Jump to content
Dogomania

ROYAL CANIN INTESTINAL GASTRO LOW FAT - jaki zamiennik?


srebrny_husky

Recommended Posts

witam,

lekarz zapisal diete dla mojego psa w postaci tej karmy. Pies ma zapalenie zapalenie trzustki oraz jelit. Generalnie ma bardzo "delikatny zoladek". Byl wczesniej karmiony gotowanym ryzem/miesem drobiowym + acana lamb & apple. Niestety nabawil sie w/w dolegliwosci, ktorych powodem moze byc karma ktora dostawal(acana). Mieszkam w małej miejscowosci i odkad Royal Canin mozna kupic jedynie w wiekszych miastach u weterynarzy, szukam dla niej zamiennika, ktory bede mogl zamowic online. Istotne zeby karma byla karmą weterynaryjną skierowana na zapelania trzustki i jelit. Royal Canin Gastro Low Fat charakteryzuje sie przede wszystkim niskim poziomem tluszczu (7%) co jest dla mnie bardzo istotne. Najnizszy poziom tluszu z karm innych firm dla "trzustkowcow" ma chyba EUKANUBA INTESTINAL(10%). Czytalem ze calkiem dobre sa karmy trovet / hills, jedak wszystkie maja duza wieksza zawartosc tluszczu (12-15%)
Prosze o pomoc w wyborze karmy. Byc moze ktos juz mial podobny problem i bedzie mi w stanie doradzic. Bylbym wdzieczny gdyby wypowiedzial sie lekarz.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Mam psa z przewlekłym zapaleniem trzustki, więc mogłabym ewentualnie coś doradzić.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Ale najpierw ustalmy kilka rzeczy.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Twój pies ma stwierdzone przewlekłe zapalenie trzustki, czy też przeszedł ostatnio ostre zapalenie trzustki?[/SIZE][/FONT]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Przy zapaleniu przewlekłym bardzo często pojawia się problem niedoczynności zewnątrzwydzielniczej trzustki, co wiąże się z koniecznością podania enzymów (bez nich psiak będzie wymiotował i/lub miał biegunki co chwilę i niezależnie od podanej karmy). Bedzie też chudł, niezależnie od tego co i ile zje.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Na zapalenie przewlekłe w przypadku Twojego psa wskazywałby też "delikatny żołądek" (przez co rozumiem pojawiające się cyklicznie i o nigdy niewyjaśnionej etiologii wymioty i biegunki) – mało specyficzne objawy, brzuch niekoniecznie bolesny, jak chciałaby to widzieć większość wetów. Zapalenie jelit też jest tu charakterystyczne.[/SIZE][/FONT]
[U][FONT=Tahoma][SIZE=2]Był robiony np. test kliszowy lub na strawność? A przede wszystkim test cPLI?[/SIZE][/FONT][/U]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Przy zapaleniu przewlekłym bardzo często pojawia się niewydolności nerek, co oznacza, że karma ma być [U]nie tylko niskotłuszczowa, ale również niskobiałkowa [/U](ze względu na nerki). Psiak miał zrobioną biochemię z oznaczeniem poziomu kreatyniny i mocznika, oraz jonogram (głównie sód i potas)? Masz może opis USG jamy brzusznej?[/SIZE][/FONT]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Nerki trzeba by sprawdzić również jeśli było to ostre zapalenie trzustki (nie można go nie odróżnić go od przewlekłego – jest to straszliwy ból „całego psa”, którego nie sposób nie zauważyć).[/SIZE][/FONT]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Proponuję więc najpierw dokończyć diagnostykę, a dopiero gdy będziesz miał pełen obraz sytuacji, rozglądnąć się za odpowiednia karmą. [/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

