Jump to content
Dogomania

Akity - problemy, porady, pogaduszki


weihaiwej

Recommended Posts

[quote name='Kateczka']
ja zwracam uwagę na problem hodowli pod ZKwP....o tym jakie suki mają młode...że dobre psy kryją byle jakie suki...bo właściciele dobrze płacą....Mówię o tym, ze mnożone są psy, którym daleko do akit...i to wszystko w w ramach hodowli...tylko i wyłacznie dla kasy...bo miłość do rasy to tu dawno "zdechła" chyba :(
[/QUOTE]
[CENTER][B][FONT=Comic Sans MS]Może jak uda się w końcu powołać Klub Akit to coś się będzie zmieniać. Ale i o tym klubie na razie cicho.[/FONT][/B]
[/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dorzucę coś jeszcze, owszem zaostrzenie przepisów hodowlanych przez ZKwP jak najbardziej by się przydało i to nie tylko co do uprawnień reproduktor / suka hodowlana, ale i do samych hodowli. Niezapowiedziane kontrole w hodowlach (bo ile jest takich hodowli co ma rasy "z papierami" i kilka "na boku bez papierów"?), przeglądy hodowlane z prawdziwego zdarzenia itd. itp.
Tylko, że ZK, czy też obniżanie / zwiększanie cen na psy z papierami nie rozwiąże problemu pseudo. Tu powinno zadziałać państwo z odpowiednimi przepisami, czyli bezwzględny zakaz rozmnażania psów poza ZK czy inną organizacją kynologiczną. Czyli zakaz (pod groźbą dotkliwych kar) rozmnażania kundelków. Tylko, że to jest jak na razie w sferze marzeń. :shake:

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']Angelika...skoro kogos nie stać na psa za 2000 to jak ma go byc stać na jego utrzymanie...no prosze Cię!! to jest wydatek jednorazowy....a utrzymanie czworonoga to parenaście lat...ja przez ten pierwszy rok wydałam juz dużo dużo wiecej niż wartość szczeniaka...ze już o leczeniu nie wspomnę!
Ja nie mówię tu o problemie pseudo...ja zwracam uwagę na problem hodowli pod ZKwP....o tym jakie suki mają młode...że dobre psy kryją byle jakie suki...bo właściciele dobrze płacą....Mówię o tym, ze mnożone są psy, którym daleko do akit...i to wszystko w w ramach hodowli...tylko i wyłacznie dla kasy...bo miłość do rasy to tu dawno "zdechła" chyba :(
może to nie miejsce na coś takiego...ale albo ludzie są ślepi...albo sie boją negatywnych opinii. Jak mam tłumaczyć ze rodowód jest ważny i potrzebny skoro mają go psy, które nie raz są poniżej standardu psa z pseudo...[/QUOTE]

