niej napisz, ma fajne psy, powie Ci skąd :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...