W pewnym momencie leczenia też miałam ten problem i kupowałam swojej suni karmę bytową nie dietę- belcando senior. Co prawda ma ona też niewysoki poziom białka ale jakoś sunieczka po tym wydobrzała. Całkiem niezła była pod tym względem też acana senior. Karmy te jednak mają właśnie tą wadę, że nie są odpowiednie dla młodych psów, które potrzebują białka do budowy mięśni. Ale przynajmniej trzustka się uspokoiła a pies nie leciał z wagi. Srebrny husky nigdy nie zapominaj podania enzymów przed jedzeniem nawet jeśli zawiera ono niewiele tłuszczu a najpierw powinieneś zrobić psu bardzo dokładne badania tak jak pisze Kratka.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Tahoma]No i o to podawanie enzymów głównie tu chodzi:).[/FONT]

[FONT=Tahoma]Przy przewlekłym zapaleniu trzustki niewydolność zewnątrzwydzielnicza może występować albo i nie (chociaż statystycznie chyba jednak pojawia się w większości przypadków). Jeśli jej nie ma, to enzymy mogą pogorszyć sprawę i zaostrzyć chorobę. Jeśli jest, to enzymy są "mniejszym złem" - też teoretycznie mogą zaostrzyć chorobę, ale bez nich psiak nic z jedzenia nie przyswoi, więc praktycznie nie ma wyboru i trzeba je podawać...[/FONT]

[FONT=Tahoma]Dlatego proponowałam najpierw ustalić, co i jak:). Niewydolność nerek to z kolei najczęstsze powikłanie przy przewlekłym zapaleniu trzustki. I ono też ma bardzo poważne implikacje żywieniowe.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

no cóż, poza wspomnianym royalem gastro low fat - nie znalazłam NISKOTŁUSZCZOWEJ weterynaryjnej karmy dla trzustkowców. jednak powróciła ta karma na allegro w cenie nieco wyższej niż ta przed zmianami w polityce firmy Royal Canin, więc możesz zamówić ją online.
ja tę karmę porzuciłam - i teraz psiak wcina trzeci worek acany light - 10% tłuszczu, 35% białka. ale podkreślę - że na tę karmę przeszłam kiedy jego stan był już całkowicie unormowany - ok. pół roku po ataku choroby - i od sierpnia - odpukać - bardzo mu służy - nabył masy mięśniowej wreszcie. i mój pies miał prawdopodobnie przewlekłe zapalenie trzustki - miał/ma. poprawa jego stanu nastąpiła już po podaniu gotowanego chudego jedzenia - głównie piersi drobiowe/indycze, plus kleik ryżowy z marchewką.
pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sabusia'] nie daje enzymow bo wymiotuje po nich[/QUOTE]

[B]Pies z niewydolną trzustką musi dostać enzymy[/B]. Ich brak powoduje, że pies nie jest w stanie przyswoić składników pokarmowych. Jedzenie bez enzymów prowadzi do sytuacji, że pies powoli umiera z głodu przy pełnej misce.

[quote name='sabusia'] to jak pies ma niewydolna trzustke to i nerki też? [/QUOTE] - Bzdura! Kto tak powiedział?

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Tahoma]To może ja coś wytłumaczę poświątecznie, bo widzę, że jakieś małe pomylenie pojęć się pojawiło.;)[/FONT]

[FONT=Tahoma]Pies autora wątku ma podobno zapalenie trzustki (rozumiem, że przewlekłe), a przynajmniej tak twierdzi właściciel psa. [/FONT]

[FONT=Tahoma]Przy tej chorobie bardzo często występuje niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki oraz uszkodzenie nerek.[/FONT]

[FONT=Tahoma]Natomiast jeśli niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki wynika z innych przyczyn niż zapalenie, to nerkami nie należy się przejmować bardziej niż profilaktycznie, jak u każdego zdrowego psa. [/FONT]

[quote name='Aziza'][B]Pies z niewydolną trzustką musi dostać enzymy[/B]. Ich brak powoduje, że pies nie jest w stanie przyswoić składników pokarmowych. Jedzenie bez enzymów prowadzi do sytuacji, że pies powoli umiera z głodu przy pełnej misce.

- Bzdura! Kto tak powiedział?[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...