Amen..
a co jeśli pies się pochoruje?? skąd wziąć wtedy np 2000zł na leczenie?? a może wtedy trzeba psa oddać, bo nie stać kogoś na leczenie??
Dodatkowo jesli ktoś bardzo chce to może znaleźć hodowce z którym da się dogadać - chociaż mam wrażenie, że praktyki nr2 które zaraz opisze kiedyś się częściej stosowało, albo chociaż są one popularniejsze w innych rasach..
1. nie raz rodzą się pieski niepełnowartościowe (w sensie hodowlanym) - np długowłose, samce, którym nie zeszły oba jądra czy pieski mające inne dyskwalifikujące z hodowli wady - takie pieski są dużo tańsze od psiaków wystawowych
2. czasami jest możliwość dogadania się z hodowcą, że ktoś zapłaci mniej za psa, a w zamian za to psa wysterylizuje/wykastruje aby nie "czerpać dodatkowych zysków" i dopiero po zabiegu dostaje od hodowcy rodowód (czasami tak się robi również w przypadku niewystawowych psów, aby hodowca miał pewność, że psy nie będą nielegalnie rozmnażane).. potrzeba duuuużej determinacji przyszłego właściciela i odrobiny dobrej woli hodowcy - oczywiście na pieski wybitne z takiego zakupu nie ma co liczyć, bo takie powinny biegać po ringach, ale wydaje mi się, że przeciętnego psa można by w ten sposób "dostać"..
3. wielu hodowlom nie udaje się szczeniąt sprzedać od razu.. nie raz widzi się ogłoszenia o 4-6 miesięcznych psach, a nawet starszych - ja wiem, że najlepiej jak się ma pieska od samego początku, ale np Anatka przybyła do nas dopiero w wieku 6.5 miesiąca (akurat nie ze względu na koszty, tylko dopiero wtedy udało nam się skontaktować z hodowcą - a te kilka lat temu szczenięta akit były raczej rzadkością, nie mówiąc już o stronach internetowych hodowli, alegratkach czy innych podobnych) i większych problemów z "wdrożeniem się panienka nie miała.. często psiaki starsze są tańsze (oczywiście znowu poza tymi wybitnymi jednostkami), nie oszukujmy się hodowcy mają ograniczone miejsce dla psów i niesprzedane psiaki często stają się "balastem"
4. niektórzy hodowcy zgadzają się na sprzedanie psa na współwłasność i w związku z tym czerpanie "zysków" w przypadku rozrodu psów
5. i chyba ostatnia praktyka o której słyszałam, chociaz nie do konca się orientuje tu w kwestiach formalnych - sprzedaż bądź nawet bezpłatne oddanie psa(a w zasadzie suczki) pod opiekę innej osoby w zamian za urodzenie szczeniąt(zazwyczaj chyba raz) pod przydomkiem hodowcy + pewnie jakieś bonifikaty z tytułu sprzedaży szczeniąt, ale tu tylko się domyślam

Tak więc jest wiele możliwości kupienia taniej psa rodowodowego, chociaż nie wszystkie są według mnie dobrymi praktykami, ale jak ktoś bardzo chce to znajdzie jakiś sposób..


w sens hodowli to ja już dawno zwątpiłam.. dodatkowo powiem szczerze, że nie podobają mi się (w większości) akity, które biegają teraz po ringach, mam wrażenie, że kilka lat temu mieliśmy lepsze psy (i nie jest to tylko moja osobista opinia).. a hodowla ma być niby doskonaleniem rasy - niestety rzeczywistość najczęściej rozmija się z tą wizją

Oczywiście trzeba przyznać, że hodowla jest TRUDNYM, czasochłonnym zajęciem, wymagającym ogromnej wiedzy i doświadczenia, aby móc chociaż dążyć do spełnienia tej wizji.. często jest to eksperymentowanie - oczywiście nie zawsze udane.. nie raz dość przeciętna suczka daje piękne szczeniaczki i odwrotnie z pięknych suczek rodzą się przeciętne szczeniaczki, ale na Miłość Boską jak można powtarzać po kilka razy totalnie nieudane skojarzenia - żeby chociaż się postarać i znaleźć innego reproduktora, a nie iść na łatwiznę i kryć tym co jest na miejscu i produkować kolejne potworki..

Mogłabym tak pisać jeszcze pewnie z kilka stron, ale jako, że w ciągu ostatnich 48h spałam 6h to sobie daruje, przynajmniej na razie..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bety']
Tylko, że ZK, czy też obniżanie / zwiększanie cen na psy z papierami nie rozwiąże problemu pseudo. Tu powinno zadziałać państwo z odpowiednimi przepisami, czyli bezwzględny zakaz rozmnażania psów poza ZK czy inną organizacją kynologiczną. Czyli zakaz (pod groźbą dotkliwych kar) rozmnażania kundelków. Tylko, że to jest jak na razie w sferze marzeń. :shake:

Pzdr[/QUOTE]
[CENTER][B][FONT=Comic Sans MS]no to moja wizja spełzła na niczym w takim razie...[/FONT][/B]
[/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

Właściwie teraz nie wiem w jakim wątku powinien wylądować ten post, ale niech będzie tu...
Dla Akitomaniaków ;)

[IMG]http://waken-zanmai.jp/pic-labo/limg/SAKI_002.gif[/IMG] [IMG]http://waken-zanmai.jp/pic-labo/limg/SAKI_007_S.gif[/IMG]
źródło: [URL]http://waken-zanmai.jp/SHOP/SAKI_007.html[/URL]

