Jump to content
Dogomania

ON i wystawy


Gośka

Recommended Posts

Przeszukałam dość dokładnie całe forum i niestety nie znalazłam nic na temat ONków na wystawie.
Znajomi kupili sunię, namówiłam ich na wystawy i zgłosili się do Kielc. Są laikami w temacie wystaw, a ja nie mam bladego pojęcia o ONach i nie potrafię doradzić im właściwie niczego.
Jak należy przygotować ONa do wystawy???
Chodzi mi oczywiście o jakiś wcześniejszy trening itp. Czego należy nauczyć ONa. Ja co najwyżej mogę im powiedzieć jak się wystawia psa z gr.IX:evil_lol: a nie sądzę żeby im to pomogło, już raczej na odwrót.
Czy ONa kąpie się przed wystawą? Sunia mieszka w kojcu, ale jest zadbana, czysta i czesana.
No i ogólnie proszę o wszelkiego rodzaju rady.
Aha co potrzebne jest ONowi do uzyskania uprawnień hodowlanych? Wystawy + testy psychiczne + badania (jakie?) + ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

jak wyglada onkarska wystawa:razz: ?to mozna zobaczyc na historii rasy on-zamieszczone sa tam zdejcia z ostatniej bszs.
onek musi byc w kondycji sportowej,bardzo niemile widziane sa psy chocby troszke "pulchne",musi byc nauczony ustawiania rekami,musi dobrze prezentowac swoja witalnosc i wydajnosc aparatu ruchu poruszajac sie przed wystawca na dlugiej[2m]smyczy.na szyi najlepiej lancuszek .
onek na wystawie to pies ktory ma sprawiac wrazenie pelnego dynamiki psa,o niespozytej energii,blyskotliwego ,z temperamentem ktory objawia sie pieknym,dynamicznym ruchem.
pies musi byc wyszczotkowany,specjalna kapiel jest niepotrzebna.przed wejsciem na ring mozna wzdluz wlosa przetrzec psa kawalkiem irchy.od wystawiajacych onka wymaga sie kondycji.;) .
onek do hodowli powienien byc przede wszystkim psem o mozliwie jak najwyzszym wyszkoleniu[niestety wystarczy tylko ipo1 i to dla samca,suki moga byc kompletnymi niemotami:angryy: ],niezbedne jest przewswietlenie hd i testy.
to minimum ktore wprawdzeie uprawnia do hodowli ale....:eviltong: -o takiej hodowli.
onek powienien miec:badania hd i ed,zw,licencje[niemiecka rzecz jasna],ad,testy,wyszkolenie powyzej ipo1,wystawy mozna olac-champion onek ktory nie jest w stanie przejsc wymagan stawianych przez np.pulap ipo3 jest niewiele wart bo jak pisal stephanitz-onek jest psem uzytkowym.

Link to comment
Share on other sites

Ayshe dzięki za odpowiedź.
Intryguje mnie w jaki sposób nauczyć ONa biegania, bo na większości wystaw widzę to jako double handling, no i nie sądzę żeby znajomi sobie z tym poradzili. Sunia ładnie biega przy nodze, ale przy takim bieganiu pies wygląda na mało "błyskotliwego" :lol: ;)
W statyce to już się trochę przyjrzałam więc jako takie blade pojęcie mam.
Sunia jest fajnie ułożona, zrównoważona i wogóle ma super charakter.
Jaka smycz będzie najlepsza?
Z kąpielą to juz im mówiłam, że raczej nie powinno się ONa kąpać, bo włos traci swój charakter, a juz na pewno nie przed wystawą, mam rację? Wolałam się jednak upewnić, żeby nie popełnić gafy. Irchę to nawet mam gdzieś w domu jako spadek po dogu niemieckim. Muszę poszukać.
Jeśli chodzi o badania to są świadomi i jak najbardziej ZA, tym bardziej że właścicielka jest wetem. Pan psinki natomiast jest mocno napalony na szkolenie, na razie jednak trenują sami. Kondycję myślę że ma rewelacyjną (pan oczywiście) :cool3: :lol: .
Czy ktoś z ONkarzy będzie w Kielcach na wystawie? Może mogłby się ktoś nimi zaopiekować ;), w sensie takim żeby spojrzeć i skorygować zanim wejdą na ring w jaki sposób nauczyli się wystawiania. Ja niestety raczej nie będę mogła z nimi pojechać, bo wystawiam się w niedzielę a w sobotę siedzę uwięziona w psich kudłach. No i ja i tak im na niewiele się przydam.

Link to comment
Share on other sites

masz racje -jak sie ja wykapie przed wystawa wlos bedzie miekki,taki fuj;) a to w koncu twardy wlos ma byc:cool3: .
najlepiej jak zorganizuja sobie kogos majacego pojecie do biegania bo to nie jest takie proste jak sie wydaje,psa trzeba pokazac ,nie chodzi o to zeby biegal ciagnac jak parowoz.wolanie moga zrobic sami ,jednak wazne jest zeby suka i ch nie widziala bo sciagnie z ringu biegajacego.musza sobie jakis dzwiek opatentowac na wolanie tylko jej,onkom sie udziela to wolanie i w sumie ten ogolny rumor:roll: :evil_lol: wprawia ich w stan o ktory chodzi,no ale to jak nabedzie szlifu;) .chodzenie przy nodze odpada,chyba ze w klasie uzytkowej ale to bez smyczy.pozycja stoj jest bardziej pogmatwana bo nie chodzi o to zeby onka wyciagnac tylk ozeby pokazac to co ma najlepsze a tego nie za bardzo za bardzo nie ujawniac[jak zawsze zreszta].czyli katowanie przodu,pies rowno z przodu tylu i boku:lol: tyl -srodstopie prostopadle.noga od wystawiajacego tak zeby linia grzbietu wyszla jak najlepiej,rowno opadajaca bez gorek i dolkow.....no i takie tam;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