[IMG]http://www.geocities.jp/akitainu_daisuki/DSC00157.JPG[/IMG][FONT=富士ポップP][COLOR=#66ff99][IMG]http://www.geocities.jp/akitainu_daisuki/T.bmp[/IMG]
[/COLOR][/FONT][IMG]http://www.geocities.jp/akitainu_daisuki/540.jpg[/IMG][FONT=富士ポップP][COLOR=#66ff99][IMG]http://www.geocities.jp/akitainu_daisuki/nuigurumi.jpg[/IMG][/COLOR][/FONT]
źródło: [URL]http://www.geocities.jp/akitainu_daisuki/kiriban.html[/URL]

Te figurki są świetne :)
[IMG]http://akitainu-kiga.com/img/009.jpg[/IMG]
[IMG]http://akitainu-kiga.com/img/010.jpg[/IMG]
źródło: [URL]http://akitainu-kiga.com/[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tylko, ze to piesek w tpie...nie wiadomo ile z akity miały ich rodzice....
zdecydowanie gorsze są ogłoszenia na allegro z psami z rodowodem, które nadają sie idealnie dla dzieci i mogą zimą siedziec na dworze bo są do tego przyzwyczajone :(

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie gorsze są ogłoszenia o sprzedaży akit z rodowodem....itd?Czyli piesek w typie rasy to może sobie być dla dzieci i w zime na dwór a rodowodowy i rasowy pies to już nie?Mam pytanie:Czy Ty lubisz rasę akita?

Link to comment
Share on other sites

Mnie też!Ciesze się że mogę dołączyć do społeczności miłośników akit!Do mojego domu zawitała mała akita Akati, jej zdjęcie jest w podpisie, ma charakterek!Ostatnio przeskakując przez krzaczek po piłkę wylądowała wprost na drzwiach i nawet się nie przejęła!!!!Bardziej to poruszyło mnie niż ją!

Link to comment
Share on other sites

Może ktoś skorzysta:
"Wszystkich zainteresowanych informuję, że 12-13 czerwca w Gdyni w lecznicy [URL="http://www.crisvet.pl/"]www.CRISVET.pl[/URL] odbędą się badania oczu i serca (będzie ECHO !!! ).
Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt z lecznicą [URL="http://www.garncarz.pl/"]www.Garncarz.pl[/URL]"

oraz:

"Bezpłatne znakowanie psów w 2010 roku

Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu informuje, że w wymienionych poniżej zakładach można bezpłatnie oznakować psa za pomocą elektronicznego mikroprocesora (czipa):

* al. Wiśniowa 33
Przychodnia Weterynaryjna „Legwan” Albert Czerski i Marek Włodarczyk
Tel. 071 337-00-60
Poniedziałek - piątek: 10:00 – 20:00
Sobota: 10:00 – 18:00

* ul. Głogowska 2-4
Przychodnia Weterynaryjna Marek Włodarczyk
Tel. 071 724-53-85
Poniedziałek - piątek: 16:00 – 19:00
Czwartek: 10:00 – 14:00
Sobota: 10:00 – 13:00

* ul. Borowska 256
Gabinet Weterynaryjny FIZJO - WET Dorota Strugała
Tel. 661-244-194
Poniedziałek - piątek: 10:00 – 20:00
Sobota: 10:00 – 14:00

* ul. Tyrmanda 23
Przychodnia Weterynaryjna „Arkadia” Szymon Zimniak
Tel. 071 793-50-50
Poniedziałek - piątek: 9:00 – 21:00
Sobota: 9:00 – 18:00

* ul. Zawalna 13b
Gabinet Weterynaryjny Halina Zaleska - Palider
Tel. 071 325-13-03
Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Środa: 10:00 – 18:00
Co drugi piątek: 10:00 – 18:00 i sobota: 11:00 – 14:00 w miesiącu
(2.04.10r. i 3.04.10r., następnie 16.04.10r. i 17.04.10r.)

Niezbędne dokumenty:

* dowód osobisty
* dokument psa (książeczka szczepień lub inny)

Koszty znakowania w całości pokrywa Gmina Wrocław.