to ja cos napisze.. ale to Wam tez sie nie spodoba.. w pazdierniku w zabrzu jeden owczarek zerwal sie(byl poza ringiem) pobiegl na ring rr i tam zaatakowal szczeniaka ok 5 mieisecznego a pozniej jego wlascicielke!!wlasciciel ONka tylko psa zabral i na tym sie skonczylo;/ a pozniej slyszalam jak to fajnie, ze ma takiego psa:[

Link to comment
Share on other sites

marmara-a co ma sie nie spodobac w twoim opisie?ze palant kupil se onka?:evil_lol: .
wiesz takich palantow jest od groma i nie wiedza co to podzilay rasowe:evil_lol: .mojej znajomej na wystawie akita rozerwal pomeraniana.azjata biegal sobie luzem atakujac co sie ruszalo.....walsciciele[2]rottkow szczuli psy pod ringiem onow cieszac sie ze ich psy rozwalily by ona.....na zawodach obi uciekl wilczak i "wybral"sobie na cel mloda gronke....iiiiiiiiiii tak mozna w nieskonczonosc.o cyzm to swiadczy?o tym ze niestety palanty kupuja se psy.:cool1:

Link to comment
Share on other sites

ojj tak... dla mnie tacy ludzie w ogole zwierzat tj. psow miec nie powinni.. ja sama nie ejstem idealna.. ucze czegos psa a pozniej to psuje i naprawiam;p hehe ale naprawde sa dziwni ludzie wystawiajacy ONki lub je posiadajacy... czyt. Ci co robia wszystko zeby pies zdobyl tytuly a pozniej go do rozmnazalni biora...to jest dla mnie chore... ale wsyatwianie i hodowanie z pasja i z "glowa" jak najbardziej mi sie podoba:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Szkoda, że temat się urwał i nastąpiła cisza. Ja też chciałabym moja sunię wystawiać, ale ponieważ jest to mój pierwszy rasowy pies, nie mam pojęcia jak sie za to zabrać.Tam gdzie kupowałam psa obiecali pomoc, ale niestey na moje pytania nie odpowiadają.
Chetnie poczytam czym to się je.

Link to comment
Share on other sites

Ja też chciałam wystawić:cool1: .Ale już mi przeszło.Wole po lesie szaleć w tym czasie kiedy cisnęłabym sie w hali:p .A na wystawe zawsze sobie mozemy wejsc u nas we wrzesniu.Popatrzec i kupic cos fajnego na stoiskach przyjezdnych.;) Hodowlanki nie chce robic,wiem ze to ONek,a eksterier?Przeca to najpiekniejszy owcarek:loveu: i nikt nie musi tego oceniac.MOże troche popsuty ;) co sie jeszcze okaze ale charakter ma cudowny.:loveu:

Link to comment
Share on other sites

ayshe
Wrocilas do rzeczywisosci wirtualnej :eviltong:

Dla mnie wszystkie wystawy to nuda i marazm. Ale od czasu do czasu lubie. W zeszlym roku jednak przekroczylam limit ( 6, w tym dwie miedzynarodowki, klubowka i specjalistyczna) wiec w tym roku koncze hodowlanke i championat Gnojka i raz Ksieciunio w weteranach (chyba ze mi sie odwidzi) i mam dosc, pewnie do nastepnego psa.

Link to comment
Share on other sites

no na chwile wrocilam:eviltong: .
ja nie lubie za bardzo wystaw.jjesli juz to onkowe bo sa dynamiczne,testy sa i wogole.jak mialam rotty to wystawienie suk bylo dla mie prawdziwa katorga.
wogole nie bardoz mnie rusza swiat medali i czampionow:evil_lol: bo nie jest to zaden wyznacznik wartosci psa poza tym ze bardziej lub mniej jest pikny.

Link to comment
Share on other sites

W marcu pójdę na wystawę w Katowicach i pooglądam sobie jak to wygląda od środka.Wtedy pewnie będę miała mnóstwo pytań.
Chciałabym wystawiać moja sunię, ale nie wiem czy dam radę. Wszędzie piszą tego uczyć od szczeniaka temtego też od szczeniaka.A my miast się uczyć to najpierw walczyłyśmy z kilkoma pokoleniami pcheł i parwo a teraz z jakimś końskim grzybem i kulawiznom.Patrzę na zdjęcia jak pieknie stoją ONki a moja sunia, gdy chcę by choć przez chwilkę staneła jakoś ładnie to podgryza mi ręce albo swierdza, że warowanie bardziej jej odpowiada.
Pokazywanie zębów też jest wyzwaniem, momentalnie dostaje szczękościsku a zwieracze pęcherza przestają istnieć.Pewnie zabieram się do wszystkiego od d...strony.Mam nadzieję, że będziecie tu mieli dla mnie wiele cierpliwości i wybaczycie serie banalnych pytań.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...