Akcja bezpłatnego znakowania psów dotyczy mieszkańców na stałe zameldowanych we Wrocławiu i potrwa do 21.12.2010 r."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam,

mam takie pytanko :)

wczoraj moja Daino bawiła się ze szczeniaczkiem sąsiadów. pogoda była piękna, ale wokół straszne błoto. obydwie sunie po zabawie wyglądały strasznie, ale jakoś Daino doczyściłam.
powiedzcie mi od kiedy można psa kąpać, tzn od jakiego wieku? Mała ma teraz prawie 11 tygodni i za tydzień będzie miała ostatnie szczepienie (12 tydzień). czy są jakieś ograniczenia wiekowe lub ograniczenia spowodowane szczepieniami?
ostatni raz miałam szczeniaka jakieś 15 lat temu i nie pamiętam nic jeśli chodzi o kąpieli :) (może moi rodzice ją kąpali :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jakich szamponów można używać do kąpieli akit, a jakich nie?Słyszałam że niektóre szampony mogą nawet zaszkodzić,czy to prawda?Jakich szamponów i odżywek powinnam używać dla akity by jej skóra i sierść były zdrowe?Mam nadzieje że już wkrótce zawita do mnie mały szczeniaczek i chciałabym wiedzieć jak najwiecej o opiece nad akitą.
Pozdrawiam.Aga.

Link to comment
Share on other sites

to radze sie skupic na wychowaniu bo szampon to nie taki duży problem :) choć nie zawsze...my używamy Hery czy cos...nie jestem z niego jakoś szczególnie zadowolona...ale biorąc pod uwagę że mój rudy reaguje alergicznie nawet na szampony dla alergików to ujdzie...Zachwalany jest BIO GROM ale na razie nie mogę spróbować niestety

Link to comment
Share on other sites

Aha,to chyba wiem o czym mówisz.Chodzi pewnie o markowe szampony dla skóry delikatnej, bo tylko takie sa polecane dla akit.Toby sie zgadzało z tym co mowią właściciele haszczaków,że nie można oszczędzać na szamponie i odżywce bo piesek może dostać łupieżu i mieć przesuszoną sierść.Taki szampon z supermarketu to może zrujnować nawet plany wystawowe!
Dzięki za radę.
Co do wychowania szczeniaczka to napisano tyle książek na ten temat że na pewno coś wyszperam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='harcerka']Pewnie extra body,wydaje sie właściwy dla akity.Przeszukałam internet i dowiedziałam sie że ta firma ma prawie 4 litrowe opakowania z szamponami!To jest dopiero oferta![/QUOTE]
nie tylko ta firma... takie ilości kupują najczęściej salony dla psów, im się opłaca ;) na próbę nie ma sensu litrami brać.

my mamy całą serię 1 all systems, ale polecić na razie nie mogę, bo za krótko używamy.
choć jedna butelka sprayu do czesania za nami i jest dobrze.
ja natomiast z innej beczki doradzę, skoro pytasz jak dbać o skórę i sierść akity. a więc przede wszystkim wewnętrznie, jako że kosmetyków w przypadku akit nie używa się zbyt często - omega 3 i 6, oleje roślinne, siemię lniane, biotyna, algi (w czasie linienia podawać większe ilości suplementów niż te dodawane systematycznie) i przede wszystkim dobre żarcie, z najlepiej kilkoma źródłami wysokowartościowego białka (ryby morskie są super, ale też indyk, kaczka, cielęcina, od czasu do czasu wołowina czy biały ser).
a do czesania jakieś dobre zgrzebło z obrotowymi zębami bądź grzebień, też obrotowy - zdecydowanie lepsze od pudlówki, z którą męczyłam się jak głupia, dopóki mądrzejszych nie posłuchałam :)
no i pytać hodowcę, pytać i jeszcze raz pytać...

Link to comment
Share on other sites

Pudlowka jest kiepska do rozczesywania, zgrzblo znaczenie lepiej wyczesuje podszerstek...wiec dobrze ze Monika posluchalas madrzejszych, natomiast pudlowka jest swietna do nadawania puszystosci...polecam !!! Monika, a co to znaczy ze macie cala seriie kupilas wszystkie kosmetyki 1 all system ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...